Reklama
Dnes je středa 05.08.2020     svátek má Kristián

Beseda: O euru bychom měli věcně diskutovat

BESEDA 15 let v EU. Druhá zleva Eva Decroix, uprostřed Iveta Fryšová a vpravo Igor Blahušiak.  Foto: Pavel Bajer
BESEDA 15 let v EU. Druhá zleva Eva Decroix, uprostřed Iveta Fryšová a vpravo Igor Blahušiak. Foto: Pavel Bajer

12.12.2019 Aktuality/Komentáře (13), autor:
Pavel Bajer

Více než 30 osob z řad veřejnosti zavítalo na komentovanou diskuzi nazvanou 15 let v EU. Akce se uskutečnila v jihlavské městské knihovně. 
Na otázky týkající se EU odpovídali jihlavská advokátka a politička za ODS Eva Decroix, vedoucí vysočinského odboru regionálního rozvoje Iveta Fryšová a Igor Blahušiak z Úřadu vlády, který má na starosti evropské záležitosti. 
Všichni tři diskutující se shodli, že vstup do EU byl přínosem. Nelíbí se jim však snaha zasahování EU do pravomocí jednotlivých států. Shodli se, že by ČR měla být v ekonomickém jádru, i na tom, že občané ČR se s EU ještě nesžili a považují ji pouze za jakýsi bankomat. Vyhranili se však proti větší politické integraci typu jakýchsi Spojených států evropských. 


Důležitý bod besedy představovala otázka přijetí eura, pro které je dle výzkumů pouze necelých 20 % obyvatel země. Shodli se, že je potřeba o tom věcně diskutovat.  
„Občanům bude potřeba vysvětlit, že se není čeho bát,“ řekl k možnosti přijetí eura Blahušiak. Zmínil, že některé velké české firmy jako Škoda nebo Prazdroj obchodují výhradně v eurech. 
Tvrdil, že přijetím evropské měny by obyvatelé ČR nezbohatli ani nezchudli. Podle něho by ceny byly přepočítané na základě daného kurzu. Zmínil, že EU disponuje nástroji, jak to zajistit. Jako příklad uvedl Slovensko, kde půl roku před přijetím a půl roku po zavedení eura platil zákaz zdražování. 


„Z eura se u nás stala politická otázka. Nemám pocit, že by proběhla věcná a klidná diskuze, co to přinese,“ podotkla Decroix.
Iveta Fryšová upozornila, že přijetí eura se děsí nejen veřejnost, ale i někteří ekonomové. A to z důvodu, že neví, jestli by to přineslo například zhodnocení, či devalvaci měny.  

Diskuze k článku

Nový komentář

EU polopravdy a lži
....zase lži o bankomatu......nadnárodní kapitál ročně odsává z Česka +- 500 miliard zisků- vydělané na dřině českého pracujícího, většinou směr Západ, EU vybírá clo za zboží dovážené do ČR, peníze zůstávají v rozpočtu EU- nikdo neví o jakou částku se jedná, zpátky nám pošlou pár fufníků, a za chvilku ani to ne , staneme se čistým plátcem a snaží se vyvolat dojem, že něco dostáváme........že nám něco dává Německo, Francie :-))) , .......
km | 2019-12-12 07:54:03 | Reagovat
Nene
To není přece pravda:
Firma Tomášek a Jan, producent elektrických vysavačů sídlící v ČR s vlasním vývojem vyrábí v CZ a prodává po Evropě vysavače nevalné kvality a zastaralé konstrukce v továrně se zastaralými stroji z roku 2000. Ročně vydělá zhruba 50mio Kč po zdanění.
Firma Bosch vyrábí také mmj. levné vysavače nevalné konstrukce a také je prodává po celé Evropě. Vyrábí je v ČR v dobře vedené moderní, efektivní fabrice. Ročně vydělá 550mio Kč po zdanění, protože A) je efektivnější B) díky nápisu Bosch prodává 2,5x dráž, než firma Tomášek a Jan. Ke konci roku odvede z ČR většinu svého zisku, 400mio Kč. 150mio zůstalo na investice a další rozvoj. Své zaměstnance platí lépe, má větší benefity, do rozpočtu ČR odvádí 10x více.

Je to dobrý příklad?
Moik | 2019-12-12 09:29:30 | Reagovat
....můžete mi ještě vysvětlit jak platí do rozpočtu 10 x více......zdaněním mzdy zaměstnanců bych tomu věřil, protože má 10 x víc zaměstnanců než fy Tomášek a Jan.....agenturní zaměstnanci, plat dnes průměrný, při požadavckých na výkon ve srovnání např. s erárem těžce podprůměrný.......


https://www.businessinfo.cz/cs/clanky/vetsina-firem-v-cesku-neplati-dane-i-kdyz-se-situace-v-poslednich-letech-zlepsuje-104065.html

...dále to nevysvětluje, proč erár nezdaní nějakým způsobem vejvar nadnárodního kapitálu, klekne na občana, klekne na živnostníka............vedle ročně odtéká 500 000 000 000 do daňových rájů a nic.......jsou politici služebníci občanů nebo nenažraných kapitalistů?.......nebál bych se toho, ten vejvar tady je tak bálečnej, že by kapitál neodešel, nemá už moc kam.....i Čína je často dražší
km | 2019-12-13 07:55:09 | Reagovat
Integrace
Ježiš politici zase diskutovali...pokud tomu dobře rozzumím a článek nekecá, tak z diskuze vyplynulo, že chceme být v ekonomickém jádru, ale nechceme se ho účastnit :-))) Tomu říkám logika. Prostě se buď přizpůsobíme tomu "jádru" nebo odejdeme. Není to na nikom jiném, než na nás. A ať si to moc lidí neuvědomuje, tak z unie už jednou nohou venku jsme. Nepůjde samozřejmě o CZEXIT, to nechceme ani my ani EU, ale jen politicky. Fakticky se už na chodu Unie nepodílíme a soudě podle vývoje posledních zahraničních investic, spolupráce a rozvoje podnikání v ČR už ani nečerpáme výhody. Asi nikdo nechce spolupracovat s národem, kde je 70% proti Euru 50% proti unii, 99% proti pomoci při rozdělení migrantů, 80% proti integraci...ČR míří jednoznačně do izolace a po té ihned na Východ.
Moik | 2019-12-12 09:19:12 | Reagovat
Tak jestli tomu dobře rozumím, máme držet hubu a krok. No to sme na tom východě mohli zůstat.
Dvořák | 2019-12-12 11:30:38 | Reagovat
Co Vám brání se odstěhovat  blíž k tomu probruselskému jádru?Tam dle svých představ vyvíjet aktivitu ve prospěch toho probruselského jádra a jako třešničku si k dsobě ubytovat pár migrantů a pomoci je dle svých představ tam integrovat. 

V souvislosti s omezením vlivu Ruska a Číny zvládnete i následující:
- netopit zemním plynem z Ruska
- nepoužívat PHM z ruské ropy
- nepoužívat elektřinu vyrobenou z ruského reaktoru
- nepoužívat komunikace jejichž složkou je asfalt z ruské ropy
- nekupovat zboží vyrobené v Číně 

Liberální Západ se, stručně řečeno, neobává, že by Rusko mohlo ovládnout svět, ale spíš toho, že většina světa začně fungovat tak, jako dnes funguje Rusko. A zneklidňující je, že Západ Putinovo Rusko už teď připomíná víc, než jsme ochotni si přiznat.

 
blade | 2019-12-12 11:32:03 | Reagovat
"Tak, že v kostce za komunistů pro mne hovno zle"
Pochopte prosím,  "blade" byl jako četař PS-áků řádně mozkově stabilizován.
"Tak, že v kostce za komunistů pro mne hovno zle"
Tedy dobře, takže by se rád pod tu kuratelu vrátil, že ?

blade říká:
Sobota, 24. 8. 2019 v 11:14
Tady je nějaký G-bloger opravdu tu du dum dum
Při odvodu na vojnu jsem na dotaz kam chci jít, jsem řekl k Pohraniční stráži, protože k nějakým bigošům se mi nechtělo. Koukli do nějakých papírů, řekli maturitu má a po základním výcviku ve Volarech a Zadním Chodově jsem se jako veldr. objevil v tzv. prvním sledu na pohraniční rotě Černé jezero, prapor byl v Železné Rudě a brigáda v Sušicích.
Tak, že v kostce za komunistů pro mne hovno zle.
Nyní taktéž a nemám potřebu se nikde stranicky či jinak politicky angažovat
Toliko k Rudým buňkám architekte!

1. blade říká:
Sobota, 24. 8. 2019 v 20:59
"Architekte myšleno elita z pohledu zázemí, zásobování, výstroje, vybavení a pomůcek při službě,
zkrátka tehdy bylo jednoznačně lepší prožít léta vojny u PS."
NEŽ U ČERNÝCH BARONŮ, ŽE ?
 
Zdeněk | 2019-12-12 16:11:10 | Reagovat
Ale jdi ty pomatenče, taky vše sežereš i s navijákem.
Právě dnes ..... BREXIÍÍT  ... hurá, hurá, hurá
blade | 2019-12-13 00:53:33 | Reagovat
....za komunistů zle, ale nejhorší bída byla za Masaryka.....vzpomínalo se často na monarchii......
km | 2019-12-13 10:51:58 | Reagovat
ČEST A SLÁVA ANONYMNÍM POMLUVÁM...
~~....za komunistů zle, ale nejhorší bída byla za Masaryka.....vzpomínalo se často na monarchii......
km | 2019-12-13 10:51:58 | Reagovat
------------------------------------------------------------------------
AKCIOVÁ SPOLEČNOST POST KOMUNISTICKÝC RUDOCHŮ S 5 LETOU TRADICÍ:
Má dlouhou minulost:
"čtenář"
"pozorovatel"
Zajímavý styl pomluv na TGM,

Kdy se anonym odvolává na anonyma:

Nihil novi sub sole !
Nic nového pod sluncem. V padesátých letech minulého století obdobně chodili starci pod rádoby důvěryhodnou značkou Osvětová beseda po školách a vykládali prvňáčkům, jak Masaryk střílel do dělníků.
čtenář | 2015-06-19 16:23:47 | Reagovat

pak na Václava Havla:
Abys pořád neplakal, Zdeněčku, na uklidnění něco pozitivního.
Tedy pohádka.
Rybář chytil zlatou rybku. Ta mu říkala: "Když mne pustíš, splním ti tři přání". "Tak dobře", povídá rybář. "Už mne to tady nebaví, je mi zima, chtěl bych být ve vyhřáté chatě, nějaké dobré pití ..." Než domyslel, byl v luxusní chatě u praskajícího krbu, na stole šampaňské. "No jo, ale sám? Chtěl bych tady mít nějakou pěknou babu". Než domyslel, seděla mu na klíně sexy dvacítka. "Tak to si dám líbit, teď už potřebuju jen jedno: pořádného ..." (určitě víš co, Zdendo, začíná to na Č). Než domyslel, byl tam Havel.
Určitě ses tímto pozitivem potěšil. Dříve jsme slavili Měsíc československo-sovětského přátelství, nyní slavíme Měsíc Havla. Úroveň stejná.
čtenář | 2016-10-04 09:25:51 | Reagovat
 
Zdeněk | 2019-12-13 22:41:19 | Reagovat
PS. Kdypak soudruh 3 jmen se představíí,těžko, že ?
Zdeněk | 2019-12-13 22:44:27 | Reagovat
PS. aby nebyl ma jeho úrovni...Ing.arch.Zdeněk Gryc
Zdeněk | 2019-12-13 22:46:15 | Reagovat
....v nějakém článku bylo uvedeno, že se střílelo i do dětí.....mám ho najít? 
km | 2019-12-14 08:33:03 | Reagovat
Reklama
01.08.2020 AktualityMinisterstvo obrany: Válečným hrobem může být i pomník

Minulý pátek vyšel v JL článek o opravě sousoší rudoarmějců na jihlavském náměstí Svobody. V článku jsme mimo jiné také uvedli, že se zároveň jedná o válečný hrob. Proti tomu ...

Komentáře (0)
01.08.2020 AktualityV rekordní koloně jel i traktor s rouškou

Rekordní počet traktorů různých druhů a velikostí se v sobotu zapojil do spanilé jízdy v Kamenici u Jihlavy. Spanilá jízda byla součástí třídenního programu kamenické Jakubské pouti. ...

Komentáře (0)
31.07.2020 AktualityKoronavirus: nemocná lékařka a hledání brigádníků pro Alzheimercentrum

Na Vysočině evidují krajští hygienici aktuálně 147 nemocných s covidem-19. Onemocněla i praktická lékařka na Jihlavsku. „Týden dozadu se mapují její pacienti, tam se bude testovat," řekl ...

Komentáře (0)
31.07.2020 AktualityV neděli dopoledne uctí Jihlava politické vězně

V neděli 2. srpna 2020 od 10 hodin se uskuteční pietní akt k uplynutí 69 let od poprav politických vězňů v 50. letech. Vzpomínkový akt proběhne vedle budovy Vysoké školy polytechnické ...

Komentáře (0)
31.07.2020 AktualityVyvěsí romskou vlajku

V rámci mezinárodní akce k Památnému dni romského holocaustu bude v neděli 2. srpna vyvěšena romská vlajka i na hlavní budovu magistrátu statutárního města Jihlavy. Děje se tak na celé ...

Komentáře (2)
31.07.2020 AktualityZa měsíc Javořice vypne ČT

Pokud si do konce srpna nepořídíte nový set-top box, neuvidíte vysílání České televize (ČT). Původně měl vysílač Javořice ukončit televizní vysílání stanic ČT ve stávajícím ...

Komentáře (3)
31.07.2020 AktualityRekonstruují další část zámku

Dominanta Větrného Jeníkova má za už za sebou třetí etapu zvelebování střechy. Městys do zámku, kde mimo jiné má i své sídlo, podle starostky Martiny Lisové investuje miliony korun už ...

Komentáře (0)
30.07.2020 AktualityArmáda pomůže jihlavskému Alzheimercentru v boji s koronavirem

Armáda od pátku vyšle na pomoc Alzheimercentru Jihlava, které se potýká s nákazou koronavirem, 15 vojáků. Předběžně by měli pomáhat 14 dnů. Informaci sdělila mluvčí generálního štábu ...

Komentáře (1)
30.07.2020 AktualityV jihlavské nemocnici mají rouškomat

Pokud doma zapomenete roušku a jdete do jihlavské nemocnice, můžete si nově pořídit ústenku v automatu přímo ve vestibulu hlavního vchodu. „Roušky jsou ve zdravotnických zařízeních stále ...

Komentáře (0)
30.07.2020 AktualityChystají stavbu svářečské školy

O veřejnou zakázku na demolici a novostavbu dvou nových objektů v areálu Střední školy průmyslové, technické a automobilní Jihlava, pracoviště Školní ulice, mělo zájem 15 firem. Už na ...

Komentáře (0)
30.07.2020 AktualityZemřel archivář PhDr. Karel Křesadlo

Ve středu 29. července v dopoledních hodinách zemřel jihlavský historik a archivář PhDr. Karel Křesadlo. Karel Křesadlo (* 18. 12. 1944) se narodil ve Slaném. Po absolutoriu studia na Filozofické ...

Komentáře (0)
30.07.2020 AktualityDivoké jezdce zastaví semaforem

Jsou to přibližně dva roky, co obyvatelům Rančířova došla trpělivost s tím, že průtahem obcí jezdí jedno auto za druhým a přes frekventovanou komunikaci se během dne nedá skoro ani přejít. Místní ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net