Reklama
Dnes je neděle 16.06.2019     svátek má Zbyněk

Celoroční gumy: jen pro „sváteční“ řidiče

PETR ZACHA mluví o tom, že letní gumy je nejlepší kupovat nové, anebo maximálně tři roky staré. Na druhou stranu zimní gumy nedoporučuje kupovat starší, než dva roky od výroby. Foto: Nela Kovářová

PETR ZACHA mluví o tom, že letní gumy je nejlepší kupovat nové, anebo maximálně tři roky staré. Na druhou stranu zimní gumy nedoporučuje kupovat starší, než dva roky od výroby. Foto: Nela Kovářová

Letní počasí nás nečekaně brzy překvapilo, a je to už téměř měsíc, kdy jsme přezouvali automobily ze zimních na letní gumy. Někteří řidiči ale využívají i třetí možnost – celoroční pneumatiky.

„Ty rozhodně zákazníkům nedoporučujeme,“ říká jihlavský automechanik Petr Zacha. „Pouze pro občasné řidiče,“ dodává. Celoroční pneumatika je kompromisem mezi letní a zimní. Polovina gumy je uzpůsobena na léto a druhá na zimu.

„Celoroční pneumatika je sice levnější, ale zase má omezenou životnost, a na jízdy v létě i v zimě není dobrá,“ upozorňuje Zacha. Sjízdnost celoroční gumy při každodenním jezdění by byla přibližně 1,5 roku.

Řidiči, kteří automobil využívají pravidelně, by podle automechanika měli jezdit na letních, nebo zimních pneumatikách. Na konci března mají mít všichni řidiči svůj vůz již přezutý na letní pneumatiky. Jsou ale tací, kteří takzvaně dojíždí zimní gumy, a jezdí na nich i v létě.

„Dojetí zimních gum přes léto není úplně ideální, protože zimní guma není konstruovaná na vysoké teploty,“ tvrdí jihlavský automechanik. Sjízdnost gumy probíhá mnohem rychleji, roste i spotřeba benzínu nebo nafty. „Navíc kdyby došlo k nehodě, a vaše auto mělo zimní pneumatiky, tak vinu nesete právě vy,“ upozorňuje.

Podle Zachy jsou letní pneumatiky daleko tvrdší než zimní, a tedy i odolnější vůči vyšším teplotám. „Kromě celoročních pneumatik bych rozhodně nedoporučoval kupovat řidičům pneumatiky protektor,“ apeluje.

Protektory jsou již jednou použité pneumatiky. Vyrábí se tak, že se stará guma obrousí a na ni se dá nový vzorek. „Jejich životnost je na osobních automobilech minimální, jsou dvakrát těžší než obyčejné gumy a ničí ložiska v náboji kol,“ upozorňuje automechanik.

Pokud budete kupovat nové gumy na auto, nenechte se opít rohlíkem. Na každé pneumatice je uveden týden a rok výroby, podle čehož by se měl člověk při koupi řídit.

„Lidé slyší na akční slevy. Jenže je nutné, aby si uvědomili, že třeba čtyři roky stará pneumatika nemá už tolik potřebnou funkci,“ odpovídá. „Je to problém hlavně u zimních gum, které postupem času tvrdnou,“ pokračuje. Tím se prý guma v zimě chová jako letní pneumatika. Ovladatelnost na sněhu je pak daleko horší.

„Zimní gumy doporučuji kupovat maximálně do dvou let od výroby, a letní do tří. Starší ne,“ zdůrazňuje Zacha. Nové letní gumy mají při koupi dezén vysoký okolo šesti milimetrů. Zimní na druhou stranu až osm milimetrů.

Hranice sjízdnosti u letních pneumatik je 1,6 milimetrů a u zimních gum jsou to čtyři milimetry. „Pokud máte pneumatiky sjeté ještě více, můžete přijít o technické osvědčení,“ varuje automechanik.

Pro motoristy : 02.05.2018  Nový komentář   Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net