Reklama
Dnes je pátek 19.04.2024     svátek má Rostislav

Péče o oči v létě

Ilustrační foto: Pixabay
Ilustrační foto: Pixabay

12.8.2019 Pro ženy/Komentáře (0), autor:
Bc. Vít Škaryd, DiS

Léto je v plném proudu, je doba prázdnin a dovolených. Mnohem více času trávíme venku v přírodě, na horách či u moře nebo na zahrádce. Ať už sportujeme, cestujeme, chodíme na výlety, jezdíme na kole, věnujeme se vodním sportům nebo jen odpočíváme, neměli bychom zapomínat na ochranu zraku.
 
Faktory působící na zrak
Venku jsou nechráněné oči vystaveny slunečním paprskům, které je mohou poškozovat. Při koupání oči ovlivňuje kvalita vody (např. chemicky upravená voda v bazénech, sinice v rybnících,  zvýšený obsah soli v mořské vodě).
I používání klimatizace v dopravních prostředcích či jinde nebo zvýšená prašnost má neblahý vliv pro oči.
V důsledku působení těchto faktorů může dojít k podráždění očí, k jejich zarudnutí. Vzniká zánět spojivek či rohovky. Dalším onemocněním očí, které se často vyskytuje v letních měsících, je tzv. syndrom suchého oka.

Prevence
Noste kvalitní sluneční brýle s UV faktorem. Brýle tak chrání před ostrým slunečním svitem. Zároveň slouží i jako ochrana proti vniknutí cizího tělesa do oka (drobný hmyz, prach), a to hlavně u cestovatelů a sportovců.
Na místě je také nošení klobouku, kšiltovky či slunečníku, které pomohou zabránit dopadu slunečních paprsků přímo do očí.
Při vodních radovánkách lze doporučit plavecké brýle a po koupání propláchnout oči pitnou vodou. Dalším doporučením je pravidelné čištění klimatizace a omezení pohybu v prašném prostředí.

Ošetření očí
Při neinfekčním zánětu očí, kdy jsou oči zarudnuté nebo podrážděné, lze použít volně prodejné oční kapky s protizánětlivou účinnou látkou, výhodné jsou kapky s přídavkem výtažku světlíku lékařského. Ten působí v oku desinfekčně, protizánětlivě a adstringentně (svíravě).
K odstranění cizího tělesa z oka jsou k dispozici oční vody. Pomocníkem pro proplachování je tzv. oční vanička, do které se oční voda naleje. Správné použití vám vysvětlí v lékárně.
Klimatizace prostor mnohdy přispívá vzniku syndromu suchého oka, kdy dochází k poruše tvorby slzného filmu. Pacienti pociťují pocit sucha, písku nebo cizího tělíska v očích. Stěžují si na únavu očí, pálení, na zhoršené vidění měnící se během dne a paradoxně na slzení očí. Pro lehké formy suchého oka je k dispozici široká škála volně prodejných přípravků.
U všech očních přípravků je důležité a nezbytné sledovat, jak dlouho se mohou používat po prvním otevření. Použitelnost se pohybuje od měsíce až po půl roku. Vhodné je zapsat si datum otevření přímo na obal přípravku.
V případě, že se však stav nelepší, jedná-li se o úraz oka, bolest při dotyku před víčko, výskyt hnisavého sekretu (ranní zalepení očí) nebo náhle vzniklou poruchu zraku, obraťte se na lékaře.
S výběrem i správnou aplikací očních přípravků vám poradí v lékárně.
Přejeme vám krásné léto plné pohody a zdraví.
 

Diskuze k článku

Nový komentář

Komentáře


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net