Reklama
Dnes je pátek 22.02.2019     svátek má Petr

Třetině Čechů brání v zateplení finance

Ilustrační foto: archiv JL

Ilustrační foto: archiv JL

Zateplit plánuje, podle průzkumu Sdružení EPS ČR, 79 % Čechů žijících v nezatepleném domě. Třetina z nich však nemá, a ani nebude mít na rekonstrukci potřebné finanční prostředky.

Až 98 % Čechů, kteří již zateplili, přitom vnímá tuto investici jako přínosnou. Za hlavní pozitivum označují nejen úsporu energií a lepší tepelnou izolaci domu během celého roku, ale i snížení vlhkosti a hluku.
Zateplení není pro Čechy žádnou novinkou, a díky dostupnosti nejrůznějších dotačních programů se stává stále oblíbenějším řešením, jak zvýšit kvalitu bydlení.

Skrze dotace mohou dnes Češi při zateplování dosáhnout až na 50% úsporu, a tak není divu, že investovat do zateplování plánuje 79 % Čechů žijících v nezatepleném domě. Nejčastěji tak hodlají učinit v horizontu pěti let (39,3 %). I nadále se však jedná o investici, která zůstává pro mnoho českých domácností nad rámcem jejich finančních možností. Celá třetina dotázaných (32,8 %), uvažujících o zateplení, vnímá rozpočet domácnosti jako klíčovou překážku.

Návratnost investice

„Zateplení se vyplatí, a to nejen na papíře. Z průzkumu vyplývá, že úspora energií, a tím především vašich peněz, je druhým nejčastějším důvodem Čechů k zateplení.  Naše interní statistiky dokazují, že zateplením se platby za teplo reálně sníží, v některých případech až o 50 %,“ uvádí Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR.

Nižší účty má podle něj 76 % lidí, kteří mohou porovnat stav před a po zateplení. „Přesto podle našeho průzkumu celá třetina Čechů nemá na počáteční investici do zateplení dostatečné finanční prostředky,“ dodává.

Lepší tepelná izolace

Hlavní motivací pro zateplení mezi Čechy nadále zůstává samotná tepelná izolace, zajišťující dlouhodobé udržení stabilní teploty v budově během zimy, ale i léta, kdy nedochází k nadměrnému přehřívání. V průzkumu ji uvedlo 76 % dotázaných.

Druhým nejčastěji skloňovaným důvodem je u 57 % Čechů úspora energií a peněz. V některých případech lidé vyzdvihli také snížení vlhkosti a rizika výskytu plísní, či zlepšenou hlukovou izolaci.

„Zajímavostí je, že každý šestý Čech využil příležitosti zateplení domu k dalším stavebním úpravám, které zvýšily komfort jeho bydlení. Zpravidla se jedná o výměnu oken, která by měla být automaticky součástí tohoto typu rekonstrukce, neboť jde o nejčastější zdroj úniku tepla z domu,“ dodává k hlavním pozitivům zateplení pohledem Čechů Pavel Zemene.

 

________________________________________________

Jedničkou mezi izolanty zůstává pěnový polystyren

Ze statistik roční spotřeby pěnového polystyrenu vyplývá, že se jedná o dlouhodobě nejoblíbenější izolační materiál na trhu. Většinový podíl zaujímá na fasádách a plochých střechách.

Oblíbenost polystyrenu pramení z jeho vlastností, mezi něž řadíme pevnost, lehkost, vysokou odolnost a životnost minimálně 50 let. Vedle toho je ekologický a má vynikající mechanické a tepelně izolační vlastnosti, které si na rozdíl od jiných izolačních materiálů plně zachovává v čase.

Dům, byt, zahrada : 03.02.2018  Nový komentář   Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net