Reklama
Dnes je čtvrtek 28.05.2020     svátek má Vilém

Snídaně i svačiny jsou v boji s obezitou vážně důležité

Ilustrační foto: Pixabay
Ilustrační foto: Pixabay

19.9.2019 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Veronika Dawidowicz

Pravidelný jídelníček i dostatek pohybu. Nejlepší prevence proti nadváze a obezitě nejen u dětí. Více k aktuálnímu tématu Jana Böhmová ze Státního zdravotního ústavu.
 

Je obezita dána geneticky?
Hlavní podíl na vzniku obezity mají špatné stravovací návyky v rodině a nedostatek pohybu. Podle názorů odborníků může genetika za nadváhu a obezitu pouze z 10 procent! 
Pokud ostatní členové rodiny nepravidelně jedí, o to však větší množství potravy, mezi hlavními jídly vyhledávají různé pochutiny a pravidelně nebo vůbec se nehýbají, dítě to považuje za přirozené a tyto návyky přebírá také.

 

Jaká je nejlepší prevence obezity? Na co by si měli rodiče dávat pozor a čeho by se měli vyvarovat?
Rodiče by se měli snažit, aby dítě jedlo pravidelně, nejlépe pětkrát denně. Když jíme nepravidelně, naše tělo se snaží ukládat si zásoby tuku „na horší časy“. 
Velmi důležitá je snídaně, která ráno nastartuje metabolismus a zároveň dodá dítěti energii na zvládnutí dopoledního programu. Bohužel vysoké procento dětí a dospívajících snídani vynechává. Často je jejich prvním jídlem až oběd. 
Důležité jsou také svačiny. Strava by měla být pestrá, aby dítě dostávalo všechny potřebné živiny. Večeřet bychom měli nejpozději dvě hodiny před tím, než jdeme spát. Nejdůležitější pro udržení optimální váhy je zachovat v rovnováze příjem a výdej energie. Opět platí pohyb, pohyb, pohyb!

 

Je obézních dětí více, nebo se daří nějakou formou prevence procento obézních dětí snižovat?
Počty dětí ale i dospělých s nadváhou a obezitou stále narůstají. Je to celosvětový problém. Už i u malých dětí se setkáváme s monstrózní obezitou. Příčiny najdeme samozřejmě ve změně života moderní společnosti. Lidé v průběhu dne převážně sedí v práci, v autě, děti ve školách, u televize či počítače. 
Vytrácí se potřeba každodenního pohybu. Potraviny jsou snadno dostupné v obrovském množství. Každý by si měl uvědomit, že si takovým životním stylem zadělává na velké zdravotní problémy, kterým ale může předcházet. Například výběrem kvalitních potravin, konzumací jídla v přiměřeném množství, dostatečnou pohybovou aktivitou. 

 

Jaká další onemocnění se mohou k obezitě přidružit?
Nadváha a obezita s sebou opravdu nesou mnoho zdravotních komplikací. Každé kilo navíc zatěžuje pohybový aparát. Klouby a záda bolí. Fyzická aktivita je pro obézní daleko náročnější než pro jedince s přiměřenou váhou. 
 

Zdravotní ohrožení nese vysoký krevní tlak, cukrovka druhého typu, kardiovaskulární onemocnění a zvýšené riziko srdečního infarktu či mozkové mrtvice, potíže s trávicím ústrojím, pálení žáhy, onemocnění žlučníku či štítné žlázy, u žen gynekologické obtíže. Obezita také zvyšuje pravděpodobnost vzniku některých druhů karcinomů. Obtíží je opravdu dlouhá řada. 
Přidružují se však také psychické problémy. Otylý člověk může být díky své obezitě vyčleňován z kolektivu, stává se terčem posměchu. Trpí pocitem méněcennosti.

 

Je nějaký konkrétní věk, kdy jsou děti náchylnější k tomu být obézní?
Spíše je potřeba se zmínit o věku, kdy ještě mohou rodiče hmotnost svých potomků ovlivňovat. Přibližně do desátého roku nesou hlavní zodpovědnost za to, jestli je dítě obézní, oni. 
Když dítě vstupuje do puberty, vliv rodičů postupně klesá. Stravování dítěte ovlivňuje do velké míry kolektiv. Ve školní jídelně dítě oběd, který by normálně doma snědlo, vyhodí, a místo toho si jde s kamarády koupit brambůrky, limonádu. Popřípadě si dá nějakou energetickou bombu ve fast foodu. 
Je to přeci „trendy“. Náctiletí si za svou postavu už nesou z velké části zodpovědnost sami. Je na rodičích, aby s nimi v klidu probrali, co v průběhu dne snědí a jaké důsledky pro jejich zdraví taková strava může mít.

 

Začala škola. Když budou chtít rodiče a známí odměnit děti, čím, když ne sladkostí?
Zkusme děti odměňovat nějakou oblíbenou činností. Co si jít společně zaplavat, nebo zajít s dětmi za odměnu do kina?
Když už dětem chceme dát nějakou dobrůtku, radši v obchodě sáhněme po kvalitním výrobku. Vždyť toho nemusí být velké množství, proto nám nemusí vadit vyšší cena. Laciné sladkosti totiž obsahují kromě spousty cukru také velké množství nasycených mastných kyselin, které našemu zdraví nesvědčí. Občas bonbon, kousek dobré čokolády nebo malá zmrzlina rozhodně neškodí. Jen je třeba potom zvýšit pohybovou aktivitu. 

 

Je potřeba jídlo u obézních dětí omezit, nastolit dietu nebo spíše změnit způsob stravování a mít vyvážený jídelníček už odmala jako životní styl? 
Přesně tak, je nutná změna celého životního stylu. Ale pozor, týká se to celé rodiny. Pokud chceme u dítěte nastolit změnu, musíme mu sami na sobě ukázat, jak na to. Zamysleme se nad skladbou jídelníčku všech členů rodiny, zařaďme pravidelný pohyb mezi každodenní samozřejmosti. 
U dítěte, které trpí nadváhou, omezujme živočišné tuky, snižujme energetický příjem. Dávejme mu dostatek ovoce a zeleniny. V žádném případě nesmí obézní dítě ani během hubnutí trpět hladem.  

 

Neotřese příliš sebevědomím dítěte, když se mu řekne, že je obézní? Jak takovou situaci má rodič správně uchopit?
Každý rodič zná své dítě nejlépe, ví, co na něj platí. Nejvíce se osvědčuje citlivý přístup, vysvětlování a pozitivní motivace. Ale nemenší roli hraje důslednost rodičů, aby dítě dodržovalo domluvená pravidla. A tato pravidla pak musí dodržovat všichni členové domácnosti, včetně prarodičů.
Rodiče obézního dítěte se mohou poradit s pediatrem nebo s odborníkem na výživu. Pokud je dítě opravdu přecitlivělé, je možno požádat o pomoc psychologa.
V Jihlavě na Domě zdraví vede poradnu pro rodiče, kteří chtějí problém nadváhy u dítěte řešit, MUDr. Irena Zimenová ze Státního zdravotního ústavu.
 
 

Jak motivovat děti k pohybu?
Když dítě trpí nadváhou nebo je obézní, je pro něj i hodina školního tělocviku spíš utrpením. Je často terčem urážek ostatních. Uzavírá se do sebe a jakémukoli sportu se vyhýbá. Zkusme pro něj najít takovou pohybovou aktivitu, která ho bude bavit a nebude ho zpočátku frustrovat. Mělo by zprvu získat základní pohybové dovednosti. 
Díky tomu se zvýší jeho sebevědomí, zlepší se jeho nálada. Potom je na místě postupně aktivitu přidávat. Je třeba potomka pochválit za každé i minimální zlepšení. Vysvětlujme mu, že jeho tělo, aby dobře rostlo a bylo zdravé, se potřebuje hýbat.
Nejlepší motivací je osobní příklad. Děti rády napodobují své rodiče. Společně strávené chvíle na kole nebo na bruslích, jsou nejen sportovní aktivitou, ale i příjemným zážitkem. I pravidelná procházka je fajn. Nejpřirozenější a nejdostupnější pohyb je obyčejná chůze. 
Ukažme dětem, že není třeba vozit se všude autem. Choďme s nimi co nejvíce pěšky. Pokud využíváme MHD, můžeme vystoupit o pár zastávek dříve a zbytek cesty dojít. I malý pokrok, zpevnění svalů, snížení váhy, je důvodem k radosti a veliké pochvale.
 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
24.05.2020 AktualityDoma jsme se toho naučili víc

S koncem školního roku se blíží i konec pandemické krize a studenti se tak postupně mohou vracet do lavic. Školy byly zavřené od půlky března. Nejvíce zatěžující byla tato situace pravděpodobně ...

Komentáře (1)
24.05.2020 AktualityVčely bez obydlí. Vandal rozbil kláty

Naučná včelí stezka ve Smrčné na Jihlavsku padla za oběť neznámému vandalovi. Na turisty vyhledávané trase někdo opakovaně poničil repliky starodávných klátů s řezbami. Místní obyvatelé ...

Komentáře (1)
23.05.2020 AktualityMHD propojí Březinky s lokalitou Český mlýn

Městská hromadná doprava bude brzy tím nejrychlejší způsobem přepravy osob ve městě. O tom je přesvědčen ředitel Dopravního podniku města Jihlavy (DPMJ) Radim Rovner. Jak se projevila ...

Komentáře (1)
23.05.2020 AktualityNový provozovatel jihlavské vody má být známý do letošního podzimu

Služby města Jihlavy (SMJ) budou moci provozovat ve městě také vodohospodářskou infrastrukturu. Rozhodli o tom minulý týden jihlavští zastupitelé schválením změny v zakladatelské listině ...

Komentáře (0)
23.05.2020 AktualityZoolog: Kůrovci se z hald dřeva prokousávají ven a hledají zelené smrky

Kůrovcová kalamita spojená s opatřeními proti šíření koronaviru dusí Vysočinu. Lesníci napadené stromy kácejí, jenže kvůli jejich množství mají problémy s prodejem dřeva. A tak ...

Komentáře (3)
22.05.2020 AktualityObce straší propady v rozpočtu

Komunálním politikům na Vysočině se pranic nelíbí, že by měli z rozpočtu „svých“ měst a obcí přispívat na pomoc živnostníkům a firmám. Tlačí na to, aby zákon o takzvaném kompenzačním ...

Komentáře (1)
22.05.2020 AktualityČápa museli zachránit hasiči

Polenští profesionální hasiči si na své konto připsali úspěšnou záchranu čápa v Dobroníně. Opeřenec totiž uvízl v komíně v areálu bývalých skláren. „Hasiči čápa vyprostili ...

Komentáře (0)
22.05.2020 AktualityPřáním Honzy z Brtnice, který přišel při úrazu o obě nohy, je soběstačnost

Za přičinění mnoha lidí i peněz, které se vybírají ve sbírce, přestavují rodiče Plevovi domek v centru Brtnice. Pro svého pětadvacetiletého syna Honzu, který přišel při úraze k vícero ...

Komentáře (0)
21.05.2020 AktualityVysočina má zástupce ve finále soutěže SuperStar

Do finále pěvecké soutěže SuperStar se probojoval z Kraje Vysočina jediný zástupce Michal Šafrata z Litohoře na Třebíčsku. První přímý přenos se uskuteční už tuto neděli 24. května ...

Komentáře (0)
21.05.2020 AktualityNa Vysočině se příští týden otevřou jen některé kryté bazény

Na Vysočině se v příštím týdnu znovu otevřou jen některé kryté bazény, například v Třebíči nebo ve Žďáru nad Sázavou. Jihlavský akvapark Vodní ráj připravuje otevření své vnitřní ...

Komentáře (0)
21.05.2020 AktualityPočátky dostaly od inspekce pokutu kvůli kůrovcovému dříví

Počátky na Pelhřimovsku dostaly od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu 108.000 korun kvůli kůrovci. Podle inspektorů město nezajistilo včasné zpracování nebo asanaci 216 ...

Komentáře (0)
21.05.2020 AktualitySjezd v ulici R. Havelky nakonec prošel

Bouřlivá diskuze a až zmatky provázely jednání jihlavských zastupitelů o úsporách. Jihlava potřebuje kvůli koronavirové krizi ušetřit ve svém rozpočtu 100 milionů korun. Město navrhlo ...

Komentáře (1)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net