Nevidím dostatečně silný důvod systém bourat
Primátor Jihlavy Petr Ryška (ODS) odpověděl na otázku JL k rušení televizních a rozhlasových poplatků.
Otázka JL: Jaký je váš názor na zrušení rozhlasových a televizních poplatků a převedení financování ČT a ČRO na státní rozpočet?
Pro mě je zásadní, aby Česká televize a Český rozhlas zůstaly stabilními nestrannými a nezávislými médii veřejné služby. Samotný způsob financování se může změnit. Umím si představit státní financování médií, ale zákon by jim musel skutečně garantovat nezávislost na aktuální politické moci. Právě o takovou nezávislost mám však největší obavy.
Současný systém je dlouhodobě funkční, předvídatelný a umožňuje kontrolu médií. Navíc jasně odděluje veřejnoprávní média od státního rozpočtu. Nevidím proto dostatečně silný důvod systém bourat a nahrazovat ho modelem, který může nezávislost ČT a ČRo výrazně oslabit.



Finsko, Švédsko i Dánsko poplatky dávno zrušily a média platí z rozpočtu. Chcete tvrdit, že na severu nemají demokracii? Pokud u nás navíc hospodaření s miliardami od lidí konečně prověří NKÚ, bude to transparentní jako na Západě. Čistého auditora se bojí jen ten, kdo má co skrývat.“