Reklama
Dnes je neděle 18.04.2021     svátek má Valérie

Genealog Bořecký: Svatopluk Haugwitz se hlásí k větvi, která vyhynula

SVATOPLUK HAUGWITZ.
SVATOPLUK HAUGWITZ.

2.3.2016 Aktuality/Komentáře (19), autor:
Pavel Bajer

 

  Svatopluk Richard Vladislav Norbert kníže von Haugwitz a baron z Biskupitz. Tímto jménem a s ním spojeným aristokratickým titulům se hlásí úředník pražského magistrátu občanským jménem Svatopluk Haužvic, který se chce přestěhovat do Třebíče.

 

  Potomci rodu Haugwitzů, žijících ve Vídni (tzv. česká větev), se s ním chtějí soudit, že se údajně vydává za jejich falešného příbuzného.

 

  Otazníků v původu Svatopluka Norberta je hned několik: Jeho údajná příslušnost k moravské větvi rodu z Biskupitz (sídlila také v Náměšti nad Oslavou), která již dávno vymřela, i neoprávněné používání knížecího titulu.

 

  „Žije ve světě iluzí, snů, mýtů a bludů,“ hodnotí osobnost údajného knížete Haugwitze batelovský genealog Jiří Bořecký. Shrnul také důvody, které ho vedly k vynesení tak tvrdého verdiktu. Haugwitz totiž uvádí, že jej do knížecího stavu povýšil rytířský řád Ordo Militaris Teutonicus Levantis za požehnání pravoslavného vladyky Kryštofa.

 

  „Do knížecího stavu nemá právo povyšovat nějaký rytířský řád,“ zpochybňuje tvrzení Bořecký. Dle jeho slov by jej mohl do knížecího stavu povýšit pouze některý z evropských suverénů, například anglická královna. Nebo z pozice následníka trůnu například arcivévoda Habsburského domu. Podle Bořeckého k tomuto jevu ve střední Evropě dochází pouze zřídka.

 

  „Například Otto Habsburský tak učinil za svůj život pouze v jednom případě,“ pokračuje Bořecký. Povyšovat do šlechtického stavu, dle názoru batelovského genealoga, není s výjimkou papeže oprávněna ani církevní osoba. Z papežů však naposledy do šlechtického stavu povyšoval, podle dostupných informací, před skoro šedesáti lety papež Jan XXIII.

 

  Bořecký také tvrdí, že Svatopluk Norbert nemohl být ani hrabětem. Jediný z moravské větve Haugwitzů, k níž se Svatopluk Norbert hlásí, byl nositelem tohoto titulu Alexandr Jošt. Jenže ten, podle dochovaných záznamů, neměl žádné potomky, a jeho osobou moravští Haugwitzové v polovině 17. století vymřeli.

 

  Wodák: Je to samozvaný kníže
Bořecký zpochybňuje i teorii Svatopluka Norberta o nemanželském původu jeho prapředka, protože k tomu chybí jakýkoliv dostupný dokument.
Svatopluk Norbert se navíc prohlásil také hlavou Knížecího domu. „Tím se navíc prezentuje jako uzurpátor,“ uzavřel Bořecký.

 

  O šlechtickém původu Svatopluka Haugwitze pochybuje také předseda Spolku pro starou Jihlavu Vilém Wodák. Podle jeho slov pojem šlechtictví představuje kontinuitu společenské, národní a státní tradice. Říká, že šlechtictví je především stavem ducha. Haugwitze považuje za samozvance.

 

  „Samozvaný kníže se bude muset smířit se skutečností, že se jeho jméno neobjeví v žádném šlechtickém almanachu. Možná jedině v takovém, který by zaznamenal přehled falešných či nepravých šlechticů,“ doplnil Wodák.

 

  Pozastavil se také nad zálibou Svatopluka Haugwitze oblékat se do uniforem. „Z osobní zkušenosti vím, že skutečný šlechtic nemá potřebu oblékat se do operetních uniforem podle vlastní fantazie,“ dodal Wodák.
V současné době právní zástupce   Haugwitzů,  Ladislav Kolačkovský,  chystá z pověření vídeňských potomků rodu na Svatopluka Norberta žalobu.

 

  Více v tištěném vydání JL s datem  1. 3.

Diskuze k článku

Nový komentář

Výborně, pane Wodáku.
Přesně jste ohodnotil toho c.a k.polního maršálka. Navíc, i kdyby tomu tak nebylo, jak říkáte, zákon č. 61/1918 Sb. podepsaný pány dr. Kramářem a Švehlou a schválený prezidentem republiky Tomášem Garrigue Masarykem stále platí. 
čtenář | 2016-03-02 18:15:40 | Reagovat
Výborně, pane Wodáku,
přesně jste to ohodnotil - šlechtictví je především stavem ducha. Na tom nemůže nic změnit ani zákon č.61/1918 Sb,, přijatý v módním protihabsburském a antimonarchistickém duchu. Tento směšný zákon už měl být dávno zrušen. Stará česká šlechta s původem až do 13.století, z níž pocházel mimo jiné i český král Jiří z Poděbrad, jistě přežije i tento výplod z pera původně ruského monarchisty Kramáře, statkáře Švehly a republikánského vizionáře Masaryka.
patriot | 2016-03-02 22:26:14 | Reagovat
Zajímavá poznámka - dík
Zdeněk | 2016-03-03 07:55:54 | Reagovat
Však tu byli někteří, kteří div že toho novodobého Harryho Jelínka málem chtěli za krále.
Kdo byl Harry Jelínek, který kdysi prodával Karlštejn, snad nemusím vysvětlovat. Už celý první článek o tom samozvaném šlechtici i s jeho operetní uniformou  byl důkladným šlápnutím vedle. A někomu se nelíbí Prezident-Osvoboditel TGM a pánové Kramář a Švehla? Tak to je ukázka typicky bolševického smýšlení. Asi by nejraději onen dotyčný žil ještě v žaláři národů, hasbsburském, soustátí. I když nakonec všechno je snad lepší než islám. 
A kdyby prezident TGM neudělal nic jiného, než to, že potvrdil onen zákon 61/1918Sb.který si nedovolili zrušit ani komunisté, stačilo by to k tomu, aby byl největším Čechem v historii.
Jen poznámka: Všechny zákony První republiky byly zrušeny nacisty, ale ihned po válce byly komplet tyto zákony obnoveny. Někomu je snad líto, že už neplatí to, co zavedli nacisté a bude odsuzovat TGM a další velké muže, kteří se zasloužili o naši svobodu po 300 letech proroby?
čtenář | 2016-03-03 09:13:42 | Reagovat
Pane čtenáři,
jestli já mám smýšlení typicky bolševické, pak vy zastydle obrozenecké z dob brusičů jazyka českého. Ten váš "žalář národů" je jen národovecká licence, RU monarchie byl moderní stát s vysokým stupněm šetření občanských práv. V tom "žaláři", jak jste sám ráčil připustit, byl největším donátorem stavby českého "ujařmeného" národa sám císař, atd. Zanechte té směšné rétoriky, naprosto vám nesluší. O TGM jsem nenapsal jediné hanlivé slovo, pokud za pejorativní nepokládáte označení "vizionář", což je člověk, který má své vize, což dnes po smrti pana prezidenta Havla už u nás nemá nikdo.
patriot | 2016-03-03 10:20:51 | Reagovat
Ale kuš
samozřejmě patří "donátorem stavby českého Národního divadla našeho "ujařmeného" národa", atd.
patriot | 2016-03-03 10:24:16 | Reagovat
Pane Patriote, budete se zajisté zlobit,
ale o panu prezidentovi TGM, kterému mimochodem váš adorovaný bezcharakterní Havel,  nesahal ani po podrážky bot,  jste se nevyjádřil i v souvislosti s dalšími představiteli osvobozeného národa právě nejlépe. A možná se urazíte, ale v souvislosti s vašim přidáním na pomník TGM to vyznívá jako pokrytectví.
A o jaké české šlechtě od 13. století to vlastně mluvíte? Kromě nekolika kariéristů, otáčejích se jako korouhvička po bitvě na Bílé hoře, což není právě šlechtictví ducha, české šlechtě byl majetek zkonfiskován a oni odešli do exilu . To co se pozdeji označovalo jako šlechta, byli pouze potomci cizáků, kteří se jako supi slétali na majetek oněch popravených a odcházejícíc pro svou víru.
A František Josef I.? Ten prostě na to měl. Daleko cennější příspěvek na Zlatou kapličku byl od těch nejchudších, kteří dali i to málo, co měli, na rozdíl od toho, kdo se chtěl pouze zviditelnit.
čtenář | 2016-03-03 10:36:47 | Reagovat
Po tom, co jste přes mé prosby
opět napsal o prezidentu Havlovi, vás nemohu jinak než poslat do řiti, což také s gustem činím a přestávám s vámi nadobro komunikovat.
patriot | 2016-03-03 10:48:04 | Reagovat
Vážený pane Patriote.
Ať už budete se mnou komunikovat nebo ne, nemění to nic na tom, že Venca Havel byl bezcharakterní člověk. To si nevyvzdorujete. A jste naivní, když se domníváte, že diskuze je od toho, aby vám každý jenom kejval. To si budete muset zvyknout, že názory mohou být různé, někdy přímo protichůdné. A podívejte se na takového ZG (Zneuznaného Grafomana). Přes vaše prosby se vyjadřoval natolik vulgárně, že to musel admin smazat.
A bez ohledu, jestli se mnou komunikujete, či pan ZG má být vaším zářným vzorem: Rakousko-Uhersko byl byrokratický policejní stát, jehož představitel byl pouhý byrokrat, který každé ráno si natahoval klotové rukávy a podepisoval každou prkotinu, kterou si vymyslel kdejaký policejní strážmistr.
A jestli si dovolíte vůbec porovnávat největšího Čecha v našich dějinách TGM s chráněncem říšského protektora a bezcharakterní nulou, jakou byl VH, máte štěstí, že moje vychování mi brání, abych se k vám vyjádřil ještě ostřeji. Poroučím se. 
čtenář | 2016-03-03 13:13:03 | Reagovat
POKUD TO NENÍ ZCELA PRIVÁT, RÁD BYCH SE PŘIPOJIL
Zdeněk | 2016-03-03 16:03:14 | Reagovat
No, nazdar.
Je mi líto, ale každý není rovnocenný partner pro vážnou diskuzi.

Takže aspoň z mé strany není zájem

A pokud se týká pana Patriota, o něm jsem měl lepší mínění, že vzhledem k jeho vzdělání a myšlenkové výši dokáže strávit jiný názor než ten svůj. Jenže najednou všechny proklamace vezmou zasvé, když se někdo dotkne jeho modly a z dotyčného se náhle stane Polynésan, kterému někdo zhanobil jeho tabu.
 
čtenář | 2016-03-03 17:21:25 | Reagovat
Cizacky supy?
Ctenari ,z tech korouhvicek ,to myslite vaseho favorita Albrechta z Valdsteina,byvaleho stava,ktery zabavoval stavuv majetek po Bile hore,kterym ho obdaroval knize Ferdinad za verne sluzby,nez ho zase take zradil?
www.valka.cz./clanek_1177.html
Libor Furbacher | 2016-03-03 19:00:04 | Reagovat
Vážený pane Američane z Vysočan.
Cizáckými supy (doufám, že myslíte stejně jako já dravé ptáky, nikoliv polévku (die Suppe) nazývám skutečné cizáky, ne kondotiera a arivistu Albrechta z Valdštejna, o kterém jste si zřejmě přeslabikoval něco na jediné webové stránce a teď to neustále ventilujete. Mezi tyto cizácké supy počítám příkladně Piccolominy, Marradasy Schwarzenbergy, Butlery, Gordony, Leslie atd. Arivistu Valdštejna lze zařadit do stejné skupiny jako Lichtenštejny Slavaty, Martinice a další odrodilce. Málo bylo takových jako Jáchym Ondřej Šlik, Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic, Kapliř ze  Sulevic a další, kteří všechno zaplatili životem.

Radím vám, čtěte taky občas něco jiného, než pouze tu jednu webovku. Materiálu k této záležitosti naleznete dost.  
čtenář | 2016-03-03 19:16:57 | Reagovat
A Ferdinand II. nebyl žádný kníže, ale císař.
čtenář | 2016-03-03 19:18:52 | Reagovat
Ctenari ,tim chcete rici ze to co je na teto ''webovce '' co jsem poslal link ,jsou lzi?
Libor Furbacher | 2016-03-03 19:29:51 | Reagovat
Zajisté nikoliv.
Ale jedná se o pouhou suchou statistiku. Jestliže se chcete zabrat do studia historie hlouběji, jedna webová stránka vám v žádném případě nestačí. A mimochodem - Albrecht z Valdštejna rozhodně není mým favoritem. Už kvůli tomu, že mu nešlo o nic jiného než o zabrání rozsáhlého majetku jeho příbuzných Smiřických, kteří pro víru odešli do exilu. A jeho velikášství ho dovedlo až k intrikování na obě strany, při čemž to, že byl v Chebu zavražděn bylo celkem zbytečné. Aby podlehl svým chorobám (např. syfilis), zbývalo mu jen pár dní života. Nevím, jestli o tom vaše statistická webovka vůbec píše.
čtenář | 2016-03-03 19:41:26 | Reagovat
Pane ctenari ,sucha fakta uplne staci.Ja nechci skladat doktorat z tricetilete valky a pro mne nejni dulezite ,jestli mel Albrecht syphilis ale ze zradil koho potkal.Mame kazdy jine priorities.
Libor Furbacher | 2016-03-03 20:17:02 | Reagovat
Jak myslíte. Někomu stačí ke štěstí hodně málo.
Hlavně, když všemu rozumí. Naučil jste se od Američanů jejich způsob uvažování. Nerozumí ničemu, ale do všeho kecají a myslí si, že nad ně není. Tak když už nic jiného, doufám, že budete volit alespoň Trumpa.
čtenář | 2016-03-03 20:29:29 | Reagovat
Zajímavá formulace: Větev, která vyhynula.
Obvykle se říkalo "vymřela". Vyhynuli dinosauři. Ale vlastně on je ten termín "vyhynula" trefnější. Dodo ineptus - česky dronte mauricijský a ještě jinak, taky vyhynul.
čtenář | 2016-03-03 09:20:03 | Reagovat
Reklama
15.04.2021 AktualityMěsto: Služby Na Člunku jsou zajištěné

Jihlava komunikace v lokalitě Na Člunku přebírat nebude. Vyplynulo to z jednání jihlavských zastupitelů. Na zasedání se dostavil také zástupce občanů žijících v této lokalitě Roman Fiala. ...

Komentáře (0)
15.04.2021 AktualityNejtypičtější objednávka, kterou nyní řeším: Potřebujeme dort, ale malý…

Gastro obory patří za poslední měsíce k jedněm z nejzasaženějším koronakrizí. Potvrzuje to i Veronika Došková, která od roku 2018 provozuje v Jihlavě kuchařské studio Gurmandie. Její ...

Komentáře (0)
14.04.2021 AktualityPřípadů klíšťové encefalitidy loni na Vysočině výrazně přibylo

Na Vysočině se loni meziročně výrazně zvýšil počet případů klíšťové encefalitidy, onemocnělo 118 lidí, v roce 2019 jich bylo 76. S nemocí loni zemřel jeden člověk, stejně jako v ...

Komentáře (1)
14.04.2021 AktualityVedení Jihlavy se snaží o změnu testů ve školách

Primátorka se svými kolegy řeší se Svazem měst a obcí ČR (SMOČR) možnost změnit způsob testování v mateřských a základních školách. Město jako zřizovatel základních a mateřských ...

Komentáře (0)
14.04.2021 AktualityVysočina obdržela dodávku roušek pro školy

Vysočina včera po poledni obdržela dodávku roušek pro školy. Uvolnila ji Správa státních hmotných rezerv (SSHR). Téměř 12.000 balení se statisíci roušek začne kraj od dnešního dne školám ...

Komentáře (0)
14.04.2021 AktualityBudoucnost krajského města nejvíce zajímá lidi na velkých sídlištích

Přes 1300 Jihlavanů vyplnilo dotazník na téma, co se jim líbí či nelíbí ve městě. Výsledky dotazníku ovlivní vývoj Jihlavy na příštích deset let. Podle radnice mají data z dotazníku ...

Komentáře (0)
08.04.2021 AktualityVysočina už Čínu za přítele nechce

Vypovězení memoranda o spolupráci s čínskou provincií Hubei a pozastavení všech aktivit s Minskou oblastí Běloruska. To jsou zásadní změny ve spolupráci Vysočiny se zahraničními partnery. ...

Komentáře (0)
14.04.2021 AktualityEder: Občané byli vůči nám chápaví

Věnovali jsme se papírům a plastům tak, aby Jihlava byla jakž takž uklizená, říká jednatel SMJ Josef Eder k dočasnému omezení svozů. Dne 31. března Služby města Jihlavy (SMJ) oznámily ...

Komentáře (0)
13.04.2021 AktualityJihlavská zoo se letos poprvé otevřela pro veřejnost

Jihlavská zoologická zahrada včera přivítala první letošní návštěvníky. Vystřídalo se tam okolo 550 lidí, řekl její mluvčí Martin Maláč. Potvrdil se tak předpoklad zoo, že nastavený ...

Komentáře (0)
13.04.2021 AktualityNemocnice: Ušetřete čas a vyplňte si dotazník před očkováním už doma

Jihlavská nemocnice se na ty, kteří míří na očkování proti covidu-19, obrací s prosbou. Zdravotníkům by podle zařízení velmi pomohlo, kdyby si lidé vyplnili dotazník o svém zdravotním ...

Komentáře (0)
13.04.2021 AktualitySpolek Mezi stromy nedostal státní dotaci na hospic

Spolek Mezi stromy nedostal státní dotaci na stavbu lůžkového hospice v Havlíčkově Brodě, městu včera proto vrátil pozemek. Starosta Jan Tecl při té příležitosti řekl zastupitelům, že ...

Komentáře (0)
13.04.2021 AktualityKáně lesní je ptákem roku 2021, v Pavlově častým obyvatelem

Česká společnost ornitologická vyhlásila ptákem roku 2021 káni lesní. Jde o našeho nejhojnějšího dravce, který je častým obyvatelem záchranné Stanice Pavlov. „Jen za loňský rok ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net