Reklama
Dnes je čtvrtek 16.07.2020     svátek má Luboš

Koželužský potok už za rok odtrubní

K ODTRUBNĚNÍ Koželužského potoka v lokalitě na Skalce může dojít již v příštím roce. Zroj: archiv JL
K ODTRUBNĚNÍ Koželužského potoka v lokalitě na Skalce může dojít již v příštím roce. Zroj: archiv JL

7.4.2016 Aktuality/Komentáře (10), autor:
Pavel Bajer

 

Jak jsme již dříve uvedli, krajská Jihlava chystá revitalizaci lesoparku Skalka.

 

Součástí prací má být plánované odtrubnění Koželužského potoka, o kterém se diskutuje již mnoho let. Aby však mohla radnice toto opatření zrealizovat, chybí jí finanční prostředky a potřebuje vypořádat některé majetkoprávní poměry.

 

Nyní se vše pohnulo dopředu. K odtrubnění potoka má dojít v rámci celkových úprav lokality Skalka a jejího okolí. „V současné době probíhá s krajem jednání o převzetí Pístovské komunikace,“ přiblížil náměstek primátora Vratislav Výborný (ČSSD).

 

Město chce poté zklidnit dopravu v ulici Telečská jejím převedením propojkou do ulice Seifertova. V rámci těchto prací by mělo dojít k revitalizaci lesoparku Skalka, jejíž součástí je odtrubnění Koželužského potoka a rozšíření jeho koryta.

 

„Pokud vše půjde dobře, mohlo by k odtrubnění potoka dojít v příštím roce,“ přiblížil náměstek primátora Výborný. Město totiž čeká na dotaci z Ministerstva životního prostředí.

 

Plánované odtrubnění Ko-želužského potoka již dříve vzbuzovalo mezi místními vášně. Například před patnácti lety vznikla proti tomuto záměru města petice, kterou podepsalo na 700 obyvatel. Vadí jim, že v jejich okolí poteče voda na úrovni stoky. Radnice však tvrdí, že se jedná o nutné protipovodňové opatření.

 

„Odtrubnění stále inspiruje budovatelskou lobby k proinvestování velké sumy, hovoří se až o 80 milionech,“ argumentoval již dříve Jiří Daňhel, který v lokalitě bydlí.
Otakar Krupička, který v lokalitě také bydlí, také považuje argumenty radnice za nepřesvědčivé.

 

 „Samotná myšlenka odtrubnění Koželužského potoka od silnice k Pístovu až po ulici U Dvora je poněkud kontroverzní - znamená likvidaci mnoha desítek až stovek stromů,“ doplnil Krupička.

 

S jeho názorem však nesouhlasí náměstek primátora Výborný. „Pokud zůstane potok zatrubněný, mohou se obyvatelé obávat záplav,“ odmítl Výborný. Podle jeho slov je zatrubnění projektované pouze pro desetiletou vodu a při přívalových deštích hrozí zatopení okolních domů.

 

Výborný však slíbil, že projekt odtrubnění Koželužského potoka bude vedení města projednávat s občany.

 

Koželužský potok byl zatrubněn, podle dostupných informací, v roce 1969. Jeho hladina se nachází tři metry pod zemí.

Diskuze k článku

Nový komentář

Můj dědeček - Ing. arch. Jiří Herzán (1921-2003) - projektoval kromě sídliště Královský vršek v Jihlavě právě i sídliště Jihlava-Jih, kde se při stavbě panelových domů souběžně s Telečskou ulicí v roce 1969 zatrubnil v rámci projektu Koželužský potok. Architekt to navrhoval a prosadil i přesto, že byl  milovníkem a ochráncem přírody a vášnivý vodák.  Jako malý jsem s ním chodíval do lesů čistívat potoky a obnovovat studánky.  A i přesto u něj zvítězil zdravý rozum a potok zde nechal zatrubnit. Věděl proč !  
 
Díval jsem se na nesmyslné vizualizace odtrubnění potoka na Skalce z pera dnešních architektů.  Jsou to očividně snílkové bez kouska reálného uvažování.  Malují si romantický potůček, který se na povrchu klene skrze Skalku.  A přitom si neuvědomují, že tento potok teče 3 metry pod zemí a nahoru jeho hladinu nikdo nedostane.  Odtrubněním zde vnikne 3 metrový příkop, který rozdělí Skalku na dvě neprůchozí území.  Pochybuji, že zde město udělá na každých 10 metrech lávku, aby se lidé dostali na druhý břeh. Potok je bohužel jen stoka bez života, často smrdutá a často hraje všemi barvami. V podobě 3 metrového otevřeného příkopu bude nejen bariérou, ale i místem, kam bude vítr zanášet odpadky, kde se budou množit komáři a bude zde smrad tlejícího bahna. Nehledě na nebezpečí pádu dětí do takového 3 metrového příkopu.  Když se příkop s touto stokou oplotí, bude to ještě větší bariéra - stačí pohlédnout, jak tento potok teče o sto padesát metrů dál po proudu na Koželužské ulici.
 
Navíc, když sleduji kudy vede zatrubněný potok, většina dnešních krásných a zdravých stromů na Skalce roste právě nad touto trasou.  Odtrubněním by se zlikvidovala velká většina stromů na Skalce.  Nyní je to lesopark Skalka, po odtrubění by to byla jen louka Skalka - respektive dvě podélné souběžné louky Skalka.  Když nedávno pokáceli stromovou alej ze  tří stran dětského hřiště Skalka, město argumentovalo, že obnoví novou výsadbou pouze dvě kratší protilehlé strany.  Tu podélnou nejdelší vykácenou stranu novými stromy osazovat nebudou.  Důvod je jasný - právě pod těmito stromy vede trasa zatrubněného potoka, který chtějí odtrubnit.  Připadne mi velmi drastické hned na hranici dětského hřiště plné běhajících dětí náhle mít třímetrovou propast s vodou na dně.  Tím spíše, že hřiště se tím směrem mírně svažuje a budou na dně potoka končit každou chvíli míče a další hračky, které se budou snažit děti vytáhnout a může to skončit tragicky.
 
Odtrubnění potoka na Skalce je spíše velká hra o evropské dotace, které to mají z velké části uhradit.  A ještě se tomu bude v projektu drze a lživě říkat revitalizace.  Přestože nepůjde o oživení, ale naopak umrtvení dané lokality.
 
Argumentovat protipovodňovým opatřením je zavádějící.  Pamětníci, kteří tu žijí i 50 let tu žádnou povodeň nepamatují. Já tu pamatuji jen ucpání vpusti roury před asi 10 lety, což způsobily několikaměsíční nánosy klacků a listí ze zahrad, po této zkušenosti se tu udělala stavební úprava vpusti a je po problému. Samozřejmě je třeba to občas vyčistit. 
Herzán | 2016-04-07 11:54:25 | Reagovat
Zajímavý názor.
Opravdu hodný vážné debaty.
VladimírV | 2016-04-07 15:41:12 | Reagovat
HERZÁN = JASNÉ, LOGICKÉ, ESTETICKÉ I EKONOMICKÉ STANOVISKO
Ing. arch. Zdeněk Gryc
Zdeněk | 2016-04-08 12:36:17 | Reagovat
Myslím, že kolega Herzán nechal nad zatrubněným potokem trochu snížený terén,kudy by event.záplavová voda protekla.
Zdeněk | 2016-04-08 12:43:33 | Reagovat
Zcela jasné
Budovatelská lobby zavětřila příležitost Z,,
Zdenek,, | 2016-04-07 21:06:57 | Reagovat
To odtrubneni je uplny nesmysl a nikdy jsem neslysel ze by tam byla povoden nebo treba jen zaplavena louka. Ty stromy se tam sazely kdysy aby z toho vznikl pekny park a ted to vsechno vykaceji. Kocourkov. Vubec si nevazeji prace predchozich generaci. Nejhorsi je ze si tu vec stejne prosadi i kdyby jim vsichni tvrdili ze je to nesmysl. Dnesni architekti a lidi z zivotniho prostredi vidi jen pozlatko a prakticke vyuziti je nezajima.
Mimochodem si vsimnete jak dlouho vydrzely prolezacky, kolotoc atd. z predchozi doby az dodnes. Bylo to delane na desetileti.
Jsem zvedav jak dlouho vydrzi ta dnes delana drevena detska hriste. Vubec to drevo neudrzuji a nenatiraji, jsou hriste kde po par letech je vse na vyhozeni. A to porizovaci ceny techto hrist jsou silene jelikoz je muzou delat jen certifikovane firmy. Jedna mala houpacka stoji treba 80 tisic. Cely rok je to drevo pod vlivem pocasi a pokud to neni bukove nebo dubove a nenatira se to pak je po par letech po vsem.
takamine | 2016-04-07 21:21:33 | Reagovat
Tak hodně bordelu v potoce a hejna komárů.
Strejček Nimra | 2016-04-07 23:40:12 | Reagovat
Petice
Petice před 15 lety už zřejmě současné nezodpovědné  nezavazuje. Je  nejvyšší čas spustit novou.... Z,,
Zdenek,, | 2016-04-08 11:14:41 | Reagovat
Odtrubnění
V roce 1968 jsem sáňkoval na skalce, to byl ještě potok otevřený, no a já do něj samozřejmě vletěl - výsledek byl zlomený zub a roztržený ret.
Takže já osobně jsem proti odtrubnění.
Petr
Petr | 2016-04-08 11:44:01 | Reagovat
80 mega to je tak akorát na most z Březinek do centra a mělo by to smysl (akorát by to asi nemohla realizovat ta správná firma)....
Zdenek,, | 2016-04-11 22:20:46 | Reagovat
Reklama
13.07.2020 AktualityNa Vysočině se zhoršila kvalita vody v Domanínském rybníku

V Domanínském rybníku na Žďársku je zhoršená kvalita vody kvůli sinicím a chlorofylu. Ostatní přírodní koupaliště, jejichž kvalitu vody hygienici na Vysočině pravidelně kontrolují, ...

Komentáře (0)
13.07.2020 AktualityKvůli pandemii seškrtali miliony

Stále přetrvávající pandemie koronaviru udeřila drtivou silou i na rozpočty měst na Jihlavsku. Ke škrtům v letošním naplánovaném hospodaření se musela odhodlat i radnice v Třešti, a to ...

Komentáře (0)
13.07.2020 AktualityPrvňáčkem jsem byl jen dva týdny, říká čerstvý absolvent gymnázia

Možná se čas od času rozpomenete na svá školní léta. Z nostalgie pak prohlížíte fotografie nebo při dlouhých zimních večerech ukazujete ratolestem svá vysvědčení a začínáte tím z ...

Komentáře (0)
13.07.2020 AktualityŠtreitovy fotografie mapují práci sester

V jihlavské nemocnici jsou k vidění snímky fotografa Jindřicha Štreita. Na otevření výstavy Jsem sestra umístěné v chodbě jihlavské nemocnice přijel i sám jejich autor, známý český ...

Komentáře (0)
11.07.2020 AktualityJihlavský magistrát od pondělí zavádí povinné roušky na úřadě

Město Jihlava od pondělí 13. července znovu zavede povinnost nošení roušek při vstupu do budov úřadu. Přímo na magistrátu se sice onemocnění COVID-19 zatím neprojevilo, ale nemocná je ...

Komentáře (0)
10.07.2020 AktualityKoronavir v Jihlavě: zákaz návštěv u seniorů i v nemocnici

Město Jihlava zavádí od dnešního dne zákaz návštěv na pobytové odlehčovací službě a na Domově pro seniory na Lesnově. Zákaz návštěv vyhlašuje dle zprávy jihlavské radnice, která ...

Komentáře (3)
12.07.2020 AktualityReindlerův dvůr dál chátrá, slíbená revitalizace je zatím v nedohlednu

JL již psaly, že se před dvěma roky projekt na výstavbu kulturně relaxačního areálu na místě zchátralého Reindlerova dvora v Bedřichově zastavil. K technickým problémům se nyní připojila ...

Komentáře (0)
12.07.2020 AktualityOdpustili nájemné továrně i pivnici

Prominutím jenom dvou nájmů podnikatelům za březen a duben přijde městská kasa o 200 tisíc korun. JL již psaly, že město za dobu nouzového stavu odpustilo podnikatelům nájmy z prostor, ...

Komentáře (0)
11.07.2020 AktualityObnova střechy svatého Jakuba je navržena na památkářskou cenu

Oprava krovu a střešního pláště jihlavského farního kostela sv. Jakuba Většího se uchází o celostátní památkářské ocenění Patrimonium pro futuro. Letos je realizován sedmý ročník ...

Komentáře (0)
11.07.2020 AktualityJihlavská radnice šetří: Starý Brněnský most letos neopraví

Roční rozpočet Jihlavy se pohybuje okolo jedné miliardy korun. Nyní bude město muset oželet přibližně 15 % finančních výdajů plánovaných na letošní rok. Jihlavští zastupitelé již ...

Komentáře (0)
11.07.2020 AktualityCo jsem chtěl říct, už jsem řekl, pravil důchodce k podmínce

V dražbě se mu už před více než třemi lety podařilo vydražit nemovitost v místní části Brtnice – Malé. Až později zjistil, že není prázdná, ale žijí v ní obyvatelé. „Nebylo ...

Komentáře (0)
10.07.2020 AktualityKoronavirus straší Jeníkov a Opatov

Pandemie koronaviru na Jihlavsku nabírá na síle. Ve Větrném Jeníkově mají 14 pozitivních případů, u sousedů v Opatově zatím dva. Koronavirová pandemie, která celé Česko děsí už ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net