Reklama
Dnes je čtvrtek 28.03.2024     svátek má Soňa

Poradkyně parlamentu EU: Jsem Češka jako poleno, ale považuji se za Evropana

JEDNÍM ze zásadních „zlomů“ v životě považuje Jana Fašinová, finanční poradkyně Evropského parlamentu, dobu, kdy se začala učit cizí jazyk - němčinu. Foto: Petr Klukan
JEDNÍM ze zásadních „zlomů“ v životě považuje Jana Fašinová, finanční poradkyně Evropského parlamentu, dobu, kdy se začala učit cizí jazyk - němčinu. Foto: Petr Klukan

9.12.2019 Aktuality/Komentáře (21), autor:
Petr Klukan

„Nerada lítám,“ přiznává Jana Fašinová, rodačka z Pavlova na Jihlavsku. Přitom je jednou z těch, kdo prostě létat musí. Pracuje totiž v Bruselu v Evropském parlamentu. 
Doma se ukázala na podzim. Při té příležitosti absolvovala i besedu ve stonařovské škole. Žákům přiblížila evropské instituce. A děti uviděly „člověka z masa a kostí, který seděl ve stejné lavici jako oni a nyní je v Bruselu“. 
Ukazuje tak, že Evropský parlament není tou dalekou až imaginární institucí, ale je tvořen lidmi a Jana Fašinová je jedním z nich. 


„Děti jsou ochotné naslouchat. Nedělám žádnou politickou propagandu, vysvětluji jim, jak fungují evropské instituce,“ říká hned v počátku. Svým příkladem dokazuje, že i člověk z malé vesničky se může dostat do nejvrcholnějších orgánů Evropské unie. 
Pro děti v 9. třídě připravila kvíz v angličtině. „Výborně válely,“ zhodnotila výsledek. Několikrát již přednášela i na jihlavském gymnáziu. 
Jana Fašinová je finančním poradcem ve frakci Evropské lidové strany, která je největší frakcí (má 180 mandátů) Evropského parlamentu. Z českých politických stran do ní patří KDU-ČSL a TOP 09. Dohlíží zde na správné využití financí. 

 

Němčina od 4. třídy
Své první krůčky za vzděláním udělala v 1. a 2. třídě v Pavlově. „Měla jsem úžasnou paní učitelku Blanku Kozlíkovou,“ vzpomíná, „byla velmi hodná a dokázala nás motivovat k učení.“
Jana Fašinová není jedináček, má ještě tři starší sestry. „Ony mě zneužívaly, když jsme si hrály na školu. Já byla vždy žákem a ony učitelkami,“ směje se. Možná i to jí pomohlo. Když totiž přišla do 1. třídy, uměla už číst a psát, i když, jak přiznává, doma se naučila špatně psát písmeno K.
Další třídy základky absolvovala ve Stonařově. „Když byly závěje, tak se do školy nejelo, protože autobus zůstal viset v pavlovském kopci.“ 
Opět se jí vybavuje další jméno – učitele Lišky, který je vedl k hudbě. Začala tedy hrát na kytaru. 


Zásadní zlom prý nastal ve 3. třídě, kdy její tatínek, který pracoval v Jihlavě, ji přihlásil do DKO na němčinu, kam sama začala jednou týdně jezdit. 
„Spustil tím linii, která běží celým mým životem. Jsem mu za to velmi vděčná.“ Tou linií myslí německý jazyk. 
Němčinou ji provázela paní učitelka Libuše Blažková. „Každou hodinu mě zkoušela, a tak mě motivovala, protože jsem nechtěla žádnou špatnou známku.“ 
Na škole byla povinná ruština, na gymplu pak přidala k němčině i angličtinu.
„Chtěla jsem být učitelkou v mateřské škole,“ odpovídá na dotaz, čím vlastně jako malá chtěla být. To se jí sice nevyplnilo, ale dle jejího úsměvu jí to vůbec nevadí.  

 

Otevřené hranice
Po maturitě, kdy již byly hranice otevřené, se seznámila s rodilým mluvčím němčiny. A odešla pracovat jako au-pair do Německa. Zde prý nastal další zásadní zlom v jejím životě. Rodina, pro kterou pracovala, jí zaplatila výuku němčiny, kterou zakončila s diplomem. 
Pak se vrátila zpět do Česka, získala titul bakaláře na pedagogické fakultě a magistra na fakultě sociálních věd. 
Když studovala na magistra, vyjela v rámci studijního programu Sokrates (dnes Erasmus) kam jinam než do Německa. Aby si tu přivydělala, vzala brigádu v Dresdener bank. Zde se její pozornost upřela ekonomickým směrem. Nakonec tu zůstala několik let v oddělení ratingového poradenství. 


A jak vůbec „přičichla“ k Evropskému parlamentu? Během studií mezinárodních vztahů v Praze potkala jednoho Němce. Když se v roce 2009 Martin Kastler stal europoslancem, vzpomněl si na šikovnou a jazykově dokonale vybavenou kamarádku. Jana Fašinová se tak stala jeho asistentkou. 
„Tři roky jsem pro něj pracovala,“ potvrzuje. Pak přešla pracovat do frakce Evropské lidové strany, kde zúročila své ekonomické znalosti. 

 

Na kandidátce u Štětiny
Během práce pro Parlament se setkala s řadou osobností. Na jednoho vzpomíná obzvláště ráda. Na europoslance Jaromíra Štětinu, který byl v parlamentu za TOP 09 a STAN. 
Když se do dalšího volební období s topkou nedohodl, založil hnutí Evropa společně (ESO). A místo na kandidátce nabídl i Janě. „Brala jsem to jako výraz uznání. Chtěla jsem ho podpořit i proto, že v parlamentu odvedl spoustu práce a byl tam skutečně vidět.“ 
Frakce, v níž pracovala, jí musela kandidaturu povolit. „Kampaň jsem dělala ve volném čase mimo pracovní dobu,“ dodává s tím, že bylo víceméně jasné, že se do europarlamentu nemůže dostat. Pro lidi v Česku byla neznámá. 


Lákalo by jí být europoslankyní? „Určitě!“ odpoví jednoznačně. „Mohla bych zúročit všechny své zkušenosti. Vyznám se tu, orientuji se ve strukturách, vím, ´jak to chodí´, a to je velké plus.“ 
Česko má však jen 21 poslanců a v „její“ frakci jich je pouze 5. Mohou vůbec něco prosadit? „Samozřejmě,“ řekne stejně přesvědčivě. A pak vysvětluje, jak na to. Veškerá práce se odvádí „mimo kamery“ – ve výborech a politických frakcích. Velmi dobrá znalost jazyka je zde nutností. To hlasování, viditelné na kamerách, je už jen výslednicí. 

 

Záleží na každém z nás
Vrátí se natrvalo do Čech? „Návrat? Zatím asi ne. Jsem Češka jako poleno, ale považuji se za Evropana.“ Když jí prý nabídnou zajímavé místo třeba v Madridu, sbalí kufry a večer je tam. „Nevidím v tom problém.“
To vše je ale možné jen díky pádu komunismu. Do Janiných 15 let byla stejně jako všichni ostatní v kleci, za ostnatými dráty. Musela si dávat pozor, co si myslí a co lze říkat. 
„Sametová revoluce byla pro mě šťastně ´načasovaná´. Otevřel se celý svět, nejen Evropa. Otevřely se nám nové horizonty v literatuře, umění… je obohacující, když se člověk může dozvídat nové věci v cizích jazycích.“
A jak dodává, znalost jazyka vám pomůže nejen komunikovat, ale vstřebávat prvky kulturní, společenské… dané země. 


Tam směřuje i své besedy a přednášky pro mladé. „Motivovat je, aby měli chuť podívat se za ten kopec…“ Možnosti na to mají. Chce to být jen aktivní. 
„Nikdo jiný nás nikam neposune, člověk se musí sám snažit a překonávat překážky…a pak je za to odměněn.“ Širšími obzory, nadhledem, znalostmi… „Záleží na každém z nás, zda chce poznávat něco nového.“ 
Jaký je její sen? zazní poslední otázka. „Sen?“ opakuje a po chvilce zmíní něco zcela jiného než Unie nebo práce: „Abychom byli všichni zdraví.“  

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

E-mail:

Heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele
Reklama
25.03.2024 AktualityHasiči naučí plést pomlázku

Sbor dobrovolných hasičů v Dolní Cerekvi zve na sobotu 30. 3. od 14 do 17 hodin na pletení pomlázek, které se bude konat v místním kulturním domě. Podle organizátorů se můžete naučit, ...

Komentáře (0)
23.03.2024 AktualityLidé na Jihlavsku ztrácí klíče. Po zimě jsou mezi nálezy i brusle

V katastru všech pěti měst na Jihlavsku lidé stále ztrácí věci. Vyplývá to z analýzy dat ztrát a nálezů jednotlivých radnic napříč okresem. Koho by ale napadlo, když něco ztraceného ...

Komentáře (0)
24.03.2024 AktualityPohled na březnové nebe

Vnitřní částí Sluneční soustavy právě teď prolétává kometa s označením 12P/Pons-Brooks, jejíž jasnost roste natolik, že se dostává na hranici viditelnosti pouhým okem. Podobnou příležitost ...

Komentáře (0)
23.03.2024 AktualityModeláři na Štítu vystavili kvalitu a připomněli letce Jana Douchu

Stovky plastikových modelů obdivovali v sobotu návštěvníci ve společenském sále DKO Jihlava při 49. ročníku soutěže O štít města Jihlavy a 15. ročníku Kit Show. Podle organizátorů ...

Komentáře (0)
22.03.2024 AktualityNemocniční dialýza slaví výročí, jede nonstop už od roku 1994

Dialyzační středisko třebíčské nemocnice funguje již třicátým rokem. V roce 1994 disponovalo šesti lůžky a šesti dialyzačními monitory a mělo v péči asi 30 pacientů. S rozvojem a ...

Komentáře (0)
22.03.2024 AktualityDemolici mostu na dálnici bude předcházet rozlučka místních obyvatel

Pokud se přes nadcházející víkend chystáte cestovat po dálnici D1 na Vysočině, tak zbystřete. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) totiž právě o posledním víkendu před Velikonocemi spustí ...

Komentáře (0)
22.03.2024 AktualityFoerster a badatel Vilímek připomenou české mučedníky

Happening Pamatuj připomene v Jihlavě opět po roce největší hromadnou vraždu 3.792 českých židovských spoluobčanů v dějinách. Odehrála se v plynových komorách koncentračního tábora ...

Komentáře (0)
22.03.2024 AktualityNárodní dům bude patřit loutkářům

Třebíčské loutkářské jaro se uskuteční v Národním domě na Karlově náměstí o víkendu 23. a 24. března. Jedná se o 56. ročník krajské přehlídky amatérských loutkářských souborů. ...

Komentáře (0)
22.03.2024 AktualityParkovací pruhy v Jihlavě rozšíří o další

Už v nejbližších dnech by se mohl začít rozšiřovat nový systém parkování v Jihlavě. Město avizovalo, že během letošního jara se nové parkování rozšíří do oblastí 51 Fibichova, ...

Komentáře (2)
22.03.2024 AktualityZahrádkáři mohou své město požádat o kompostéry

Chcete kompostovat odpad z vaší zahrádky, ale nemáte v čem? Pokud si v nejbližší době nehodláte pořídit kompostér z vlastní kapsy, můžete zvolit variantu nabídky vaší obce. V Brtnici ...

Komentáře (0)
22.03.2024 AktualityDo října uzavřou Hybráleckou

Od pondělí 25. března začne plánovaná rekonstrukce Hybrálecké ulice v Jihlavě. Informovalo o tom město v tiskové zprávě. Podle zprávy bude ulice po dobu stavebních prací uzavřena. ...

Komentáře (0)
21.03.2024 AktualityNa Vysočině loni přibylo 3183 obyvatel, způsobilo to pouze stěhování

Na Vysočině loni přibylo 3183 obyvatel, protože se tam přistěhovalo víc lidí, než jich odešlo žít jinam. Narozených dětí bylo o 990 méně než lidí, kteří v minulém roce zemřeli. Na ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net