Reklama
Dnes je sobota 15.08.2020     svátek má Hana

Lídr hnutí ANO Pavlík zapřel členství v KSČ

FAKSIMILE části dokumentu, který hovoří o Josefu Pavlíkovi jako o členu Lidových milicí. Zdroj: Archiv Miroslava Mareše
FAKSIMILE části dokumentu, který hovoří o Josefu Pavlíkovi jako o členu Lidových milicí. Zdroj: Archiv Miroslava Mareše

27.4.2017 Bez kategorie/Komentáře (0), autor:
Petr Klukan, Antonín Zvěřina

14.10.2016 - Jihlavské listy

Bačiak, Sobotka, Pavlík? Tři lidé z hnutí ANO, kteří zatajovali svou minulost, a první dva poté rezignovali. J. Pavlík až po volbách přiznal členství v KSČ. Usvědčuje ho dokument, který objevil novinář M. Mareš.

Lídr krajské kandidátky Josef Pavlík z hnutí ANO 2011 zatajil svoje členství v KSČ. Svoji příslušnost k této straně přiznal teprve včera. Objevila se také informace o jeho možném členství v Lidových milicích.

„Je to již dávno, už si na to přesně nevzpomínám. Vždyť od té doby uplynulo 30 let. Byl jsem tam (v KSČ) jen několik měsíců,“ sdělil.

„Objevily se též informace, že jsem vytuneloval nějakou společnost, což není pravda. Považuji je za součást volebního boje,“ poznamenal.

V předvolební besedě Jihlavských listů s krajskými lídry se JL přímo ptaly na politickou minulost i případné členství v Lidových milicích.

Pavlík na tento dotaz odpověděl: „Jsem úplně nový v politice, nikdy jsem se neangažoval, až od roku 2013 jsem sympatizantem hnutí ANO, a od února 2015 jsem členem ANO.“

Nyní již hovoří jinak. Pavlík včera JL přiznal, že v KSČ byl. Proč to neřekl již při besedě? Otázka prý nebyla přímo položena na členství v KSČ.

Přitom se Josef Pavlík při představování lídrů v novinách 5plus2 (vlastní je Andrej Babiš, předseda hnutí ANO) jevil jako člověk z rodiny postižené komunistickým režimem. Jak v 5plus2 popsal, jeho dědu komunisté v padesátých letech zavřeli a vystěhovali ze statku.

„Moji maminku, tedy jeho dceru, kvůli tomu vyhodili v padesátých letech z gymnázia. Byla to perzekuce se vším všudy,“ říká v novinách Pavlík. O jeho členství v KSČ zde není ani zmínka. Nebylo uvedeno ani v životopisu na stranickém webu hnutí ANO.

Členství v Lidových milicích Pavlík nadále vyvrací. „Nikdy jsem nic takového nepodepsal.

To je mylná informace,“ zdůraznil Pavlík. Jak JL včera potvrdil, rezignovat nemíní.

Podle investigativního novináře Miroslava Mareše však Pavlík nemluví pravdu. „Při lustracích nových kandidátů do voleb jsem objevil dokumenty, které jednoznačně ukazují na jeho aktivní působení v KSČ i na členství v Lidových milicích,“ tvrdí Mareš.

Opírá se o dokumenty z Pavlíkovy přihlášky do KSČ. Pavlík byl podle nich kandidátem vstupu do KSČ od roku 1985, 23. listopadu 1987 se stal členem KSČ.

V dokumentech, které Mareš objevil, je mimo jiné napsáno: „V současné době přijal ochotně a bez výhrad členství v LM.“

Dokument je podepsán jak předsedou ZO KSČ Škrobárny H. Brod, tak i tehdejším vedoucím tajemníkem havlíčkobrodské OV KSČ.

Pavlík připomíná, že pracoval na Nejvyšším státním zastupitelství, a tam absolvoval patřičnou prověrku. Dle svých slov vlastní i negativní lustrační osvědčení.

Pavlíkovo zatajení politické minulosti mnohé jeho protikandidáty překvapilo.

„Pokud na otázku, jaká byla jeho politická minulost, odpověděl, že se neangažoval, tak nemluvil pravdu,“ konstatoval lídr KDU ČSL Jaromír Kalina, který se besedy JL také účastnil.

„O členství Josefa Pavlíka v KSČ jsem neměl tušení. To, že to tajil, hnutí určitě zajistilo vyšší preference. Osobně to považuji za nefér jednání,“ vyjádřil se Jan Veleba z Koalice SPD a SPO.

Informace o členství Pavlíka v KSČ překvapila Zdeňka Geista z ODS. „Pokud se nemýlím, tato otázka zazněla na předvolebním setkání Jihlavských listů, a tam odpověděl záporně,“ prohlásil.

Ještě víc ho šokovala informace o členství v Lidových milicích. „Teď záleží na hnutí ANO, jaké z toho vyvodí závěry, případně další subjekty, které se dostaly do krajského zastupitelstva,“ konstatoval.

Zda nové informace a zatajování minulosti ovlivní vznikající koalici ČSSD a ANO, v níž by měl Pavlík zasednout minimálně do Rady kraje, není jasné. Petr Krčál z ČSSD na tento dotaz JL neodpověděl jednoznačně.

Ke členství Josefa Pavlíka v KSČ, či jeho členství v Lidových milicích, se Krčál vyjadřoval velmi opatrně. „Nemám o tom žádné ověřené informace. Podle mě se nic takového tajit nemá,“ konstatoval.

Povolební krajské vyjednávání

O povolební koalici lídr lidovců Jaromír Kalina včera žádnou konkrétní informaci neměl. „Se zástupci sociální demokracie jsme se sešli ve středu 12. října, a tam nám řekli, že se cítí být unaveni, a vyjádří se až v neděli 16. října,“ poznamenal.

Osobně si myslí, že sociální demokracie vyčkává, jak dopadne zástupce ODS Miloš Vystrčil v druhém kole senátních voleb.

Datum 16. října potvrdil i lídr komunistů Milan Plodík. „Podle našich informací se sejdou zástupci všech stran a hnutí, které se do zastupitelstva dostaly, a uvidíme,“ nastínil. Upozornil, že pokud jde o KSČM, ještě bude jednat krajský výbor.

Jan Veleba, zastupující Koalici SPD a SPO, počítá s tím, že jejich koalice složená ze tří mandátů skončí v konstruktivní opozici. Petr Krčál ze sociální demokracie připustil, že hlavní jednání se uskuteční v neděli 16. října, a koaliční smlouva se má podepsat o den později. Zdeněk Geist z ODS uvedl, že pozici v krajské koalici vidí 50 na 50 procent.

 

 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
23.07.2020 Bez kategorieVystrčil o cestě na Tchaj-wan i o populismu

O vysočinském senátorovi Miloši Vystrčilovi nebylo nikdy tolik slyšet jako v posledních měsících. Je to pochopitelné. Coby „druhý ústavní muž republiky“ se vyjadřuje k mnoha věcem ...

Komentáře (12)
25.06.2020 Bez kategorieNa sportovním zařízení se nedá výrazně vydělat

Dotaz Jihlavských novin: Má smysl pro Jihlavu i nadále držet ve svém vlastnictví Teniscentrum Jihlava, které je dlouhodobě ztrátové a město mu poskytuje půjčky na odvrácení insolvence? Rudolf ...

Komentáře (1)
25.06.2020 Bez kategorieRozpočet města všechno nezachrání

Dotaz Jihlavských novin: Má smysl pro Jihlavu i nadále držet ve svém vlastnictví Teniscentrum Jihlava, které je dlouhodobě ztrátové a město mu poskytuje půjčky na odvrácení insolvence? Libor ...

Komentáře (0)
23.06.2020 Bez kategorieTeniscentrum? Management musí přijít s inovativními nápady

Dotaz Jihlavských novin: Má smysl pro Jihlavu i nadále držet ve svém vlastnictví Teniscentrum Jihlava, které je dlouhodobě ztrátové a město mu poskytuje půjčky na odvrácení insolvence? Petr ...

Komentáře (0)
23.06.2020 Bez kategorie Opozice nemá žádnou účast v Teniscentru

Dotaz Jihlavských novin: Má smysl pro Jihlavu i nadále držet ve svém vlastnictví Teniscentrum Jihlava, které je dlouhodobě ztrátové a město mu poskytuje půjčky na odvrácení insolvence? Pavel ...

Komentáře (0)
20.05.2020 Bez kategorieKodet tvrdě odsoudil Kalinu, po pár dnech rezignoval na předsedu jihlavských lidovců

Mezi jihlavskými lidovci to vře. Stávající předseda jejich městské organizace Josef Kodet mladší se počátkem května na Facebooku tvrdě opřel do svého spolustraníka, bývalého náměstka ...

Komentáře (3)
27.04.2020 Bez kategorieNízká soběstačnost spolu s pandemií nasvědčují, že se zvýší ceny potravin, říká J. Veleba

Potraviny za určité situace skutečně na pultech řetězců nemusí být, varuje bývalý prezident Agrární komory ČR a krajský zastupitel Jan Veleba (SPO+SPD). Jak pociťují zemědělci ...

Komentáře (2)
27.04.2020 Bez kategoriePrimátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava): S ANO? To není cesta

Za ten rok a půl se udělalo víc než za minulé volební období, říká v rozhovoru JL primátorka Jihlavy Karolína Koubová (Fórum Jihlava). Vysočina má dosud stále nejmenší počet nakažených ...

Komentáře (9)
23.04.2020 Bez kategorieKodet: Kalina se proměnil v arogantního manipulátora

Stávající předseda jejich městské organizace Josef Kodet mladší se 7. 5. 2020 na Facebooku tvrdě opřel do svého spolustraníka, bývalého náměstka jihlavské primátorky Jaromíra Kaliny. Vyjádření ...

Komentáře (0)
19.04.2020 Bez kategorieCestujeme v knihách, říká Zdeněk Geist (za ODS)

Jak ovlivnila váš soukromý a pracovní život epidemie koronaviru? Nijak výrazně. Jsem typ domácí, takže jsem na jiný režim v ústraní zvyklý. Styk s vnějším světem jsme tedy nyní v naší ...

Komentáře (1)
19.04.2020 Bez kategorieNezištná pomoc lidí funguje, říká exprimátor Chloupek (ČSSD)

Jak ovlivnila váš soukromý a pracovní život epidemie koronaviru? Podstatně jsem musel změnit styl života. Místo aktivního setkávání s lidmi, návštěvy kulturních, sportovních i společenských ...

Komentáře (1)
17.04.2020 Bez kategorieCtibor Čepička (za SPO+SPD): Hledejme i pozitiva

Jak ovlivnila váš soukromý a pracovní život epidemie koronaviru? Epidemie ovlivnila asi každého, ne-jsem výjimkou. Chybí mi, že se nevídám s blízkými osobami, rodinou, s přáteli. Nemohu ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net