Reklama
Dnes je úterý 17.03.2026      svátek má Vlastimil

Sochy chtějí už i menší obce

01.01.1970 Zprávy/Komentáře(3), autoři:
Kratochvíl David,
T T

 

 Až čtyřicítka nových soch má už v příštím roce vzniknout v obcích sdružených v regionu Renesance. Samosprávy mikroregionů Telčska, Třešťska, Dačicka a Jemnicka chtějí jejich pomocí zvýšit turistickou atraktivitu a přimět návštěvníky, aby se v regionu zdrželi déle, než jak je tomu doposud.

 

 O záměru, realizovaném za pomoci evropské dotace, informoval starosta mikroregionu Telčsko Roman Fabeš. Ten v projektu vidí přímou návaznost na před dvěma roky realizovanou renesanční cyklostezku. „Snažíme se zkrátka region propojit drobnými věcmi, aby v něm návštěvník měl co najít, abychom ho tady udrželi ne jen jeden den, ale třeba týden,“ doplnil k tomu Fabeš.

 

 Ve všech obcích, kde se počítá se sochami, proběhne podle starosty Mrákotína a místopředsedy telčského mikroregionu Miroslava Požára sezení s občany, na kterých se bude domlouvat jejich konkrétní vzhled.

 

 „Lidé musí mít možnost si říct, jakou sochu chtějí, z jakého materiálu se má vyrobit, nebo třeba jak má být velká nebo finančně náročná,“ vysvětlil Požár. Jednou ze čtyř desítek vesnic, která by se měla dočkat nového turistického taháku, je Panenská Rozsíčka nedaleko Třeště.

 

 V obci už mají sochy dvě, a to u pramenu řeky Dyje, ale protože pozemek není ve vlastnictví obce, třetí je nedoplní. „Bude stát u našeho penzionu. Měla by to být kamenná socha poutníka,“ prozradil starosta obce Bohumil Novák s tím, že 95 tisíc korun uhradí dotace a dalších 20 procent nákladů půjde z obecního rozpočtu.

 

 Obce mohou sochu nechat udělat i ze dřeva, kde je dotace zhruba o třetinu nižší, přičemž spoluúčast jednotlivých samospráv zůstává na stejné úrovni.

 

 Region Renesance v letošním roce realizoval projekt venkovských muzeí. K nově vybudovaným a nedávno otevřeným devíti expozicím přibyly další tři.

 

 Zástupci sdružení věří, že nejde o konečný počet.

3 komentářů

Přidat Komentář

  • Zdenek,,  | 20.08.2025 10:25  | Reagovat
    Naděje
    A nechtěli by si někam odvézt výtvory z bývalé tržnice v jihlavě?
  • Strejček Nimra  | 20.08.2025 10:25  | Reagovat

    Naprostý souhlas.
    • 1111  | 20.08.2025 10:25  | Reagovat
      KRÁSNÝ SNÍMEK
      Naši spoluobčané na snímku jsou očividně spokojení a šťastní. Oceňuji na nich krásné kostýmy i bezvadné držení těla i správný úhel paží, svírajících poháry , naplnění vínem, mlékem starců. Kéž by takto, vždy a všude, slopali všichni alkoholici. S touto sestavou můžeme směle nejen do Evropy, ale do celého světa i přilehlých galaxií. A tak Krásný advent, čas rozjímání, všem.

Reklama Reklama Reklama
Reklama