Jihlavské listy 1. 6.
Náměstek primátora Kalina musí hájit zájmy vlastníka i městské firmy, v níž je předsedou představenstva. Ocitá se tak ve střetu zájmů.
Náměstek primátora Jaromír Kalina (KDU-ČSL), který je současně předsedou představenstva Jihlavské vodovody a kanalizace (JVAK), je v trvalém systémovém střetu zájmů. Tvrdí to Oldřich Kužílek, poradce pro otevřenost veřejné správy.
Souběh funkcí Kaliny, i s ohledem na policejní šetření trestního oznámení na JVAK, jeho ředitele Jiřího Benáčka a Jaromíra Kalinu, vadí i části opozice. Mnozí oslovení jihlavští zastupitelé jeho dvojroli jako střet zájmů nevnímají.
Opoziční komunistický zastupitel Pavel Šlechtický považuje kumulaci politických i hospodářských funkcí za nesprávnou. „Bohužel jsou v české realitě běžné, a pomalu to nikomu příliš nevadí,“ tvrdí. „Zájem města a městské společnosti nemusí být vždy stejný,“ dodává Šlechtický.
Exprimátor Jaroslav Vymazal (ODS) připomíná, že radní za ODS, dokud byli ještě v koalici, navrhovali utlumit činnost společnosti JVAK do doby předání majetku, a potřebné úkony v této oblasti dělat prostřednictvím magistrátního odboru správy realit. Jak Vymazal podotýká, nestalo se tak, i hlasem náměstka Kaliny. JVAK, který stále nezískal vodohospodářský majetek, jenž mu měl vydat Svaz vodovodů a kanalizací, a o něž by se staral, tak projídá svůj základní kapitál.
„Společnost JVAK se tím dostala do komplikované pozice. A asi bude všeobecná shoda na tom, že vzniklý problém vytváří zcela nestandardní situaci, která staví pana náměstka do střetu zájmu,“ doplňuje Vymazal.
Naproti tomu opoziční zastupitel Roman Peschout (TOP 09) má jiný názor. „Pokud lze zastávat tyto funkce současně, potom v tom nevidím problém z pohledu práva. Z našich setkání na mě působí Jaromír Kalina jako poctivý člověk. Nevěřím, že by záměrně poškozoval zájmy města, potažmo jeho občanů.“ Jak Peschout vysvětluje, podstata trestního oznámení je složitá, a je těžké se v problému orientovat. „Dnešním radním nezávidím, a myslím, že je velmi snadné čelit nějakému trestnímu oznámení. Věřím, že Jaromír Kalina sám o této situaci přemýšlí nejvíce, a že se rozhoduje podle svého nejlepšího svědomí.“
Opoziční Fórum Jihlava, prostřednictvím jeho předsedkyně Karolíny Koubové, nevidí problém, že je náměstek Kalina předsedou představenstva, ale v přístupu města jako takového. „Město není schopné za tři roky vyřešit spor o proplacení faktur (to je podstatou trestního oznámení – pozn. red.), které byly dle našich informací oprávněné, leč s administrativní chybou,“ domnívá se Koubová.
„Tato zdánlivě obyčejná zápletka nám rozehrává mocenský boj o to, zda a jak chce město JVAK řídit, kdo vůbec bude provozovat městské kanály a určovat cenu vody, ale především o to, kdo to bude mít všechno pod kontrolou,“ sdělila. Čí mocenský boj má na mysli, však neuvedla.
„Tristní je, že město nemá jasno, a jeho zástupci v řešení situace zcela selhávají,“ říká Koubová závěrem. Střet funkcí náměstka a předsedy představenstva nevidí ani Daniel Mayer, radní za ANO. „Je to zcela legální!“ tvrdí. „Pana Kalinu znám jako čestného a férového člověka, který je, alespoň pro mne, zárukou, že se nenechá koupit a zkorumpovat od těch banditů (myšleno SVAK), kteří nám před mnoha lety bezostyšně zcizili vodárenskou infrastrukturu a ročně město připraví o cca 100 mil. korun na čistých příjmech. Kromě toho aktivně brání v provádění rekonstrukcí a dalších stavebních akcí města.“
Také Martin Hyský (radní za ČSSD) nepovažuje Kalinovu dvojroli za střet zájmů. „Město, jako vlastníka několika obchodních společností, v jejich orgánech zastupují členové samosprávy, což si myslím, že je správné.“
Jeho spolustraník, primátor Rudolf Chloupek podotýká, že na situaci, kdy je člen Rady města současně členem orgánu městské společnosti, není nic neobvyklého.
I v minulosti byl radní předsedou představenstva; jak ale Chloupek podotýká: „Současné zkušenosti ukazují, že tento model není nejlepší, a může docházet ke konfliktním situacím pro jednotlivé osoby i v řízení společností.“
Primátor připomíná i druhou rovinu problému - přístup jednotlivých zástupců města k činnosti orgánů společnosti.
„Do osobního dilematu se tak dostává člověk, který chce hájit jak zájmy společnosti, tak zájmy vlastníka. V případě města je to o to složitější, že orgány jsou obsazovány do značné míry i podle politických hledisek,“ říká primátor. To potvrzuje i poradce Oldřich Kužílek: „Valná hromada je vlastník – reprezentuje zájmy vlastníka. Předseda představenstva je služebník, plní úkoly.“
Podle Petra Leyera z Transparency International (TI) nevzniká z hlediska zákona střet zájmů, který by zamezoval souběžnému výkonu obou funkcí.
„Faktický střet zájmů vzniká v momentě, kdy se orgány města zabývají fungováním společnosti. V té chvíli pan náměstek rozhoduje též sám o sobě, a ten střet je evidentní,“ dodává Leyer.
Důsledek dvojrole
Dvojrole se projevila i v nedávném Kalinově tiskovém prohlášení, které vypracoval jako předseda představenstva JVAK. V prohlášení uvedl na pravou míru „nepřesnosti a nepravdy“ v článku JL, zamlčel však důležité okolnosti, které by JVAK mohly ukázat ve špatném světle. Kalina v prohlášení například opravoval dle něho „nepravdivý“ výrok primátora. Chloupek totiž dříve pro JL řekl, že valná hromada JVAK (tedy radní města) odsouhlasila vypsání výběrového řízení na ředitele společnosti. To náměstek Kalina, v roli předsedy představenstva JVAKu, v prohlášení razantně popírá.
„Žádné výběrové řízení na uvedený post nebylo projednáno, schváleno radou města, a následně vypsáno,“ napsal Kalina. Mluvčí radnice Radek Tulis se však již dříve pro média vyjádřil, že se radní shodli na vypsání výběrového řízení na funkci ředitele společnosti JVAK.
„Šlo o ústní dohodu při jednání rady města v působnosti valné hromady společnosti JVAK. Nicméně usnesení k tomu přijato nebylo,“ konstatoval mluvčí Tulis. „Pro mě osobně je nepochopitelné, proč představenstvo JVAK dosud výběrové řízení na provozního ředitele nevyhlásilo,“ podivuje se dodnes primátor Chloupek.
Dle Kužílka je existující nastavení, náměstek primátora (Kalina je členem valné hromady JVAKu) a předseda představenstva, systémovou chybou.
„Pan Kalina je v trvalém střetu zájmů. Může to tak sice být, ale musí pokaždé ohlašovat střet zájmů, a neměl by projednávat. V praxi je to velmi špatné řešení. Měli by v představenstvu mít profesionály, ne politiky,“ dodává Kužílek.
Jak dodává právník Leyer z TI, v některých městských společnostech jsou vybíráni do orgánů společnosti externí manažeři. Tím je dle něho zamezeno potenciálnímu střetu zájmů, když má určitý orgán města rozhodovat o otázkách týkajících se vedení společnosti, např. odvolání, hospodářských výsledků, dotací apod.
Na možný střet zájmů se JL ptaly i samotného Jaromíra Kaliny. Avšak poté, kdy JL poukázaly na nesrovnalosti v jeho tiskovém prohlášení (viz článek z 18. 5.), Kalina přestal komunikovat.
Diskuze k článku