Reklama
Dnes je pondělí 26.07.2021     svátek má Anna

Stará jihlavská koupaliště odvál čas

PLOVÁRNA u Českého mlýna, jak ji představuje výstava v Muzeu Vysočiny Jihlava. Reprofoto: -jv-
PLOVÁRNA u Českého mlýna, jak ji představuje výstava v Muzeu Vysočiny Jihlava. Reprofoto: -jv-

24.8.2015 Aktuality/Komentáře (1), autor:
Jiří Varhaník

 

 Kdysi frekventovaná jihlavská místa pro vodní radovánky zmapovali letos v létě pracovníci zdejšího Muzea Vysočiny. Dnešní Jihlavany, zvlášť ty mladé, by už asi na některých místech nenapadlo, že tu kdysi (a často ani ne tak dávno) vládl čilý letní ruch a producírovali se tu dámy a pánové v dobových plavkách.

 

 Historii jihlavských plováren až do konce srpna podrobně připomíná letní výstava kurátorky Silvie Čermákové v jihlavském muzeu. Zapůjčené exponáty se na ní sešly z několika muzeí i ze soukromých fondů. Využity jsou texty badatele Ladislava Vilímka a MUDr. Přemysla Fučíka.

 

 Veřejné koupání představovalo ještě v 18. a 19. století nutnost obléci se do velmi složitých úborů. Výstava ukazuje vývoj plavek a propriet pro koupání v průběhu více než stovky let, věnuje se třeba i historii sportovního vodního lyžování v nedalekém Kostelci.

 

 Její těžiště ovšem patří jednotlivým plovárnám přímo v Jihlavě. Doba se mění, a tak všechny už dnes mají doby své slávy dávno za sebou.

 

 Stará Plovárna

 Dnes má tenhle rybník ležící pod ZŠ Nad Plovárnou o polovinu menší rozlohu, než v dobách své plovárenské slávy. Na jeho břehu posedávají rybáři a dnešní Jihlavany překvapuje pohled na dobové pohlednice ještě ze třicátých let 20. století. Vidí na nich rozlehlá dřevěná mola pro slunění, převlékací kabinky jako z Rozmarného léta, sprchy, loďky, vytýčené plavecké dráhy…

 

 Původně se plovárna jmenovala Vojenská a sloužila jako plavecké cvičiště pro vojáky jihlavského osmého pěšího pluku. Pro něj také byla na potoce Jihlávka v roce 1844 postavena. Původní menší rybník tu byl ovšem zmiňován už od poloviny 14. století. Poblíž stával mlýn, později továrna.

 

 V roce 1854 předali vojáci plovárnu městu, které parkově upravilo okolní svahy a postupně vybudovalo při pravém břehu relaxační areál. Jak uvádějí na výstavě jihlavští muzejníci, byl jeden prám plovárny postaven v roce 1881, o šest let později druhý.

 

 Zajímavým bodem historie Staré plovárny bylo ještě vysázení „Jubilejního“ parkového lesa ve stráni na levém břehu. Stalo se tak k desátému výročí vzniku republiky a listnaté stromy prý shora tvořily nápis 1918 – 1928. Chodívalo se sem na nedělní výlety, pokračující podél potoka k zahradnímu hostinci s kuželnou na Pančavě.

 

 Na Starou plovárnu se pak odvážnější jihlavské rodinky chodily koupat ještě v sedmdesátých letech 20. století, ale voda tu už nebyla valná a vybavenost nulová. Skutečná sláva téhle plovárny trvala jen do konce 1. světové války, kdy se vodychtiví Jihlavané přesunuli jinam – na řeku k Českému mlýnu.

 

 Říční lázně

 Říční lázně U Českého mlýna na pravém břehu řeky Jihlavy (v místech dnešní lávky u tenisových kurtů a loděnice) psaly svoji historii od poloviny dvacátých let 20. století.

 

 V roce 1932 tu město zakoupilo plochu 40 tisíc čtverečních metrů a v délce přes 300 metrů tu začalo budovat kabinky, hřiště, tenisové dvorce, restauraci a další zázemí pro 1.200 návštěvníků.

 

 Do plánů ovšem vtrhli fašisté a po 2. světové válce už projekt nebyl dokončen. Když pak jihlavský Motorpal či mlékárna začaly od padesátých let ničit kvalitu vody v řece a vytvářet v ní chemické čichové efekty, plavci se museli vyhýbat pěně a ze dna stoupaly metanové bubliny, idea velkorysých říčních lázní se stala utopií.  

 

 Koupání a chození přes splav tím ale v těchto místech tak úplně neskončilo. Ještě v osmdesátých letech se sem chodilo na levý břeh řeky za opalováním a koupáním k betonové nádrži (cedulka u ní hlásala cosi o nebezpečném koupání), která je dnes ve stínu obchodních domů u cyklostezky již téměř zarostlá náletem a zavezená. Z hlíny a suti ale ještě tu a tam čouhají zbytky schodů, po kterých se chodívalo do vody.

 

 Okrouhlík

 Dodnes je chatová osada Okrouhlík jednou z výletních lokalit Jihlavanů. Zdejší vodní plocha patřila ke kaskádě dvanácti starých hornických rybníků využívaných už ve 13. století pro těžbu stříbra. Scheiben-teich - Přehradní rybník zadržoval vodu na propírání rudy.

 

 Když armáda zabrala nad Pístovem lesní prostor mezi Jihlavou a Okrouhlíkem pro svůj tankodrom, zatarasila tak přímou výletní cestu Jihlavanů. Jezdilo  a jezdí se tedy dál na kole přes Pístov, anebo auty přes Čížov.

 

 Osada žila zejména v minulosti velkou soudržností a společenským životem. Při jednom z promítání tzv. Živého kina jihlavského festivalu dokumentárních filmů se před pár lety sešlo několik starých filmů, které tuto etapu osady zachytily a dokumentují. Promítalo se přímo na travnaté pláži.

 

 Ani pláže a mola Okrouhlíku už ale dnes nebývají během léta zdaleka tak obsypány slunícími se lidmi, jako ještě před pár lety.

 

 Pávovský rybník

 Motorest, kempování, stany a chatky, travnatá pláž nabitá hlava na hlavě, hříbky slunečníků, šlapadla a lodičky a němčina z úst návštěvníků z někdejší NDR, taková byla ještě před dvaceti, třiceti lety realita šestnáctihektarového Pávovského rybníku.
Za koupáním sem Jihlavané jezdili městskou dopravou. Dnes je v kempu pusto a prázdno a koupání se tu s ohledem na kvalitu vody příliš nedoporučuje. „Vstup na vlastní nebezpečí,“ hlásá cedule u pláže. 

 

 Rybník (nazývaný historicky též Křivý a Silniční) u zaniklé vsi Dobešova patřil od 13. století k hornické vodní soustavě v okolí vrchu Šacberk. Ještě ve druhé polovině 20. století potom po jeho hrázi vedla hlavní silnice na Prahu.

 

 Dnes rybník a areál vlastní napůl s Městem Moravský rybářský svaz. Obnova  koupaliště se tu neplánuje, rybáři mají zájem o celý rybník a hledají peníze na jeho odkup. Chatovou část provozují na základě pronájmu Sokolové z bedřichovské jednoty. Pro hlavní budovu kempu se hledá nové využití.

 

 Borovinka

 V druhé polovině 20. století cíl mnoha Jihlavanů, romantické lesní místo s vodním přepadem pro hry dětí. Dobrá přístupnost rybníka, travnaté i písčité pláže (a třeba i neoficiální nudistická pláž v keřích zadní části rybníka), to vše sem táhlo milovníky koupání a slunění, přestože voda tu byla vždycky „o něco studenější“. 

 

 Rybník byl původně součástí nedalekého hornického kutiště. Ve 20. století tu lidé trávili na dekách vedle hájovny i celé dny, patřili sem i do bronzova opálení „štamgasti“, které jste u Borovinky potkali snad denně.

 

 Také sláva Borovinky coby plovárny odešla s rostoucím voláním po pohodlí  a stavbou oficiálních koupališť. Dodnes je ale ke slunění, a částečně i ke koupání, rybník využíván, přestože zástavba domků už sahá málem ke hrázi.

 

 Kněžák

 Při pěších výšlapech za víkendovým koupáním, polní cestou z Bedřichova na Borovinku, míjeli Jihlavané ještě před vznikem dálničního přivaděče trochu tajemný rybníček, řečený „Kněžák“.

 

 Po jeho hrázi, obtěžkány taškami s dekami, řízky a vodou, procházely celé rodinky úzkou pěšinkou mezi romantickým křovím. Už tehdy ale měl Kněžák vodu znečištěnou močůvkou z nedaleké zemědělské usedlosti, Reindlerova Dvora.

 

 Dnes, v těsném sousedství přivaděče, už Kněžský rybník tajemně nepůsobí. To spíš jako „louže“ pod náspem. I tento rybník, majetek strahovských premonstrátů, byl součástí vodního hornického díla. Na protější straně přivaděče jsou ostatně v borovém hájku dodnes patrné jámy, zbytky šachet Pfaffenhovského couku, asi nejstaršího jihlavského stříbrného kutiště.

 

 Ještě do poloviny 20. století, dokud měl kvalitní vodu, byl prý ovšem Kněžák častým cílem výletů za koupáním.

 

 Koňský rybník

 Na místě dnešního dětského dopravního hřiště U Rybníčků stávaly dva populární rybníčky. Místu se říkalo Jihlavské Benátky, bylo častým námětem malířů i pohlednic.
Od poloviny 19. století sem Jihlavané celých sto let chodili za letním koupáním i zimní zábavou. Poté byly Koňský rybník i sousední rybníček zavezeny. Voda v potoce Jihlávka už tehdy ostatně pod okolními továrnami tak zapáchala, že ke koupání to asi zrovna nebylo. 

 

 Najít by se v Jihlavě dala i další zmizelá koupaliště. Třeba krásný bazén s brouzdalištěm na Skalce, po kterém dnes v roští zbyly jen nejasné kontury propadlých stěn a zbytky zrezivělých trubek zábradlí. Bývalo to ještě v sedmdesátých letech půvabné a navštěvované místo, zátiší v keřích s malou opalovací loučkou.

 

 Výstava v Muzeu Vysočiny má také „veřejné Fotoalbum“, prostor pro všechny, kdo mají doma nějaké obrazové poklady z koupání a chtějí je sem umístit. „Třeba někdo pozná na snímku kamaráda z mládí...,“ zvou jihlavští muzejníci.

Diskuze k článku

Nový komentář

O JIHLAVSKÝCH PLOVÁRNÁCH
Stojí psáno v literární dílu pana PhDr.Františka Hoffmanna.
Chtěl bych připomenout, ještě basén na Staliňáku,kde jsme s Oldou Hájem, dost účinkovali v rámci plaveckého výcviku mládeže.
I lecjaké závody byly z jeho bloků ostartovány.
Filmoval zde zejména Ing.Šavel,je to na osmičkách.
Pokud by byl zájem,tak nějaké fotky z roku 1958 má
Zdeněk Gryc 
Zdeněk | 2015-08-26 22:24:11 | Reagovat
Reklama
23.07.2021 AktualityKaždoroční jarmark na náměstí je pro Podjavořičan stěžejní

Sobota 24. července bude letos opět jediným dnem, kdy bude vstup do centra města možný jen za poplatek. Po celý den bude totiž na náměstí probíhat jarmark s doprovodným programem. „Přihlášených ...

Komentáře (0)
23.07.2021 AktualityZa bonbóny dostal řidič MHD plácačku

Cestující v Jihlavě, kteří v pondělí jeli odpoledne nebo v podvečer linkou A z hlavního nádraží na Slunce, čekalo ve voze MHD překvapení. Našli po celém vozidle rozvěšené bonbóny ...

Komentáře (0)
23.07.2021 AktualityOčkovací centrum v Hruškových Dvorech nabídne příští týden termíny

Prozatím týden zkušebního režimu očkování bez registrace nově nabídne na Vysočině velké očkovací centrum Jihlava – Hruškové Dvory. „První odpolední termíny mezi 13. a 18. hodinou ...

Komentáře (0)
23.07.2021 AktualityZvou na Arménský den

Hudební vystoupení, šašliky, koňak a další arménské speciality. To vše budou moci poznat ti, kdo navštíví Arménský den v Jihlavě. Uskuteční se v sobotu 24. července od 19.00 hodin ...

Komentáře (0)
23.07.2021 AktualityOlympiáda duchů. Krpálkovi chybějí lidé

Dnes startující – o rok posunuté – 32. letní olympijské hry v Tokiu měly být oslavou sportovních výkonů i konce covidových útrap. Jenomže pandemie má pořád náskok. „Proto není důležité ...

Komentáře (5)
23.07.2021 AktualityNa dárcích ke 101. narozeninám paní Anny Kotáskové nesměly chybět kočky

Sto a jeden rok od svého narození oslavila 18. července nejstarší obyvatelka Domova Ždírec Anna Kotásková. Oslava 101. narozenin paní Kotáskové připadla ve Ždírci už na pátek 16. července. ...

Komentáře (0)
22.07.2021 AktualityKvůli opravám bude uzavřena spojnice lesoparkem Heulos

Od pondělí 26. července začnou stavební práce v lesoparku Malý Heulos podél řeky Jihlávky vedle zoologické zahrady. Opravovat se bude především opěrná zeď a také instalovat odvodnění. ...

Komentáře (0)
22.07.2021 AktualityNa Vysočině budou v sobotu požehnané nové kapličky v Řídelově a ve Včelničce

Na Vysočině budou v sobotu požehnané nové svatoanenské kapličky v Řídelově na Jihlavsku a ve Včelničce na Pelhřimovsku. Stavbu obou iniciovaly obce, v nichž zatím kaple chyběly. O den ...

Komentáře (1)
26.07.2021 AktualitySrovnání života předků s našimi dnešními starostmi dává nadhled k nezaplacení

Na pult jihlavského knihkupectví Otava dorazila v omezeném nákladu prvotina jihlavského autora Libora Kučery Obrazy svázané pavučinou. Kniha je jeho ohlédnutím za léty pátrání po osudech ...

Komentáře (0)
22.07.2021 AktualityDomov covidovou výuku zvládl i díky pomoci

Koronavirová doba se pochopitelně nevyhnula ani Dětskému domovu v Telči. „V době covidové byla situace v našem Dětském domově složitá jak organizačně, tak materiálně,“ potvrzuje Milan ...

Komentáře (0)
22.07.2021 AktualityNa podlahu žďárského chrámu se vrací původní mozaika

Žďárská památka UNESCO prochází od roku 2017 rozsáhlou obnovou, přesto o ni návštěvnický zájem neutuchá. V poutním kostele sv. Jana Nepomuckého se provází i během stavby. Dění na ...

Komentáře (0)
22.07.2021 AktualityOpravu starého mostu u zoo odložili

Při troše fantazie vypadají jako velký a malý bratr. A skutečně historický Brněnský most u jihlavské zoo zcela zastiňuje jeho asi sto metrů vzdálený jmenovec, který leží na dopravní ...

Komentáře (5)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net