Reklama
Dnes je středa 10.08.2022     svátek má Vavřinec

Opuštěná Pripjať na člověka doléhá

LUNAPARK s autíčky, na kterých nikdo nikdy nejel v Pripjati. Foto: archiv Lenky Goliášové
LUNAPARK s autíčky, na kterých nikdo nikdy nejel v Pripjati. Foto: archiv Lenky Goliášové

3.2.2020 Aktuality/Komentáře (1), autor:
Pavel Bajer

Lenka Goliášová je sympatická 31letá Jihlavačka. Působí skromným a nenápadným dojmem. Před dvěma lety zažila zajímavou životní zkušenost. Navštívila jadernou elektrárnu Černobyl na Ukrajině, v níž došlo v roce 1986 k jaderné havárii. 
„V podstatě to byla částečně náhoda,“ zahajuje své vyprávění. Původně se spolu s přítelem rozhodla vypravit do Kyjeva. Zrovna byly na prodej levné letenky do ukrajinské metropole. Chtěla jet do zahraničí bez cestovky. 
Při vymýšlení, co v Kyjevě a jeho okolí budou dělat, se rozhodli, že navštíví také 150 kilometrů vzdálený Černobyl.
V Kyjevě strávili první čtyři dny, kdy navštívili nejvýznamnější památky a zajímavosti města. Například pravoslavný klášterní komplex Kyjevskopečerská lavra, založený v polovině 11. století, nebo hlavní kyjevský bulvár Hresčatyk či náměstí Nezávislosti.
Výlet do Černobylu uskutečnili až pátý den návštěvy Ukrajiny. „Byl to náš poslední den, tak jsme vyrazili na celodenní výlet,“ přibližuje Lenka Goliášová.   
Původně si mysleli, že by se do uzavřené zóny, mohli podívat na vlastní pěst. Záhy však zjistili, že to není možné. 


„Člověk tam musí jet v organizované skupině s průvodcem. Vybrala jsem cestovní kancelář, v níž jsou právě i čeští průvodci,“ vysvětluje Lenka Goliášová. 
Říká, že cestovní kanceláře do Černobylu nabízejí jak jednodenní, tak dvou i třídenní výlety s možností přespání v zóně jaderné elektrárny. 
„My jsme kvůli časovým možnostem zvolili jednodenní návštěvu, určitě by to bylo zajímavé i s přespáním. Mě překvapilo, že se tam vlastně dá vůbec přespat,“ líčí. 
Z Kyjeva jeli autobusem, ve kterém jim promítli dokument o Černobylu. Cesta z hlavního ukrajinského města do zakázané zóny jim trvala téměř dvě hodiny. 
V autobuse jim rozdali i další tištěné informace o zóně. Jenže zapomněli uvést v letních měsících tu nejzásadnější zprávu: „…že bychom měli mít oblečení s dlouhým rukávem a dlouhé kalhoty, jinak nebudeme vpuštěni do té zóny, což mě překvapilo,“ navazuje. 

Potraviny v „zóně smrti“
Zóna okolo jaderné elektrárny Černobyl je na české poměry obrovská a důkladně zabezpečená.   
„Překvapilo mě, jak velká oblast je uzavřená, zároveň tam je všechno pod vojenským dohledem. Nečekala jsem, že nějaká takováto opatření po tak dlouhé době pořád ještě jsou. Zóna má v průměru asi 30 kilometrů. Je to odstupňované do tří pásem,“ popisuje mladá žena z Jihlavy. 


Dostali se až k elektrárně, která byla oplocená a uzavřená. Fotografovat se v zóně mohlo pouze s omezením. „Nesmí se fotit vojenské objekty, žádní vojáci ani personál, který tam je. I u samotné elektrárny byla část, která se fotit nesměla,“ uvádí. 
Nejsilnější pocit zažili ve městě Pripjať, které bylo postaveno nedaleko elektrárny pro její zaměstnance. 
Město svého času představovalo jednu z jakýchsi výkladních skříní Sovětského svazu. Přes 30 let je však městem duchů. 
„Nemělo to místo pro mě příjemnou atmosféru. Když stojíte v takových slavných místech jako je lunapark nebo takové typické kolo v Pripjati. Stojíte a vidíte, jak se to tam opustilo během chvíle. Říkali nám, že zábavní park se měl otevírat snad dva dny po výbuchu, takže se tam vlastně nikdo nikdy nesvezl. To na člověka trochu doléhá,“ dělí se o své zážitky.  


Říká, že v některých místech v parku v Pripjati je ještě doposud zvýšená radiace. A to především v bodech, ze kterých vzlétaly například vrtulníky, které pomáhaly jadernou havárii odstraňovat. 
Do samotné elektrárny se není možné dostat. Přesto je v jejím objektu více než tři desítky let po havárii čilý ruch. 
„Co je pro mě překvapivé, že tam pořád pracuje velké množství lidí. Ještě pořád pracují na zabezpečení a ještě desítky let pracovat budou. V současnosti tam pracuje okolo dvou tisíce lidí, kteří se tam v turnusech střídají,“ podotýká.  
Pracovníky elektrárny mohli vidět pouze v jídelně, kam zašli na oběd také účastníci zájezdu do Černobylu. Při vstupu do jídelny všechny kontrolovali a u všech měřili hodnoty radioaktivity dozimetrem. 
„Procházeli jsme takovým rámem, museli jsme dát ruce na určitá místa, kde se měřilo, zdali nemáme vyšší radioaktivitu, jestli vůbec do té jídelny můžeme jít,“ upřesňuje L. Goliášová. 
Minisérii Černobyl, kterou uvedla televizní stanice HBO, viděla až po návštěvě zakázané zóny. 


„Jelikož dokument odborníci hodnotili, že události v něm ztvárněné tehdy tak nějak skutečně proběhly, určitě je zajímavý a myslím, že i velmi silný,“ říká. 
Do zakázané zóny se však částečně vrátil život. V Pripjati nežije nikdo, ale do města Černobyl, které leží dál od elektrárny, se někteří lidé vrátili. V současné době tam žije asi 150 lidí.  
„Přestože je ze zóny odvezli, oni měli tendenci se postupně vrátit samovolně domů. I když oficiálně v zóně nikdo žít nesmí,“ vypráví. 
Přesto město Černobyl i v současné době působí bezútěšnou prázdnotou. Přesto jsou některé výdobytky moderní civilizace i tam běžně k dostání. 


„Dokonce je tam takový malý vesnický obchůdek, v němž jsme si byli koupit pití. Člověk stojí u obrovské silnice, rozhlédne se, jak je zvyklý a dojde mu, že ze žádné strany nic nejede a asi jen tak ani nepojede. To jsou takové zvláštní momenty,“ navozuje atmosféru bývalého sovětského města. 
Přestože Ukrajina nepatří mezi zrovna vyhledávané turistické destinace, Lence Goliášové se líbila. „Celkově mě celá země velmi příjemně překvapila,“ dodává.

Diskuze k článku

Nový komentář

Otakar Štěrba:
ŘEKY,  MOJE ŘEKY /2011/
Na zadní straně knižní vazby:
"Pomalu jsem se blížil k havarované elektrárně. Stojí na pravém břehu Pripjati, asi čtyřista metrů od řeky. Je to odporná betonová stavba, jako nějaká vysoká montážní hala nebo obzvlášť ošklivé silo. Pověstný betonový sarkofág ukazuje, kde se jaderné částice pomstily lidstvu. Také okolní krajina vypadá nevábně - jako rumiště na periferii lidstva. Suchomilné traviny, bodláky, stromů málo, spíše jen keře, převážně jen vrby, jejich listy nemají ovyklo barvu, ale jsou tmavé, jakoby mastné. Bylo vedro k zalknutí a já jenom zíral na místo, odkud povstalo jedno z největších neštěstí lidstva. Pouze jedenkrát z dálky jsem udělal jeden krátký filmový záběr, potom už jsem neměl odvahu filmovat, protože jsem byl do poslední chvíle přesvědčen, že objekt bude hlídán naprosto mimořádně. Kupodivu tomu tak nebylo, a kdybych vystoupil a šel k sarkofágu, myslím, že y mne nikdo nezastavil. Měl jsem na sobě pláštěnku, jak mi radil můj syn, který má někdy dobré názory. Když jsem mu před odjezdem řekl, že možná pojedu přes Černobyl, jenom zaúpěl a potom mi dal radu. Nyní jsem ho poslechl a v nepřestavitelném vedru jsem se podél toho místa ploužil jako skutečný šílenec."
Uzrálo ve mně přesvědčení, že jsem ještě nikdy neviděl nic tak škaredého. Příčinou pocitu byla samozřejmě i znalost toho, co se tu stalo. Ale nejhorší ze všeho bylo ticho, nehybnost, zdánlivá ospalost netvora stojícího na břehu
 
Zdeněk | 2020-02-06 10:13:27 | Reagovat
Reklama
06.08.2022 AktualityVlastníkovi domu hrozí pokuta

JL před třemi lety psaly o tom, že ve vnitrobloku ulic Benešova – Husova v Jihlavě se zřítila část domu. Objekt byl v té době dlouhodobě nevyužíván a jeho stav byl hodnocen jako havarijní. ...

Komentáře (1)
06.08.2022 AktualityHledání lásky v pěti minutách aneb Rychlé rande naživo

Hledat a najít pravou lásku, o tom sní asi každý. Tedy, každý romanticky smýšlející člověk, jako třeba já. Jak už jsem ale zjistila, není to tak úplně snadné. Když jsem se dočetla, ...

Komentáře (2)
05.08.2022 AktualityStoletý parní Kafemlejnek spolehlivě vyrazil na letní trať, zazlobil jen kompresor

Uplynulým víkendem začal program výletních jízd parního vlaku na trati Kostelec, Třešť, Telč, Dačice, Slavonice. Letošní Parní léto je zároveň oslavou výročí 120 let od zahájení ...

Komentáře (0)
05.08.2022 AktualityNa Draky v Telči teď navážou na Piláku

V pořadí 3. závod seriálu závodů dračích lodí Vysočiny se odehrál v sobotu na Štěpnickém rybníku v Telči. Šlo v pořadí o osmý ročník závodu dračích lodí na této vodě. Závod ...

Komentáře (0)
05.08.2022 Aktuality Přes koronavirovou pauzu dospěli studenti k promocím

Absolventi vysokoškolského studia i kurzů Univerzity třetího věku (U3V) promovali od 20. do 22. července ve výukovém centru VŠ polytechnické Jihlava (VŠPJ). Jak sdělila mluvčí školy ...

Komentáře (0)
05.08.2022 AktualityŘeší obtěžování v autoškole

Majitel jihlavské autoškoly Petr Prchal čelí hlavně na sociálních sítích obvinění ze sexuálního obtěžování a psychického týrání klientů. Prchal nařčení rezolutně odmítá, ...

Komentáře (2)
05.08.2022 AktualityVzniknou nové linky G a H

Jihlavskou MHD na konci letošního nebo na začátku příštího roku čekají velké změny. A to v souvislosti s plánovaným dobudováním trolejové trakce na Pávov. Schválili je na svém posledním ...

Komentáře (2)
04.08.2022 AktualityNejvíc nemocných hlásí Ždársko, novoměstská nemocnice proto omezí návštěvy

Nemocnice v Novém Městě na Moravě na Žďársku omezí od 8. srpna kvůli covidu-19 návštěvy. Budou jen ve středu a v neděli a s povinností nošení respirátorů nebo roušek. Informovala o ...

Komentáře (0)
04.08.2022 AktualityHygienici letos na Vysočině zkontrolovali 78 dětských táborů, 13 chybovalo

Hygienici z Vysočiny letos zkontrolovali 78 dětský táborů, zjistili 13 pochybení. Jen v uplynulém týdnu bylo kontrol 20, při pěti z nich zjistili hygienici problém. V plánu mají o prázdninách ...

Komentáře (0)
04.08.2022 AktualityNa Jihlavsku bude ŘSD opravovat dva mostky na D1, provoz to neomezí

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začne s opravou dvou dálničních mostů dálnice D1 na Jihlavsku. Práce za 17,5 milionu korun bez daně provoz nezastaví, neprůjezdná bude jen krajnice. V tiskové ...

Komentáře (0)
04.08.2022 AktualityUctí popravené

Oběti justičních vražd komunistického režimu si Jihlava připomene v neděli 7. srpna. „Vzpomínka bude zahájena v 8.30 mší svatou v kostele sv. Ignáce. Samotný pietní akt se uskuteční ...

Komentáře (3)
04.08.2022 AktualityÚrazů koloběžkářů přibývá, nenosí helmu

Jen za první polovinu července krajští záchranáři vyjížděli k osmi koloběžkářům, co pro ně jízda na odrážedle včetně toho s elektrickým pohonem byla nad jejich síly a skončila těžkým ...

Komentáře (2)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net