Reklama
Dnes je čtvrtek 13.08.2020     svátek má Alena

Jana Fischerová (ODS): Celý případ je osobní věcí pana Pavlíka


1.12.2017 Bez kategorie/Komentáře (0), autor:
Pavel Bajer

1.12.2017 Jihlavské listy

Naše republika někam dospěla, tak to musíme předávat dál, říká o partnerství se Zakarpatím náměstkyně vysočinského hejtmana Jana Fischerová (ODS).


ODS v minulosti požadovala, aby náměstek hejtmana z koaličního ANO Josef Pavlík nařčení z členství v Lidových milicích vyvrátil, nebo rezignoval. V případě, že by tak neučinil, hrozila ODS odchodem z krajské koalice. Sledujete tuto kauzu?

Vrátila jsem se z dovolené, tak úplně čerstvé zprávy k té věci nemám. V médiích jsem však četla o vyjádření soudu k jeho žalobě, kterou podal, aby se očistil. Žádný konkrétní dokument jsem k této záležitosti ještě nečetla.

 

Jak by se podle vás měla strana zachovat nyní, po vynesení prvoinstančního rozsudku?

Myslím si, že celý tento případ je osobní věcí pana Pavlíka, potažmo také vnitřních vztahů v Hnutí ANO.

ODS k tomu bude mít jednání v prosinci, kdy se sejde Regionální rada.

 

Pro jaké konkrétní řešení jste vy osobně?

Vše opravdu záleží na tom, jak se do té doby posune celkový vývoj. Jestli to bude pan Pavlík sám řešit, nebo to bude vyřešeno v rámci Hnutí ANO.

 

Zeptám se jinak. Jste pro to, aby se čekalo na vynesení pravomocného rozsudku, nebo aby ODS požadovala řešení celé situace již nyní?

Já se každopádně budu chtít v první řadě seznámit s výrokem soudu v písemné podobě, který jsem ještě nečetla. Jednak ještě v písemné formě nebylo ani vydané, a jednak jsem v uplynulých dnech byla na dovolené.

 

Na podzim jste nekandidovala ve volbách do Poslanecké sněmovny. Nebylo to kvůli tomu, že vykonáváte funkci náměstkyně vysočinského hejtmana?

Ne. Říkala jsem již před dvěma roky, že nebudu kandidovat, protože jsem v Poslanecké sněmovně byla již dvě volební období.

 

Pokud by ODS vystoupila z krajské koalice, tak vy byste skončila ve funkci náměstkyně hejtmana. Co byste potom dělala?

Samozřejmě, i takovéto řešení se tady nabízí. Přiznám se, že dříve jsem se živila sama, vydělávala jsem i na zaměstnance. Mám také jazykové zkoušky. Jsem například soudním tlumočníkem z němčiny… Takže se vůbec neobávám, že bych neměla co dělat.

 

Takže byste se případnému odchodu z funkce nebránila?

Ne, to určitě ne.

 

Ve světle kauzy pana náměstka Pavlíka - myslíte si, že bylo správné vstupovat do koalice s ANO?

Vznikly určité dohody. Samozřejmě, že názory na to byly z různých stran různé. V té době jsem ještě netušila, že budu v pozici uvolněné radní, takže u těch jednání jsem ani osobně nebyla. Tehdy také proběhlo společné jednání se Starosty (SPV). Jestliže potom vznikly dohody, které již byly rozpracované, tak by asi bylo špatně od toho utíkat.

 

Myslíte si tedy, že to nebyla chyba?

Já pořád vidím práci na Kraji, opravdu konkrétní věci, které se řeší. Důležité je, aby lidé, kteří jsou na pozicích uvolněných radních, dané oblasti rozuměli, dělali to rádi, a byly vidět výsledky pro Kraj.

 

Jak hodnotíte práci současné koalice?

Tohle musí především posoudit lidé zvenku, jak to vidí oni. Ne každý to vnímá, že je tu nějaká krajská koalice. Tak, jak zde pracujeme, zatím nedošlo mezi námi k žádným problémům.

 

Pan Pavlík vykonává funkci náměstka hejtmana pro oblast financí a majetku. Považujete ho za odborníka? Jak se vám s ním spolupracuje?

Myslím si, že má na starosti náročné portfolio. Má velký rozsah zodpovědnosti. Žádné problémy, co se týká odborné diskuze, jsem s ním neměla. Například, když jsme třeba připravovali rozpočet, jednala jsem s ním o tom za svoji oblast. To znamená za kulturu, cestovní ruch a památkovou péči. Vše, jak bylo odborně předloženo, tak prošlo.

 

Ještě se vraťme k minulosti. Co říkáte na postoj pana Pavlíka, když zatajil svoje předlistopadové členství v KSČ, a možná i v Lidových milicích…?

Každý je odpovědný sám za sebe. Asi tak.

 

Viděla jste dokumenty týkající se kauzy pana náměstka Pavlíka? Co na ně říkáte?

Viděla jsem je pouze na Facebooku. Podle mého názoru nikdo neví, kde je pravda. Domnívám se, že je to na rozhodnutí soudu, popřípadě na osobě Josefa Pavlíka, který si za to zodpovídá.

 

Již rok vykonáváte funkci náměstkyně hejtmana. Co se vám za tu dobu nejvíce podařilo, a jaké máte priority?

Jsem ráda, že kultura zde není úplně tou Popelkou. Teď konkrétně probíhají opravy hradu Roštejn, který je v majetku Kraje. Tam vše běží podle plánu, získali jsme na to evropské peníze. Rovněž jsem ráda, že probíhá rekonstrukce Horáckého divadla. Velmi dobrý dojem mám také z muzeí a galerií.

 

V jaké fázi je v současné době rekonstrukce divadla?

Dodělává se zázemí, které poskytne také možnosti stravování. Bude tam restaurace a kavárna. Hotové by to mělo být do konce roku. Dojde k vypsání veřejné zakázky na pronajímatele. Slyšeli jsme, že zájem bude velký. Mám také radost z týmu, který je kolem ředitele divadla pana Remiáše.

 

V první polovině roku jsme hovořili o tom, že dalším partnerem Vysočiny by mohl být italský region Jižního Tyrolska. V jaké fázi jsou v současné době jednání?

Chceme tím navázat na partnerství Havlíčkova Brodu s městem Brixen, které leží v tomto regionu. Dostali jsme odpověď pana hejtmana Arno Kompatschera, že je potřeba najít konkrétní věci, v čem bychom mohli spolupracovat. To by podle nás bylo možné přes mládež, sport, památky a různé osobnosti. Stále však ještě nemáme hmatatelný výsledek jednání. Řekla bych, že z naší strany bude zájem o spolupráci asi větší, než z té jihotyrolské. Ale zatím nám neřekli ne…

 

Rýsuje se partnerství třeba také s nějakým jiným regionem?

Osobně bych toho nerozdělávala mnoho najednou, protože kdo honí hodně zajíců, nechytne žádného. Nejdříve bych se pokusila dotáhnout do konce Jižní Tyrolsko.

 

V současné době má Kraj Vysočina šest partnerských regionů. Které z těchto partnerství považujete za nejplodnější?

U srdce zahřeje, že již deset let máme partnerství se Zakarpatskou Ukrajinou, kde jsme hodně pomohli. Člověk vidí, že se tam díky tomu něco změnilo - přesto, že tam situace a podmínky k životu jsou stále neutěšené. Naše republika i naše životní úroveň někam dospěla, a pomáhali nám přitom odjinud, tak to musíme předávat dál.

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
23.07.2020 Bez kategorieVystrčil o cestě na Tchaj-wan i o populismu

O vysočinském senátorovi Miloši Vystrčilovi nebylo nikdy tolik slyšet jako v posledních měsících. Je to pochopitelné. Coby „druhý ústavní muž republiky“ se vyjadřuje k mnoha věcem ...

Komentáře (12)
25.06.2020 Bez kategorieNa sportovním zařízení se nedá výrazně vydělat

Dotaz Jihlavských novin: Má smysl pro Jihlavu i nadále držet ve svém vlastnictví Teniscentrum Jihlava, které je dlouhodobě ztrátové a město mu poskytuje půjčky na odvrácení insolvence? Rudolf ...

Komentáře (1)
25.06.2020 Bez kategorieRozpočet města všechno nezachrání

Dotaz Jihlavských novin: Má smysl pro Jihlavu i nadále držet ve svém vlastnictví Teniscentrum Jihlava, které je dlouhodobě ztrátové a město mu poskytuje půjčky na odvrácení insolvence? Libor ...

Komentáře (0)
23.06.2020 Bez kategorieTeniscentrum? Management musí přijít s inovativními nápady

Dotaz Jihlavských novin: Má smysl pro Jihlavu i nadále držet ve svém vlastnictví Teniscentrum Jihlava, které je dlouhodobě ztrátové a město mu poskytuje půjčky na odvrácení insolvence? Petr ...

Komentáře (0)
23.06.2020 Bez kategorie Opozice nemá žádnou účast v Teniscentru

Dotaz Jihlavských novin: Má smysl pro Jihlavu i nadále držet ve svém vlastnictví Teniscentrum Jihlava, které je dlouhodobě ztrátové a město mu poskytuje půjčky na odvrácení insolvence? Pavel ...

Komentáře (0)
20.05.2020 Bez kategorieKodet tvrdě odsoudil Kalinu, po pár dnech rezignoval na předsedu jihlavských lidovců

Mezi jihlavskými lidovci to vře. Stávající předseda jejich městské organizace Josef Kodet mladší se počátkem května na Facebooku tvrdě opřel do svého spolustraníka, bývalého náměstka ...

Komentáře (3)
27.04.2020 Bez kategorieNízká soběstačnost spolu s pandemií nasvědčují, že se zvýší ceny potravin, říká J. Veleba

Potraviny za určité situace skutečně na pultech řetězců nemusí být, varuje bývalý prezident Agrární komory ČR a krajský zastupitel Jan Veleba (SPO+SPD). Jak pociťují zemědělci ...

Komentáře (2)
27.04.2020 Bez kategoriePrimátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava): S ANO? To není cesta

Za ten rok a půl se udělalo víc než za minulé volební období, říká v rozhovoru JL primátorka Jihlavy Karolína Koubová (Fórum Jihlava). Vysočina má dosud stále nejmenší počet nakažených ...

Komentáře (9)
23.04.2020 Bez kategorieKodet: Kalina se proměnil v arogantního manipulátora

Stávající předseda jejich městské organizace Josef Kodet mladší se 7. 5. 2020 na Facebooku tvrdě opřel do svého spolustraníka, bývalého náměstka jihlavské primátorky Jaromíra Kaliny. Vyjádření ...

Komentáře (0)
19.04.2020 Bez kategorieCestujeme v knihách, říká Zdeněk Geist (za ODS)

Jak ovlivnila váš soukromý a pracovní život epidemie koronaviru? Nijak výrazně. Jsem typ domácí, takže jsem na jiný režim v ústraní zvyklý. Styk s vnějším světem jsme tedy nyní v naší ...

Komentáře (1)
19.04.2020 Bez kategorieNezištná pomoc lidí funguje, říká exprimátor Chloupek (ČSSD)

Jak ovlivnila váš soukromý a pracovní život epidemie koronaviru? Podstatně jsem musel změnit styl života. Místo aktivního setkávání s lidmi, návštěvy kulturních, sportovních i společenských ...

Komentáře (1)
17.04.2020 Bez kategorieCtibor Čepička (za SPO+SPD): Hledejme i pozitiva

Jak ovlivnila váš soukromý a pracovní život epidemie koronaviru? Epidemie ovlivnila asi každého, ne-jsem výjimkou. Chybí mi, že se nevídám s blízkými osobami, rodinou, s přáteli. Nemohu ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net