Reklama
Dnes je pátek 03.07.2020     svátek má Radomír

Kameny zmizelých už patří k třešťskému náměstí Svobody


13.6.2018 Aktuality/Komentáře (12), autor:
Kristýna Langová

Jména osmi obětí nacismu z rodin Grünbergerových a Meissnerových zdobí na tzv. kamenech zmizelých od uplynulé středy náměstí Svobody v Třešti. Na pietní akt okolo 14 hodiny postupně přichází několik desítek osob.

Než vše začne, přítomní v tichosti poslouchají libé zvuky hudby a nechávají se unášet do nitra své duše. Skladba končí, a slova se ujímá vedoucí třešťského odboru kultury Romana Šťastná.

„Stojíme před domem, kde bydleli členové rodiny Grünbergerova a Meissnerova, než zemřeli v koncentračních táborech“. Pietě je přítomna iniciátorka celé akce a příbuzná osmi obětí nacismu Anne Newman.

Američanka čte projev v českém jazyce. „Ctíte mě a moji rodinu tím, že jste svědky této památné chvíle,“ hovoří. „Tito lidé byli deportování z Třeště 16. května 1942, a mezi lety 1943 a 1945 byli zavražděni nacisty a jejich spolupracovníky,“ čte Newman třesoucím se hlasem.

Ve svém proslovu děkuje učitelce třešťské základní školy Heleně Štumarové a jejím studentům, kteří se historií třešťských židů zabývají. Také nezapomíná zmínit Jana Morkuse a Ladislava Vilímka, kteří pátrali po rodině její babičky.
„Nechť se všichni snažíme zajistit, aby se taková krutá nespravedlnost už nikdy nestala znovu,“ končí Newman rozhodně svůj projev.

Pietnímu aktu je přítomen také rabín brněnské židovské obce Štěpán Menaš Kliment, který pronáší modlitbu za osm židovských obětí koncentračního tábora.

Nastal čas. První kámen vkládá do otvoru v chodníku Anne Newman, a ostatní kameny člen zastupitelstva brněnské židovské obce Boris Barak Selinger. Od té chvíle jsou kameny zmizelých součástí běžného třešťského života.

 

_____________________________

O historii své rodiny píše knihu

Příbuznou členů rodin Grünbergerových a Meissnerových je Anne Newman, která na pokládání kamenů zmizelých přiletěla
z Ameriky.

Na pietním aktu jste četla projev v českém jazyce. Jak těžké to pro vás bylo?

Přestože se učím češtinu na univerzitě ve Washingtonu, bylo to velmi těžké (smích). Projev jsem si nejprve napsala v anglickém jazyce, a pak jsem jej přeložila do češtiny. Samozřejmě mi ho můj přítel z Prahy pomohl opravit.

Učíte se dlouho český jazyk?

Stydím se to říct (smích). Pouze čtyři roky se snažím. Do té doby jsem česky nikdy nemluvila. Ve Washingtonu mám učitelku z Prahy, a s ní se snažím učit a mluvit česky. Ale bohužel, nemám moc možností češtinu použít. Trochu česky rozumím, ale moc nemluvím.

Osm kamenů zmizelých patří členům vaší rodiny. Jaké příbuzenské vztahy jsou mezi vámi a jimi?

Toto byla rodina mojí babičky, která pocházela z nedaleké Růžené. Ostatní členové jsou její bratr, sestra, a jejich rodiny, také tatínek, maminka.

Věděla jste o historii své rodiny už od malička, anebo jste na ni přišla až v pozdějších letech?

Později. Moji rodiče o tom nechtěli mluvit. Myslím si, že je to běžné, že se o takovéto historii rodiny nechtějí bavit, protože je tato část lidského života opravdu velmi bolestivá. Můj otec byl hodně uzavřený, co se týče mé babičky a dědy.

Jak jste se tedy o svém původu dozvěděla?

Jednoho dne se mě spolužačka ve škole vyptávala. Jenže jsem nevěděla, co jí říct. A tak jsem přišla domů, zeptala jsem se rodičů, a oni mi konečně všechno řekli. To mi bylo asi dvanáct let.

Helena Štumarová, učitelka třešťské základní školy, prozradila, že jste si prošla stejnou cestu na vlakové nádraží, kterou vaši příbuzní za 2. světové války absolvovali, když museli do koncentračního tábora…

Ano. Bylo to velmi emotivní. Dokonce i teď, když se mě na to zeptáte, je to pro mě emotivní. Myslím, že se psalo léto 2014.

Součástí náměstí Svobody jsou ode dneška kameny vašich zmizelých příbuzných. Máte ještě nějaké cíle, co se týče rodinné historie?

Zatím píši oddělené články, a snad z nich jednou vznikne kniha. Momentálně mám čtyři kapitoly, ale všechno je na začátku. První kapitola se jmenuje Návraty do Brna, další Architekt. Druhá kapitola vypráví o muži, jenž navrhl budovu, kterou jsem tady v Třešti zdědila. Ve třetí se věnuji příběhu mé babičky z Růžené. Články píši v angličtině, takže budu potřebovat pomoc při překladu do češtiny.

Třešťští studenti v rámci projektu Po stopách zmizelých sousedů se zabývali vašimi příbuznými Grünbergerovými a Meissnerovými, a díky tomu jste se také poznali. Co si o jejich práci myslíte?

Jejich pátrání po minulosti je pozoruhodné. Tady to přesně začalo, u těchto mladých, tehdy 14letých žáků, a Heleny Štumarové. Věnovali projektu energii, museli hledat na internetu, a promlouvali s pamětníky. Tohle je nová generace třešťských studentů.

Diskuze k článku

Nový komentář

je smutné, že někteří příslušníci tohoto těžce zkoušeného národa po tragických zkušenostech s nacismem se vzápětí propůjčili k budování podobně nelidského bolševického systému u nás, asi nemá cenu psát, kdo byl Karel Vaš , Rudolf Slánský- je popisován jako jeden z hlavních organizátorů komunistického teroru, Reicin- teď byl v TV  pořad, ve kterém bylo řečeno, že chtěl zlikvidovat letce z Anglie........
km | 2018-06-13 18:36:58 | Reagovat
"bylo řečeno. . . jak Masaryk střílel do dělníků."

" Reicin- teď byl v TV  pořad, ve kterém bylo řečeno,
že chtěl zlikvidovat letce z Anglie........"
km | 2018-06-13 18:36:58 | Reagovat
--------------------------------
Nihil novi sub sole !
Nic nového pod sluncem. V padesátých letech minulého století obdobně chodili starci pod rádoby důvěryhodnou značkou Osvětová beseda po školách a vykládali prvňáčkům, jak Masaryk střílel do dělníků.
čtenář | 2015-06-19 16:23:47 | Reagovat
---------------------------------------------------------------------
Aut-entický příběh, řádně aut-orisovaný aut-orem, je opakem blábolu ano-nyma.
PŘÍBĚH vypoví více, než kterákoli objektivně pojatá učebnice dějepisu.
Story je lidsky  živá,  snadno zapamatovatelná.
Na tomto principu by měla být založena argumentace a výuka, nejenom historie, ale i etiky,
stejně jako článek v JL:
 "Kameny zmizelých už patří k třešťskému náměstí Svobody".
Naši letci v RAF bojovali na život a smrt o demokracii, když platil pakt Molotov - Riebentrop.
Jak jsme se jim odměnili a kam je zahnali, ilustrovala nedávná návštěva Zemana u anglické královny.
------------------------------
"že chtěl zlikvidovat letce z Anglie........" kdo,  no přece žid, že?
----------------------------
Je to zajímvé ex-post historické zjištění.
Tedy aktuálně, pro Jana Hamáčka.
 Jeho otec byl pilotem RAF. 
Hamáček bude dnes řešit :
"být, či nebít" s Ano a komunisty.

Stejně je na tom  kardinál Duka.
Jeho otec František Duka  za druhé světové války působil jako zbrojíř 311. československé bombardovací perutě britského Královského vojenského letectva.
V 50. letech byl spolu s dalšími letci ze Západu odsouzen k žaláři na Mírově.
PS. Oba pány by jistě zajímal podrobnější rozbor "persekuce pilotů RAF židy".
Pro zvýšení objektivity by to chtělo podepsat.
A stejně jako nedávno ke  komentáři - km -
Strejčkem Nimrou "přitakat". I mu by pospěl občanský podpis. Je těžko polemisovat s tím, jestli je to vlastně jenom jedna osoba, která takto zvyšuje pluralitu názorů "čtenář" - ů v JL.
Nejsem Strejček, ba ani ukazatel počtu kilometrů.
Zdeněk Gryc
 
Zdeněk | 2018-06-14 12:40:58 | Reagovat
28 milionů je bezejmených, ale rodina Grünbergerových a Meissnerových má jméno.
Je smutné,
Že zasloužilí antisemitští anonymové,  dříve "čtenář",  se snaží už léta opakovaně přímo i nepřímo naivně i chytře problematiku holokaustu rozmazávat tímto stylem:

.......jen pro připomenutí, počet slovanských obětí 2. sv. války je 28 000 000.......
km | 2018-02-24 08:38:37 | Reagovat
 
Zdeněk | 2018-06-13 23:17:53 | Reagovat
PS. Zdeněk Gryc
Zdeněk | 2018-06-13 23:21:27 | Reagovat
se naprosto pletete a spřádáte tady nějaké konspirační teorie,  o Reicinovi a likvidaci pilotů z Anglie to řekl vystupující v pořadu který se myslím jmenoval  Ztráta paměti na ČT- asi tedy lhal, že? Dále si myslím, že je taky potřeba připomínat i slovanské oběti 2.sv. války, nebo si myslíte, že si to nezaslouží? A že se výše jmenovaní lidé podíleli na rozpoutání rudého teroru u nás asi není pravda? 
km | 2018-06-14 17:06:39 | Reagovat
"ŽIDÉ PERSEKVOVALI PŘÍSLUŠNÍKY ZÁPADNÍHO ODBOJE, LETCE RAF"
Je konspirační teorie v prvním komentáře. Posledním "vynálezem" zasloužilého anonyma. Pokud chce někoho citovat anebo se na něco odvolat a činí tak jako anonym, tak to je morální zvrhlost, která principiálně deklasuje autora.  Dehonestace židů Vašimi komentáři ať již pod Vaší současnou firmou, nebo "čtenář" začíná hned u prvních komentářů, které jste napsal k článkům o "kamenech zmizelých" v JL.
-------------------------------------------------------------
"Dále si myslím, že je taky potřeba připomínat i slovanské oběti 2.sv. války".
------------------------------------------------------------
Ano nepochybně, první a největší hrůzou je Katyn. Stalinův podíl a syndrom viny na vzniku 2. sv. války umožnil realizovat "kolektivní vinu". Stalin se tak snažil zastřít a přehlušit svůj podíl na přepadení Polska a začátku 2. sv. války. Třeba dodávkami strategického materiálu pro Luftwaffe se kterou RAF, bojovala o demokracii v Evropě. 
Předmětný článek začíná takto:
"Jména osmi obětí nacismu z rodin
 Grünbergerových
a Meissnerových
zdobí na tzv. kamenech zmizelých od uplynulé středy náměstí Svobody v Třešti. "
-------------------------------------------------
"se naprosto pletete a spřádáte tady nějaké konspirační teorie,  o Reicinovi a likvidaci pilotů z Anglie to řekl vystupující v pořadu který se myslím jmenoval  Ztráta paměti na ČT- asi tedy lhal, že?"
------------------------------------------------
Váš první komentář je klasickou
KONSPIRAČNÍ TEORIÍ
A snahou, tak jak jste už tak činil u komentářů k exhumaci ostatků faráře Toufara a jinde.
ODVÉST POZORNOST OD KONKRÉTNÍCH OSOBNOSTÍ.
S  tím, že ne tak moc jako u židů, ale "nás Slovanů, kteří trpěli bylo mnógo".
Včera odpoledne mluvila v rozhlase Olga  Somerová, Dobrovský, Rupnik a další.
V debatě bylo doslovně řečeno:
"Nedostaneme se nikam, pokud nebudeme mluvit o konkrétních lidech".
Tuto zásadu  se snažil vždy ve svých článcích a komentářích v JL uplatňovat:
 Ing. arch. Zdeněk Gryc, který si velmi váží těch přemýšlivých mladých:
"Jejich pátrání po minulosti je pozoruhodné. Tady to přesně začalo, u těchto mladých, tehdy 14letých žáků, a Heleny Štumarové.
Věnovali projektu energii, museli hledat na internetu, a promlouvali s pamětníky.
Tohle je nová generace třešťských studentů."
 
Zdeněk | 2018-06-15 10:10:24 | Reagovat
Velká razie v Německu. Úřady zakročily proti šiřitelům nenávisti na internetu
Německá policie provedla ve čtvrtek v deseti spolkových zemích razie proti lidem, kteří umísťují trestně postižitelné nenávistné komentáře na internet, a mimo jiné zabavovala počítače. Informovala o tom agentura DPA. Takzvaný akční den v boji proti nenávistným příspěvkům koordinoval Spolkový kriminální úřad (BKA).
-----------------------
Nepochybně jde také o anonymky. 
Velké dílo v CZ realisovali na adresu Jiřího Drahoše, že ?
 
Zdeněk | 2018-06-15 10:25:17 | Reagovat
ANONYMNÍ ŠÍŘENÍ NENÁVISTI
Stále a pořád dokola, k obsahu článku a snaze školáků o zachování paměti národa nic!
Ale. . . "Masaryk střílel do dělníků"… "Reicin- teď byl v TV  pořad, ve kterém bylo řečeno, že chtěl zlikvidovat letce z Anglie........"
---------------------------------------------------
Petr Klukan: "V gotické síni jihlavské radnice ožily příběhy našich sousedů"
 Žáci deseti jihlavských škol v rámci projektu příběhy našich sousedů zpracovali pohnuté osudy čtrnácti pamětníků kruté doby komunistického režimu. V pondělí se v zaplněném gotickém sále jihlavské radnice konala prezentace celého projektu.
 
  „Nechtěla jsem se k tomu moc vracet, byla to hrozná doba,“ vzpomíná Jitka Lišková z Černovic na Pelhřimovsku, která však uznává, že je důležité zachovat příběh jako dokument doby. „Měla jsem nejlepší známky, ale neměla jsem místo. Jak jsem říkala, já mám tak blbej posudek, že nemohu ani dojit krávy,“ popisuje dobu padesátých let.
 
  Snoubence Eugenie Točíkové z Jihlavska, Vlastimila Kučeru, zavřeli těsně před svatbou v procesu, v němž dostali trest smrti Rod, Tuček a Veselý. Kučera dostal „pouze“ 18 let…
 
  Jako nejlépe zpracovaný životní osud porota vyhodnotila příběh Jitky Liškové, který představili žáci ZŠ Evžena Rošického.
 http://jihlavske-listy.cz/clanek17765-prezentace-skolniho-projektu-pribehy-nasich-sousedu.html

Nihil novi sub sole !
Nic nového pod sluncem. V padesátých letech minulého století obdobně chodili starci pod rádoby důvěryhodnou značkou Osvětová beseda po školách a vykládali prvňáčkům, jak Masaryk střílel do dělníků.
čtenář | 2015-06-19 16:23:47 | Reagovat
----------------------------------------------------------------------
Nela Kovářová: "Kameny zmizelých už patří k třešťskému náměstí Svobody" 
Praktickou ukázkou  je opět první  komentář, který by se Hitlerovi nepochybně líbil. Leitmotiv = za hodně, ne-li všechno mohou židé.
K obsahu článku, a práci studentů zase nic.
U toho anonyma je to obvyklá technika a cíl zpochybnit zlo totality "v globálu".
Najdeme to u invektiv k popraveným a vězňům: faráři Toufarovi, Bulovi, kardinálu Dukovi.
Osobně mi vadí invektivy k ilustrovanému článku čtenáři JL píší:
"PRAVDA VÍTĚZÍ" o popraveném otci mého přítele Ivana Hlobila.
Také  snahy o dehonestaci, vězně komunismu, mého profesora Bedřicha Rozehnala.
Zdeněk Gryc
 
Zdeněk | 2018-06-15 14:04:53 | Reagovat
pravda se dnes často nehodí, vůbec v Německu, kde imigranti znásilňují a vraždí mladé dívky, během posledního týdně dvě oběti???co je nám po nich že, zachraňujeme přece miliony tzv. migrantů, dvě holky no a co, tak nějak se dnes uvažuje, ale ony chtěly žít, měly sny..............a mám pocit, že i Vy by jste nejraději prováděl razie, možná i  zavíral lidi do kriminálu, pokud nechtějí vidět svět zjednodušeným pohledem, Vašim pohledem............
km | 2018-06-15 15:34:15 | Reagovat
PRAVDA a POCIT anonyma
"mám pocit, že i Vy by jste nejraději prováděl razie, možná i  zavíral lidi do kriminálu"
NEMÁM POCIT
Vím, že na podobné demagogii pocitů se dá postavit na základě nenávisti, zneužité v politice obdobný holokaust. Začít ale opatrně,  anonymně,  jako s tím TGM:
----------------------------------------
Nihil novi sub sole !
Nic nového pod sluncem. V padesátých letech minulého století obdobně chodili starci pod rádoby důvěryhodnou značkou Osvětová beseda po školách a vykládali prvňáčkům, jak Masaryk střílel do dělníků.
čtenář | 2015-06-19 16:23:47 | Reagovat
----------------------------------------
Máte tolik studu, či občanského vědomí, k tomu,
že popřete že jste si anonymitu změnil z "čtenář" na "km"?
Tedy,  že jste v tomto  komentáři na článek redaktora Klukana s obdobnou tematikou "paměti na zvrhlosti totality" nepokusil obdobně jako s židy uvést: "Masaryk střílel do dělníků."
Myslím, že zde končím a vložím Vaši aktuálně procítěnou demagogii do Blogu.
 
Zdeněk | 2018-06-15 17:24:08 | Reagovat
......samozřejmě si  Vaše teorie na blogu prezentujte, jsou to Vaše názory a fantas teorie.....
km | 2018-06-15 20:13:15 | Reagovat
Máte tolik studu, či občanského vědomí, k tomu,
že popřete že jste si anonymitu změnil z "čtenář" na "km"?
Zdeněk | 2018-06-15 21:30:10 | Reagovat
Reklama
02.07.2020 AktualityHladiny řek na Vysočině klesly, pohotovost už není ani na Svratce

Hladina řeky Svratky klesla z druhého na první povodňový stupeň i v Dalečíně na Ždársku. Voda z pondělních dešťů opadává i v jiných tocích v Kraji Vysočina. První povodňový stupeň, ...

Komentáře (0)
01.07.2020 AktualityKlášter představil novou, třetí trasu k vidění. Nabízí klenotnici a obrazy

O jednu prohlídkovou trasu více budou moci absolvovat návštěvníci premonstrátského kláštera v Nové Říši u Telče v letošní turistické sezoně. Ta tradičně potrvá od července do konce ...

Komentáře (0)
01.07.2020 AktualityNejméně na zasedání dochází zastupitel Dušan Mayer

Celkem 13 jednání mají za sebou jihlavští zastupitelé od ustavení současné radniční koalice v listopadu 2018. Koalice složená z Fóra Jihlava, ODS, Žijeme Jihlavou! a náměstka primátorky ...

Komentáře (0)
30.06.2020 AktualityJihlava chce získat další parkovací místa zaváděním jednosměrek

V Jihlavě by měly přibývat ulice s jednosměrným provozem, aby v nich mohlo parkovat víc aut. Chystaná městská koncepce parkování počítá výhledově také se stavbou odstavných parkovišť ...

Komentáře (0)
30.06.2020 AktualityNa Vysočině deště místy snížily kvalitu podzemní pitné vody

Vydatné deště posledních týdnů na Vysočině místy znečistily podzemní prameniště. Někde je mohou vodohospodáři nahradit jinými zdroji pitné vody. Do Opatova a Předína na Třebíčsku ...

Komentáře (0)
30.06.2020 AktualityLetní prázdniny volají na 67 tisíc žáků a studentů

Školní rok 2019/20 dnešním dnem oficiálně končí. Během posledních červnových dnů převzalo na Vysočině vysvědčení přes 67 tisíc žáků základních, středních a vyšších odborných ...

Komentáře (0)
30.06.2020 AktualityProdavačky podváděly s automatem na lahve

Prodavačky jednoho z obchodních domů v Jihlavě přišly na způsob, jak obelstít automat na výkup lahví. Kromě pravidelné měsíční gáže si tak do rodinného rozpočtu pumpovaly tučný finanční ...

Komentáře (0)
29.06.2020 AktualityJihlavské náměstí bude v srpnu místem k setkávání s řadou her

Centrální Masarykovo náměstí v Jihlavě plánuje radnice v srpnu přeměnit v místo k letnímu setkávání, s možností zahrát si třeba šachy nebo petangue. Hlavní téma akce nazvané Léto ...

Komentáře (0)
29.06.2020 AktualityCyklostezka do Luk nad Jihlavou bude uzavřena kvůli opravě

Cyklotrasa č. 26 Jihlava – Třebíč – Raabs je z důvodu dlouhotrvajících dešťů obtížně průjezdná v úseku od zahrádek naproti cvičišti pro psy po ul. Hůlová. Od dnešního dne se ...

Komentáře (0)
29.06.2020 AktualityNa Vysočině je pět nemocných s covidem-19, za týden přibyli dva

Na Vysočině má aktuálně onemocnění covid-19 pět lidí. Od minulého pátku přibyly v tomto kraji dva potvrzené případy této nemoci. Vyplývá to z údajů, které na svém webu zveřejňuje ...

Komentáře (1)
29.06.2020 AktualityŘeší platbu koronabusů

Až o dvojnásobek se za březen a duben zvedly faktury pro obce za linkovou autobusovou dopravu. Většinu linkové autobusové dopravy objednává kraj. Spoje navíc si zajištují obce samy. V době ...

Komentáře (1)
29.06.2020 AktualityNa bruslích to klouzalo, zvolil jsem hudbu,říká varhaník A. Habermann

Ačkoli jeho jméno doslova voní kovařinou, vydal se Alfred Habermann ve své profesní kariéře za muzikou. Jeho pradědečkem byl nestor uměleckých kovářů Alfred Habermann z rakouského Ybbsitz, ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net