Reklama
Dnes je úterý 16.04.2024     svátek má Irena

Počty dětských úrazů klesají, přesto jsou stále vysoké. A zbytečně.

Ilustrační foto: archiv JL
Ilustrační foto: archiv JL

27.5.2019 Pro ženy/Komentáře (0), autor:
MUDr. Irena Zimenová Program prevence dětských úrazů – Kraj Vysočina

Dětské úrazy zůstávají stále závažným problémem, podle statistik jsou příčinou více než 40 % úmrtí dětí. Velmi často naprosto zbytečných úmrtí. V některých vyspělých státech je úmrtnost a četnost úrazů velmi nízká díky dobře organizovanému systému prevence úrazů. Úrazům lze totiž předcházet. Znalost všech okolností úrazů je důležitá pro omezování a předcházení vzniku těchto nežádoucích příhod i pro nastavení preventivních opatření.

Vraťme se ale zhruba o 12-15 let zpět. V těchto letech bylo v Kraji Vysočina na ambulancích chirurgických oborů každoročně ošetřeno více než 26 tisíc úrazů dětí. Pravidelně náš kraj patřil (v přepočtu na stejný počet dětí) k nejhorším v celé České republice, horší bývaly pravidelně pouze dva nebo tři kraje.

S nepříjemnou statistikou se rozhodl „něco dělat“ přímo Krajský úřad Kraje Vysočina, který ve spolupráci s regionálním pracovištěm Státního zdravotního ústavu v Jihlavě připravil projekt s názvem „Program prevence dětských úrazů“, který tak je v letošním školním roce již realizován a Krajem Vysočina financován devátým rokem. V rámci  tohoto Programu  vždy

všichni žáci třetích ročníků ve všech základních školách v Kraji Vysočina obdrží pracovní sešit s názvem „Nebezpečí číhá všude“.

V sešitě jsou shrnuty různé rizikové situace a upozornění, kde a jaká hrozí nebezpečí, a to interaktivní formou. Děti dále zdarma dostanou i brožurku „Co udělám, když…“ s jednoduchými a názornými návody, jak poskytovat 1. pomoc, a záložku do knížek, kde jsou např. uvedena důležitá telefonní čísla složek záchranného systému.

Děti se pak ve vybraných školách účastní tříhodinových besed s erudovanými lektory, kteří je učí, jak úrazům předcházet a jak poskytovat 1. pomoc. Zúčastnit se mohou i celokrajské výtvarné soutěže a vše si pak vyzkoušet a zopakovat na Dnu prevence úrazů.

Žáci s dodanými materiály pracují ve škole během vyučování, mohou s nimi pracovat i sami, ale určitě by nebylo na škodu, kdyby se o obsah sešitů zajímali také rodiče a některé situace probrali společně s dětmi doma.

Rodiče by při tom měli podporovat děti v tom, aby chodily ven, sportovaly, co nejvíce se hýbaly, ale zároveň by je měli upozorňovat na nebezpečí, která hrozí, a na rizika, kterým se dá předcházet.

No, a má krajský Program prevence dětských úrazů efekt? Pokud statistiky nelžou, tak ano. V posledních letech poklesly počty ošetřených dětských úrazů v Kraji Vysočina o téměř 30 % oproti období před 12 – 15 lety. Přesto stále většina úrazů je zbytečných a dá se jim předcházet.

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net