Reklama
Dnes je sobota 20.04.2024     svátek má Marcela

Je čas pomalu uklidit zahradní nábytek

NEBE jako šmolka, nízké sluníčko hřeje do zad… Ještě chvíli nám, zahradní sezóno, vydrž. Ilustrační foto: Pixabay
NEBE jako šmolka, nízké sluníčko hřeje do zad… Ještě chvíli nám, zahradní sezóno, vydrž. Ilustrační foto: Pixabay

21.9.2019 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
Lenka Kopčáková

Hlavní letní dovolenková sezóna skončila, ale babí léto nám až do svatého Václava může přinést ještě pár pěkných grilovacích sešlostí. 
Ale dále raději již počítejme s říjnovými plískanicemi, a to musíme náš zahradní nábytek uchránit před povětrnostními vlivy. Před uložením potřebuje tu správnou údržbu. Pojďme se podívat, jak na to. 
Zaměříme se na zahradní nábytek z přírodního i umělého ratanu, a také na moderní teakový nábytek. U přírodních materiálů je třeba vědět, že dřevo je stále živé a pracuje. Bude tedy na místě občas kontrolovat spoje a dotahovat šrouby.

 

Nábytek z přírodního ratanu
Přírodní ratan je materiál ze vzdušných kořenů palmy Calamus ratan, která roste v jižní Asii. K výrobě zahradního nábytku se používá tzv. neloupaný ratan, ten je velmi odolný vůči vyšším teplotám a vlhkosti. Nesnáší však sucho, mráz a přílišné střídání teplot. V našich podmínkách tedy nábytek z přírodního ratanu nemůžeme nechat přes zimu venku. 
Během sezóny nábytek pravidelně ošetřujeme. Určitě hned po tzv. pylové sezóně, kdy žlutý prášek ulpívá ve všech záhybech. V závěru sezóny zase odstraníme prach a případné mastnoty po grilovačkách.
Základem je řádné odprašnění nábytku košťátkem nebo měkkým kartáčem a suchým hadříkem. Pak zvolíme buď speciální čistič v rozstřikovači, který je vhodný i pro čištění starého a zašedlého zahradního nábytku ze dřeva. Obsahuje alkohol, oleje z pomerančů a vosky.
Nábytek jím stejnoměrně postříkáme a necháme působit asi 3 minuty. Uvolněné nečistoty setřeme hadříkem. Aplikaci můžeme dle potřeby opakovat. 
Levnější variantou je mýdlová voda, houbička a jemný kartáček, jimiž povrchy i záhyby nábytku citlivě vyčistíme. Pak vysušíme měkkým hadříkem a necháme dobře vyschnout v průvanu. Při letním čištění nesmíme pracovat na plném slunci, to by přírodnímu materiálu neudělalo dobře. 
Pokud nám ratanový nábytek navlhnul a objevila se plíseň, řádně ji vyčistíme a nábytek opět dáme vyschnout do průvanu. 
Pak již materiál napustíme impregnačním olejem určeným na ratan. Výrobci často radí nábytek poprvé ošetřit ještě před vlastním používáním. 
Na přímém slunci se někdy vlákna ratanu začínají štěpit. Impregnační olej nebo lak by měl pomoci, ale vždy to musí být prostředky určené jen na ratan. 

 

Na imitaci stačí saponát
Umělý ratan je hodně odolný a při správném zacházení nám vydrží dlouho. Na jedno bychom ale měli pamatovat – nemanipulovat s ním za mrazu. Umělá vlákna, která se chladem smršťují, by totiž mohla popraskat. Byť výrobci tvrdí, že umělý ratan vydrží mráz, lépe mu přes zimu bude v kryté místnosti. 
K péči o umělý ratan stačí saponátový roztok, kartáček a hadřík. Hladké části nábytku můžeme pro zlepšení vzhledu občas naolejovat. 
Pozornost věnujeme i kovovým částem nábytku, přes zimu by neměly stát ve vlhku, ale na podložce.

 

Olejování teaku je důležité
Pořízení zahradního nábytku z teaku je finančně náročnější a tomu by měla odpovídat i naše péče. Dřevo tropického stromu Teka obrovská neboli teak se dováží z Asie a vyrábí se z něho elegantní a odolný nábytek. 
Jak bude vypadat a jak dlouho nám vydrží, záleží čistě na naší péči. Důležité je pravidelné ošetřování teakovým olejem, jinak se na nábytku objeví šedostříbrná patina. Ta sice nemění trvanlivost nábytku, ale je vizuálním nedostatkem. 
Když nábytek zmokne, vysušíme jej co nejdříve hadrem, hlavně na něm nenechme „stát“ vodu. Také vlivem UV záření dřevo ztrácí své vlastní přírodní oleje a prvotní povrchovou úpravu. 
Olejování teakového dřeva je tedy dost důležité. Před samotnou aplikací je třeba nábytek zbavit prachu, pylu a nečistot ze stolování. To provedeme vlhkým hadříkem namáčeným v mýdlové vodě, záhyby vyčistíme jemným kartáčkem. 
Až na zcela suchý nábytek nanášíme štětcem teakový olej. Postupujeme ve směru struktury dřeva do ztracena, aby nám nestékaly kapky oleje. 
S olejem také nepracujeme na přímém slunci, aby schnul pomaleji a měl šanci se vsáknout do všech pórů. Schnutí trvá až 24 hodin. 
Ideálním místem pro uskladnění dřevěného nábytku přes zimu je garáž či zahradní domek, kde jej ochráníme před přílišnou vlhkostí. Také není vodné nábytek přikrývat fólií. Mohla by se pod ní objevit plíseň.

Diskuze k článku

Nový komentář

Komentáře


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net