Reklama
Dnes je úterý 26.05.2020     svátek má Filip

Ji.hlava se zaměří na prostředí, zavede ekologického ombudsmana

MAREK Hovorka, zakladatel a ředitel MFDF Ji.hlava.  Foto: Jiří Varhaník
MAREK Hovorka, zakladatel a ředitel MFDF Ji.hlava. Foto: Jiří Varhaník

12.9.2019 Kultura/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

Největší česká akce dokumentárního filmu se letos zaměří na ekologii. A to nejen samotnými filmy, ale i změnami v přístupu k dopravě a dalším pořadatelským okolnostem. 
„Přestože to je téma, kterému jsme se už v minulosti nějakým způsobem věnovali, třeba prostřednictvím sekce Svědectví o přírodě nebo některými dalšími filmy a diskuzemi, tak letos jsme se rozhodli na toto téma zaměřit ještě víc,“ říká zakladatel a ředitel festivalu Marek Hovorka. 
Pořadatelé jihlavského setkání dokumentaristů a fanoušků filmu si podle něho položili otázku, co sami mohou změnit na svých stolech, v kancelářích, na fungování festivalu? 
„Jsme v tom na začátku, děláme nějaké první kroky – zavádíme perlátory (nástavce na vodovodní baterie pro úsporu vody: pozn. red.), měníme bílý papír za ekologický, nabalujeme nejrůznější typy drobných kroků, které ale ve výsledku budou znamenat šetrnější přístup k životnímu prostředí,“ očekává Hovorka. 
Festival také od letoška plánuje zřídit funkcí ekologického ombudsmana. Ten má být jakýmsi prostředníkem mezi festivalem, návštěvníky, a potažmo např. novináři. 
„Na jedné straně bude komunikovat ty konkrétní kroky, které jsme se rozhodli učinit směrem k veřejnosti, k návštěvníkům jako takovou drobnou inspiraci, a zároveň bude i kontaktní osobou pro kohokoli, kdo bude mít nějaký nápad, co ještě můžeme udělat,“ vysvětlil ředitel akce.

  

Začít každý  u sebe
Ekologická aktivita a myšlení směrem k šetrnějšímu přístupu k životnímu prostředí přitom podle Hovorky nemá být jednorázovou záležitostí, otázkou pouze letošního ročníku. Má jít o trvalé přidání této ekologické stopy do identity festivalu. 
Ke stopě kinematografické, a stopě proměny myšlení prostřednictvím filmů, tedy Ji.hlavě přibývá stopa ekologická. „Chceme vlastně říct, že každý by měl začít u sebe, že to není jen o nějakých velkých gestech a velkých korporacích,“ argumentuje Hovorka.  
Ekologické téma promítl dvorní grafik (od roku 2001) festivalu Juraj Horváth také do plakátu letošního ročníku. 
„I pro něho je to podstatné téma. Zároveň ale v sobě ta koncepce zachovává hravost, je to jenom jedna z ilustrací, která bude festival doprovázet – první část jakéhosi skoro komiksu, který se kolem festivalu letos vytvoří. Máme se myslím na co těšit, jak Juraj Horváth rozehraje svoje kresby, kterými se bude buďto vztahovat k identitě Ji.hlavy, třeba přes tu ´hlavu´, komentovat různé události, které se v nadcházejících měsících budou dít, nebo třeba témata některých filmů,“ komentuje Hovorka výtvarný koncept. 

 

Hosté,  jezdě  te autobusy
Letošní festivalová koncepce má tedy být pojata jako hravá, ačkoli se hlavní ekologická linie dotkne vážného tématu.  
„Přestože ta témata, kterým lidstvo začíná víc a víc čelit, jsou vážná, tak nevěříme na nějaký apokalyptický tón. Myslíme si, že je právě potřeba vzít je věcně a pokusit se, každý dle své možnosti, proměnit svůj přístup k životu. Nejde o to, že najednou lidé přestanou létat letadly, ale že třeba bude zdražen letecký benzin,“ uvažuje Hovorka.  
Festival tedy bude např. omezovat použití jednorázových plastů, rauty po oficiálních momentech budou vegetariánské. Jedním z dílčích kroků k ekologičtějšímu chování bude tlak na hosty, aby nelétali na festival lety s přestupem, ale aby volili přímé lety (festival tradičně využívá letiště v Praze a ve Vídni).
„To znamená hledat v tom systému úspory, nikoli se tvářit, že ze dne na den změníme to, co doteď fungovalo a začneme žít úplně jinak,“ vysvětluje ředitel akce. 
Právě ekologický ombudsman má být někým, kdo bude tyto věci sledovat, a kdo bude i dovnitř festivalu jistým kritickým bodem. Někým, kdo bude klást otázky, co by ještě bylo možné zlepšit. 
Změny se nemusí podařit hned první rok, podle Hovorky může jít o dlouhodobější proces, a to i v reakcích na téma ze strany samotných lidí - účastníků. 
Festival např. vždy nabízel hostům možnost dopravy na festival prostředky veřejné hromadné dopravy, jako jsou vlaky nebo autobusy z Prahy do Jihlavy.
„Ale spousta z nich si vybrala dopravu festivalovým vozem. Tak mnohem víc teď budeme dbát na to, aby lidé opravdu zvážili, jestli nemohou využít jinou dopravu, než je ta, na kterou byli doteď zvyklí,“ avizuje před letošním festivalem Marek Hovorka. 
„Hromadnou dopravu budeme využívat na přepravu mnohem většího množství hostů, ale určitě i celého týmu, abychom redukovali počet aut a zátěž, kterou představují,“ dodává výkonná ředitelka festivalu Katarína Holubcová. 

 

Festivalový sad
Jednou z reálných nových ekologických aktivit festivalu bude napříště také sázení stromů. Poprvé to bude letos, kdy má být při 23. ročníku festivalu vysazeno u potoka Jihlávky v prostoru Heulosu 23 ovocných stromků. 
„Nejvhodnější prostor, typ stromů a postup, aby ty stromy mohly žít dál a dělat radost Jihlavákům, nám vytipovalo město Jihlava. Je to drobný čin, ale věříme tomu, že i drobné aktivity jsou důležité. Už proto, že postupně proměňují myšlení, uvažování,“ vysvětlila   Holubcová. 
Postupně tak má vzniknout celý festivalový sad. „Další rok vysadíme 24 stromů, a tímto způsobem bychom pak rádi ten ovocný sad každoročně rozšiřovali,“  avizuje výkonná ředitelka festivalu. 

          

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
13.05.2020 KulturaNa Kocandě dobře je: nová Hájkova polka je už natočena, jen premiéra se odkládá

Krahulčí na Telčsku se přidalo k obcím, kterým Telčská dechovka natočila vlastní polku od kališťského textaře Jaroslava Hájka. Obce Sedlejov, Mysliboř, Telč a další mají vlastní ...

Komentáře (0)
12.05.2020 KulturaPanely Tří perel UNESCO předkládá Univerzitní centrum ve fotogalerii

Fotovýstava o perlách UNESCO na Vysočině se z Telče stěhuje do dalších měst regionu. Nyní je ale k vidění i na internetu. Putovní expozice nazvaná Tři perly UNESCO Telč – Zelená Hora ...

Komentáře (0)
09.05.2020 KulturaTanečníci z jihlavského maratonu přejdou do italského finále Dance Word Cup 2021

Světová taneční soutěž pro amatérské tanečníky Dance World Cup (DWC) se letos svou národní kvalifikací zastavila v Jihlavě už podruhé. Každoročně se do ní na celém světě zapojuje ...

Komentáře (0)
08.05.2020 KulturaVýkřiky na tiskovkách pořadatelům nestačí, divadla se zatím nerozjedou

Opatření, které v rámci postupného rozvolňování epidemiologických omezení oznámila na 11. květen česká vláda, se týká např. provozu kin, divadel, koncertních síní či cirkusů. Akcí ...

Komentáře (0)
07.05.2020 KulturaGalerie a muzea otevírají – obě zásadní výstavy v OGV se prodlužují

Od 11. května otevřou návštěvníkům po koronavirové uzavírce své expoziční prostory muzea a galerie. Otevírá také Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě. Při její návštěvě budou ...

Komentáře (0)
06.05.2020 KulturaRodný dům Gustava Mahlera se připravuje na sezónu

V rodném domě Gustava Mahlera v Kalištích u Humpolce se vše chystá na letní sezónu. Jak sdělil Jiří Štilec ze sdružení Mahler 2000 - společnost Gustava Mahlera, měla by v Mahlerově rodišti ...

Komentáře (0)
04.05.2020 KulturaTanec umí v dětech rozvíjet pravdivost i empatii, říká pedagožka Hana Zudová

Profesní život Mgr. Hany Zudové je spojen s tancem a jihlavskou ZUŠ. „Taťka byl velice muzikální a babička z maminčiny strany moc ráda tancovala,“ vzpomíná. K jejím dětským touhám ale ...

Komentáře (0)
03.05.2020 KulturaDalší náhradní termíny v DKO

Kulturní dům DKO Jihlava tento týden zveřejnil další náhradní termíny za programy, které byly odloženy kvůli pandemii koronaviru. „Daří se nám postupně domlouvat náhradní termíny, ...

Komentáře (0)
02.05.2020 KulturaKastelán Jaroměřic v době koronavirové: zámek si žije tři sta let svým životem

Zahájení hlavní návštěvnické sezóny na zámku Jaroměřice nad Rokytnou bylo kvůli epidemiologické situaci v zemi odloženo. Správa zámku ale ani v nucené návštěvnické pauze rozhodně ...

Komentáře (0)
01.05.2020 KulturaMahlerův festival to nevzdává, v červenci chce spustit program

Hudební festival Hudba tisíců - Mahler Jihlava 2020, jehož program v první polovině roku musel být zrušen kvůli epidemiologickým opatřením, by měl letos začít v korigované verzi 7. července. ...

Komentáře (0)
30.04.2020 KulturaSmuteční průvod v rouškách Stonařovem uctil zesnulou principálku Annu Dvořákovou

STONAŘOV (jv) – Bezmála dvě stovky přátel a příznivců divadla se minulou sobotu přišly do Stonařova rozloučit s principálkou tamního divadelního souboru Annou Dvořákovou. Ta zemřela ...

Komentáře (0)
29.04.2020 KulturaHeda Gablerová a Martinů až v září: Horácké divadlo přesouvá dvě premiéry

Jak oznámilo Horácké divadlo v Jihlavě (HDJ), přesune poslední dvě plánované premiéry aktuálního předplatitelského cyklu do další sezóny. Divadlo se uzavřelo pro veřejnost na základě ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net