Reklama
Dnes je pondělí 01.06.2020     svátek má Laura

Řada seniorů by měla dostat informace, proč právě nyní nemohou vidět svá vnoučata

Ilustrační foto: Pixabay
Ilustrační foto: Pixabay

28.3.2020 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Ladislava Brabencová

Aktuální stav, který platí v Česku, není jednoduchý pro nikoho. Jak by se s ním měly „popasovat“ starší generace? Téma pro Marii Křoustkovou, případovou manažerku pro ohrožené seniory jihlavského spolku Nebojte se policie.
 

Neviditelný děs jménem koronavir dává zabrat psychice mladého člověka. Jak obtížné obecně je pro starší lidi zvládat tuto aktuální situaci? 
Máte naprostou pravdu, že dnešní doba dává zabrat opravdu všem. 
Daleko hůř se s ní vyrovnávají senioři, kteří až dosud žili izolovaně a nezapojovali se do žádných aktivit, které by jim mohly přiblížit realitu dnešního života. Nemají s kým se poradit, jak se v  situaci orientovat. 
Na druhou stranu ale máme zkušenosti, že i mezi těmi, kteří se nejrůznějších aktivit pro seniory zúčastňovali, žijí senioři (já jim říkám „přechytralí všeználci“), kteří si říkají, že oni nejlíp všechno dobře ví a že je někdo s nějakým coronavirem strašit nebude. 
Těžko se jim pak vysvětluje, že by měli nosit roušku, že by právě starší lidé měli dodržovat karanténu. Dokonce jsme zaznamenali případ, že jeden senior trvá na uspořádání zájezdu do sousedního státu i v současné době plném rizik. Doufáme, že těchto seniorů je opravdu minimum a že pro ně už budou konečně varováním konkrétní čísla ohrožení právě starších lidí.  

 

Dnešní záplava informací vede k tomu, že se člověk ve všem neskutečně těžko orientuje. Jak poznat, co je správné?
K rozpoznávání pravdivých zpráv radíme našim seniorům používat tu doporučovanou zásadu – zapojení vlastního selského rozumu, neunáhlovat se k ukvapeným závěrům a pokusit se případné informace ověřit i z jiného zdroje. Pokud se jedná o ověření internetových informací, tak doporučujeme to nejjednodušší ověření na webovém vyhledavači Google, případně na stránkách hoax.cz, případně hledat na stránkách manipulatori.cz. 
Velkou pomocí jsou určitě v současné době i nejrůznější telefonní linky, na kterých zodpoví naše dotazy nejenom ke coronaviru. 

 

Kontaktují váš spolek lidé, na co se nejčastěji ptají, co je nejvíce trápí?
Kontaktují, a v mnohem větší míře, nežli kdy předtím. Výjimečná situace s sebou přináší zcela nové situace a problémy. Zcela převrátila seniorům jejich zavedený denní rytmus, a tak improvizují, každý jak umí. 

 

Šlo by více konktrétně? 
Řada dotazů se týká roušek. Senioři si píší o střih na ně, jak je udržovat, zda je opravdu musí nosit apod. Další nejčetnější dotazy se týkají nejrůznějších fake news a spamů, tedy falešných zpráv. 
Určitě je dostala i celá řada z vás – např. ono nejznámější video se zákazem vycházení, o koronaviru, který byl uměle vyroben a vypuštěn z laboratoře, jsou nabízeny preparáty, které ochrání údajně před viry, avšak jsou to podvodné firmy, které se neštítí vydělávat na lidské důvěřivosti. Četné jsou také maily týkající se užívání Ibuprofenu při coronaviru.
Denně několik takových falešných zpráv řešíme, vyhledáváme a upozorňujeme na nebezpečnost rozesílání poplašných zpráv. Senioři se dotazují, jak mají řešit problémy v domě, kdy jejich mladí sousedé využívají volno k tomu, aby pořádali mejdany. Jak neustávají návštěvy tzv. šmejdů, kteří se domáhají vstupu přímo do bytu, aby jim předali údajný přeplatek za plyn a energii. 
Častým problémem seniorů je to, jak zrušit zarezervovaný pobyt, mnohdy mají strach, jestli dostanou včas důchod. Potřebují radu, kde mohou odebírat obědy, když jejich jídelna nevaří, chtějí radu, kde sehnat léky, které jim lékař napsal, ale lékárny je nemají, a další. 

 

Co by aktuálně podle vás pomohlo seniorům?
Je dobře, že jihlavský magistrát i Kraj Vysočina zřídili informační centra a poskytují nám aktuální informace. To senioři hodnotí velice kladně, i když je pravda, že zdaleka ne všichni o těchto iniciativách ví. 
Na druhou stranu ale z dalších nejrůznějších iniciativ vznikají nové a nové zdroje informací, které nás ale už tou spoustou informací přímo zahlcují a naše důvěra v hledání informací může otupět. 

 

Takže je ideální, když je aktuální zpráva poskytnuta co nejstručněji a je z ní patrné, který odborník informaci poskytl... 
Domnívám se, že by se k seniorům měla dostat i informace, proč se například jejich děti snaží co nejvíce od nich izolovat, aby je nenakazily, a z těch důvodů jim nechtějí ani umožňovat styk s vnoučaty, která jim pak moc chybí. 

 

Jak ale mohou senioři sami vydržet, když už jsme tak dlouho neviděli vnoučata? Nestresuje je samota? 
Děti jsou odpovědné dočasným omezením kontaktu s rodiči, pro seniory může být nákaza životně ohrožující. Otázkou je, jak překonat samotu.  
S dětmi je důležité udržovat kontakt přes techniku např. mobil, ev. video hovor (jde-li to technicky), požádat dospělé děti o pomoc při práci s chytrým mobilem, tabletem. Telefonujte častěji s rodinou, s přáteli. 
Osobní kontakt je důležitý, ale v nouzi jde o vzájemné zdraví. Vaše pocity jsou pochopitelné, souvisí s izolací, velkou nejistotou a strachem. 
Přirozenou reakcí lidí na tyto pocity je se shlukovat s druhými sobě blízkými lidmi, držet se například za ruce a sdílet své obavy a strachy. To nyní nelze, tudíž využívejte alternativní způsoby. 
Domluvte si s vašimi dětmi dobu, kdy si budete volat. Volejte si častěji a pravidelně.  A také zkuste třeba zavolat na některou linku pro seniory či sledovat na ČT3 zajímavý film a vyslechnout si ucelené informace. Nejste v tom sami. 

 

Jak se díváte na opatření vymezení prodejní doby obchodů pro seniory – je tento krok v pořádku?
Domnívám se, že toto opatření je správným krokem, jak seniorům umožnit i vlastní nákup se snížením strachu z případného nakažení. 

 

Několik rad pro seniory k zabavení se doma
• být doma v bezpečí je v současnosti nejlepší prevence
• pokud to jde, připravujte si jídlo doma ze zásob
• mějte nabitý mobil stále u sebe (pro případ pádu či potíží)
• nenechávejte klíče v zámku (ať si může rodina či pomoc odemknout)
• být doma je ideální čas na úklid, vyprání a očistu vlastní domácnosti
• věnujte se záležitostem, které jste odkládali a můžete je dát do pořádku
• aktivizujte mozek křížovkami, dobrými knihami, filmy, seriály …
• zůstaňte v pravidelném telefonickém kontaktu s blízkými, přáteli
• myslete na pozitivní stránku věcí – vše zlé pro něco dobré – jak využít tento krizový čas a na co se těšíte, až to půjde realizovat
• omezte TV zprávy na faktické informace – média často dramatizují
• každá krize jednou pomine – důležité je s nadějí a vírou vydržet ve zdraví (kvůli sobě a svým blízkým)

 

Nebojte se zavolat o pomoc
• Potřebujete-li zajistit potraviny nebo léky a nemáte nikoho z rodiny nebo z vašeho okolí, kdo by to pro vás mohl zajistit? Využijte telefonickou linku vašeho města: 
JIHLAVA: 565 591 830, 
TŘEŠŤ: 721 630 297, 
TELČ: 567 112 407, 736 523 657, 
BRTINCE: 607 869 309, 
POLNÁ: 567 559 224, 702 296 992.
• Bezplatná linka pro seniory 800 200 207 (8.00 – 20.00)

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
29.05.2020 AktualityRozšířit mostek není dost možné

Město zahájilo opravy lávky přes Koželužský potok. Lávka se nachází na křižovatce ulic Křižíkova a Tovární. Konkrétně mezi City Parkem a dopravním hřištěm. Dle tiskové zprávy stavební ...

Komentáře (1)
29.05.2020 AktualityDají se dohromady, aby zateplili barák, a vy jim ho počmáráte…

Je mu teprve 25 let. Přesto už si Vojtěch Závodský „vysloužil“ za sprejerství statut speciálního recidivisty. V této souvislosti byl v minulosti odsouzen už třikrát. Tentokrát ho státní ...

Komentáře (0)
29.05.2020 AktualityPoslali fotku svých čtyřnohých kamarádů, vybraní čtenáři půjdou za odměnu do zoo

Rovná stovka fotek domácích mazlíčků doslova zavalila redakci JL. Majitelé psů, koček, koní, morčat, hadů, papoušků… totiž ve velkém reagovali na naši výzvu k zasílání snímků jejich ...

Komentáře (0)
28.05.2020 AktualityKompenzace hrazené z daní z příjmů jsou podle Jihlavy alarmující

Kvůli tomu, že se města a obce budou podílet na kompenzacích v souvislosti s koronavirem pro OSVČ a malé podniky s ručením omezeným počítá Jihlava s propadem příjmů o dalších 50 milionů ...

Komentáře (3)
28.05.2020 AktualityV třebíčské nemocnici začala stavba operačních sálů

V Nemocnici Třebíč, kterou zřizuje Kraj Vysočina, zahájili stavbu nových operačních sálů. Investice za zhruba 345 milionů korun bez DPH má být dokončena v létě 2022. Její součástí ...

Komentáře (0)
28.05.2020 AktualityVyrazte ven na kamínky

Chcete dělat něco jen tak? Něco vytvořit a předat radost dál? Pak se nechte zlákat zábavou, kterou si oblíbila řada lidí v celém Česku. O čem je řeč? Přece o „kamínkování“. Princip ...

Komentáře (1)
28.05.2020 AktualityŽivot je krásnej! Archivář a badatel Ladislav Vilímek oslaví v pátek jubileum

Začátkem devadesátých let začal do jihlavského okresního archivu v Hluboké ulici přicházet badatel středních let, který se do badatelského listu zapsal jako Ladislav Vilímek, narozený 29. ...

Komentáře (1)
27.05.2020 AktualityVysočina přispěje svým nemocnicím na testování covidu-19

Kraj Vysočina bude svým nemocnicím přispívat na testování na koronavirus kvůli nákladům, které s tím nemocnice mají. Počítá se statisíci korun. Přispívat bude na testy nařízené lékaři ...

Komentáře (1)
27.05.2020 AktualityKrajskou aplikaci COVID používá na Vysočině asi 400 organizací

Aplikaci COVID vytvořenou Krajem Vysočina využívá takřka 400 organizací včetně praktických lékařů, zjednodušuje administraci spojenou s testováním na nemoc covid-19 a podle náměstka hejtmana ...

Komentáře (0)
27.05.2020 AktualityRekonstrukce táborové základny Na Kuši teď není reálná, míní starosta

Už dvacet let pracuje Spolek Kuš pro environmentální a multikulturní výchovu v oblasti mimoškolního vzdělávání dětí a mládeže. To probíhá zejména formou letních táborů pořádaných ...

Komentáře (0)
26.05.2020 AktualityNa Vysočině se k pondělku z covidu-19 vyléčilo 163 lidí

Počet lidí, kteří se na Vysočině vyléčili z nemoci covid-19, se za posledních 24 hodin výšil o tři na 163. Nové potvrzené případy třetí den za sebou nepřibyly. Od začátku pandemie ...

Komentáře (0)
26.05.2020 AktualityMyslivci odlovili více spárkaté zvěře, přesto početní stavy zatím neklesají

Myslivci odevzdali roční výkazy o honitbách, které každoročně podávají informaci o mysliveckém hospodaření, stavu a lovu zvěře. Ze všech sledovaných druhů zvěře je pozornost upřena ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net