Reklama
Dnes je pátek 19.04.2024     svátek má Rostislav

Pouliční performance Horizont 8 v Jihlavě


14.5.2019 Fotogalerie/Komentáře (2), autor:
Jiří Varhaník





 

Diskuze k článku

Nový komentář

FUNKCIONALISMUS V JIHLAVĚ,
FUCHSOVA  SOKOLUVNA  
INSPIRACE I PRO HORÁCKÝ ZIMNÍ STADION.
Převzato:
"Tvorba Bohuslava Fuchse pro Jihlavu
nejen v období první republiky
Vedle regionálních architektů a stavitelů se na realizaci nových objektů v Jihlavě začali podílet i architekti z větších měst. Také na Vysočině můžeme najít stavby světoznámého architekta Bohuslava Fuchse.
Nejvíce jich najdeme v krajském městě.
Vedle stále stojící sokolovny a vily manželů Boudových je to zbořený hospodářský pavilon staré nemocnice. V roce 1937 vyhlásil jihlavský stavební úřad veřejnou soutěž na vypracování základního regulačního plánu města. Jako vítěz byl vybrán Bohuslav Fuchs.
Finální plán byl hotový začátkem roku 1939. Jeho realizaci však přerušily březnové události. Nejvýrazněji chtěl Fuchs rozšířit městskou zástavbu na východním okraji Jihlavy.
Na západě města měla být prodloužena stávající Vrchlického ulice souborem kancelářských, obchodních a školních budov. K současné Jiráskově třídě měly být vystavěny malé rodinné domky se zahradami, budoucí zahradní město. Předválečné plány nebyly realizovány kvůli vyhlášení 2. světové války, projekt nebyl ani zaplacen. Po válce byl Fuchs osloven opětovně na vypracování nového regulačního plánu. Architekt byl zastáncem vzniku Velké Jihlavy připojením okolních obcí. Fuchs vypracoval novou podobu západní části města. Na přání jihlavských zastupitelů byl změněn i koncept zahradního města. Místo rodinných domků navrhnul Fuchs činžovní domy. Nově navrhnul také dvě bytové kolonie, na Královském vršku a v oblasti ulice U Koželuhů. Plán byl vypracován v roce 1947, ale schválení se oddalovalo. O dva roky později se Jihlava stala krajským městem a bylo nutné pozměnit regulační plán. Zde však jihlavští komunisté začali tlačit na Fuchse, aby přenechal projekt nově vzniklému Stavoprojektu Jihlava. Bohuslav Fuchs se nakonec plánů vzdal bez nároku na honorář. Tím skončila nadějná spolupráce tohoto architekta s městem Jihlava."
V roce 1960 byli odsouzeni za funkciolalismus
opak socialistického realismu
Fuchs i Rozehnal.
Rozehnal nastoupil do vězení v lednu 1961.
Fuchs od soudu odešel "jen" s podmínkou.
 
Zdeněk | 2019-05-22 13:55:47 | Reagovat
omluva - SOKOLOVNA
Zdeněk | 2019-05-22 13:57:20 | Reagovat

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net