Reklama
Dnes je čtvrtek 28.05.2020     svátek má Vilém

Inteligentní kočka s ladností geparda

Siesta kočičích sourozenců Tessy a Valentýna. Foto: Marcela Vosáhlová
Siesta kočičích sourozenců Tessy a Valentýna. Foto: Marcela Vosáhlová

14.10.2019 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Lenka Kopčáková

V chovatelské stanici mladého kočičího plemena ocicat (pozn. red. čti osiket) v obci Vysoká u Žďáru nad Sázavou nudu rozhodně neznají. Zatímco si s její majitelkou Janou Štěpánkovou Georgievovou povídáme, párek tečkovaných zvědů nás jde prolustrovat. 
Ha – bambule na zipu kabelky, možná by šla ulovit... Další číča se vyhoupne na opěradlo křesla a už mi spokojeně přede do ucha. Auu! Nějaký lumpík mi okusuje palec a další mu asistuje. Když je však se mnou nuda, mizí lovci v prolézačce z krabic – své nejmilejší zábavě. 
„K chovu ocicat jsou potřeba dva vagóny trpělivosti. Už jsem si myslela, že o nich vím všechno, ale každý den mi uchystají různá překvapeníčka,“ říká se smíchem milovnice šelmiček. Ke svým svěřenkyním vzhlíží s obdivem. 

 

Kočka s nádechem Afriky
Když hloubáme nad zrodem nezvyklého druhu ocicat s mandlovýma očima, dozvídám se, že čičiny štíhlého těla a bystrého rozumu jsou poměrně mladým plemenem. 
Bylo chovatelským překvápkem v roce 1964. Po zkřížení kočky habešské a siamského kocoura s čokoládovými znaky neslo jedno z koťat výrazné tečkování. I v dalších vrzích stejných rodičů byla tečkovaná koťata. Začalo se jim říkat ocicat, pro podobnost s ocelotem. Při dalším množení se nový druh „udržel“. 
„Začátkem 70. let byla do šlechtitelského programu zařazena i americká krátkosrstá kočka se stříbrným mramorováním. Tím nové plemeno ocicat získalo atletickou svalnatost a více barevných možností,“ vysvětluje chovatelka. 
Novému plemeni se dostalo v USA oficiálního uznání v roce 1986. V Česku se první chovný pár objevil o 14 let později.
Tečkovaná kočka s nádechem africké divočiny a ladností geparda si nese inteligenci a nebojácnost kočky siamské - legendární strážkyně královských chrámů v Thajsku. Po ní má vlastnosti srovnatelné se psem, dokonce aportuje a ráda chodí na vodítku. 
Po kočce habešské - fascinujícím starém plemeni, dostal ocicat do vínku chytrost, odolnost, zvědavost a mj. i „upovídanost“. Rozhodně to není číča, co si bude potichu hovět na gauči. Vítá každou hru, nejlépe hlavolamy. Ocicat je totiž prudce inteligentní.
A ono pověstné býčí oko? „To je zvláštní kresba v podobě býčího oka na přední lopatce. Je typická jen pro ocicata,“ poodhaluje chovatelka. 
Tato kočka nemá podsadu jemných chloupků a nelíná jako ostatní kočky, jen občas najdeme vypadlý chlup. Tedy dobrá zpráva pro milovníky zvířat s mírnější alergií. 
Ocicat může mít až 12 barevných tečkovaných variant.„Hodně vzácným zbarvením je skořicová, na níž vynikají tmavé skvrnky. Zrzečků nebývá moc, my jsme měli loni to štěstí. Naše norská babička je skořicová,“ naznačuje Jana Štěpánková. 

 

Hiearchie ve smečce
Jak paní Jana vzpomíná, původně toužila po Egyptské Mau, kočce orientálního typu, ale zrovna nikde nebyla koťata. Pak objevila ocicaty. „Hned jsme se jeli podívat k chovatelce na koťátka. Svým divokým vzezřením mne naprosto nadchla. Zpět jsme si odváželi  Bessynku, která dala základ naší chovatelské stanici,“ směje se. 
Ocicati jsou přátelští a nevyvolávají žádné agresivní konflikty. To se hodilo. Pánem domu byl v té době postarší venkovský kocour. 
„Zprvu jsme je od sebe oddělili, jenže uhlídejte čiperné koťátko, co nechce být samo,“ vzpomíná chovatelka. A tak si tříměsíční dáma hrdě vyšla ze své komnaty a jala se prohlédnout nový domov. Brzy narazila na Pana kocoura. Zasyčel a první týden si měli co vysvětlovat.
„Bylo na nás dodržet hiearchii ve smečce. Tedy, že starší kocour dostával najíst dřív. Časem se vše srovnalo,“ ohlíží se majitelka. Nyní je bílý kocour členem tečkované bandy. 

 

Ženich přiletěl z Norska
Když přišel čas najít Bessynce ženicha, v Česku žádný vhodný nebyl. „Preferuji cestu zdravých odchovů v nepříbuzenské linii. Pomohl mi v tom speciální program na netu, tzv. inbreeding,“ říká moje průvodkyně. Program hlídá rizika plemenitby. Stačí zadat zamýšlenou dvojici a vyběhnou přesné informace o případné příbuzenské linii.
„Takže kocourka jsme našli až v Norsku. Přicestoval k nám letadlem. 
Kdo chce chovat takto vzácné plemeno kočky, musí počítat s prvotní investicí do chovného páru,“ konstatuje Jana Štěpánková.
Ustálenost tak mladého plemene je obdivuhodná, byť se někdy objeví jednobarevní jedinci, tzv. solit. „Jednobarevné kotě musí být vykastrované, stejně jako jedinci s proužky namísto teček,“ vysvětluje chovatelka. 
Chovná zvířata se nemohou jen tak někde potulovat, aby nedošlo k narušení plemenné linie. Navíc, když je v tom mrouskavá krasavice, zápasy kocourů bývají i na smrt...
„Moji ocicati chodí na vodítku. Nemají s tím žádný problém,“ dodává paní Jana. Tím, že jde o uměle vytvořené plemeno, podařilo se potlačit dominanci bengálek a vyšlechtit velmi přizpůsobivé kočky. 
Manželé Štěpánkovi obětovali jeden pokoj jako porodnici. Zde právě sedíme. Když paní Jana odejde pro chovného kocoura, aby se jím pochlubila, Bessynka využije situace, šikovně skočí na kliku a už jí za ocáskem žene proud potomků. Ale táta Rony partu zase přivolá zpět.
„Je to naše zlatíčko, je velmi trpělivý,“ říká paní Jana a hladí šestikilového kocoura, který přede blahem. Ale ne že by si v rodince neuměl zjednat pořádek. Jeho dcery a synové jej absolutně respektují. 
Začátečníky asi napadne, čím ocicaty krmit? Paní Jana vysvětluje, že kočkám podává super prémiové granule pro hezčí srst a občas i konzervu.  „Ovšem vše bez soli. Kočky jsou náchylné k nemoci ledvin z přemíry soli,“ varuje. Menu jim sem tam zpestří syrovými kuřecími srdíčky nebo hovězím. Vepřové maso kočky nesmí. 
 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
25.05.2020 AktualityDnes se otevírají brány Jihlavského podzemí

Po více než dvouměsíční vynucené přestávce otevírá pro turisty své brány Jihlavské podzemí. Otevírací doba bude zachována tak, jak jsou na ni naši návštěvníci zvyklí. Od pondělí ...

Komentáře (0)
25.05.2020 AktualityRoštejn se po kompletní několikaleté opravě otevře 2. června

I když zmírnění opatření proti koronaviru umožňuje otevřít hrady a zámky k 25. květnu, hrad Roštejn na Jihlavsku pozve první návštěvníky 2. června. Důvodem jsou poslední práce na ...

Komentáře (1)
25.05.2020 AktualityLetiště v Henčově odkládají na neurčito

Cyklostezka u Plastikovu, výstavba zpevněné dráhy letiště Henčov nebo běžné výdaje magistrátu. Na uvedených položkách chce vedení města v letošním roce ušetřit. Zástupci radnice ...

Komentáře (6)
25.05.2020 AktualityKdyž mám možnost hrát v Jihlavě, tak si užívám, že se vracím domů

I když se u ženy věk neprozrazuje, Dáša Heiland Trávníková oslaví za měsíc a kousek své 38. narozeniny, a předčasně si k nim nadělila ten nejkrásnější dárek. Na samém konci března ...

Komentáře (0)
24.05.2020 AktualityDoma jsme se toho naučili víc

S koncem školního roku se blíží i konec pandemické krize a studenti se tak postupně mohou vracet do lavic. Školy byly zavřené od půlky března. Nejvíce zatěžující byla tato situace pravděpodobně ...

Komentáře (1)
24.05.2020 AktualityVčely bez obydlí. Vandal rozbil kláty

Naučná včelí stezka ve Smrčné na Jihlavsku padla za oběť neznámému vandalovi. Na turisty vyhledávané trase někdo opakovaně poničil repliky starodávných klátů s řezbami. Místní obyvatelé ...

Komentáře (1)
23.05.2020 AktualityMHD propojí Březinky s lokalitou Český mlýn

Městská hromadná doprava bude brzy tím nejrychlejší způsobem přepravy osob ve městě. O tom je přesvědčen ředitel Dopravního podniku města Jihlavy (DPMJ) Radim Rovner. Jak se projevila ...

Komentáře (1)
23.05.2020 AktualityNový provozovatel jihlavské vody má být známý do letošního podzimu

Služby města Jihlavy (SMJ) budou moci provozovat ve městě také vodohospodářskou infrastrukturu. Rozhodli o tom minulý týden jihlavští zastupitelé schválením změny v zakladatelské listině ...

Komentáře (0)
23.05.2020 AktualityZoolog: Kůrovci se z hald dřeva prokousávají ven a hledají zelené smrky

Kůrovcová kalamita spojená s opatřeními proti šíření koronaviru dusí Vysočinu. Lesníci napadené stromy kácejí, jenže kvůli jejich množství mají problémy s prodejem dřeva. A tak ...

Komentáře (3)
22.05.2020 AktualityObce straší propady v rozpočtu

Komunálním politikům na Vysočině se pranic nelíbí, že by měli z rozpočtu „svých“ měst a obcí přispívat na pomoc živnostníkům a firmám. Tlačí na to, aby zákon o takzvaném kompenzačním ...

Komentáře (1)
22.05.2020 AktualityČápa museli zachránit hasiči

Polenští profesionální hasiči si na své konto připsali úspěšnou záchranu čápa v Dobroníně. Opeřenec totiž uvízl v komíně v areálu bývalých skláren. „Hasiči čápa vyprostili ...

Komentáře (0)
22.05.2020 AktualityPřáním Honzy z Brtnice, který přišel při úrazu o obě nohy, je soběstačnost

Za přičinění mnoha lidí i peněz, které se vybírají ve sbírce, přestavují rodiče Plevovi domek v centru Brtnice. Pro svého pětadvacetiletého syna Honzu, který přišel při úraze k vícero ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net