Reklama
Dnes je středa 28.07.2021     svátek má Viktor

Opuštěná Pripjať na člověka doléhá

LUNAPARK s autíčky, na kterých nikdo nikdy nejel v Pripjati. Foto: archiv Lenky Goliášové
LUNAPARK s autíčky, na kterých nikdo nikdy nejel v Pripjati. Foto: archiv Lenky Goliášové

3.2.2020 Aktuality/Komentáře (1), autor:
Pavel Bajer

Lenka Goliášová je sympatická 31letá Jihlavačka. Působí skromným a nenápadným dojmem. Před dvěma lety zažila zajímavou životní zkušenost. Navštívila jadernou elektrárnu Černobyl na Ukrajině, v níž došlo v roce 1986 k jaderné havárii. 
„V podstatě to byla částečně náhoda,“ zahajuje své vyprávění. Původně se spolu s přítelem rozhodla vypravit do Kyjeva. Zrovna byly na prodej levné letenky do ukrajinské metropole. Chtěla jet do zahraničí bez cestovky. 
Při vymýšlení, co v Kyjevě a jeho okolí budou dělat, se rozhodli, že navštíví také 150 kilometrů vzdálený Černobyl.
V Kyjevě strávili první čtyři dny, kdy navštívili nejvýznamnější památky a zajímavosti města. Například pravoslavný klášterní komplex Kyjevskopečerská lavra, založený v polovině 11. století, nebo hlavní kyjevský bulvár Hresčatyk či náměstí Nezávislosti.
Výlet do Černobylu uskutečnili až pátý den návštěvy Ukrajiny. „Byl to náš poslední den, tak jsme vyrazili na celodenní výlet,“ přibližuje Lenka Goliášová.   
Původně si mysleli, že by se do uzavřené zóny, mohli podívat na vlastní pěst. Záhy však zjistili, že to není možné. 


„Člověk tam musí jet v organizované skupině s průvodcem. Vybrala jsem cestovní kancelář, v níž jsou právě i čeští průvodci,“ vysvětluje Lenka Goliášová. 
Říká, že cestovní kanceláře do Černobylu nabízejí jak jednodenní, tak dvou i třídenní výlety s možností přespání v zóně jaderné elektrárny. 
„My jsme kvůli časovým možnostem zvolili jednodenní návštěvu, určitě by to bylo zajímavé i s přespáním. Mě překvapilo, že se tam vlastně dá vůbec přespat,“ líčí. 
Z Kyjeva jeli autobusem, ve kterém jim promítli dokument o Černobylu. Cesta z hlavního ukrajinského města do zakázané zóny jim trvala téměř dvě hodiny. 
V autobuse jim rozdali i další tištěné informace o zóně. Jenže zapomněli uvést v letních měsících tu nejzásadnější zprávu: „…že bychom měli mít oblečení s dlouhým rukávem a dlouhé kalhoty, jinak nebudeme vpuštěni do té zóny, což mě překvapilo,“ navazuje. 

Potraviny v „zóně smrti“
Zóna okolo jaderné elektrárny Černobyl je na české poměry obrovská a důkladně zabezpečená.   
„Překvapilo mě, jak velká oblast je uzavřená, zároveň tam je všechno pod vojenským dohledem. Nečekala jsem, že nějaká takováto opatření po tak dlouhé době pořád ještě jsou. Zóna má v průměru asi 30 kilometrů. Je to odstupňované do tří pásem,“ popisuje mladá žena z Jihlavy. 


Dostali se až k elektrárně, která byla oplocená a uzavřená. Fotografovat se v zóně mohlo pouze s omezením. „Nesmí se fotit vojenské objekty, žádní vojáci ani personál, který tam je. I u samotné elektrárny byla část, která se fotit nesměla,“ uvádí. 
Nejsilnější pocit zažili ve městě Pripjať, které bylo postaveno nedaleko elektrárny pro její zaměstnance. 
Město svého času představovalo jednu z jakýchsi výkladních skříní Sovětského svazu. Přes 30 let je však městem duchů. 
„Nemělo to místo pro mě příjemnou atmosféru. Když stojíte v takových slavných místech jako je lunapark nebo takové typické kolo v Pripjati. Stojíte a vidíte, jak se to tam opustilo během chvíle. Říkali nám, že zábavní park se měl otevírat snad dva dny po výbuchu, takže se tam vlastně nikdo nikdy nesvezl. To na člověka trochu doléhá,“ dělí se o své zážitky.  


Říká, že v některých místech v parku v Pripjati je ještě doposud zvýšená radiace. A to především v bodech, ze kterých vzlétaly například vrtulníky, které pomáhaly jadernou havárii odstraňovat. 
Do samotné elektrárny se není možné dostat. Přesto je v jejím objektu více než tři desítky let po havárii čilý ruch. 
„Co je pro mě překvapivé, že tam pořád pracuje velké množství lidí. Ještě pořád pracují na zabezpečení a ještě desítky let pracovat budou. V současnosti tam pracuje okolo dvou tisíce lidí, kteří se tam v turnusech střídají,“ podotýká.  
Pracovníky elektrárny mohli vidět pouze v jídelně, kam zašli na oběd také účastníci zájezdu do Černobylu. Při vstupu do jídelny všechny kontrolovali a u všech měřili hodnoty radioaktivity dozimetrem. 
„Procházeli jsme takovým rámem, museli jsme dát ruce na určitá místa, kde se měřilo, zdali nemáme vyšší radioaktivitu, jestli vůbec do té jídelny můžeme jít,“ upřesňuje L. Goliášová. 
Minisérii Černobyl, kterou uvedla televizní stanice HBO, viděla až po návštěvě zakázané zóny. 


„Jelikož dokument odborníci hodnotili, že události v něm ztvárněné tehdy tak nějak skutečně proběhly, určitě je zajímavý a myslím, že i velmi silný,“ říká. 
Do zakázané zóny se však částečně vrátil život. V Pripjati nežije nikdo, ale do města Černobyl, které leží dál od elektrárny, se někteří lidé vrátili. V současné době tam žije asi 150 lidí.  
„Přestože je ze zóny odvezli, oni měli tendenci se postupně vrátit samovolně domů. I když oficiálně v zóně nikdo žít nesmí,“ vypráví. 
Přesto město Černobyl i v současné době působí bezútěšnou prázdnotou. Přesto jsou některé výdobytky moderní civilizace i tam běžně k dostání. 


„Dokonce je tam takový malý vesnický obchůdek, v němž jsme si byli koupit pití. Člověk stojí u obrovské silnice, rozhlédne se, jak je zvyklý a dojde mu, že ze žádné strany nic nejede a asi jen tak ani nepojede. To jsou takové zvláštní momenty,“ navozuje atmosféru bývalého sovětského města. 
Přestože Ukrajina nepatří mezi zrovna vyhledávané turistické destinace, Lence Goliášové se líbila. „Celkově mě celá země velmi příjemně překvapila,“ dodává.

Diskuze k článku

Nový komentář

Otakar Štěrba:
ŘEKY,  MOJE ŘEKY /2011/
Na zadní straně knižní vazby:
"Pomalu jsem se blížil k havarované elektrárně. Stojí na pravém břehu Pripjati, asi čtyřista metrů od řeky. Je to odporná betonová stavba, jako nějaká vysoká montážní hala nebo obzvlášť ošklivé silo. Pověstný betonový sarkofág ukazuje, kde se jaderné částice pomstily lidstvu. Také okolní krajina vypadá nevábně - jako rumiště na periferii lidstva. Suchomilné traviny, bodláky, stromů málo, spíše jen keře, převážně jen vrby, jejich listy nemají ovyklo barvu, ale jsou tmavé, jakoby mastné. Bylo vedro k zalknutí a já jenom zíral na místo, odkud povstalo jedno z největších neštěstí lidstva. Pouze jedenkrát z dálky jsem udělal jeden krátký filmový záběr, potom už jsem neměl odvahu filmovat, protože jsem byl do poslední chvíle přesvědčen, že objekt bude hlídán naprosto mimořádně. Kupodivu tomu tak nebylo, a kdybych vystoupil a šel k sarkofágu, myslím, že y mne nikdo nezastavil. Měl jsem na sobě pláštěnku, jak mi radil můj syn, který má někdy dobré názory. Když jsem mu před odjezdem řekl, že možná pojedu přes Černobyl, jenom zaúpěl a potom mi dal radu. Nyní jsem ho poslechl a v nepřestavitelném vedru jsem se podél toho místa ploužil jako skutečný šílenec."
Uzrálo ve mně přesvědčení, že jsem ještě nikdy neviděl nic tak škaredého. Příčinou pocitu byla samozřejmě i znalost toho, co se tu stalo. Ale nejhorší ze všeho bylo ticho, nehybnost, zdánlivá ospalost netvora stojícího na břehu
 
Zdeněk | 2020-02-06 10:13:27 | Reagovat
Reklama
23.07.2021 AktualityProblémem ve vlacích je hlavně čistota

Vozový park autobusových dopravců je velmi uspokojivý, drážní dopravci však mají na čem zapracovat. Vyplynulo to z diskuzního příspěvku předsedy sdružení Regio 2020 Aleše Kratiny na ...

Komentáře (0)
23.07.2021 AktualityKaždoroční jarmark na náměstí je pro Podjavořičan stěžejní

Sobota 24. července bude letos opět jediným dnem, kdy bude vstup do centra města možný jen za poplatek. Po celý den bude totiž na náměstí probíhat jarmark s doprovodným programem. „Přihlášených ...

Komentáře (0)
23.07.2021 AktualityZa bonbóny dostal řidič MHD plácačku

Cestující v Jihlavě, kteří v pondělí jeli odpoledne nebo v podvečer linkou A z hlavního nádraží na Slunce, čekalo ve voze MHD překvapení. Našli po celém vozidle rozvěšené bonbóny ...

Komentáře (0)
23.07.2021 AktualityOčkovací centrum v Hruškových Dvorech nabídne příští týden termíny

Prozatím týden zkušebního režimu očkování bez registrace nově nabídne na Vysočině velké očkovací centrum Jihlava – Hruškové Dvory. „První odpolední termíny mezi 13. a 18. hodinou ...

Komentáře (0)
23.07.2021 AktualityZvou na Arménský den

Hudební vystoupení, šašliky, koňak a další arménské speciality. To vše budou moci poznat ti, kdo navštíví Arménský den v Jihlavě. Uskuteční se v sobotu 24. července od 19.00 hodin ...

Komentáře (0)
23.07.2021 AktualityOlympiáda duchů. Krpálkovi chybějí lidé

Dnes startující – o rok posunuté – 32. letní olympijské hry v Tokiu měly být oslavou sportovních výkonů i konce covidových útrap. Jenomže pandemie má pořád náskok. „Proto není důležité ...

Komentáře (5)
23.07.2021 AktualityNa dárcích ke 101. narozeninám paní Anny Kotáskové nesměly chybět kočky

Sto a jeden rok od svého narození oslavila 18. července nejstarší obyvatelka Domova Ždírec Anna Kotásková. Oslava 101. narozenin paní Kotáskové připadla ve Ždírci už na pátek 16. července. ...

Komentáře (0)
22.07.2021 AktualityKvůli opravám bude uzavřena spojnice lesoparkem Heulos

Od pondělí 26. července začnou stavební práce v lesoparku Malý Heulos podél řeky Jihlávky vedle zoologické zahrady. Opravovat se bude především opěrná zeď a také instalovat odvodnění. ...

Komentáře (0)
22.07.2021 AktualityNa Vysočině budou v sobotu požehnané nové kapličky v Řídelově a ve Včelničce

Na Vysočině budou v sobotu požehnané nové svatoanenské kapličky v Řídelově na Jihlavsku a ve Včelničce na Pelhřimovsku. Stavbu obou iniciovaly obce, v nichž zatím kaple chyběly. O den ...

Komentáře (1)
26.07.2021 AktualitySrovnání života předků s našimi dnešními starostmi dává nadhled k nezaplacení

Na pult jihlavského knihkupectví Otava dorazila v omezeném nákladu prvotina jihlavského autora Libora Kučery Obrazy svázané pavučinou. Kniha je jeho ohlédnutím za léty pátrání po osudech ...

Komentáře (0)
22.07.2021 AktualityDomov covidovou výuku zvládl i díky pomoci

Koronavirová doba se pochopitelně nevyhnula ani Dětskému domovu v Telči. „V době covidové byla situace v našem Dětském domově složitá jak organizačně, tak materiálně,“ potvrzuje Milan ...

Komentáře (0)
22.07.2021 AktualityNa podlahu žďárského chrámu se vrací původní mozaika

Žďárská památka UNESCO prochází od roku 2017 rozsáhlou obnovou, přesto o ni návštěvnický zájem neutuchá. V poutním kostele sv. Jana Nepomuckého se provází i během stavby. Dění na ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net