Reklama
Dnes je pátek 29.05.2020     svátek má Maxim

Lidé dnes riziko viru HIV podceňují

Ilustrační foto: Pixabay
Ilustrační foto: Pixabay

21.11.2018 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Ladislava Brabencová

Nadcházející týden bude patřit Evropskému týdnu testování. Zájemci se mohou nechat i v Jihlavě bezplatně a anonymně otestovat na HIV protilátky. Kde? Přibližuje Lenka Vrzalová z jihlavského pracoviště Státního zdravotního ústavu.

 

Zdá se, že se o HIV a AIDS už tolik nemluví – je to stále problém, o kterém se musí hovořit?

Také vnímám, že se o infekci HIV/AIDS nemluví tolik, jako v minulosti. Je to zřejmě dáno tím, že existuje léčba, která HIV pozitivnímu člověku prodlouží a zkvalitní život. Také nevidíme ve svém nejbližším okolí, že by někdo na toto onemocnění umíral, a tyto aspekty nás mohou falešně ukolébat, že infekce HIV není takovou hrozbou jako dříve.

Dnešní možnosti léčby jsou až neuvěřitelné. Mohou nakaženým lidem výrazně pomoci, ale léčba stále není tak daleko, že by dokázala tělo viru HIV zbavit úplně.

Je to stále onemocnění, na které se umírá! A to je ten důvod, proč by se o infekci HIV mělo stále mluvit a připomínat. Prevence je trvale nejlepším a nejekonomičtějším řešením, jak zabránit šíření a propuknutí této infekce.

 

Kolik infikovaných HIV a nemocných AIDS je na Vysočině, potažmo v celém Česku?

Z celé republiky je na tom Kraj Vysočina, co se zjištěných případů týče, relativně dobře. Ke konci září máme 44 případů na Vysočině, a za celou republiku 3 322 případů.

V letošním roce bylo zjištěno již 162 nových případů. V našem kraji je evidováno 9 osob s rozvinutým onemocněním AIDS, a v celé republice ke konci září bylo evidováno 622 případů.

 

 Jak je na tom náš kraj ve srovnání s ostatními regiony?

Ve srovnání    s jinými   kraji jsme na tom nejlépe. Dlouho se s námi držel Kraj Pardubický, ale za poslední roky počty HIV pozitivních v Pardubickém kraji stouply a nyní zde evidují 63 HIV pozitivních osob.

 

Čím to, že je v našem kraji situace tak jiná než v jiných krajích?

Nejspíše to bude tím, že ne-jsme příhraniční kraj. Náš kraj je relativně málo osídlený. Prostituční scéna existuje, ale v porovnání s jinými kraji je míst, kde jsou nabízeny sexuální služby, opravdu málo.

Prakticky zde neexistuje ani pouliční prostituční scéna. A i když zde v minulosti byly pokusy o provozování gay klubu, tak nakonec tady žádný oficiální gay klub není.

Naše pracoviště SZÚ se snaží, aby se tato problematika stále připomínala a lidé se nezapomínali chránit. Připojujeme se k celorepublikovým kampaním jako je Světlo pro AIDS nebo Evropský týden testování, Dny zdraví, kde nabízíme testování pro veřejnost.  Dále nabízíme besedy pro školy.

 

Lze uvést, jestli má nárůst nemocných vzestupnou tendenci?

Do roku 2016 v průměru vždy každý rok přibylo o asi dvacet případů za rok více než v roce předchozím. Když porovnáme rok 2016 a 2017, tak v roce 2017 bylo zjištěno o 32 případů méně než v předchozím roce.

Letos bylo již zjištěno 162 osob. Předpokládá se, že těch, kteří jsou nakažení a neví o tom, je jednou tolik, než je počet zjištěných HIV pozitivních osob.

Lidé, kteří nevědí o tom, že jsou nakažení, představují pro své sexuální partnery největší riziko.

 

Chystá se Evropský týden testování – jak se do něj zapojí náš region?

Mohu mluvit pouze za naše pracoviště Státního zdravotního ústavu. My se samozřejmě připojujeme, jako každý rok, k akci Evropský týden testování.

Jedná se o týden ve dnech od 23. 11. do 30. 11. Budeme nabízet testování na protilátky HIV a každý otestovaný od nás dostane malou pozornost v podobě kondomu.

 

Kde se mohou lidé otestovat?

Najdou nás na Domě zdraví v Jihlavě ve třetím patře a testovat budeme v tomto týdnu ve dnech v pondělí a ve středu od 8 do 15 a v pátek od 8 do 12 hodin. Určitě vyjdeme vstříc i lidem, kterým by tento čas nevyhovoval. Ti se mohou telefonicky objednat.

 

Mohou se lidé nechat otestovat i během roku – kde?

Ano, v naší Poradně HIV/AIDS na Domě zdraví v Jihlavě nabízíme testování, které je anonymní a zdarma, v průběhu celého roku.

Zájemci o testování se nemusí objednávat, pokud jim vyhovují ordinační hodiny (pondělí, středa: 8 – 15, pátek: 8 - 12). Obrátit se na nás mohou telefonicky 731 801 834 nebo emailem aidsporadna.jihlava@szu.cz pro bližší informace.

 

Kdo je nejrizikovější skupinou, které se HIV a AIDS nejvíce týká?

Nejohroženější i dle statistik jsou muži mající sex s muži, ale v podstatě se riziko infekce týká všech, kteří nemají stálého partnera a nepoužijí kondom.

 

Opakování matka moudrosti – jak se zdravý člověk může nakazit virem HIV?

Myslím, že informace o tom, jak se člověk může nakazit infekcí HIV, jsou známy, ale jak už to v životě bývá, sice víme, ale často nedbáme. Bohužel. Ráda způsoby přenosu infekce HIV připomenu - je to krví, pohlavními tekutinami (sperma, poševní sekret), z matky na dítě.

 

Můžete zmínit nějaké mýty, nepravdy, se kterými se ohledně tohoto tématu setkáváte?

Na školách se setkáváme s tím, že děti udávají, že virus HIV přenášejí komáři. Tak to opravdu není možné.

Mezi dospělými spíše vnímám problém, že si riziko nepřipouští a nechrání se. Riziko podceňují.

Na druhou stranu jsou lidé, kteří se z minimálního rizika, například z polibku, dostanou do stresu, že se nakazili. Stres pak opravdu může způsobit neobvyklé zdravotní potíže, přestože jsou HIV negativní.

 

Jak se k problematice HIV a AIDS staví školy – myslíte, že informovanost mladých je dostatečná?

Besedy na školách a program Hrou proti AIDS nabízíme pro školy zdarma po celý rok a školy mají o tyto aktivity zájem.

Většina škol se k této problematice staví osvíceně.

Děti se o viru HIV učí např. v hodinách přírodopisu. Některé školy si navíc zvou odborníky na přednášky apod. Ale stále se najdou školy, které o tyto aktivity, ač jsou pro ně zdarma, nejeví zájem. Je to individuální.

 

Je tedy dostatek preventivních akcí?

Pokud stále budou přibývat nové případy HIV pozitivních lidí a na infekci nebude např. očkování, tak kampaně budou potřeba. Stále je a nejspíš bude prevence a informovanost nejjednodušším a nejekonomičtějším řešením.

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
26.05.2020 AktualityPředseda Prchal: Finanční stav Teniscentra je neuspokojivý

Nevíme přesně, kdo za firmou GST sport stojí, říká předseda jihlavského Teniscentra Vojtěch Prchal. Co říkáte na stávající situaci v Teniscentru, kdy firma GST sport chce prodat ...

Komentáře (0)
26.05.2020 AktualityObce z lokality Hrádek pevně doufají, že je před úložištěm zachrání nádrž

Kvůli blížícímu se rozhodnutí o finální variantě výstavby úložiště vyhořelého jaderného paliva začíná přituhovat. V nejbližší době má stát rozhodnout o zeštíhlení seznamu ...

Komentáře (0)
25.05.2020 AktualityUž jsou umožněny návštěvy v nemocnicích – jen ve středu a neděli

V souladu s rozvolňování vládních opatření umožní také krajské nemocnice na Vysočině od pondělí 25. května návštěvy svých pacientů. Je ale nutné se připravit na řadu striktních ...

Komentáře (0)
25.05.2020 AktualityDnes se otevírají brány Jihlavského podzemí

Po více než dvouměsíční vynucené přestávce otevírá pro turisty své brány Jihlavské podzemí. Otevírací doba bude zachována tak, jak jsou na ni naši návštěvníci zvyklí. Od pondělí ...

Komentáře (0)
25.05.2020 AktualityRoštejn se po kompletní několikaleté opravě otevře 2. června

I když zmírnění opatření proti koronaviru umožňuje otevřít hrady a zámky k 25. květnu, hrad Roštejn na Jihlavsku pozve první návštěvníky 2. června. Důvodem jsou poslední práce na ...

Komentáře (1)
25.05.2020 AktualityLetiště v Henčově odkládají na neurčito

Cyklostezka u Plastikovu, výstavba zpevněné dráhy letiště Henčov nebo běžné výdaje magistrátu. Na uvedených položkách chce vedení města v letošním roce ušetřit. Zástupci radnice ...

Komentáře (6)
25.05.2020 AktualityKdyž mám možnost hrát v Jihlavě, tak si užívám, že se vracím domů

I když se u ženy věk neprozrazuje, Dáša Heiland Trávníková oslaví za měsíc a kousek své 38. narozeniny, a předčasně si k nim nadělila ten nejkrásnější dárek. Na samém konci března ...

Komentáře (0)
24.05.2020 AktualityDoma jsme se toho naučili víc

S koncem školního roku se blíží i konec pandemické krize a studenti se tak postupně mohou vracet do lavic. Školy byly zavřené od půlky března. Nejvíce zatěžující byla tato situace pravděpodobně ...

Komentáře (1)
24.05.2020 AktualityVčely bez obydlí. Vandal rozbil kláty

Naučná včelí stezka ve Smrčné na Jihlavsku padla za oběť neznámému vandalovi. Na turisty vyhledávané trase někdo opakovaně poničil repliky starodávných klátů s řezbami. Místní obyvatelé ...

Komentáře (1)
23.05.2020 AktualityMHD propojí Březinky s lokalitou Český mlýn

Městská hromadná doprava bude brzy tím nejrychlejší způsobem přepravy osob ve městě. O tom je přesvědčen ředitel Dopravního podniku města Jihlavy (DPMJ) Radim Rovner. Jak se projevila ...

Komentáře (1)
23.05.2020 AktualityNový provozovatel jihlavské vody má být známý do letošního podzimu

Služby města Jihlavy (SMJ) budou moci provozovat ve městě také vodohospodářskou infrastrukturu. Rozhodli o tom minulý týden jihlavští zastupitelé schválením změny v zakladatelské listině ...

Komentáře (0)
23.05.2020 AktualityZoolog: Kůrovci se z hald dřeva prokousávají ven a hledají zelené smrky

Kůrovcová kalamita spojená s opatřeními proti šíření koronaviru dusí Vysočinu. Lesníci napadené stromy kácejí, jenže kvůli jejich množství mají problémy s prodejem dřeva. A tak ...

Komentáře (3)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net