Reklama
Dnes je pondělí 13.07.2020     svátek má Markéta

Ode dneška připomíná výročí revoluce kordon v ulicích Jihlavy

Foto: Jiří Varhaník
Foto: Jiří Varhaník

12.11.2019 Aktuality/Komentáře (13), autor:
Jiří Varhaník

Od úterý 12. listopadu probíhá v centru Jihlavy několikadenní performance k 30. výročí 17. listopadu 1989. S jihlavskými aktéry ji na základě poptávky města Jihlavy dramaturgicky a režijně připravuje třešťský promotér Petr Píša. 
Aktivní performance v ulicích Jihlavy se bude dít do 17. listopadu, kdy vyvrcholí na náměstí u velké Zdi svobody. Tu začali performeři budovat už v úterý 12. 11. 


Od úterý se také městem dvakrát denně pohybuje kordon sedmnácti vojáků (policistů, silový složek) v helmách, s plastovými štíty a obušky.  Do performance se zapojují studenti jihlavských středních škol. 
Jak vysvětluje autor performance, silová složka (kordon) vždy přehradí některou ulici a omezí pohyb v ní. „Projít půjde, ale s pocitem, že svoboda, nejen pohybu, není samozřejmá. Lidé se musí mezi členy kordonu prosmýknout, pokud budou chtít jít dál. Zažijí divný pocit nesvobody,“ popisuje Píša princip performance. 


Aktéři performance jsou si vědomi, ba dokonce očekávají, že reakce lidí mohou být i negativní, že jim budou i „nadávat“. „O to jde. Zaujmout lidi, kteří by si výročí vůbec nevšimli, nebo by ho haněli, anebo ho vůbec nepotkali,“ vysvětluje Píša. 
Celá týdenní performance vyvrcholí o víkendu. V sobotu 16. 11. se uskuteční "nepovolený koncert" kapel herců a studentů na náměstí. Také tady lze očekávat zapojení kordonu bezpečnostních složek. Akce se propojí s programem Noci divadel a vyhlášením cen Horác, které bude probíhat v Horáckém divadle. 


V neděli 17. 11. dozná velký objekt Zdi svobody změny vizuálu poté, kdy městem projde lampionový sametový průvod k 30. výročí sametové revoluce. Ten vyrazí v 16.30 hodin na cca dvoukilometrovou trasu ulicemi, jeho trasa je vhodná i pro malé děti a rodiče s kočárky. Lampiony bude možné pořídit na místě, jejich koupí lidé podpoří Dětské centrum Jihlava.
Na průvod v neděli naváže vystoupení kapel a pokračování performance. V akci bude opět i „kordon“, a to i jako součást vstupu do DKO před večerním slavnostním koncertem ZUŠ Jihlava. 
 

Diskuze k článku

Nový komentář

Svoboda vypadá jinak
V mnoha ohledech jsme zase tam, odkud jsme v roce 1989 vypadli. Změnily se jen světové strany a místo žlutého srpu a kladiva na rudém pozadí tu na těch nástěnkách máme žluté hvězdy na pozadí modrém.Lidé toužící po svobodě, nezávislosti České republiky a odchodu z EU jsou za nežádoucí novodobé imperialistické brouky.

Útěchou  budiž, že jsme v porovnání s drtivou většinou států v Evropě stále ještě svobodnější zemí. To, co se děje ve Francii, Německu, Španělsku, Portugalsku, Belgii, Nizozemí, Itálii, Řecku, Švédsku, ale třeba i ve Velké Británii, je už úplně jiný level. Také proto pryč z EU. Na národní úrovni totiž stále ještě existuje naděje na výměnu lidí u moci. Politiky ve výše uvedených zemích, kteří o nás rozhodují, mají větší hlasovací sílu než my, a které zvolili občané v jiných státech s vlastními problémy, nevyměníte z ČR nikdy.
blade | 2019-11-12 14:03:18 | Reagovat
"Promiňte, A-NONYMNÍCH tlachů jsme za 30 let už slyšeli dosti"
V Hongkongu neustávají demonstrace, policie nasadila slzný plyn.
Hongkong - Hongkongská policie dnes rozháněla slzným plynem studenty v univerzitním kampusu, v okolí hlavní vládní budovy byla rozmístěna vodní děla a stanice metra střeží pořádková policie. Napsala to agentura Reuters. Nepokoje, které trvají už pět měsíců, dnes znovu ochromily železniční a silniční dopravu, v ranní špičce se v Hongkongu provoz na několika místech zastavil.

Policisté zaútočili proti demonstrantům na městské univerzitě ve čtvrti Kowloon Tong, kde se maskovaní studenti pokusili přehradit silnice.

Demonstrace na podporu demokratických reforem a proti místní i ústřední čínské vládě v poslední době pravidelně přerůstají v násilnosti.
Po pondělních nepokojích, při nichž bylo zadrženo přes 260 lidí, jsou dva lidé v nemocnici v kritickém stavu.

Školy a univerzity dnes nezahájily výuku.
------------------------------------------------
Mezinárodní den studentstva, někdy též Světový den studentstva, je připomínkou tragických událostí, k nimž došlo v období od 28. října do 17. listopadu 1939 v tehdejším Protektorátě Čechy a Morava. Byl vyhlášen v roce 1941 v Londýně při příležitosti druhého výročí těchto událostí. Stalo se tak na zasedání Mezinárodní studentské rady, jehož se zúčastnili delegáti z 26 zemí.
Mezinárodní den studentstva je jediným dnem mezinárodního významu, který má český původ.

 
Zdeněk | 2019-11-12 16:50:14 | Reagovat
od 28. října do 17. listopadu 1939 - do 12. listopadu 2019
Zdeněk | 2019-11-12 16:54:58 | Reagovat
Demokracie dle EU a ANONYMKY Zdeňka
Mlácení obušky, rvaní za vlasy, střílení do davu gumovými projektily. Takovým způsobem zasáhla španělská policie proti účastníkům nedělního nepovoleného referenda o nezávisloti Katalánska na Španělsku. Výsledkem je je přes osm stovek zraněných a šok veřejnosti z policejní brutality. 
blade | 2019-11-13 12:26:57 | Reagovat
Vážený veliteli družstva PS
DNES MYSLEME NA TU-ZEMSKO
Demonstrace studentů v Praze byla rozmetána bezpečnostními složkami zdroj:
Marek Hnátek stalo se 17. listopadu 1989 80. léta Praha – Bezpečnostní složky dnes brutálně rozehnaly demonstraci studentů, která se uskutečnila na protest stávajícímu komunistickému režimu. Stále chatrnější systém nedokázal na akci mladých lidích reagovat jinak než silou. Mnoho studentů bylo zraněno, další desítky z nich byli zatčeni. Mluví se i o mrtvých. Události přilily olej do ohně stupňující se občanské nespokojenosti. Současný totalitní systém se v Československu možná blíží svému konci. Nepomohlo ani to, že účastníci demonstrace byli po celou dobu pokojní, skandovali hesla nenásilí a před útokem seděli na zemi před policií. Dav byl obklíčen, než na něj obušky zaútočili příslušníci bezpečnosti a červených baretů. Jediná úniková cesta vedla skrz uličky, které úmyslně vytvořily útočící policisté. Každý, kdo se pokusil projít, byl opakovaně napaden. Útoku neutekli ani stojící lidé a přihlížející. Je otázkou, jak na tuto událost československá veřejnost zareaguje. Je možné, že se stát stane jedním z dalších, kde pokulhávající komunismus ztratí moc.
Zdroj: http://www.neaktuality.cz/domaci/demonstrace-studentu-v-praze-byla-rozmetana-bezpecnostnimi-slozkami/
 
Zdeněk | 2019-11-15 20:00:52 | Reagovat
"Demokracie dle EU a ANONYMKY Zdeňka"

Demokracii dle EU vždy podepisuje na rozdíl
od ANONYMKY "blade"
Ing.arch.Zdeněk Gryc,
který žil za totáče Hitlera a Stalina

DEMOKRACIE NENÍ DLE...
DEMOKRACIE BUĎ JE
NEBO NENÍ !!!

 
Zdeněk | 2019-11-15 20:10:51 | Reagovat
Klídek G-blogere,
byl to demonstrant Zifčák ala fízl a tiché předání moci sjednané Čalfou a Havlem = nic víc, nic míň @_@
blade | 2019-11-16 21:59:11 | Reagovat
Nácvik na časy, kdy budou lidé vyjadřovat v ulicích svoji vůli?
 
fotrák | 2019-11-12 21:45:24 | Reagovat
JAKO STUDENTI V HONGKONGU ?
Zdeněk | 2019-11-13 07:31:44 | Reagovat
JAKO KATALÁNCI VE ŠPANĚLSKU
blade | 2019-11-13 12:21:13 | Reagovat
........vyprojektovat sídlo čínský komunistický strany......to by bylo něco......
km | 2019-11-13 08:15:00 | Reagovat
Co to je za vousatýho chlapa, který si hraje na velitele. Potřeboval by oholit...vypadá jak houmesák.
A už se těším, jak budeme oslavovat těch nových 30 let po hadráku a porovnávat kolik jsme dosáhli úspěchů oproti minulému  totalitnímu režimu, hlavně těm mlaďochům to ukázat!!! A hezky po pravdě. Začít těmi banány, cestováním na západ a skonče cenou za bydlení-nájmy, energiemi atd.
Strejček Nimra | 2019-11-14 09:24:43 | Reagovat
TAKÉ NEVYNECHAT PÁTEČNÍ FRONTY PŘED KNIHKUPECTVÍM
Zdeněk | 2019-11-15 20:18:56 | Reagovat
Reklama
09.07.2020 AktualityTržby průmyslových firem Vysočiny klesly

Tržby větších průmyslových podniků na Vysočině se v letošním prvním čtvrtletí snížily o 3,9 procenta na 38,45 miliardy korun. Horší výsledek než před rokem měli tito výrobci podle ...

Komentáře (0)
09.07.2020 AktualityTátovi chodím na hrob zapalovat svíčku

Pozůstalí po dvou obětech tragické nehody u Vílance, která se stala loni na jaře, nesouhlasí s podmínkou pro pravomocně odsouzeného viníka. Syn zesnulého řidiče Marek Beneš o tom promluvil ...

Komentáře (2)
09.07.2020 AktualityJe nehorázné, že kvůli roztroušené skleróze může někdo přijít o práci

Lidé v Jihlavě vysázeli poslední červnový den v parku za radnicí květiny jako symbol naděje pro pacienty s roztroušenou sklerózou. Akci uspořádal spolek Roska Jihlava. Nemocné přišli ...

Komentáře (0)
09.07.2020 AktualityPřistihl jsem se, že do výkopů nahlížím i v Austrálii, usmívá se archeolog Zimola

Archeolog Muzea Vysočiny v Jihlavě David Zimola je rodák ze Znojma, kde ale žil jen asi měsíc. Je Jihlavák, a jeho největším profesním zájmem je právě město Jihlava a Jihlavsko v období ...

Komentáře (0)
08.07.2020 AktualityNezaměstnanost na Vysočině v červnu mírně klesla

Nezaměstnanost se na Vysočině přes potíže způsobené koronavirem v červnu snížila, zatímco předchozí dva měsíce počty lidí bez práce mírně stoupaly. V červnu ubylo na Vysočině 201 ...

Komentáře (0)
08.07.2020 AktualityNový dům pro krajskou knihovnu Vysočiny je hotový, obrůstá zelení

Nová budova krajské knihovnu Vysočiny za 174 milionů korun je po dvou letech stavby prakticky hotová. Fasáda už obrůstá suchomilnými rostlinami. Kraj by měl budovu v havlíčkobrodské Žižkově ...

Komentáře (0)
08.07.2020 AktualityUpozornění: 10. 8. bude uzavřen odbor dopravy

Od 8 do 11 hodin dopoledne bude 10. srpna uzavřen všem návštěvníkům odbor dopravy jihlavského magistrátu. Důvodem je odstávka přívodu elektřiny. Důvodem je podle dodavatele - společnost ...

Komentáře (0)
08.07.2020 AktualityMagistrát chce jednosměrkami rozmnožit parkovací místa v Jihlavě

Výrazné navyšování parkovacích míst chystá Jihlava v následujících letech. Podle jihlavského radního Jaroslava Vymazala (ODS) bude v roce 2025 vycházet na 1.000 obyvatel až 575 aut. „Z ...

Komentáře (0)
08.07.2020 AktualityVýzva: Jeďte na kole s ježkem

Celkem tři trasy po Jihlavě mohou nalézt cyklisté v nové interaktivní mapě. Cyklomapu se symbolem ježka se zajímavostmi Jihlavy si mohou stáhnout z webových stránek města do svých inteligentních ...

Komentáře (0)
07.07.2020 AktualityNa Vysočině se turistická sezona podle hoteliérů rozbíhá s létem

Turistická sezona se v nejvyhledávanějších lokalitách Vysočiny podle hoteliérů oslovených ČTK rozbíhá hlavně se začátkem školních prázdnin. V Telči s památkami UNESCO kromě individuálních ...

Komentáře (0)
07.07.2020 AktualityDo roka by mohla začít stavba prvního vysočinského hospice

Stavba prvního hospice na Vysočině by mohla začít zjara 2021. Spolek Mezi stromy, který ji chystá v Havlíčkově Brodě, už chce brzo začít vybírat stavební firmu. Slíbené dotace od kraje ...

Komentáře (0)
07.07.2020 AktualityStavebním podnikům Vysočiny stoupla výroba

Stavebním podnikům sídlícím na Vysočině stoupla v prvních třech měsících letoška výroba o 14,2 procenta na 1,094 miliardy korun. Stavební výroba rostla ve větší části Česka, nižší ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net