Reklama
Dnes je čtvrtek 09.07.2020     svátek má Drahoslava

Ji.hlava se zaměří na prostředí, zavede ekologického ombudsmana

MAREK Hovorka, zakladatel a ředitel MFDF Ji.hlava.  Foto: Jiří Varhaník
MAREK Hovorka, zakladatel a ředitel MFDF Ji.hlava. Foto: Jiří Varhaník

12.9.2019 Kultura/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

Největší česká akce dokumentárního filmu se letos zaměří na ekologii. A to nejen samotnými filmy, ale i změnami v přístupu k dopravě a dalším pořadatelským okolnostem. 
„Přestože to je téma, kterému jsme se už v minulosti nějakým způsobem věnovali, třeba prostřednictvím sekce Svědectví o přírodě nebo některými dalšími filmy a diskuzemi, tak letos jsme se rozhodli na toto téma zaměřit ještě víc,“ říká zakladatel a ředitel festivalu Marek Hovorka. 
Pořadatelé jihlavského setkání dokumentaristů a fanoušků filmu si podle něho položili otázku, co sami mohou změnit na svých stolech, v kancelářích, na fungování festivalu? 
„Jsme v tom na začátku, děláme nějaké první kroky – zavádíme perlátory (nástavce na vodovodní baterie pro úsporu vody: pozn. red.), měníme bílý papír za ekologický, nabalujeme nejrůznější typy drobných kroků, které ale ve výsledku budou znamenat šetrnější přístup k životnímu prostředí,“ očekává Hovorka. 
Festival také od letoška plánuje zřídit funkcí ekologického ombudsmana. Ten má být jakýmsi prostředníkem mezi festivalem, návštěvníky, a potažmo např. novináři. 
„Na jedné straně bude komunikovat ty konkrétní kroky, které jsme se rozhodli učinit směrem k veřejnosti, k návštěvníkům jako takovou drobnou inspiraci, a zároveň bude i kontaktní osobou pro kohokoli, kdo bude mít nějaký nápad, co ještě můžeme udělat,“ vysvětlil ředitel akce.

  

Začít každý  u sebe
Ekologická aktivita a myšlení směrem k šetrnějšímu přístupu k životnímu prostředí přitom podle Hovorky nemá být jednorázovou záležitostí, otázkou pouze letošního ročníku. Má jít o trvalé přidání této ekologické stopy do identity festivalu. 
Ke stopě kinematografické, a stopě proměny myšlení prostřednictvím filmů, tedy Ji.hlavě přibývá stopa ekologická. „Chceme vlastně říct, že každý by měl začít u sebe, že to není jen o nějakých velkých gestech a velkých korporacích,“ argumentuje Hovorka.  
Ekologické téma promítl dvorní grafik (od roku 2001) festivalu Juraj Horváth také do plakátu letošního ročníku. 
„I pro něho je to podstatné téma. Zároveň ale v sobě ta koncepce zachovává hravost, je to jenom jedna z ilustrací, která bude festival doprovázet – první část jakéhosi skoro komiksu, který se kolem festivalu letos vytvoří. Máme se myslím na co těšit, jak Juraj Horváth rozehraje svoje kresby, kterými se bude buďto vztahovat k identitě Ji.hlavy, třeba přes tu ´hlavu´, komentovat různé události, které se v nadcházejících měsících budou dít, nebo třeba témata některých filmů,“ komentuje Hovorka výtvarný koncept. 

 

Hosté,  jezdě  te autobusy
Letošní festivalová koncepce má tedy být pojata jako hravá, ačkoli se hlavní ekologická linie dotkne vážného tématu.  
„Přestože ta témata, kterým lidstvo začíná víc a víc čelit, jsou vážná, tak nevěříme na nějaký apokalyptický tón. Myslíme si, že je právě potřeba vzít je věcně a pokusit se, každý dle své možnosti, proměnit svůj přístup k životu. Nejde o to, že najednou lidé přestanou létat letadly, ale že třeba bude zdražen letecký benzin,“ uvažuje Hovorka.  
Festival tedy bude např. omezovat použití jednorázových plastů, rauty po oficiálních momentech budou vegetariánské. Jedním z dílčích kroků k ekologičtějšímu chování bude tlak na hosty, aby nelétali na festival lety s přestupem, ale aby volili přímé lety (festival tradičně využívá letiště v Praze a ve Vídni).
„To znamená hledat v tom systému úspory, nikoli se tvářit, že ze dne na den změníme to, co doteď fungovalo a začneme žít úplně jinak,“ vysvětluje ředitel akce. 
Právě ekologický ombudsman má být někým, kdo bude tyto věci sledovat, a kdo bude i dovnitř festivalu jistým kritickým bodem. Někým, kdo bude klást otázky, co by ještě bylo možné zlepšit. 
Změny se nemusí podařit hned první rok, podle Hovorky může jít o dlouhodobější proces, a to i v reakcích na téma ze strany samotných lidí - účastníků. 
Festival např. vždy nabízel hostům možnost dopravy na festival prostředky veřejné hromadné dopravy, jako jsou vlaky nebo autobusy z Prahy do Jihlavy.
„Ale spousta z nich si vybrala dopravu festivalovým vozem. Tak mnohem víc teď budeme dbát na to, aby lidé opravdu zvážili, jestli nemohou využít jinou dopravu, než je ta, na kterou byli doteď zvyklí,“ avizuje před letošním festivalem Marek Hovorka. 
„Hromadnou dopravu budeme využívat na přepravu mnohem většího množství hostů, ale určitě i celého týmu, abychom redukovali počet aut a zátěž, kterou představují,“ dodává výkonná ředitelka festivalu Katarína Holubcová. 

 

Festivalový sad
Jednou z reálných nových ekologických aktivit festivalu bude napříště také sázení stromů. Poprvé to bude letos, kdy má být při 23. ročníku festivalu vysazeno u potoka Jihlávky v prostoru Heulosu 23 ovocných stromků. 
„Nejvhodnější prostor, typ stromů a postup, aby ty stromy mohly žít dál a dělat radost Jihlavákům, nám vytipovalo město Jihlava. Je to drobný čin, ale věříme tomu, že i drobné aktivity jsou důležité. Už proto, že postupně proměňují myšlení, uvažování,“ vysvětlila   Holubcová. 
Postupně tak má vzniknout celý festivalový sad. „Další rok vysadíme 24 stromů, a tímto způsobem bychom pak rádi ten ovocný sad každoročně rozšiřovali,“  avizuje výkonná ředitelka festivalu. 

          

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

E-mail:

Heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele
Reklama
22.06.2020 KulturaGravitační vlny: astronomové pokračují v přednáškách online

Ačkoliv jarní koronavirová vlna ustupuje, Jihlavská astronomická společnost (JAS) první letošní pololetí svých přednášek dokončí v režimu online. Ve čtvrtek 25. června od 17 hodin ...

Komentáře (0)
21.06.2020 KulturaPřehlídka Tady Vary v kině Vysočina

Mezinárodní filmový festival (MFF), který je od roku 1946 tradicí v Karlových Varech, má letos kvůli koronavirovému opatření neobvyklou formu. Výjimečná doba si žádá výjimečné činy. ...

Komentáře (0)
20.06.2020 KulturaV Panském dvoře a na „amfíku“ se chystají projekce letních kin

Na probíhající opravy hlediště jihlavského amfiteátru navážou projekce letního kina. Letní kino na Heulose bude promítat 11. a 17. července 2020 po setmění. Na programu budou dvě české ...

Komentáře (0)
19.06.2020 KulturaMichal Kraus jako Mauglí, František Mitáš coby Šér Chán: zítra premiéra Knihy džunglí

Vinou koronavirové pandemie a následného uzavření kulturních provozů muselo HDJ přeložit na září dvě premiéry, plánované původně na velké scéně ještě v závěru probíhající 80. ...

Komentáře (0)
19.06.2020 KulturaNedělní Pouť ke sv. Jánu: havířci vyrazí ke kostelíku

Ačkoli se letos v Jihlavě nekoná setkání havířských měst, zdejší havířci v neděli 21. června do ulic vyrazí. Od základny v ZŠ Křížová zamíří ráno v 9 hodin ke kostelíku sv. Jana ...

Komentáře (1)
19.06.2020 KulturaDKO už vyjel s novými programy

DKO Jihlava prakticky uzavřel termínové změny akcí, které musely být od jara zrušeny či přeloženy z důvodu koronavirové krize. Nedořešeno zůstávalo v polovině června jen minimum akcí. Divadelní ...

Komentáře (0)
18.06.2020 KulturaČeřínekfest bude v srpnu 

Pořadatel letního rodinného a hudebního festivalu Čeřínekfest Miloš Jurda Jurač oznámil, že se letošní 13. ročník bude konat. Jeho termín se ale posouvá na pátek 7. srpna. Předprodej ...

Komentáře (0)
17.06.2020 KulturaPechaKucha bude sklářská

Po koronavirové pauze se koná další živé prezentační setkání PechaKucha Night v divadle DIOD Jihlava. Veřejnou akci pořádá uskupení UNArchitekti v pátek 19. června v čase 20 až 22 hodin. ...

Komentáře (0)
16.06.2020 KulturaTřináctka na turné zahraje i doma

Jihlavská kapela gotického rocku XIII. století rozjela své letního a podzimní turné s názvem Frankenstein. Dějištěm prvního koncertu turné o patnácti „štacích“ se stal 13. června ...

Komentáře (0)
11.06.2020 KulturaDo poloviny června chce Polná stanovit alespoň provizorní řešení provozu sálu

Město Polná stojí před úkolem vyřešit další provoz Městského kulturního střediska na tamním zámku. Minulý týden nečekaně zemřel jeho provozovatel Michael Ondrák. Do červnového ...

Komentáře (0)
10.06.2020 KulturaHistorii jezuitů přiblíží také historické 3D rekonstrukce telčské koleje a kostelů

Velkou výstavou má od června v Telči vyvrcholit práce na velkém jezuitském tématu, kterému se posledních pět let věnuje telčské pracoviště Národního památkového ústavu (dále jen NPU). ...

Komentáře (0)
09.06.2020 KulturaOd zítřka patří muzeum kaktusářům

V pořadí 53. ročník výstavy kaktusů a sukulentů organizuje jihlavský spolek kaktusářů společně s Muzeem Vysočiny Jihlava. Koná se od 10. do 14. června na muzejním dvorku na Masarykově ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net