Reklama
Dnes je čtvrtek 26.04.2018     svátek má Oto

Vánoce ve zdraví: rady, jak se nepřejíst

Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Kdybychom se chystali na Vánoce jako naši předkové, neměli bychom šanci obalovat se v tomto čase tukem a nepolykali bychom pastilky na podrážděný žaludek.

Oni si totiž různé dobroty odpírali několik týdnů dopředu a schraňovali si je právě na svátky. Stranou odkládali oříšky, med, houby – proto ten předvánoční půst, který trval ještě přes Štědrý den.

Večeřela se polévka a kapr, ale byl to jiný kapr, než jakého známe dnes – rybu tehdy nesoukali do trojobalu, nezajídali ji bramborovým salátem s majonézou. Na Boží hod se vařila čočka, až 26. byl stůl bohatěji obložený, ale nečekejte žádné kalorické orgie. Jedlo se hodně ovoce, krocan, který má dietní maso, malé kousky cukroví a vánočka.

Takové Vánoce vám i dnes odkývá každý odborník na výživu. Je to přirozené stravování, ne jako dnes… Lidé si na Vánoce pořizují uzeniny, klobásy, vepřové, vánočku si mažou máslem a cukroví pojídají od rána do večera.
My jsme si vánoční jídelníček hodně přizpůsobili – místo ořechů a ovoce pojídáme mastnou kachnu s knedlíky, vinnou klobásu, chlebíčky s majonézou, a „pár kousků“ cukroví v naší řeči znamená osm a více druhů cukroví.

Hodujeme až moc

Přitom nemluvíme pouze o třech dnech přejídání, v mnoha domácnostech se hoduje celý advent, až do Tří králů. Konec roku je navíc obdobím  účetních uzávěrek, lidé jsou unaveni, a u televize dojídají deficit celého roku.  Někteří se na to těší už od podzimu.

Dnešní konzumní podoba Vánoc tomu přispívá, obchodníci dělají všechno pro to, abychom ve vánoční atmosféře žili čtvrt roku. Já osobně jsem si první informace o Vánocích všimla už v září.

Jenže zatímco tři dny přejídání vám zase tolik neublíží (pokud vás nechytne žlučník), za čtvrt roku se už postava dokáže výrazně proměnit – a  není to k lepšímu.

Vánoce na vzduchu

Ještě v něčem jsou svátky jiné než dříve. Naši předkové je trávili v pohybu. Několikrát vyrazili do kostela – v mrazu, sníh si museli odházet lopatou. My většinou sedíme na gauči a jediným sportem je cesta k ledničce a pohyb palce po ovladači.
Pohyb je nejlepší obranou proti tomu, abyste se přes Vánoce cítili jako nafouklý balon. Běžte ven, třeba jen na procházku.

Se žlučníkem na pohotovost

Jídlo si neopíráme, přestože každý druhý Čech má problémy s nadváhou, nebo je přímo obézní. S tím souvisejí i různé zdravotní komplikace, kterými trpíme proto, že nezdravě (a hodně) jíme.

Právě na Vánoce však nehrozí jen to, že se od svátečně prostřeného stolu odvalíte s funěním. Můžete si způsobit vážnější problémy. Lékaři, kteří tráví svátky na pohotovostech, tam nebývají zbytečně. Z množství jídla si také můžete „pokazit“ žaludek, zvláště když nezdravé jídlo do sebe začnete házet už od rána a pokračujete až do večera.

Český „ramadán“

Pokud se snažíte jíst zdravě a nechcete na Vánoce udělat výjimku, porušte bez výčitek svědomí zavedené tradice. Ono se nic nestane, když nebude na štědrovečerní tabuli zrovna kapr. Méně kalorické sladkovodní ryby jsou především candát, pstruh nebo štika. Mají příznivější poměr obsahu bílkovin k tukům.

Hůře asi pochodíte u rodičů, ke kterým jezdíte pravidelně na husu.  A taky na vosí hnízda od maminky, která teď nemůže pochopit, že neochutnáte. Anebo se vám nechce vysvětlovat. Nacpete se, a pak zápasíte s výčitkami svědomí.
Nic si z toho nedělejte, krátkodobé povolení režimu z vás tlouštíka neudělá, zvláště když se k němu zase brzy vrátíte. Jeden den přejídání dosavadní úsilí nezmaří.

Dejte si však pozor na půst, který někteří lidé chápou tak, že celý Štědrý den nejedí, a večer se nabouchají k prasknutí. Omezení kalorického příjmu nevadí. Nemůže to však být jakýsi český „ramadán“, tedy konzumace jídel jednou denně.
Pokud máte potřebu očistit tělo od nezdravého jídla, pijte zelený čaj. Vyhněte se alkoholu. Udělejte si zeleninový salát, a běžte ven.

Co dělat, když to přeženete s pitím

Pokud jste to jen přehnali, ale je zřejmé, že se z opilosti dostanete bez pomoci lékařů, pak nejlepším lékem je spánek. Před usnutím se doporučuje vypít nejméně tři decilitry vody, a k posteli si přepravit další tekutiny.

Když se přejíte, ale nic vás nebolí

Nejlepším lékem na všechny problémy z přejídání je pohyb a „hladovění“. Některé zažívací potíže se projevují pocity, které laici označují jako překyselený žaludek.

Projevuje se pálením žáhy či vracením kyselého natráveného obsahu žaludku zpět. Úlevu přinesou léky, které neutralizují kyselý žaludeční obsah. Nazývají se antacida a dají se volně koupit v lékárně.

Všem čtenářům JL přeji do roku 2018 pevné zdraví, štěstí a pohodu!
(Autorka je jihlavskou osobní trenérkou)

 

______________________

Pět rad, jak překonat nástrahy obžerství

1. Malé hříchy povoleny

Když se budete stresovat tím, že nesmíte ani jeden perníček, stejně si ho dáte. Navrch dva chlebíčky s majonézou, a najednou propadnete pocitu, že už je to jedno, a sníte půlku vánočky. Nebo hrozí opačný extrém: budete se užírat, že nic z prostřeného stolu nesmíte, v koutě spolykáte bílý jogurt, ale na náladě vám to nepřidá. To je lepší dát si pár kousků něčeho zakázaného a být v pohodě. Nebojte se, na kilech se tento malý hřích neprojeví.

2. Chovejte se úsporně

Povolili jste si pár kilojoulů navíc, tak s nimi nakládejte opatrně. Brambůrky, tučné oříšky a svařené víno můžete mít kdykoliv v roce, teď si dopřejte něco opravdu vánočního.

3. Nehltat, vychutnávat

Tato rada platí více než kdykoliv jindy. Když zhltnete jídlo v restauraci, pravděpodobně vám na talíř nepřihodí další kus masa. Vánoční tabule bývají přeplněné a tady je třeba být opatrní. Jezte pomalu, jídlo si vychutnejte, zabráníte tím automatickému chování, kdy si přidáte, aniž byste ještě měli hlad.

4. Před oslavou se najezte

Čeká vás rodinná akce, kde se stoly budou prohýbat. Nevyhnete se tomu, tak zkuste aspoň malý trik: než odejdete z domu, dejte si kousek něčeho menšího, po čem vám brzy nevyhládne. Vyhnete se tak situaci, že s kručícím žaludkem neodoláte všem těm nástrahám.

5. Netrestejte se

Snědli jste toho více, než jste si povolili. Nemá smysl se tím trápit a strachovat se o pracně shozená kila. Když dodržujete správný režim měsíc nebo ještě déle, jeden dva dny přejídání vaše úsilí nezmaří.

Pro ženy : 17.12.2017  Nový komentář   Komentáře (0)

Komentáře

12.04.2010 Rozhovory/Komentáře (17)Uvědomme si, že žijeme ve šťastné době

Ekonomický růst byl po revoluci dobrým tažným koněm, dnes bychom měli hledat jiné priority, tvrdí ekonom Tomáš Sedláček, který besedoval v Jihlavě.   Ve svých přednáškách i v knize ...

09.04.2010 Rozhovory/Komentáře (3)Stát pošle do regionu 290 milionů na silniční stavby

Náměstek ministra dopravy Tomáš Kaas zavítal v úterý na Vysočinu a pojmenoval letošní priority státu při podpoře silničních staveb.    Státní i krajské silnice zůstaly po letošní ...

06.04.2010 Rozhovory/Komentáře (1)Velkoberanovský starosta: Obchvat není na pořadu dne!

Ve funkci starosty Velkého Beranova je necelý půlrok.  Přesto Jaroslav Kokejl tvrdí, že po volbách už dál pokračovat nechce.  Měl jste tehdy ještě jako místostarosta vůbec nějakou představu, ...

02.04.2010 Rozhovory/Komentáře (0)Zámek se zkusí zaměřit na děti

Také na Státním zámku v Telči začala včera nová sezona. Podle správce zámku Bohumila Norka objekt letošní dlouhou zimu přežil dobře.  Jaké škody konkrétně zima způsobila?   Jsou ...

30.03.2010 Rozhovory/Komentáře (20)Krize ovlivnila i projekty Rotary

  Nejvyšším představitelem Rotary klubů v Česku a na Slovensku bude od července Martin Timr z Českých Budějovic. O víkendu navštívil Jihlavu.   Každý rotariánský guvernér přichází ...

26.03.2010 Rozhovory/Komentáře (4)Kubánská velvyslankyně: Nevzdáme to

  Socialismus jsme si vybrali svobodně a nenecháme si ho vzít, řekla mj. v Jihlavě kubánská velvyslankyně B. E. M. Álvarezová.  Do jihlavského sídla KSČM si velvyslankyni Kuby přišlo ve ...

23.03.2010 Rozhovory/Komentáře (0)Starosta Nechvátal: Méně peněz dostali všichni!

Třešťská radnice odmítá financovat seniorský fotbal, podpory mládeže se nezříká.  Obce na Vysočině musí kvůli přetrvávající krizi v ekonomice šetřit. Při sestavování svých rozpočtů ...

19.03.2010 Rozhovory/Komentáře (0)Zima divokou zvěř letos vysílila

Letošní průběh zimy dává  zabrat i divoce žijící zvěři. Myslivci se jí proto snaží  život usnadnit  přikrmováním.  Podle slov MVDr. Karla Křena,  člena okresní myslivecké rady ...

16.03.2010 Rozhovory/Komentáře (2)Krátký: Obec se kvůli čistírně zadluží na desítky let

Do roku 2015 by každá obec v ČR měla mít dokončenou čistírnu odpadních vod.   Hodně skepticky přijal rozhodnutí státu realizovat do roku 2015 čistírny odpadních vod (ČOV) i v malých ...

12.03.2010 Rozhovory/Komentáře (0)Cukrovka je hlavní příčinou selhání funkce ledvin

Desetina obyvatel v Česku má nějaký typ chronického onemocnění ledvin.   Prevencí a hlavně včasnou diagnostikou mohou lidé podle primáře interního oddělení jihlavské nemocnice MUDr. ...

09.03.2010 Rozhovory/Komentáře (0)Chudíková pověsí lyže na hřebík

Vítězkou ankety Sportovec Jihlavska 2009 se stala orientační běžkyně na lyžích Barbora Chudíková.   Na pódiu jste ohlásila ukončení lyžařské kariéry. Neodvoláte ho? Neodvolám. ...

08.03.2010 Rozhovory/Komentáře (7)Dražby: Chceme, aby na ně lidé chodili

Reportáž z dražby na jihlavském soudu vzbudila otázky řady čtenářů JL. Přinášíme nyní odpovědi.  Jak se lze o dražbách z exekucí dozvědět, jaká jsou při nich pravidla a řadu dalších ...


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net