Reklama
Dnes je středa 19.02.2020     svátek má Patrik

Před 30 lety zaniklo náměstí Míru

ČLÁNEK, který otiskly Jihlavské listy o plánovaném přejmenování některých veřejných prostranství od 1. července 1990.  Zdroj: reprofoto
ČLÁNEK, který otiskly Jihlavské listy o plánovaném přejmenování některých veřejných prostranství od 1. července 1990. Zdroj: reprofoto

23.1.2020 Aktuality/Komentáře (4), autor:
Pavel Bajer

Před 30 lety došlo stejně jako po celé republice i v Jihlavě k prvním zásadním změnám v pojmenování ulic či náměstí. Stalo se tak v důsledku sametové revoluce, kdy u nás padl totalitní komunistický režim. 
Ke změnám došlo zejména u ulic, které nesly názvy poznamenané více než 40letou komunistickou érou. Některá místa se vrátila k původním pojmenováním, jiná dostala úplně nové názvy. 
Na nutnosti přejmenovat některá veřejná prostranství se v Jihlavě dohodli zástupci Občanského fóra (OF) a Městského národního výboru (MěNV). 


V novinách jihlavského Okresního národního výboru (ONV) Jiskra vyzvali 5. ledna 1990 Pavel Novák (OF) a Karel Havlíček (MěNV) občany, aby se vyjádřili k možnému novému pojmenování ulic. 
„Zároveň žádáme občany Jihlavy, aby se vyjádřili k dalšímu osudu sochy Klementa Gottwalda, která je umístěna ve Vrchlického ulici mezi Domem zdraví a budovou, v níž také sídlí ONV,“ apelovali na občany Novák s Havlíčkem. 
První změny pojmenování veřejných prostranství schválili zastupitelé tehdejšího jihlavského městského národního výboru na své schůzi 28. února 1990. Nové názvy ulic pak vstoupily v platnost od 1. července téhož roku. 

 

Tři náměstí
Třem jihlavským náměstím se vrátila původní jména. Pohnutou historii mělo hlavní jihlavské náměstí, které je považované za třetí největší v republice. 

• MASARYKOVO NÁMĚSTÍ. V éře Rakousko-Uherska neslo jméno mocnáře Františka Josefa I. V době první republiky to bylo na počest prvního prezidenta Masarykovo náměstí.
V době okupace nacisté jihlavské centrální náměstí pojmenovali po svém vůdci Adolf Hitler Platz. Komunisté mu zase dali název náměstí Míru. V roce 1990 se náměstí vrátilo k jednomu ze svých původních názvů, Masarykovo. 

•  NÁMĚSTÍ SVOBODY. Náměstí Svobody vévodí Památník rudoarmějců. A to tak trochu napovídá, jak se jmenovalo za totality – náměstí Rudé armády. V roce 1990 se vrátilo ke svému původnímu názvu, náměstí Svobody. 

•  ŠTEFÁNIKOVO NÁMĚSTÍ. Jedno z nejméně známých jihlavských náměstí se nachází nedaleko krajského úřadu. V době první republiky ho pojmenovali po spoluzakladateli nezávislého Československa Milanu Rastislavu Štefánikovi. 
Nacisté náměstí přejmenovali po svém mučedníkovi Horstu Wesselovi. Wessel byl zabit v roce 1930 při potyčce s komunisty. Těsně před svoji smrtí složil pozdější hymnu nacistické strany Horst-Wessel-Lied. 
Po osvobození v roce 1945 se jmenovalo podle sovětského diktátora J. V. Stalina. Lidé mu říkali Staliňák. Po odhalení zločinů Stalinova kultu osobnosti došlo k jeho přejmenování na Československo-sovětské družby. V roce 1990 se vrátilo zpět k názvu Štefánikovo náměstí. 
 

Řeckého komunistu vyměnili za Svobodu
Od července 1990 se do nového hávu převlékly také některé významné jihlavské ulice. Ulice 9. května byla přejmenována na Benešovu. Z Obránců míru se stala ulice Matky Boží. 
Od 1. července se z ulice Pionýrů stala Křížová, ulice Dukelských hrdinů nově nesla název Jana Masaryka. 
Spojnice autobusového nádraží s lokalitou Na Hliništi komunisté pojmenovali po datu, kdy v Československu převzali moc – 25. února. Nový režim ji přejmenoval po Mezinárodním dni studenstva, na jehož výročí došlo také k začátku sametové revoluce – 17. listopadu. 


Skutečnou kuriozitou je přejmenování jedné z ulic, v jejímž názvu nahradil český komunista svého řeckého spolustraníka. 
Ulice, která se v současné době jmenuje Mahlerova protíná u Pivovaru Jihlava Vrchlického ulici. Za minulého režimu nesla jméno řeckého komunisty Nikose Belojannise. Belojannis byl hrdinou řeckého protinacistického odboje. 
Po zákazu komunistické strany v Řecku byl Belojannis zatčen a odsouzen k trestu smrti. Přes protesty řady významných světových osobností byl v roce 1952 ve svých 36 letech popraven. 
V polovině roku 1990 v názvu nahradil řeckého český komunista. Ulice byla nově pojmenována po hrdinovi z východní fronty a bývalém československém prezidentovi armádním generálovi Ludvíku Svobodovi. V následujících letech však byla přejmenována na Mahlerovu ulici. 


Nového názvu se dočkal také park u městského nádraží. Za minulého režimu se jmenoval po známém komunistickém odbojáři Sady Julia Fučíka. V roce 1990 se park vrátil ke staronovému názvu Keťásek. 
K dalšímu velkému přejmenování ulic došlo v Jihlavě až o rok později. Nové názvy tak byly ponechány až na rozhodnutí jihlavského zastupitelstva, které vzešlo z komunálních voleb v listopadu 1990. 

Diskuze k článku

Nový komentář

JMÉNA ULIC V JIHLAVĚ
JMÉNA ULIC NA BŘEZINKÁCH 
a MORÁLNÍ KREDIT LHÁŘE
1. Berka říká:
Sobota, 21. 12. 2013 v 0:04   
2. Aha…tak to je ovšem něco jiného.
Že byste opravdu nevěděl, jak se jmenovala dříve Březinova ulice na „vašem“ sídlišti ? Tak to jste mě teď opravdu zklamal – myslel jsem si, že jste přece jenom trochu větší formát.

berka říká:
Sobota, 6. 12. 2014 v 9:13
To je jako odpověď ?
Aha Poturčenec horší turka a pokud jste s komunistama vesele kolaboroval, jste úplně stejnej, nebo horší, než oni. A když blbě kecáte o Zápotockým a přitom nejste schopnej přiznat ani takovou banalitu,
jakože jste mu postavil na Březinkách ulici,
ak je váš morální kredit u mě naprosto nulovej (nepředpokládám, že by vám to nějak vadilo).
-----------------------------------------------------------------

Rotace pojmenování začala nacisty, pak komunisty a nyní magistrátem, nebo ne?
Kdo myslíte,
ne Berka,
ani čtenář s uvozovkami,
ale normální občan,
že měl možnost za oněch režimů se okupantu zavděčit a úředně přejmenovat sídliště
a pojmenovat ulici ?

PROČ
"berka"
LHAL
a mluvil o morálce ?
když sám nejlépe ví, že to není pravda,
ale smyšlená chiméra motivovaná nenávistí.
 
Zdeněk | 2020-01-24 14:44:24 | Reagovat
Nejhorší je, když se přejmenovávají historické názvy po politicích (viz Pieta za ND v Praze po V.H,) Dlouhodobý historický název a takto to "sprznit". Když už má někdo takové nutkání (jako měl pan Burian, ředitel ND), tak pojmenujte něco nového. Obdobné je to se sochami.
A to místo by mělo mít aspoň něco malého, co spojuje jeho název se jménem, či sochou. Potom přijde změna režimu a kulturní vandalové se projeví v plné kráse a síle. Proč tomu nepředcházet. Slovo by měli mít i obyvatelé, kterých se to týká a bydlí zde.
Strejček Nimra | 2020-01-26 11:10:27 | Reagovat
"Potom přijde změna režimu a kulturní vandalové se projeví v plné kráse a síle."
------------------------------------
Vloženo z Jiskry:
. . .  „Historii píše život a je na nás, abychom naši dělnickou, pokrokovou tradici a její symboly lépe ochraňovali a zakládali. Nemohu než sáhnout v této souvislosti pro jiný příklad. Kdysi stál cestou na Kalvárii v Jihlavě starý most a na něm socha sv. Jána.  Starý most ustoupil novému, který se stal vstupem do budoucího moderního sídliště města. Samozřejmě že se nezapomnělo na renovaci sochy sv. Jána nákladem cca 15.000 korun i na příslušné místo na novém mostě, kam by měl být opět umístěn. Nestane se tak a je to moudré.
Projektant tu dbal pozorně památky, možná i umělecké. My bychom měli pamatovat na to, aby na ono prázdné místo (kam chtěl projektant sochu znovu umístit) vyplnila soch třeba sportovce"…
-------------------------------------------
Myslíte, že barokní socha na mostě by vadila obyvatelům?

"Slovo by měli mít i obyvatelé, kterých se to týká a bydlí zde."
Něco jako výsledek Vovsíkovy ankety, propojení silnic na Březinkách ?
-----------------------------------------
Někomu spíše vadí autor sídliště, viz  "všimné"
Berka říká:
Neděle, 3. 2. 2019 v 18:41
Gryce nemusíte složitě nálepkovat. Stačí jednoduše napsat kolaborant.
Kolaborant, co si byl za Zemanem na hradě pro metál.
--------------------------------------
Pro Berka lže ?
Gryc na hradě byl, ale Zeman ani zdálky nezamával architektům holí.
Kuberu ale pozdravil, že ?
--------------------------------------------
převzato:
Zeman ho vzal holí, z toho něco bylo. Miroslav Macek vzpomněl na Kuberu
21.01.2020 14:35
Komentátor Miroslav Macek vzpomíná na zesnulého Jaroslava Kuberu jako na „nikotinem prostoupeného, lidového a přemýšlivého politika, který bude ODS zatraceně chybět“. A ironicky dodává, zda za Kuberovy náhlé zdravotní komplikace nemohla rána holí, kterou mu na novoročním obědě uštědřil prezident Miloš Zeman, jak o tom Kubera žertoval.
 
Zdeněk | 2020-01-26 14:03:37 | Reagovat
Nevím komu vadilo náměstí Míru, nebo Rudé armády (která nás-mimochodem osvobodila), nebo ul. Svobodova. Mně by spíše vadlo přejmenování na Havlovo či Havla. Byl to kontravizní člověk, žádný vzor morálky a cti. Je to můj subjektivní názor.
Strejček Nimra | 2020-01-28 09:54:13 | Reagovat
Reklama
16.02.2020 AktualityČeský rekord: 500x písmeno S

Na zajímavý zápis v České databance rekordů upozornili její správci z pelhřimovské Agentury Dobrý den. Jaroslav Gereg z Hradce Králové vytvořil souvislý text s názvem „Sněží“. Práce ...

Komentáře (0)
15.02.2020 AktualityRadní posunuli zastupitelstvo

Téměř o dva týdny později, než bylo původně naplánováno, se uskuteční schůze jihlavského zastupitelstva. Řádné zastupitelstvo se mělo původně konat v úterý 18. února. Rada odsouhlasila ...

Komentáře (0)
15.02.2020 AktualityLidé se nestarají, co vyhodí na zem

Jsou dvě. Obě studují vysokou školu. Jedna v Jihlavě, druhá v jihomoravské metropoli. Kromě toho, že obě už 21 let žijí v Jihlavě, je spojuje i touha pomáhat těm, co to potřebují. Lucie ...

Komentáře (2)
14.02.2020 AktualityNadcházejí další karnevaly a masopusty

Další plesy, karnevaly a masopusty přinesou nadcházející únorové dny na Jihlavsku. Jihlava: V Jihlavě se např. koná už v pátek 14. 2. v DKO Ples Gymnázia Jihlava (třída 6A6). Hned v ...

Komentáře (0)
14.02.2020 AktualityDíky JL můžete jít na Válkovu exhibici ve speciálním dresu

Chcete se stát šťastným majitelem dresu vydaného k exhibici legendárního hokejisty Oldřicha Válka, která se uskuteční v neděli 8. 3. v jihlavské CZ LOKO aréně? Díky JL máte tu možnost. ...

Komentáře (0)
14.02.2020 AktualityNa Heulose budou figury z hororů

Po setmění, kolem 18. hodiny, začne v sobotu večer v jihlavském lesoparku Heulos Noční bojovka, hra pro fanoušky hororového žánru. Na trasu vyznačenou žlutými světélky budou v intervalech ...

Komentáře (0)
14.02.2020 AktualityZa znečišťování dostal Kronospan pokutu v celkové výši 160 tisíc korun

Pokutu od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Havlíčkově Brodě ve výši 160 tisíc korun dostala jihlavská dřevozpracující firma Kronospan OSB, spol. s r. o. Jako důvod pro ...

Komentáře (11)
14.02.2020 AktualityPředstaví prasata visajánská

Vyhynutím ohrožená visajánská prasata představí zítřejší akce Poznejte ohrožená prasátka. Od 13 hodin ji pořádá Zoo Jihlava. Kriticky ohrožená prasata visajánská jsou od prosince ...

Komentáře (0)
14.02.2020 AktualityJarní prázdniny klepou na dveře

Už ani ne za měsíc budou mít školáci na Vysočině jarní prázdniny. Jejich termín vychází od 9. do 15. března a týká se všech okresů – Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Žďár ...

Komentáře (0)
13.02.2020 AktualityV jihlavských lesích jsou polomy, vítr poškodil i sruby a krmelce

V lesích města Jihlavy poškodil silný vítr podle prvních odhadů stromy v rozsahu až 10.000 metrů krychlových, velké škody způsobil i na loveckých srubech a krmelcích. Nejvíce zasažené ...

Komentáře (1)
13.02.2020 AktualityBývalý náměstek hejtmana Vysočiny Josef Pavlík je v klubu KSČM

Krajský zastupitel Josef Pavlík, který byl v roce 2016 v krajských volbách jedničkou kandidátní listiny hnutí ANO, vstoupil do klubu KSČM, uvedla za krajský klub komunistů Helena Vrzalová. ...

Komentáře (0)
13.02.2020 AktualityVzácní klokánci v jihlavské zoo mají mladé

Zoo Jihlava rozmnožila vzácné klokánky rudohnědé, malý druh klokana, který chová jako jediná zoologická zahrada v kontinentální Evropě. Klokánek rudohnědý, je malý druh klokana, který ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net