Reklama
Dnes je úterý 27.10.2020     svátek má Šarlota / Zoe

Profesor Fuchs v Jihlavě


30.1.2020 Čtenáři píší/Komentáře (8), autor:
Zdeněk Gryc, Jihlava

Právě vyšla kniha Vize modernosti visions of modernity - Rudolf Sandalo 1899–1980. Nabízí soubor fotografií dobové evropské architektury.  
Na stránce 443 této „mega“ publikace je dobová fotografie Sokolovny v Jihlavě, od Bohuslava Fuchse, realizace 1934-35. Na stránce 444 a 445 jsou fotografie dobových interiérů tělocvičny s kolovadly.


Ví už dneska někdo něco o kolovadlech a jaká na nich byla „zábava“?
Foto použito se svolením autora publikace Mgr. J. Chatrného.
 

Diskuze k článku

Nový komentář

Je dobře, že pod fotografií fasády tělocvičny je možno najít její interiér, o ten jde více. Uvidět stavbu v panenském, nepolíbeném stavu. Kroha nesporně uměl jako funkcionalistický architekt, ale pak přišla  totalita.  Obě totality se svým tvaroslovím dost podobají. No a Kroha byl národní umělec, Fuchs a Rozehnal byli odsouzeni, Fuchs podmíněně. Když se dnes podíváme do Sokolovny, tedy do interiéru, tak je  v dobrém  stavu. Když se podíváte do Krohovy vily, tak odejdete s pocitem mírného štěstí, že tam nemusíte uklízet. Už to zkrátka není ten funkcionalistický interiér, jak ho známe z dobových publikací. V knize je ještě interiér kino-sálu, je zajímavé jak jednoduše a čistě ho dokázal Fuchs osvětlit.
Zdeněk | 2020-01-30 19:07:49 | Reagovat
Žačka profesora Fuchse vzpomíná

4. únor 2020
 Dobré dopoledne
Nezapochybovala jsem o tom, čím budu, říká dcera architekta Bedřicha Rozehnala

Foto Dáša Kubíková,Český rozhlas
 
Svými vzpomínkami přispěla do knihy o historii nemocnice v Novém Městě na Moravě. Kniha se jmenuje 80 let jsme vám nablízku aneb Příběh novoměstské nemocnice.
Eva Rozehnalová, dcera Bedřicha Rozehnala,
přijela na sklonku roku 2019 knihu do Nového Města pokřtít.
Její otec je totiž autorem architektonického návrhu.
Dáša Kubíková ji pozvala do Dobrého dopoledne.

Nemocnice navrhoval pro svou první lásku
Nemocnice na Vysočině není jediná, kterou brněnský architekt Bedřich Rozehnal vyprojektoval.
Jsou to i nemocnice v Kyjově a Hodoníně,
je také autorem dětské nemocnice v Brně i dnešního Masarykova onkologického ústavu v Brně.
 --------------------------------------
Knihy o dílech Bedřicha Rozehnala|foto:
Dáša Kubíková,Český rozhlas
---------------------------------------
„Tatínek měl v mládí velikou lásku, jmenovala se Maruška, která onemocněla tuberkulózou.
Ona bohužel zemřela a u tatínka to zanechalo takovou stopu, že potom začal navrhovat nemocnice, takže navrhl například i nemocnici v Dačicích,
první nemocnici, která začala fungovat po válce.
Byla jsem se tam podívat a ta nemocnice stejně jako další tatínkova díla je velmi krásná a dodneška funguje,
“ říká hrdě Eva Rozehnalová.
Za minulého režimu byl vězněn
Paní Eva vyrůstala v prostředí, které ani neumožnilo,
aby se stala něčím jiným, říká s úsměvem:
„Vůbec jsem o tom jinak neuvažovala.
Snažila jsem se vždycky, abych rozuměla tomu, co tatínek dělá a nezapochybovala jsem o tom, co budu dál dělat.“

Přesto nebylo dokončení studia pro Evu Rozehnalovou samozřejmostí. V posledním ročníku byl Bedřich Rozehnal zatčen a odsouzen na čtyři roky do vězení.
Záminku komunistického režimu pro uvěznění už si nepamatuje:
„Bylo to tak bolestné, že na to nechci ani vzpomínat,“
říká paní Eva.
Díky přátelům, kteří neustále apelovali u tehdejšího prezidenta republiky, jejího tatínka po dvou a půl letech pustili.
Na co ale architektka nezapomněla, to je její první pracovní pozice.
„Nesměla jsem pracovat ve velkém městě ani ve velké firmě, tak jsem byla poslána do Jihlavy a moje první zakázka byly
pánské veřejné záchodky v Lomnici u Tišnova,“
vzpomíná se smíchem.
Autorka mnoha urbanistických celků, domů,
SOS dětské vesničky v Brně-Medlánkách,
spolupracovnice Bohuslava Fuchse i jeho syna Kamila
se chce také podílet na připravované výstavě Bedřicha Rozehnala v novoměstské Horácké galerii.
Její další vzpomínky si poslechněte v přiloženém audiu.
autor: Dáša Kubíková|zdroj: Český rozhlas
<http://www.facebook.com/ceskyrozhlasvysocina><http://www.twitter.com/CRozhlas><https://plus.google.com/+%C4%8Cesk%C3%BDrozhlas><http://www.youtube.com/ceskyrozhlas><http://www.rozhlas.cz/iradio/zive/>
 
Zdeněk | 2020-02-05 15:48:37 | Reagovat
Koncert pro Ernsta Wiesnera

. . . Právě vyšla kniha Vize modernosti visions of modernity - Rudolf Sandalo 1899–1980.
 Nabízí soubor fotografií dobové evropské architektury. . .
Obsahuje  realizace:
Architekta který dal podobu modernímu Brnu
Včera byl na jeho počest koncert.
Po popukání pokání: BCO v krematoriu připomněla  Ernsta Wiesnera
21. ledna 2020 uplynulo 130 let od narození významného architekta Ernsta Wiesnera, který se významně podepsal na tváři moderního Brna.
Jednou z jeho nejvýznamnějších realizací je budova brněnského krematoria.
Wiesner byl přesvědčen, že modernistická forma a využití nejmodernějších technologií nemá být samoúčelné, ale má sloužit k umocnění vnitřního prožitku, má nabízet duchovní rozměr pro pietní rozloučení s tělem i duší zesnulého.
Poctou právě Ernstu Wiesnerovi byl  koncert 9. února v brněnském krematoriu s názvem:
 „Po popukání pokání, aneb cesta do země zaslíbené“.
 
Zdeněk | 2020-02-10 19:29:03 | Reagovat
Čtyřikrát Requiem za Ernsta Wiesnera
Čtyřikrát Requiem za Ernsta Wiesnera
Jiří Čevela, 10.02.2020 12:34
Ernst Wiesner byl významným brněnským architektem, jehož profesní činnost zásadně ovlivnila tvář města Brna. A jelikož ve druhé polovině ledna letošního roku uplynulo 130 let od jeho narození, ansámbl Brno Contemporary Orchestra přichystal koncert dedikovaný této významné osobnosti. Událost konaná 9. února 2020 nesla název „Po popukání pokání aneb Cesta do země zaslíbené“, přičemž podtitul „Requiem za Ernsta Wiesnera“ napovídal, kde se koncert uskutečnil – v brněnském krematoriu, v jednom z nejproslulejších Wiesnerových architektonických počinů.
TÉMATA:BRNO CONTEMPORARY ORCHESTRA ENSEMBLE FRIZZANTE ERNST WIESNER NIKOL BÓKOVÁ PAVEL ŠNAJDR PAVEL ZEMEK NOVÁK
Zdeněk | 2020-02-10 20:20:39 | Reagovat
Profesor Fuchs v Brně
Vila Stiassni zve na výstavu: Pocta Bohuslavu Fuchsovi
Výstava
________________________________________
• 28. 2. 2020–2. 3. 2020
• 10.00–16.00
 
24. března 2020 vzpomínáme 125 let od narození Bohuslava Fuchse, jednoho z nejvýznamnějších tvůrců naší moderní architektury, žáka a spolupracovníka Jana Kotěry. Na stopadesát realizací Fuchsových děl se nachází zejména v Brně, s nímž jeho život a tvorba zůstaly celoživotně spojeny a kde se ve svých třiceti letech na čtyři roky stal hlavním městským architektem. Jeho díla byla realizována také v Tišnově, Znojmě, Skryjích, Kuřimi, Kralicích nad Oslavou, Ostopovicích, Luhačovicích a v dalších městech na Moravě, v Čechách i na Slovensku.
Fuchs byl mj. členem Skupiny výtvarných umělců v Brně a Bloku výtvarných umělců země Moravskoslezské. V roce 1932 založil rodinnou firmu AKA, společnost pro výrobu bytových doplňků a uměleckých předmětů. Působil rovněž jako pedagog.
Výstava, kterou připravilo vydavatelství FOIBOS BOOKS a Kotěrovo centrum architektury, nás provede třiceti stavbami od slavného hotelu Avion, přes Zemanovu kavárnu, elektrárnu v Třeštině, dům Jakuba Demla v Tasově, vily v Bílé čtvrti v Luhačovicích, až po termální koupaliště Zelená žába v Trenčianských Teplicích.
Projekt se uskutečňuje za finanční podpory statutárního města Brna a Jihomoravského kraje.
 
Zdeněk | 2020-02-26 08:53:19 | Reagovat
PŘÁTELÉ ve dvou generacích
BOHUSLAV FUCHS a BEDŘICH ROZEHNAL
KAMIL FUCHS a EVA ROZEHNALOVÁ
Převzato:
"Zmiňovat se  o  tom,  že já jako dcera Rozehnala bych měla studovat něco jiného,  než architekturu,  to  je asi zbytečné.  Také je známý vztah otce  s profesorem Fuchsem,  který napsal úvod k jeho dílu „Nemocniční otázka města Brna“ a který byl na architektuře mým učitelem stejně,  jako můj otec zde byl učitelem Fuchsova syna architekta Kamila Fuchse,  mého staršího spolužáka.
Myslím,  že  i  v  době mého studia mne otec příliš neovlivňoval a  ponechal  to na  atelieru přítele  Fuchse,  ve kterém jsem svá studia ukončila.  Pamatuji si i to,  jak  tohoto profesora přišli odvést k výslechu a ani mu nedovolili vrátit se  pro  jeho  pověstnou  rádiovku,  kterou na věšáku zapomněl.  Fuchse  odsoudili  podmínečně a  měl   štěstí,  že  Gočár,  tehdy  hradní  architekt v Praze tehdy ovlivnil jeho podmíněný rozsudek.  Můj tatínek takové štěstí neměl a byl odsouzen k pobytu ve vězení na Pankráci v Praze na čtyři roky.
Za   hodně  vděčím  i  tatínkovým  slovenským  přátelům  architektům,  kteří  ovlivnili  to,  že  jsem byla v roce tatínkova  odsouzení   připuštěna  ke  státnici  a  k  ukončení studia. V  té době,  tedy  od  ledna  1960,  byl  už otec žalářován.  To  byl   asi  klíčový  okamžik,  kdy  by  se  byl  mohl otec architekt  věnovat  dceři  architektce,  což se ale nestalo.  Otec byl v kriminále a já jsem musela opustit Brno a byla vyhnána  do  Jihlavy,  kde jsem jako dcera kriminálníka   ani  nemohla  být zaměstnána  ve  státním  ústavu,  ale pouze  v  družstevní  Údržbě obchodu.  Odtud   jsem  v  noci,  za  těžko popsatelných okolností po cestě nočním Jihlavským parkem přistupovala do vlaku k  mamince,  jedoucí  z  Brna  a  kdy jsme jednou za čtvrt roku měly povolenou krátkou návštěvu tatínka ve věznici na Pankráci.
Tuto  obtížnou  situaci  poněkud  zmírnilo  to,  že v Jihlavě byli tehdy  zaměstnaní  vděční žáci  mého  tatínka,  kteří mi všemožně pomáhali. Těžko  si  dnes  někdo  dokáže  představit  tuto  dobu,  kdy  nám byla zabrána v Brně polovina bytu a věci z této poloviny byly naházeny do  zbytku  bytu,  až málem ke stropu.  Dodnes ještě dokážu  v přestěhovaných  zbývajících   věcech najít nepublikované dopisy tatínka z vězení.  Přikládám  první  tři,  které otec doplnil nostalgickými kresbičkami  na vzpomínky z mládí.  I to mu bylo pak zakázáno,  aby snad v nich nebyl nějaký nežádoucí jinotaj.
Když už jsem se v rámci příznivější  situace  mohla vrátit do  Brna,  opět to byl profesor Fuchs a jeho syn Kamil,  se kterými jsem spolupracovala. 
Vzpomínám i na odměk totality –  Pražské  jaro,
 kdy jsem doprovázela otce na setkání s ministrem Císařem a Smrkovským. "
 
Zdeněk | 2020-02-26 09:10:51 | Reagovat
Profesoři a přátelé - Fuchs a Rozehnal v Jihlavě
Funkce a styl
LIVERPOOL  UNIVERSITY  EXHIBITION  1968  BEDŘICH ROZEHNAL
je text na keramické míse na památku této výstavy.
Profesor Rozehnal je autorem Hospodářského pavilonu v areálu Psychiatrické léčebny Jihlava.
Profesor Buhuslav Fuchs je autorem areálu Psychiatrické léčebny Jihlava a
Hospodářského pavilonu v areálu nemocnice Jihlava.
Od 9. 9. do 31. 10. můžete v Domě Gustava Mahlera navštívit výstavu Funkce a styl: jihlavská moderní architektura, mapující jihlavskou architekturu od konce 19. století po současnost. Výstavu připravilo statutární město Jihlava ve spolupráci se Státním okresním archivem v Jihlavě a Muzeem Vysočiny Jihlava.
Zde jsou fotografie stávajícího stavu Fuchsova hospodářského pavilonu konstrukce jsou provedeny v technologii funkcionalistů monolitickým betonem, na fotografiích je vidět, že konstrukce i přes stávající zanedbanost je v dobrém stavu.
V dobrém stavu je i konstrukce Průmyslového paláce v Hirošimě od českého funkcionalistického architekta Jana Letzela budova Obchodního a průmyslového muzea (Průmyslový palác). Na její zdi najdete pamětní desku s textem, že dne 6. srpna 1945 v 8.15 hod. explodovala atomová bomba přesně 570 metrů nad touto budovou. Betonový skelet ji zachránil. Hirošimský Památník míru (Gembaku dome), který zde byl po válce postaven, využívá průhled právě na poničenou budovu.Zdroj: http://bydleni.idnes.cz/sumne-stopy-chs-/architektura.aspx?c=A110422_150900_architektura_rez
----------------------------------------------------------------------
Rok 1968 je osudový mezník v dějinách české republiky a města Jihlavy.
Historické jádro Jihlavy bylo do té doby zachovalým celkem. Pak nastala urbanistická devastace. "Funkce a styl po roce 1968."
Funkce: totalitní stát
Styl: potlačení demokracie, devastace architektonického odkazu předků, vyhnání znalce kontinuity dějin Jihlavy PhDr. Františka Hoffmanna.

Fuchsův pavilon
mohl být rekonstruován,
jako mezinárodní architektonický magnet
v rámci Vysoké školy polytechnické Jihlava.

VŠPJ je veřejná vysoká škola zaměřená na aplikovanou vzdělanost, jejímž posláním je poskytovat odborně různorodé studijní programy zaměřené zejména na potřeby regionálního trhu práce, pěstovat intenzivní spolupráci s aplikační sférou, odpovídající tvůrčí činnost a aplikovaný výzkum, poskytovat pestrou nabídku celoživotního vzdělávání a napomáhat kulturnímu a obecně vzdělanostnímu rozvoji regionu.
Konkrétní formy tvůrčí činnosti mohou být a jsou velice mnohotvárné.
 Vysoká škola polytechnická Jihlava každoročně organizuje odborné konference za účasti odborníků (z oblasti teoretických bádání i praktických aplikací) z celé České republiky i ze zahraničí, spolupracuje s tuzemskými i zahraničními vysokými školami a výzkumnými institucemi, často vstupuje do kontaktů s podnikatelskou sférou i sférou veřejné správy a účastní se tak řešení konkrétních praktických problémů (například při zpracovávání studií proveditelnosti, marketingových výzkumů, statisticko-ekonomických studií apod.). Výstupy z těchto tvůrčích aktivit publikují akademičtí pracovníci (často ve spolupráci se svými tuzemskými i zahraničními kolegy) v podobě odborných monografií, příspěvků na konferencích, odborných statí a článků apod.
Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity
________________________________________
centrum
Mendel-morganismus.
Morganova universita v Baltimoru a vláda USA nabídla v šedesátých letech Brnu financovat ústav nesoucí jména obou vědců. Zafinancovat to mělo USA. Brno mělo nabídnou pozemek pro universitní campus. Architektonická problematika tohoto projetu byla blízká nejen Fuchsovi, ale zejména Rozehnalovi, který se zabýval nejenom nemocničním areálem ale také novou universitou v Brně. Záměr zhatil režim, který se obával průsaku myšlenek a lidí přes "železnou oponu".
Dneska se už o Morganovi nemluví, existuje však Nové Mendelovo centrum, které  založily v Brně instituce a organizace i firmy, které svou činností mají blízký vztah k zakladateli genetiky G.J. Mendelovi. Na aktivitách centra se budou podílet brněnské univerzity,  Mendelovo muzeum, odborná vědecká pracoviště, soukromé firmy i Starobrněnské opatství, kde Mendel působil. Vznik centra  završil podpis memoranda o spolupráci mezi Mendelovou univerzitou a Mendelovým muzeem Masarykovy univerzity.    
 
Zdeněk | 2020-02-26 12:39:18 | Reagovat
Napište i vy, svůj vlastní článek - formulář ZDE
Reklama
05.08.2020 Čtenáři píšíHistorie mu byla nade vše! K úmrtí jihlavského archiváře PhDr. Karla Křesadla

Středa 29. července se zapsala černým písmem do historie jihlavského archivnictví, neboť se k nám dostala zpráva, že téhož dne dopoledne zemřel ve věku 75 let bývalý ředitel Státního ...

Komentáře (0)
04.08.2020 Čtenáři píšíPrázdniny v jihlavském dětském domově

V průběhu prázdnin se snažíme, aby co nejvíce dětí alespoň na nějaký čas navštívilo svoji rodinu. Ne vždy se nám to podaří a řada našich dětí ani nemá koho navštívit. Naopak – ...

Komentáře (0)
03.08.2020 Čtenáři píšíDětský domov v Jihlavě bude mít novou školu a rodinnou skupinu

Od září 2020 dojde k jedné z nejvýraznějších změn při rozvoji Dětského domova v Jihlavě zřízením nové základní školy a rodinné skupiny v centru města v budově Matky Boží 15, kterou ...

Komentáře (0)
15.07.2020 Čtenáři píšíOd masopustu, koronaviru k růženské pouti

Masopust skončil Popeleční středou, přichází čtyřicetidenní půst do Velikonoční neděle. I když pan farář v růženském kostele zakryl obraz svaté Máří Magdaleny nad hlavním oltářem ...

Komentáře (0)
08.07.2020 Čtenáři píšíSmrtelný úsek dálnice D1 Devět křížů

Úsek dálnice D1, kde se nachází motorest Devět křížů, je místem, kde dochází ročně k mnoha dopravním nehodám a v nepřehlédnutelném počtu případů bohužel smrtelným. Velký počet ...

Komentáře (0)
03.07.2020 Čtenáři píšíRozloučení s malými předškoláky z naší mateřské školy v Kamenici

JAKO OLYMPIONICI. V pátek 26. 6. se v tělocvičně ZŠ Kamenice loučilo s mateřskou školou 22 předškoláků. Letošní loučení probíhalo ve sportovním duchu olympijských her. Pět barevných ...

Komentáře (0)
01.07.2020 Čtenáři píšíAbsolutorium farmaceutických asistentů

Ve dnech 15. až 23. 6. probíhalo na Vyšší odborné škole zdravotnické FARMEKO v Jihlavě absolutorium studentů závěrečných ročníků studujících obor Diplomovaný farmaceutický asistent. ...

Komentáře (0)
25.06.2020 Čtenáři píšíTřicet let naivity

Před 30 lety, částečně rozčílení zásahem režimu proti našim dětem na Národní, částečně zmanipulováni, částečně podvedeni, částečně v euforii z nečekané možnosti získání ...

Komentáře (14)
24.06.2020 Čtenáři píšíNáhrobek židovské dívenky je zpět

Náhrobek židovské dívky Šlime Schnitzer nalezený v ulici Vrchlického v Havlíčkově Brodě novým majitelem nemovitosti Martinem Křížem byl koncem května roku 2020 navrácen na židovský hřbitov ...

Komentáře (0)
22.06.2020 Čtenáři píšíČerná cesta, Jiřího z Poděbrad

Málem jsem zapomněl, jak se touto cestou jezdí. Kde je problém s užíváním této komunikace? Již několik měsíců, snad i roků, tato cesta není průjezdná pro normální řidiče. Ptám se, ...

Komentáře (0)
22.06.2020 Čtenáři píšíČasem jsme pochopili, že učitel byl náš vzor

„Čím je člověk starší - tím více se snaží vzpomínat na své mládí a školní léta,“ začíná svůj dopis zaslaný Jihlavským listům paní Eva Hubená z Jihlavy. A v následujících ...

Komentáře (1)
18.06.2020 Čtenáři píšíNa životě obyvatel Bedřichova záleží

Víte, kolik profesionálů na světě se dnes zabývá výzkumem rakoviny? Odhaduje se, že to bude asi 500 000 lékařů, biologů, chemiků, laborantů. Polovina obyvatel Prahy dnem i nocí přemýšlí ...

Komentáře (1)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net