Reklama
Dnes je pátek 29.03.2024     svátek má Taťána

Když budete kotel „škrtit“, na palivu rozhodně neušetříte

KOMINICKÁ práce je stále považována za „špinavou“. Stále jsou třeba kartáče a pod. Dnes však kominík musí rozumět i technice kotlů. Foto: Facebook Cup security
KOMINICKÁ práce je stále považována za „špinavou“. Stále jsou třeba kartáče a pod. Dnes však kominík musí rozumět i technice kotlů. Foto: Facebook Cup security

24.9.2018 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
Ladislava Brabencová

Konec léta je ideálním obdobím pro přípravu kotle a otopné soustavy na novou topnou sezónu. „Komín se dá vyčistit a zkontrolovat i v zimním období, musí ale být studený,“ upozorňuje šéf jedné z největších kominických společností působících na Vysočině, Jakub Březina. 

S čím je nutné před topením začít? Zvládne kontrolu kotle na tuhá paliva jeho majitel svépomocí?

Před začátkem topné sezóny doporučuji zkontrolovat stav spotřebičů. Toto dokáže majitel svépomocí. Jedná se zejména o vyčištění spotřebiče a vysátí.

Nicméně každý majitel kotle na tuhá paliva o jmenovitém příkonu 10 – 300 kW včetně, je podle zákona 172/2018 Sb. povinen jednou za tři roky provést kontrolu technického stavu a provozu tohoto zdroje tepla.

A to už asi nemůže dělat každý, že?

Přesně tak. Kontrolu může provádět pouze proškolená osoba, která je držitelem příslušných oprávnění. Součástí této kontroly je prověření těsnosti dvířek, čistoty spalinové komory, přívodů vzduchu a kompletního technického stavu spotřebiče.

S kontrolou kotlů souvisí i pravidelná kontrola a čištění spalinových cest. Třikrát ročně je povinnost vyčistit si komín, a vést o tom evidenci.

Toto si můžete svépomocí provést sami, nicméně platí, že jednou za rok je nutné nechat si vyčistit a zkontrolovat komín odborníkem – kominíkem. 

Jak dlouho si nyní před sezonou lidé počkají, když si pozdě vzpomenou, že potřebují vyčistit komín?

Obecně platí, že čekací doby na kominíka se před topnou sezonou prodlužují. Proto vždy všem doporučujeme nenechávat vše na poslední chvíli.

Pravidelnou kontrolu komína je možné provést například i na jaře, či v létě. Pokud se komín nestihne vyčistit a zkontrolovat před topnou sezónou, je možné toto provést i během sezóny, nicméně je nutné pamatovat, že komín musí být studený.

Před návštěvou kominíka se tedy minimálně 12 hodin nesmí topit. Za naše zákazníky pravidelné lhůty hlídáme, a sami se jim ozveme, že přišel čas nechat si zkontrolovat a vyčistit komín.

O co všechno se kominík dnes stará? Jaké požadavky jsou na jeho práci kladeny?

Kominík komín nejen vyčistí, ale zkontroluje i celkový stav spalinové cesty, do které se počítá jednak komín samotný, ale i kouřovod. O jejím stavu pak vypíše potřebnou zprávu o provedení kontroly a čištění spalinových cest.

Kominík se stará o kontrolu spalinových cest na tuhá i plynná paliva.

Musí mít k tomu samozřejmě potřebné vzdělání, a měl by disponovat technickými znalostmi a zručností, spolehlivostí a zodpovědností.

Je kominictví stále „špinavá práce“? Stále jsou třeba kartáče, koule, smetáčky… Kotlů na tuhá paliva asi ubývá, ne?

Stále se naše profese považuje za „špinavou práci“. Na komíny používáme nerezové a štosákové kartáče, vždy podle průměru spalinové cesty. Nylonová sluníčka jsou pak vhodná pro čistění spalinových cest vedených od plynných spotřebičů.

Tak jako všude, i v kominictví dochází ke změně technologií, klasických kotlů na černé uhlí pomalu ubývá a narůstá počet automatických kotlů na bio paliva či pelety.

Není tedy možné jednoznačně říci, že by kotle na tuhá paliva ubývaly, spíše dochází k jejich obměně a modernizaci.

Je ve vašem oboru nějaká novinka – nové nařízení…, o kterém lidé mají malé povědomí, měli by to mít zařízené a neví o tom?

Jak už bylo řečeno, je nutné, aby jedenkrát ročně byla spalinová cesta zkontrolována kominíkem.

Toto platí pro veškeré spalinové cesty, tedy i ty, které vedou od kondenzačních a turbo kotlů. Mnoho lidí si myslí, že v těchto případech není co čistit, protože „ta trubka“ má 30 centimetrů. Jak jsem již ale zmínil, do kompetencí kominíka patří nejen čistění, ale i kontrola spalinových cest.

Kde podle vašich zkušeností dělají uživatelé kotlů na tuhá paliva největší chyby? Špatně topí, neumí zatápět…?

Ve snaze ušetřit za topivo uživatelé kotlů na tuhá paliva takzvaně škrtí kotel, tím pádem spalování nemá dostatečné množství vzduchu a dochází tak k zadehtování spalinové cesty. Stejný problém nastává i při užívání nekvalitního či vlhkého paliva.

K dalším problémům patří fakt, že lidé nekonzultují výměnu spotřebiče s odborníkem. Pokud se s výměnou spotřebiče změní i výkon, stává se, že spalinová cesta na nový výkon nebude stačit – je buď moc krátká, nebo nemá dostatečný průměr.

Pokud tedy uvažujete o výměně, doporučuji tuto změnu vždy konzultovat s odborníkem.

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net