Reklama
Dnes je pátek 26.04.2024     svátek má Oto

Opuštěná Pripjať na člověka doléhá

LUNAPARK s autíčky, na kterých nikdo nikdy nejel v Pripjati. Foto: archiv Lenky Goliášové
LUNAPARK s autíčky, na kterých nikdo nikdy nejel v Pripjati. Foto: archiv Lenky Goliášové

3.2.2020 Aktuality/Komentáře (1), autor:
Pavel Bajer

Lenka Goliášová je sympatická 31letá Jihlavačka. Působí skromným a nenápadným dojmem. Před dvěma lety zažila zajímavou životní zkušenost. Navštívila jadernou elektrárnu Černobyl na Ukrajině, v níž došlo v roce 1986 k jaderné havárii. 
„V podstatě to byla částečně náhoda,“ zahajuje své vyprávění. Původně se spolu s přítelem rozhodla vypravit do Kyjeva. Zrovna byly na prodej levné letenky do ukrajinské metropole. Chtěla jet do zahraničí bez cestovky. 
Při vymýšlení, co v Kyjevě a jeho okolí budou dělat, se rozhodli, že navštíví také 150 kilometrů vzdálený Černobyl.
V Kyjevě strávili první čtyři dny, kdy navštívili nejvýznamnější památky a zajímavosti města. Například pravoslavný klášterní komplex Kyjevskopečerská lavra, založený v polovině 11. století, nebo hlavní kyjevský bulvár Hresčatyk či náměstí Nezávislosti.
Výlet do Černobylu uskutečnili až pátý den návštěvy Ukrajiny. „Byl to náš poslední den, tak jsme vyrazili na celodenní výlet,“ přibližuje Lenka Goliášová.   
Původně si mysleli, že by se do uzavřené zóny, mohli podívat na vlastní pěst. Záhy však zjistili, že to není možné. 


„Člověk tam musí jet v organizované skupině s průvodcem. Vybrala jsem cestovní kancelář, v níž jsou právě i čeští průvodci,“ vysvětluje Lenka Goliášová. 
Říká, že cestovní kanceláře do Černobylu nabízejí jak jednodenní, tak dvou i třídenní výlety s možností přespání v zóně jaderné elektrárny. 
„My jsme kvůli časovým možnostem zvolili jednodenní návštěvu, určitě by to bylo zajímavé i s přespáním. Mě překvapilo, že se tam vlastně dá vůbec přespat,“ líčí. 
Z Kyjeva jeli autobusem, ve kterém jim promítli dokument o Černobylu. Cesta z hlavního ukrajinského města do zakázané zóny jim trvala téměř dvě hodiny. 
V autobuse jim rozdali i další tištěné informace o zóně. Jenže zapomněli uvést v letních měsících tu nejzásadnější zprávu: „…že bychom měli mít oblečení s dlouhým rukávem a dlouhé kalhoty, jinak nebudeme vpuštěni do té zóny, což mě překvapilo,“ navazuje. 

Potraviny v „zóně smrti“
Zóna okolo jaderné elektrárny Černobyl je na české poměry obrovská a důkladně zabezpečená.   
„Překvapilo mě, jak velká oblast je uzavřená, zároveň tam je všechno pod vojenským dohledem. Nečekala jsem, že nějaká takováto opatření po tak dlouhé době pořád ještě jsou. Zóna má v průměru asi 30 kilometrů. Je to odstupňované do tří pásem,“ popisuje mladá žena z Jihlavy. 


Dostali se až k elektrárně, která byla oplocená a uzavřená. Fotografovat se v zóně mohlo pouze s omezením. „Nesmí se fotit vojenské objekty, žádní vojáci ani personál, který tam je. I u samotné elektrárny byla část, která se fotit nesměla,“ uvádí. 
Nejsilnější pocit zažili ve městě Pripjať, které bylo postaveno nedaleko elektrárny pro její zaměstnance. 
Město svého času představovalo jednu z jakýchsi výkladních skříní Sovětského svazu. Přes 30 let je však městem duchů. 
„Nemělo to místo pro mě příjemnou atmosféru. Když stojíte v takových slavných místech jako je lunapark nebo takové typické kolo v Pripjati. Stojíte a vidíte, jak se to tam opustilo během chvíle. Říkali nám, že zábavní park se měl otevírat snad dva dny po výbuchu, takže se tam vlastně nikdo nikdy nesvezl. To na člověka trochu doléhá,“ dělí se o své zážitky.  


Říká, že v některých místech v parku v Pripjati je ještě doposud zvýšená radiace. A to především v bodech, ze kterých vzlétaly například vrtulníky, které pomáhaly jadernou havárii odstraňovat. 
Do samotné elektrárny se není možné dostat. Přesto je v jejím objektu více než tři desítky let po havárii čilý ruch. 
„Co je pro mě překvapivé, že tam pořád pracuje velké množství lidí. Ještě pořád pracují na zabezpečení a ještě desítky let pracovat budou. V současnosti tam pracuje okolo dvou tisíce lidí, kteří se tam v turnusech střídají,“ podotýká.  
Pracovníky elektrárny mohli vidět pouze v jídelně, kam zašli na oběd také účastníci zájezdu do Černobylu. Při vstupu do jídelny všechny kontrolovali a u všech měřili hodnoty radioaktivity dozimetrem. 
„Procházeli jsme takovým rámem, museli jsme dát ruce na určitá místa, kde se měřilo, zdali nemáme vyšší radioaktivitu, jestli vůbec do té jídelny můžeme jít,“ upřesňuje L. Goliášová. 
Minisérii Černobyl, kterou uvedla televizní stanice HBO, viděla až po návštěvě zakázané zóny. 


„Jelikož dokument odborníci hodnotili, že události v něm ztvárněné tehdy tak nějak skutečně proběhly, určitě je zajímavý a myslím, že i velmi silný,“ říká. 
Do zakázané zóny se však částečně vrátil život. V Pripjati nežije nikdo, ale do města Černobyl, které leží dál od elektrárny, se někteří lidé vrátili. V současné době tam žije asi 150 lidí.  
„Přestože je ze zóny odvezli, oni měli tendenci se postupně vrátit samovolně domů. I když oficiálně v zóně nikdo žít nesmí,“ vypráví. 
Přesto město Černobyl i v současné době působí bezútěšnou prázdnotou. Přesto jsou některé výdobytky moderní civilizace i tam běžně k dostání. 


„Dokonce je tam takový malý vesnický obchůdek, v němž jsme si byli koupit pití. Člověk stojí u obrovské silnice, rozhlédne se, jak je zvyklý a dojde mu, že ze žádné strany nic nejede a asi jen tak ani nepojede. To jsou takové zvláštní momenty,“ navozuje atmosféru bývalého sovětského města. 
Přestože Ukrajina nepatří mezi zrovna vyhledávané turistické destinace, Lence Goliášové se líbila. „Celkově mě celá země velmi příjemně překvapila,“ dodává.

Diskuze k článku

Nový komentář

Otakar Štěrba:
ŘEKY,  MOJE ŘEKY /2011/
Na zadní straně knižní vazby:
"Pomalu jsem se blížil k havarované elektrárně. Stojí na pravém břehu Pripjati, asi čtyřista metrů od řeky. Je to odporná betonová stavba, jako nějaká vysoká montážní hala nebo obzvlášť ošklivé silo. Pověstný betonový sarkofág ukazuje, kde se jaderné částice pomstily lidstvu. Také okolní krajina vypadá nevábně - jako rumiště na periferii lidstva. Suchomilné traviny, bodláky, stromů málo, spíše jen keře, převážně jen vrby, jejich listy nemají ovyklo barvu, ale jsou tmavé, jakoby mastné. Bylo vedro k zalknutí a já jenom zíral na místo, odkud povstalo jedno z největších neštěstí lidstva. Pouze jedenkrát z dálky jsem udělal jeden krátký filmový záběr, potom už jsem neměl odvahu filmovat, protože jsem byl do poslední chvíle přesvědčen, že objekt bude hlídán naprosto mimořádně. Kupodivu tomu tak nebylo, a kdybych vystoupil a šel k sarkofágu, myslím, že y mne nikdo nezastavil. Měl jsem na sobě pláštěnku, jak mi radil můj syn, který má někdy dobré názory. Když jsem mu před odjezdem řekl, že možná pojedu přes Černobyl, jenom zaúpěl a potom mi dal radu. Nyní jsem ho poslechl a v nepřestavitelném vedru jsem se podél toho místa ploužil jako skutečný šílenec."
Uzrálo ve mně přesvědčení, že jsem ještě nikdy neviděl nic tak škaredého. Příčinou pocitu byla samozřejmě i znalost toho, co se tu stalo. Ale nejhorší ze všeho bylo ticho, nehybnost, zdánlivá ospalost netvora stojícího na břehu
 
Zdeněk | 2020-02-06 10:13:27 | Reagovat
Reklama
23.04.2024 AktualityHošek webem reaguje na primátora

Další střet primátora Jihlavy Petra Ryšky (ODS) s opozičním zastupitelem Radkem Hoškem (STAN), se dá očekávat na dnešním zastupitelstvu v Jihlavě. Na únorovém zasedání se primátor ...

Komentáře (7)
23.04.2024 AktualityVysočinští Ukrajinci chtějí být samostatní

Téměř v každé rodině je někdo, kdo zahynul, bojuje nebo má celoživotní následky z toho, co se děje v naší zemi, říká Tetiana Varpikhovská, spoluzakladatelka spolku Ukrajinská rada Kraje ...

Komentáře (0)
23.04.2024 AktualityŠkodovku otočil na střechu, od nehody utekl

K hrůzně vypadající nehodě vyjížděli jihlavští dopravní policisté v sobotu nad ránem. Pravděpodobně mezi půl čtvrtou a půl pátou ráno totiž na silnici II/112 mezi Zvolenovicemi a Telčí ...

Komentáře (0)
22.04.2024 AktualityKempy na Vysočině začnou otevírat koncem dubna

Řada kempů na Vysočině se začne otevírat turistům koncem dubna nebo od května. Nejdřív čekají hlavně víkendové pobyty a akce a také školní výlety. Ceny za ubytování se podle provozovatelů ...

Komentáře (0)
22.04.2024 AktualityVysočina řeší úpravu počtu lůžek v nemocnicích

Nemocnice, které zřizuje Kraj Vysočina, jednají z Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) o budoucím fungování. Zřejmě se budou upravovat počty lůžek vybraných oddělení, slučování ...

Komentáře (0)
22.04.2024 AktualityPřijďte si užít pohodový den ve výcvikovém areálu PČR

Již příští sobotu 27. dubna odstartuje 26. ročník soutěže Řidič Vysočiny. Největším lákadlem letošního ročníku je jednoznačně možnost prohlédnout si nově vybudovaný multifunkční ...

Komentáře (0)
22.04.2024 AktualityOd září přivítají v lavicích 19 prvňáčků

K zápisu do první třídy Základní školy ve Větrném Jeníkově přišlo v průběhu úterního odpoledne celkem 21 dětí. Podle ředitelky školy Barbory Schrekové budou mít dvě děti povinnou ...

Komentáře (0)
22.04.2024 AktualityV krematoriu nebudou přes měsíc obřady

Zhruba na měsíc se pohřby v Jihlavě zkomplikují. Provozovatel krematoria v Lesnově Služby města Jihlavy (SMJ) v tiskové zprávě oznámily, že od 22. dubna do 25. května proběhne oprava střechy ...

Komentáře (0)
21.04.2024 AktualityJihlava si čisté ovzduší drží

Silniční doprava a lokální topeniště. To jsou dva hlavní znečišťovatelé ovzduší v Jihlavě. Vyplynulo to z tiskové zprávy kraje k měření kvality ovzduší v jihlavské průmyslové zóně ...

Komentáře (7)
21.04.2024 AktualityAť žije špinavá Jihlava!

Na Telečské ulici za paneláky vede chodníček a za ním je zeleň a Skalka. Slouží k cestě do práce, k procházce i s pejsky. Jsou u něj i lavičky. Má však jednu špatnou vlastnost: chybí ...

Komentáře (0)
20.04.2024 AktualityŠanci na záchranu představuje pro zdravotníka experimentální léčba

Celé Jihlavsko se semklo na pomoc mladému polenskému lékaři, který bojuje s vážnou nemocí. Příběh Alexandra Noska zveřejnila na serveru Donio jeho sestra Lucie Vítů Nosková. Přes portál ...

Komentáře (1)
20.04.2024 AktualityOchlazení nepřeje úrodě ani včelařům

Počasí se zbláznilo, tak charakterizoval výkyvy jeden z mnoha obyvatel Vysočiny. Po letních teplotách, kdy teploměry ukazovaly rekordní hodnoty, spadla rtuť pod bod mrazu a lepší to nebude ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net