Reklama
Dnes je úterý 11.08.2020     svátek má Zuzana

Gymnazisté stávkovali proti Počeradům a Kronospanu


30.10.2019 Videa JL/Komentáře (10), autor:
Jiří Varhaník

Stávku za klima uspořádali v Jihlavě minulý pátek studenti Gymnázia Jihlava. Stávka proběhla v několika městech republiky jako protest a apel za zavření uhelné elektrárny Počerady. Jihlavští organizátoři zdůrazňovali také problém emisí z místního závodu Kronospan. Za skandování hesel vyrazil asi šedesátihlavý průvod stávkujících v poledne od gymnázia k Masarykovu náměstí, kde zazněly proslovy a další vystoupení. Ke gymnazistům se připojili i někteří účastníci probíhajícího Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava (MFDF). Ekologické projekty festivalu představil nově ustavený ekologický ombudsman festivalu Luboš Slovák. Zároveň však MFDF čelí ze strany stávkujících kritice, neboť jej sponzoruje také Kronospan. Reportáž ze stávky přineseme v JL.

Diskuze k článku

Nový komentář

Slabota
V Polsku blokovali Krono tři dny  @_{@
https://www.radiomaryja.pl/informacje/mielec-kolejny-protest-mieszkancow-przeciwko-firmie-kronospan/
blade | 2019-10-30 18:49:47 | Reagovat
......tady už nejde o žádnou srandu, nelítostný a bezohledný kapitalista chce lidi za názor vláčet po soudech...........alespoň si při 30. výročí tzv. sametu  můžeme uvědomit pro jaké další svinstvo jsme zvonili klíčema.............
km | 2019-10-30 19:34:12 | Reagovat
"SRANDA" ANONYMA
"...tady už nejde o žádnou srandu, nelítostný a bezohledný kapitalista"
To jako prosím myslíte tu-zemského Babiše,
podporovaného komunisty?
 
Zdeněk | 2019-10-30 22:47:50 | Reagovat
....to jste Vy pane architekte???.........nedávno o Vás psali na IDNES, jak jste dohnal skluz výstavby OV KSČ v Jihlavě:


https://www.idnes.cz/jihlava/zpravy/budova-reality-nemovitost-sidlo-ksc-palac-architektura-historie-komunismus-jihlava-trebic-zdar-nad-s.A191016_508299_jihlava-zpravy_epsal
km | 2019-10-31 04:38:05 | Reagovat

. . . to jste Vy pane "čtenář", "pozorovatel", nyní "km" ???
Napište své jméno, povolání a nějaké zajímavosti z Vaší práce a života za totáče.

Ano, jsem jeden  z architektů uvedených v článku.  Tomáš Blažek si vyžádal moji návštěvu v redakci umístěné v mém posledně realizovaném objektu, PVT Jihlava atomovém krytu chráněném jako jediný v RVHP proti účinkům Emi, které vyřešila Akademie věd, pracoviště plazmatu, několikanásobnou Faradayovou klecí.
Myslím, že i story tohoto objektu, jeho účel a technika by mohl zajímat, podobně jako
"sklad 7S" v Třešti "čtenář"-e JL.
----------------------------------
e-mail s Tomášem Blažkem:
"Dobrý den, vracím a děkuji:
Brněnský rodák a architekt jihlavského Stavoprojektu v letech 1960 až 1991 Zdeněk Gryc je autorem projektu budovy OV KSČ na Tolstého ulici v Jihlavě, který vznikal v roce 1969.
Také pro původní,  keramický obklad z červeno-hnědých, chlumčanských pásků, kterými byla obložena fasáda si i tato budova rychle vysloužila přezdívku Kreml.
Zakázku zadal podniku Stavoprojekt Krajský výbor KSČ v Brně. Podle vzpomínek Gryce budovu začal projektovat Jan Sedlák. Projekt uplatnil i jako stánici. Jeho koncepce horisontální budovy nebyla orgány schválena. Takže vedoucí ateliéru  jihlavského Stavoprojektu Ing. arch. Jan Řídký / autor krytého basénu a zimního stadionu/ přidělil návrh projektu Grycovi, který vzpomíná:„Zavolal si mě pak k sobě brněnský hospodář KV KSČ soudruh Drábek a řekl mi: je to ve skluzu, je na to termín. Máš na to 12,5 milionu korun a musíš to splnit. Jestli ne, tak tě přibijeme za uši na vrata“
Stavba byla zahájena 12. října 1970 a otevřena 30. října 1972. Na pozvánce na režimní slavnost bylo připsáno „Za splnění usnesení XIV. Sjezdu Komunistické strany Československa“. Slavnostní otevření budovy bylo zpečetěno společným obědem pozvaných v nedaleké restauraci Družba v nynějším Domě kultury odborů.
„Když jsme řešili dispozičně zasedačku, ukázalo se, že tehdy komunisté asi ještě nevěděli, že existuje něco jako kostel s oltářem a sakristií, takže uspořádání příliš neřešili. Při stavbě sídla OV KSČ ve Ždáře už ale dumali, aby byla zasedačka řešená tak, že nejvyšší funkcionáři do toho sálu nevchází vchodem s obyčejnými lidmi, ale že jsou o něco výš,“ popsal Gryc.
Později přibyla k původním budově  ještě přístavba Domu politické výchovy, který projektoval další z jihlavských architektů Zdeněk Baueršíma.
Budovy byly vyzdobeny výtvarnými díly: Josef Bulant zpracoval motivy holubic, Oldřich Laštůvka zakomponoval srp a kladivo, a Svatopluk Kasalý a Jiří Kos ztvárnil motivy textilní osnovy a vstřikovacího ventilu – produktu jihlavského podniku Motorpal.
Kovaný srp a kladivo byl i na průčelí fasády,
před kterou dodnes ční k nebi ve své době údajně největší tuzemský umělecký výkovek – tři kované pruty. Jejich autor Alfred Habermann abstraktní dílo nazval pro tento účel "Tři zdroje a tři součásti marxismu-leninismu". Kromě srpů a kladiv je celý jihlavský komplex kdysi stranických budov KSČ dodnes ve svém autentickém stavu.
Zdraví Tomáš Blažek Tel. 725729758
PS. "Kovaný srp a kladivo byl i na průčelí fasády". . .
Myslím, že to je omyl a neexituje pokud vím ani foto.
Pouze na ploše soklu  3 prutú z červené liberecké žuly vykoval Habermann požadovaný emblém hvězdu.
Tajemník Kotrba ji vyžadoval, říkal že by to jinak  vypadalo   jako"3 pruty Svatoplukovy"
"Slavnostní otevření budovy bylo zpečetěno společným obědem pozvaných v nedaleké restauraci Družba v nynějším Domě kultury odborů."
O tom nevím, možná jsem jako nestraník nebyl ta správná třída.
Nabízené členství sekretářkou ředitele, stále šarmantní dámou,  Mafková- Stelziková jsem nepřijal.
Co následovalo byla zajímavá story."
----------------------------------------------------------
PS. Prvé datum, které uvádí anonym "blade" odpovídá mým vzpomínkám podloženým fotografiemi ruskými tanků nad Pístovem, z okna paneláku na sídlišti U hřbitova,  předaných do Jihlavského archivu:
"Schvalovacím protokolem ze dne 16. 2. 1968 schválen dne 15. 5. 1969 projekt na výstavbu administrativní budovy sekretariátu OV KSČ v Jihlavě s náklady v celkové výši 11,187,500,- Kč."
. . . vznikal v roce 1969 ? když slavnostní výkop byl v roce 1968 ?
Realizace však limit 12, 5 milionu přesáhla asi o půl milionu.
Starosta Prchal to vyřešil s tím, že parkový předprostor OV KSČ je součástí města. Město Jihlava ji dodavateli PS,  jehož ředidel byl Jiří Fruhauf doplatilo.
"Gryc je autorem projektu budovy OV KSČ na Tolstého ulici v Jihlavě, který vznikal v roce 1969"
Data v článku asi nebudou správná. Slavnostní výkop s pochromovaným krompáčem,po demonstraci ruských tanků pod Pístovem, provedl Ved. taj.  OV KSČ Kožich, jeho tehdejší projev a stanovisko vyjadřoval nesouhlas se srpnovou okupací. Bylo to v době kdy z jihlavský rozhlas chránil proti okupantovi a oslovoval jihlavské posluchače  redaktor Jiskry Milan Dvořák.
Archivovaná Jiskra je cenný dokument, data v článku uváděná by měla být archivářsky ověřena. V minulosti bylo v JL uveřejněno:
TO JSOU TY PARADOXY, PANE HAVLÍČEK,
Abych takto upravil známou frázi s panem Vaňkem,
FAN CLUB ANONYMŮ JL včele s velitelem čety POHRANIČNÍ STRÁŽE:
blade říká:
Neděle, 1. 9. 2019 v 22:57
Co má svědomí populista G-bloger:
Budova OV KSČ Jihlava:
Schvalovacím protokolem ze dne 16. 2. 1968 schválen dne 15. 5. 1969 projekt na výstavbu administrativní budovy sekretariátu OV KSČ v Jihlavě s náklady v celkové výši 11,187,500,- Kč. Předání projektu do 30. 5. 1969. Zahájení výstavby ve třetím čtvrtletí 1969. Stavba byla povolena rozhodnutím o přípustnosti stavby Útvaru územního plánování a architektury Městského národního výboru v Jihlavě ze dne 26. 6. 1969. Projekt byl vypracován v ateliérech Stavoprojektu (Krajské projektové organizaci v Brně, závod Jihlava), v období od ledna do května 1969. Vedoucím projektu i zodpovědným projektantem byl Ing. arch. Zdeněk Gryc. V roce 1972 byl samostatně vyprojektován osobní výtah.
Architekt ani ty výtahy neznal natož Vendelína Havla 
Výzdoba interiéru hovoří za vše:
http://www.socharstvi.info/foto/5011.jpg
Budova OV KSČ Žďár nad Sázavou (Červený dům)
Projektový úkol i vlastní projekt z roku 1973. Vedoucím projektu byl Ing. arch. Gryc, zodpovědným projektantem Ing. Hlaváč ze Stavoprojektu, krajské inženýrské organizace Jihlava. Výstavba byla zahájena v březnu 1974, dokončena v dubnu 1976.
A tento si tady hraje na ublíženého demoše a moralistu … chá, chá … 
No to je hnus velebnosti.
-------------------------------------------------------------
Docela by mne zajímalo snad i podrobněji, odkud čerpal jím publikované údaje.
Mimo http://www.socharstvi.info/foto/5011.jpg
Toto i s dokumenty o socialistických schvalovačkách výtvarných děl,  v době totáče jsem poslal po vyžádání řediteli galerie v Chebu, jako dokument doby.  Spolupráce architekta s výtvarníkem, pod kuratelou totalistické cenzury, která na více jednáních korigovala a schvalovala tato výtvarná díla
Autor,  už za totáče zničené mosaiky je šéf katedry výtvarné výchovy na pedgogickém institutu v Brně Doc. Oldřich Laštůvka, můj profesor kreslení na RG Židenice. Její původní návrh neschválil tajemník Kotrba a řekl: "Církev měla ve znaku kříž, my tam máme srb a kladivo a my ho tam chceme.
 Laštůvka možnil Ak. mal. Josefu Bulantovi, jehož tvorby si vážil  existenci tím, že ho udělal asistentem na své katedře. Jako malíři na volné noze mu hrozilo trestání za příživnictví. Bulant do Brna dojížděl. Jeho tvorba byla známa i v zahraničí.  Rakušané měli zájem o jeho výtvarné dílo a byli ochotni kupovat jeho malby ještě v nedoschlém stavu. Aby mohl pracovat na volné noze udělal monumentální sgrafitovu  mosaiku s holubičkami s technologem Umělecko-prům.  školy Brno profesorem Novákem. Tato mosaika by měla být rovněž pod http://www.socharstvi.info/foto/5011.jpg
Její původní návrh neschválil tajemník Kotrba a řekl: "Církev měla ve znaku kříž, my tam máme srb a kladivo a my ho tam chceme. Takže Laštůvka ji takto musel předělat. Bulant se dost cukal, říkali jsme mu, tak co Noe měl holubičku, Picaso měl holubičku.
Podobná story se odehrála při návrhu na "největší kovářskou plaastiku v republice. Haberman přišel ve své umaštěné kovářské zástěře a začala podobná handrkovačka o symbol socialismu. Jinde jsem tuto story, kde Habberman uviděl za výlohou publikaci "3 zdroje a 3součásti marxismu"Nakonec to Habermann uhrál tak, že našel zbytek červené liberecké žuly ze Stalinova pomníku v Doupí a vykoval na něj hvězdu. Pruty a deska je tam dodnes, viz http://www.socharstvi.info/foto/5011.jpg
Ne však na původním místě, protože autor budovy byl jak lze vyčíst z památného Únorového článku v Jiskře od redaktora  Milana Dvořáka v kladbě. Dostal ji příkazem architekt Zdeněk Baueršíma, který ji v rámci druhé poloviny budovy - Domu politické výchovy musel odsunout na nynější místo.
Zajímalo by mne odkud získal velitel pohraniční stráže "blade" své údaje. Prosím uveřejnit,  třeba i nadále anonymně. Pochybuji, že jsou z archivů PS, STB,  nebo KSČ, možná i z jiného archivu třeba ve stavebních povoleních města Jihlavy. V okresním archivu o nich nevím.
Něco  z toho neodpovídá mým vzpomínkám po těch x letech.  Tajemník KV KSČ soudruh Drábek, když původní návrh vypracovaný Ing. arch. Janem Sedlákem neprošel schvalovacím řízením městského architekta Musila mi řekl:"Máš na to 12. Milionů termín dodání projektu, je v zakázce se zadáním KV  KSČ,  daný již Sedlákovi, "pokud to nedodržíš, tak tě přibijeme za uši na vrata" s dodal:" nemysli si, že žertuju"
Vedoucí tajemník OV KSČ Kožich, než učinil základní výkop v den, který neznám, pochromovaným krumpáčem řekl v souvisti s okupací v srpnu 1968:
"Přeji aby v této budově byla dělána dobrá politika,  zdůraznil Českolovenského lidu." Byla to tehdy provokace. Nedopadl dobře, stejně jako jeho kolega na OV KSČ soudruh Prchal, který měl dohled na projekci a realizaci budovy na starosti. Stal se starostou, který realizoval Prior. 
Se zájmem očekávám sdělení od "blade", kde jsou uvedené doklady uloženy.  Rád bych je prošel a doplnil s nimi můj materiál, který je uložen v Jihlavském archivu. Archiv Stavoprojektu byl zrušen. To co bylo jinam předáno např.nemocnice Ulan batar organizoval architekt Sedlák. Bylo by cenné, kdyby "blade"uvedl, kde podklady on, nebo organizace bývalých bdělých pohraničníků získala, případně, kdo a jak je zainteresoval za tuto detektivní práci.
Taková byla doba  v době Pražského jara a všelijakých těch Šiklových nebo kdoví jakých reforem. Na nás pamětnících je abychom vydali svědectví, čemu jsme měli věřit a jak to nakonec dopadlo. Podnět anonymního pohraničníka"blade" je cenný, zejména proto, abychom nezapomínali. Pokud tedy možno autorisované svědectví,
Jiné nemá cenu, že?
Josef Jelinek šéfredaktor Jihlavských listů
ANONYMY HÁZEL DO KOŠE
 
Zdeněk | 2019-10-31 17:52:19 | Reagovat
Odpověď na text: "Docela by mne zajímalo snad i podrobněji, odkud čerpal jím publikované údaje."
Zde čti a najdeš se tam káre @_@
https://pamatkovykatalog.cz/urad-verejne-spravy-18767291
blade | 2019-10-31 19:06:56 | Reagovat
tam je tohle, zbytek nepřesných povídaček je vytržen z kontextu, včetně chybných dat
VYHLEDÁVÁNÍ V ODBORNÝCH EVIDENCÍCH NPÚ
Hledaný výraz:
 
Památkový katalog (nalezených záznamů: 2)
Dokumentace k památkám (nalezených záznamů: 4)
ID Název Popis Lokalita Typ záznamu Relevance Náhled
1182751 J0024657
Jihlava-Tolstého čp. 15-pohled od SZ Jihlava MIS 100,00% 
1182750 J0024656
Jihlava-Tolstého čp. 15-pohled od S Jihlava MIS 100,00% 
1182752 J0024658
Jihlava-Tolstého čp. 15-pohled od S Jihlava MIS 100,00% 
1182753 J0024659
Jihlava-Tolstého čp. 15-pohled od S Jihlava MIS 100,00% 
Zdeněk | 2019-10-31 20:56:52 | Reagovat
Zde se najdeš své jméno také:
https://pamatkovykatalog.cz/budova-ov-ksc-14127141

 Národní památkový ústav přeci nelže "komunistobijče" @_@
blade | 2019-10-31 21:05:21 | Reagovat
30 výročí Sametové revoluce + Václav Havel
Své jméno znám, Vaše nikoli, nikdy nepíši anonymně.

" Investorem výstavby byl Jihomoravský krajský výbor KSČ. Projektový úkol i vlastní projekt z roku 1973. Vedoucím projektu byl Ing. arch. Gryc, zodpovědným projektantem Ing. Hlaváč ze Stavoprojektu, krajské inženýrské organizace Jihlava. Výstavba byla zahájena v březnu 1974, dokončena v dubnu 1976. Generálním dodavatelem výstavby byly Pozemní stavby n. p. Brno."

Takže se jedná veliteli čety PS a anonymu "km"
stále o jedno, že?
"Ty nechápeš, že dokud budeš prudit nedáme ti pokoj?"
------------------------------------------------
XXXXX říká:
Čtvrtek, 17. 12. 2015 v 21:27
ani to nečtu a jak jsem řek VŮL.
Hele architekte mel si svou, já už to nebudu dál komentovat. Meleš, meleš a meleš ale vo hovně. Na tvý úvahy každej sere lidi mají narozdíl od tebe starosti jak existovat a ne jak prudit s havlem.
„Faktem je , že to nejspíš dlouho nevydržíš. Díky Bohu.
A kdybys to chtěl urychlit stačí skočit z šityparku s lanem kolem krku, jak to před léty předvedl jinej magor tvýho ražení.“
XXXXX říká:
Sobota, 30. 1. 2016 v 13:34
Tak já myslel, že už je od tebe klid na věky a zas ne. Proč to tu vlastně visí? Ty nechápeš, že dokud budeš prudit nedáme ti pokoj? Celý Jihlavě (podle mě) je u prdele Gryc, Rozehnal a Havel. Lidi mají jiný starosti. Po většině existenční. Neříkám že si za to opět většinově nemůžou sami, ale kecy o nějakým Rozehnalovi koho to zajímá? Dobře, nakreslil jsi Březinky, komoušům pentagon, někde nějakej most, co já vím co ještě, dobrý všechno to stojí, lidi to užívají, tudíž tvé práci čest.
Ale koho to kurva dneska zajímá?



 
Zdeněk | 2019-10-31 22:28:15 | Reagovat
>>> ( ! ) <<<
http://www.zsskolnivr.cz/wp-content/gallery/loga-1/Vyliz_talir.jpg?i=1000000287
blade | 2019-10-31 23:09:56 | Reagovat
Reklama
13.07.2020 Videa JLTřešťský průměr hrál u Schumpetera

Tradičně zaplněné hlediště sledovalo minulou sobotu plenérové představení třešťského generačního divadelního uskupení Třešťský průměr. V zahradě Schumpeterova domu v třešti se ...

Komentáře (0)
13.07.2020 Videa JLNad rybníkem v Bukové zněla opera

Diváky v řádu stovek přilákal o víkendu 4. a 5. července k rybníku „Hroňáku“ v Bukové u Třeště netradiční hudební projekt. Jeho hlavními protagonisty byli operní sólisté, pěvci ...

Komentáře (0)
02.07.2020 Videa JLV zoo hrají divadelníci Mauglího

Horácké divadlo letos v Zoo Jihlava uvádí specifický projekt, výběr scén ze své nové pohádky Kniha džunglí. Plenérový tvar divadelního kusu vychází z inscenace režiséra Michala Skočovského, ...

Komentáře (0)
30.06.2020 Videa JLZa Formanskou poštou byla Pivní pouť

Několik kapel a pivovarů se představilo o poslední červnové sobotě na Pivní pouti, která se konala na ploše asfaltových kurtů za restaurací Formanská pošta v Horním Kosově. Lidé přišli ...

Komentáře (0)
25.06.2020 Videa JLRybáři závodili pod zámkem

Už popáté patřilo uplynulé sobotní dopoledne Rybářským závodům pro děti i dospělé na Zámeckém rybníku v Brtnici. Letos jim příliš nepřálo počasí, přesto se sešel rekordní počet ...

Komentáře (0)
25.06.2020 Videa JLU sv. Jána byla havířská pouť

Pouť u sv. Jána, spojená s průvodem havířků na ranní mši, proběhla v neděli za velkého zájmu Jihlavanů u kostelíka sv. Jana Křtitele. Až do večerních hodin se lidé bavili v pospolité ...

Komentáře (0)
25.06.2020 Videa JLDS Bezchibi uvedl erotickou grotesku

Za velkého zájmu diváků uvedl v sobotu brtnický divadelní spolek Bezchibi odloženou premiéry nové inscenace, erotické grotesky Muž sedmi sester. Premiéru své novinky plánoval soubor už na ...

Komentáře (0)
09.06.2020 Videa JLVýstavu soch a sezónu v Telči zahájila i všeslovanská hymna

Zpěv brněnského mužského sboru Láska opravdivá z Ústavu hudební vědy FF Masarykovy univerzity Brno zněl v neděli 7. června nádvořím Univerzitního centra v Telči (UCT). S odkladem kvůli ...

Komentáře (0)
05.06.2020 Videa JLVlak Fest nakládal vagóny na koleje v Telči

Dva padesátitunové lůžkové vagóny, které už několik týdnů stály na betonových špalcích u telčského nádraží, se v sobotu vrátily na koleje. Po vyřazení z provozu měly najít uplatnění ...

Komentáře (0)
04.06.2020 Videa JLNa Mauglího hledali divadelníci inspiraci v zoo

Zoo Jihlava už je plně otevřena včetně vnitřních pavilonů. V minulých dnech sem v rámci zkoušení přišli za inspirací také herci Horáckého divadla, kteří na 20. červen připravují ...

Komentáře (0)
04.06.2020 Videa JLBalónkovou dílnou oslavila OGV Den dětí

Den dětí oslavila Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě už 31. května nedělní výtvarnou dílnou se zdobením balónků. Během odpoledne přišly do galerijní budovy v Komenského ulici tvořit ...

Komentáře (0)
04.06.2020 Videa JLSezóna na hradě Roštejně zahájena

Po rekonstrukci nádvoří se 2. června otevřela zcela nově instalovaná brána hradu Roštejna a byla zde zahájena sezóna. Zároveň tak byla ukončena tříletá stavební a expoziční rekonstrukce ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net