Reklama
Dnes je pondělí 05.12.2022     svátek má Jitka

Koželužský potok už za rok odtrubní

K ODTRUBNĚNÍ Koželužského potoka v lokalitě na Skalce může dojít již v příštím roce. Zroj: archiv JL
K ODTRUBNĚNÍ Koželužského potoka v lokalitě na Skalce může dojít již v příštím roce. Zroj: archiv JL

7.4.2016 Aktuality/Komentáře (10), autor:
Pavel Bajer

 

Jak jsme již dříve uvedli, krajská Jihlava chystá revitalizaci lesoparku Skalka.

 

Součástí prací má být plánované odtrubnění Koželužského potoka, o kterém se diskutuje již mnoho let. Aby však mohla radnice toto opatření zrealizovat, chybí jí finanční prostředky a potřebuje vypořádat některé majetkoprávní poměry.

 

Nyní se vše pohnulo dopředu. K odtrubnění potoka má dojít v rámci celkových úprav lokality Skalka a jejího okolí. „V současné době probíhá s krajem jednání o převzetí Pístovské komunikace,“ přiblížil náměstek primátora Vratislav Výborný (ČSSD).

 

Město chce poté zklidnit dopravu v ulici Telečská jejím převedením propojkou do ulice Seifertova. V rámci těchto prací by mělo dojít k revitalizaci lesoparku Skalka, jejíž součástí je odtrubnění Koželužského potoka a rozšíření jeho koryta.

 

„Pokud vše půjde dobře, mohlo by k odtrubnění potoka dojít v příštím roce,“ přiblížil náměstek primátora Výborný. Město totiž čeká na dotaci z Ministerstva životního prostředí.

 

Plánované odtrubnění Ko-želužského potoka již dříve vzbuzovalo mezi místními vášně. Například před patnácti lety vznikla proti tomuto záměru města petice, kterou podepsalo na 700 obyvatel. Vadí jim, že v jejich okolí poteče voda na úrovni stoky. Radnice však tvrdí, že se jedná o nutné protipovodňové opatření.

 

„Odtrubnění stále inspiruje budovatelskou lobby k proinvestování velké sumy, hovoří se až o 80 milionech,“ argumentoval již dříve Jiří Daňhel, který v lokalitě bydlí.
Otakar Krupička, který v lokalitě také bydlí, také považuje argumenty radnice za nepřesvědčivé.

 

 „Samotná myšlenka odtrubnění Koželužského potoka od silnice k Pístovu až po ulici U Dvora je poněkud kontroverzní - znamená likvidaci mnoha desítek až stovek stromů,“ doplnil Krupička.

 

S jeho názorem však nesouhlasí náměstek primátora Výborný. „Pokud zůstane potok zatrubněný, mohou se obyvatelé obávat záplav,“ odmítl Výborný. Podle jeho slov je zatrubnění projektované pouze pro desetiletou vodu a při přívalových deštích hrozí zatopení okolních domů.

 

Výborný však slíbil, že projekt odtrubnění Koželužského potoka bude vedení města projednávat s občany.

 

Koželužský potok byl zatrubněn, podle dostupných informací, v roce 1969. Jeho hladina se nachází tři metry pod zemí.

Diskuze k článku

Nový komentář

Můj dědeček - Ing. arch. Jiří Herzán (1921-2003) - projektoval kromě sídliště Královský vršek v Jihlavě právě i sídliště Jihlava-Jih, kde se při stavbě panelových domů souběžně s Telečskou ulicí v roce 1969 zatrubnil v rámci projektu Koželužský potok. Architekt to navrhoval a prosadil i přesto, že byl  milovníkem a ochráncem přírody a vášnivý vodák.  Jako malý jsem s ním chodíval do lesů čistívat potoky a obnovovat studánky.  A i přesto u něj zvítězil zdravý rozum a potok zde nechal zatrubnit. Věděl proč !  
 
Díval jsem se na nesmyslné vizualizace odtrubnění potoka na Skalce z pera dnešních architektů.  Jsou to očividně snílkové bez kouska reálného uvažování.  Malují si romantický potůček, který se na povrchu klene skrze Skalku.  A přitom si neuvědomují, že tento potok teče 3 metry pod zemí a nahoru jeho hladinu nikdo nedostane.  Odtrubněním zde vnikne 3 metrový příkop, který rozdělí Skalku na dvě neprůchozí území.  Pochybuji, že zde město udělá na každých 10 metrech lávku, aby se lidé dostali na druhý břeh. Potok je bohužel jen stoka bez života, často smrdutá a často hraje všemi barvami. V podobě 3 metrového otevřeného příkopu bude nejen bariérou, ale i místem, kam bude vítr zanášet odpadky, kde se budou množit komáři a bude zde smrad tlejícího bahna. Nehledě na nebezpečí pádu dětí do takového 3 metrového příkopu.  Když se příkop s touto stokou oplotí, bude to ještě větší bariéra - stačí pohlédnout, jak tento potok teče o sto padesát metrů dál po proudu na Koželužské ulici.
 
Navíc, když sleduji kudy vede zatrubněný potok, většina dnešních krásných a zdravých stromů na Skalce roste právě nad touto trasou.  Odtrubněním by se zlikvidovala velká většina stromů na Skalce.  Nyní je to lesopark Skalka, po odtrubění by to byla jen louka Skalka - respektive dvě podélné souběžné louky Skalka.  Když nedávno pokáceli stromovou alej ze  tří stran dětského hřiště Skalka, město argumentovalo, že obnoví novou výsadbou pouze dvě kratší protilehlé strany.  Tu podélnou nejdelší vykácenou stranu novými stromy osazovat nebudou.  Důvod je jasný - právě pod těmito stromy vede trasa zatrubněného potoka, který chtějí odtrubnit.  Připadne mi velmi drastické hned na hranici dětského hřiště plné běhajících dětí náhle mít třímetrovou propast s vodou na dně.  Tím spíše, že hřiště se tím směrem mírně svažuje a budou na dně potoka končit každou chvíli míče a další hračky, které se budou snažit děti vytáhnout a může to skončit tragicky.
 
Odtrubnění potoka na Skalce je spíše velká hra o evropské dotace, které to mají z velké části uhradit.  A ještě se tomu bude v projektu drze a lživě říkat revitalizace.  Přestože nepůjde o oživení, ale naopak umrtvení dané lokality.
 
Argumentovat protipovodňovým opatřením je zavádějící.  Pamětníci, kteří tu žijí i 50 let tu žádnou povodeň nepamatují. Já tu pamatuji jen ucpání vpusti roury před asi 10 lety, což způsobily několikaměsíční nánosy klacků a listí ze zahrad, po této zkušenosti se tu udělala stavební úprava vpusti a je po problému. Samozřejmě je třeba to občas vyčistit. 
Herzán | 2016-04-07 11:54:25 | Reagovat
Zajímavý názor.
Opravdu hodný vážné debaty.
VladimírV | 2016-04-07 15:41:12 | Reagovat
HERZÁN = JASNÉ, LOGICKÉ, ESTETICKÉ I EKONOMICKÉ STANOVISKO
Ing. arch. Zdeněk Gryc
Zdeněk | 2016-04-08 12:36:17 | Reagovat
Myslím, že kolega Herzán nechal nad zatrubněným potokem trochu snížený terén,kudy by event.záplavová voda protekla.
Zdeněk | 2016-04-08 12:43:33 | Reagovat
Zcela jasné
Budovatelská lobby zavětřila příležitost Z,,
Zdenek,, | 2016-04-07 21:06:57 | Reagovat
To odtrubneni je uplny nesmysl a nikdy jsem neslysel ze by tam byla povoden nebo treba jen zaplavena louka. Ty stromy se tam sazely kdysy aby z toho vznikl pekny park a ted to vsechno vykaceji. Kocourkov. Vubec si nevazeji prace predchozich generaci. Nejhorsi je ze si tu vec stejne prosadi i kdyby jim vsichni tvrdili ze je to nesmysl. Dnesni architekti a lidi z zivotniho prostredi vidi jen pozlatko a prakticke vyuziti je nezajima.
Mimochodem si vsimnete jak dlouho vydrzely prolezacky, kolotoc atd. z predchozi doby az dodnes. Bylo to delane na desetileti.
Jsem zvedav jak dlouho vydrzi ta dnes delana drevena detska hriste. Vubec to drevo neudrzuji a nenatiraji, jsou hriste kde po par letech je vse na vyhozeni. A to porizovaci ceny techto hrist jsou silene jelikoz je muzou delat jen certifikovane firmy. Jedna mala houpacka stoji treba 80 tisic. Cely rok je to drevo pod vlivem pocasi a pokud to neni bukove nebo dubove a nenatira se to pak je po par letech po vsem.
takamine | 2016-04-07 21:21:33 | Reagovat
Tak hodně bordelu v potoce a hejna komárů.
Strejček Nimra | 2016-04-07 23:40:12 | Reagovat
Petice
Petice před 15 lety už zřejmě současné nezodpovědné  nezavazuje. Je  nejvyšší čas spustit novou.... Z,,
Zdenek,, | 2016-04-08 11:14:41 | Reagovat
Odtrubnění
V roce 1968 jsem sáňkoval na skalce, to byl ještě potok otevřený, no a já do něj samozřejmě vletěl - výsledek byl zlomený zub a roztržený ret.
Takže já osobně jsem proti odtrubnění.
Petr
Petr | 2016-04-08 11:44:01 | Reagovat
80 mega to je tak akorát na most z Březinek do centra a mělo by to smysl (akorát by to asi nemohla realizovat ta správná firma)....
Zdenek,, | 2016-04-11 22:20:46 | Reagovat
Reklama
01.12.2022 AktualityKriminalita na Vysočině stoupla, přibývá i kybernetických trestných činů

Počet trestných činů za tři čtvrtletí letošního roku se na Vysočině meziročně zvýšil. Policie jich do konce září evidovala 4090, o 679 víc než ve stejném období loni, vyplývá z ...

Komentáře (0)
01.12.2022 AktualityZa vlak i autobusy zaplatí víc

Kraj Vysočina má již finální představu, jak bude vypadat jeho dopravní obslužnost v příštím roce. Krajští radní minulé úterý projednali rozsah základní dopravní obslužnosti v rámci ...

Komentáře (0)
01.12.2022 AktualityAdvent začal v Horním Kosově

Na sousedský advent zval v sobotu osadní výbor Horního Kosova nejen obyvatele této městské části. A sešlo se jich sem hodně, ku pěti stům. Ještě než se začalo zpívat a než se rozsvítil ...

Komentáře (0)
01.12.2022 AktualityDušejovští představili nový vánoční strom, starostka prozradila jeho jméno

Dvě stovky převážně místních obyvatel zahájily v centru Dušejova v pátek večer adventní čas. Na prostranství před budovou obecního úřadu měla na úvod programu proslov nová starostka ...

Komentáře (0)
30.11.2022 AktualityJihlava propojí přivaděče vody, aby bylo možné náhradní zásobování při poruchách

Jihlava investuje do nového propojení vodovodní sítě přes 12 milionů korun bez daně, aby měla možnost náhradního zásobování pitnou vodou obyvatel ve středu města v případě odstávek, ...

Komentáře (1)
30.11.2022 AktualityVysočina nabídne nových v grantových programech 333 milionů, podobně jako letos

Kraj Vysočina se příští rok chystá v grantových programech nabídnout 333 milionů korun, o tři miliony vyšší částku než pro letošek. Žadatelům z řad obcí, neziskových organizací a ...

Komentáře (0)
30.11.2022 AktualityNávrh rozpočtu Vysočiny na příští rok počítá s výdaji za 16,7 miliardy korun

Návrh nového rozpočtu Kraje Vysočina počítá s navýšením ročních příjmů o 13 procent na 15,8 miliardy korun. Výdaje plánuje kraj na příští rok za 16,7 miliardy korun, tedy o 911 milionů ...

Komentáře (0)
30.11.2022 AktualityNa potírání nového druhu šikany spolupracují policisté s youtuberem

Kriminalisté na Vysočině se čím dál častěji u dětí setkávají s novým druhem šikany. Skupina agresorů napadne svoji oběť. Útok na svého vrstevníka si natáčí na mobil a následně ...

Komentáře (0)
30.11.2022 AktualityHvězdou roku v Třešti modelářka, hudebník a nadšenec do robotizace

V rámci tradičního koncertu rodin vedení radnice v Třešti minulý týden ve středu večer předalo v městském kině Máj třem oceněným titul Hvězda roku. I když osobně si ho zatím převzali ...

Komentáře (0)
30.11.2022 AktualityZraněného penzistu v lese našli i díky speciální aplikaci

Téměř stovka lidí pátrala v polovině měsíce po penzistovi (78), který si z Cikháje na Žďársku vyšel odpoledne na procházku do nedalekého lesa, ale domů už se z ní vrátit nedokázal. ...

Komentáře (0)
29.11.2022 AktualityJihlava opravila hráz rybníka Lužný, který patří mezi záložní zdroje pitné vody

Jihlava opravila rybník Lužný, aby lépe odolával povodním. Je to největší z pěti Pístovských rybníků, které pro krajské město představují také záložní zdroj pitné vody. Po opravě ...

Komentáře (0)
29.11.2022 AktualityPolicie hledá pachatele čtvrtečního přepadení čerpací stanice ve Velké Bíteši

Policie hledá muže, který ve čtvrtek ráno přepadl čerpací stanici ve Velké Bíteši na Žďársku. Po obsluze požadoval vydání hotovosti. Mířil dvěma zbraněmi, z jedné vystřelil, nikoho ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net