Reklama
Dnes je středa 24.04.2024     svátek má Jiří

Domácí kefír

Ilustrační foto: Pixabay
Ilustrační foto: Pixabay

4.11.2019 Pro ženy/Komentáře (0), autor:
Jana Janoušková, kartářka a numeroložka

V seriálu JL vám každý měsíc přinášíme tip, či radu, jak si užít život ve zdraví.

Domácí kefír je možné si vyrobit doma, pomocí kefírové houby, která pochází z Tibetu a je pokládána za elixír mládí. Kefírový nápoj zamezuje shromažďování a hnití potravy ve střevech a odkyseluje organismus. 
V trávicím traktu se dokáže vypořádat s různými nežádoucími přemnoženými kvasinkami, bakteriemi a viry a také výrazně stimuluje imunitní systém. Kefír také léčí vnitřní onemocnění, bronchiální katary, veškeré sklerózy, infarkt myokardu, onemocnění žlučníku, jater, ledvin, žaludeční a střevní onemocnění, průjem a zácpy nebo nemoci krve. 


Příprava: do sklenice o objemu cca 1 l vložíte kefírovou houbu a zalijete mlékem. Přikryjete ubrouskem a necháme stát v pokojové teplotě cca 24 hodin. Občas promícháte. 
Hotový kefír slijete přes plastový (ne kovový!) cedník do misky a houbu znovu zalijete mlékem. Houba nesmí přijít do styku s kovem, používejte jen plastové, případně dřevěné pomůcky. Při vyšších teplotách je kefír hotový dříve, i za 12 hodin. 
Pokud chcete proces zpomalit, dejte sklenici do lednice. Houba narůstá, za 14 dní zvýší objem i dvojnásobně, můžete ji někomu darovat nebo část vyhodit. Občas ji propláchněte studenou vodu. Kefír můžete ho pít samotný nebo mixovat s ovocem, chia semínky, müsli apod. 


Kefír můžete použít i na výrobu pomazánkového másla. Slitý kefír osolíte špetkou soli a smícháte s kvalitní smetanou. Necháte přes plátýnko nebo velmi husté sítko odkapávat syrovátku asi 24 hodin. Hotové máslo pro ochucení promíchejte např. s nasekanou pažitkou, strouhaným křenem, cibulkou, kdo, co má rád. 


Syrovátku nevyhazujte, má pro tělo blahodárné účinky. Ze syrovátky si můžete udělat studený či teplý syrovátkový nápoj, detoxikační koupel nebo výživnou syrovátkovou pleťovou masku. 
Velkou výhodou syrovátky je také fakt, že neobsahuje skoro žádný tuk. Zato je bohatá na vitamíny B1, B2, B6, B12, E, C a minerální látky jako hořčík, fosfor, vápník, draslík, sodík a dodává nám důležité esenciální aminokyseliny. Obsahuje i bílkoviny a laktózy, takže ji nemůžete pít, pokud jste na ni alergičtí.
 

Diskuze k článku

Nový komentář

Komentáře


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net