Reklama
Dnes je úterý 16.06.2026      svátek má Zbyněk

Vlaky na trati Kostelec - Slavonice pojedou na elektriku

REVITALIZACE železniční tratě má trvat od října 2026 do června 2029. Foto: SŽDC REVITALIZACE železniční tratě má trvat od října 2026 do června 2029. Foto: SŽDC
04.09.2025 Zprávy/Komentáře(0), autor:
Bajer Pavel

Trať z Kostelce u Jihlavy do Slavonic byla zprovozněna na přelomu 19. a 20. století na dvě etapy. Úsek z Kostelce do Telče byl spuštěn v roce 1898. 
O čtyři roky později byl uveden do provozu navazující úsek železnice z Telče do Slavonic. Od té doby se kromě drobných úprav na trati nic nezměnilo. 


O její potřebné rekonstrukci se hovoří již řadu let. Od roku 2014 byla realizace několikrát odložena. Nyní to vypadá, že práce budou zahájené v roce 2026. 
„Pokud proběhnou všechny schvalovací procesy podle plánu, bude moct rekonstrukce trati koncem příštího roku začít,“ potvrdil na dotaz JL mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. 


„Hlavní výluka se plánuje v roce 2027, v roce 2028 potom už bude část trati z Kostelce do Telče v provozu a práce s výlukou budou ještě pokračovat na úseku Telč – Slavonice,“ pokračoval Gavenda. 
Doplnil, že délku příprav ovlivnilo, že se v průběhu let měnily požadavky na rozsah stavby. 


„Celkový rozsah stavby se aktuálně ukotvuje, investiční náklady bude možné specifikovat po schválení akce Centrální komisí ministerstva dopravy později v tomto roce,“ pokračoval mluvčí SŽ. 
Co se týká nákladů, tak poslední odhady se pohybovaly okolo 2,2 miliardy korun. 


Oproti původním předpokladům bude trať elektrifikována. Podle mluvčího se elektrifikace trati chystá v návaznosti na koncepci rozvoje elektrické trakce v ČR přijatou ministerstvem dopravy v roce 2023. Zmínil, že elektrifikaci požadoval i Kraj Vysočina. 
Jak mluvčí uvedl, výhodou elektrizace obecně jsou lepší podmínky pro dopravce. Mohou kupříkladu použít i efektivnější hnací vozidla. 


„Pro cestující je přínosem komfortnější přeprava moderními soupravami, ale pozitivní je také vliv na životní prostředí v okolí trati díky eliminaci emisí a tišším elektrickým vlakům,“ dodal Gavenda. 
Asi svá nejlepší léta trať z Kostelce do Slavonic zažila v letech 1903-1945. Tedy trať vedla dokonce až do Rakouska. Jenže spojení mezi Slavonicemi a rakouským Fratres bylo zrušeno kvůli poválečnému uzavření hranic s našimi jižními sousedy. 

0 komentářů

Přidat Komentář


Reklama Reklama Reklama
Reklama