Reklama
Dnes je úterý 22.05.2018     svátek má Emil

Několik rad, jak nastartovat zdravé hubnutí

 

Diety, hubnutí… nic, co bychom všechny ženy neřešily tisíckrát, nebo možná milionkrát. Je ale možné opravdu zhubnout trvale? Je, ale jde to pomalu a musí se dobře plánovat.

 

Rada číslo 1 – vyberte sijeden výživový směr

Nejhorší je, a vidím to i u svých klientů, když člověk zkouší pět věcí najednou. Kamarádce zabrala krabičková dieta, druhá jí jen dvě jídla denně a třetí vynechává z jídelníčku ovoce a pečivo.  Tak „splácám“ všechno dohromady, to zabrat musí. Bohužel, je to přesně naopak.

Doporučuji (rozumně) „probrouzdat“ internet a prozkoumat, co se nabízí. Nemyslím diety, spíše životní styl, který se k vám hodí a dokázaly byste ho do života implantovat trvale (alespoň částečně). Až budete mít vybráno, kupte si chytrou knihu, která problematiku daného výživového směru rozebírá do nejmenších podrobností, nebo vyhledejte odborníka /výživového poradce, který vám problematiku vysvětlí a zodpoví otázky.

 

 Rada číslo 2 – ruce pryč od diet

Krátkodobé diety jsou k ničemu. Určitě se najde mnoho lidí, kteří nesouhlasí, ale jsem o tomto přesvědčená. Nemůžete si přece myslet, že na dva tři měsíce něco omezíte, zázračně zhubnete a kila se nevrátí?

Tak to opravdu nefunguje. Nějaká vhodně vybraná dieta možná může nastartovat proces hubnutí, ale pak na ni musíte navázat úpravou jídelníčku. Jinak se váha vrátí na start a ještě možná přiberete nějaké kilčo navíc.

 

 Rada číslo 3 – Pozor na monotematickou výživu

Tedy, když budete dlouhodobě jíst jen několik potravin – pokud to nebudou cukry a pšenice- určitě zhubnete.  Ovšem ani tento efekt nevydrží navěky.

Dám příklad, můj kamarád, masožrout, začal jíst jen maso a tepelně upravenou zeleninu. Odmítal cokoliv jiného, včetně ovoce, luštěnin apod. Do půl roku měl dole dvacet kilo a nevěřil mi, když jsem říkala, že se mu váha začne plíživě vracet nahoru. Do roka se tak stalo. Tělo musí dostávat pestrou stravu, někdo má to štěstí, že sní, co chce a nepřibere. Někdo ne. Ale i pro ty, kteří s váhou bojují, nesmí existovat jen „dietářské menu“

 

 Rada číslo 4 – sledujte hodinky a hlad

Myslím, že málokdo je zvyklý jíst jen tehdy, když má hlad. Slýcháváme, že je zdravé se cpát každé dvě hodiny. Nic proti, ale všechno není pro každého.

Někdo se potřebuje najíst častěji, protože má skutečný hlad, ale jinému stačí 3 jídla denně. Zvláště ti, kteří mají hodně pomalé spalování, opravdu nemusí jíst každou chvíli, tělo totiž nestíhá potravu zpracovat a kila letí nahoru.

Také je dobré hlídat si čas, často máme tendenci odbýt oběd a narvat se večer. Jenže ono by to mělo být přesně naopak. Proto radím, snažte se najíst maximálně do sedmi hodin večer. Pak už jen pijte (samozřejmě nealko nápoje a neslazené nápoje)  nebo si v nejhorším dejte nezahuštěnou polévku či zeleninu.

 

 Rada číslo 5 – sport je především na kondici a dobrou psychiku

Sport je důležitý a nemyslím si, že by bez pohybu šlo udržet si postavu a hlavně kondici. Jde mi jen o to, že pokud chcete hubnout jen tím, že si dvakrát týdně zaběháte, to nepůjde. Bude to skvělé pro vaše tělo, zpevníte se, nabudíte psychiku, ale stejně si budete muset hlídat stravu. Proto si myslím, že je při výběru sportu dobré vybrat ten, který máte opravdu rády, abyste u něj vydržely, také je dobré sport kombinovat s pravidelnou chůzí. Třeba každý den z práce, o víkendu v parku, v přírodě.

 

 Rada číslo 6 – hoďte se do pohody

Důležité je, nebýt ve stresu. Každý den ráno neskákat na váhu a nehroutit se, když kila nejdou dolů. Proces je dlouhý, u někoho se hubnutí nastartuje až po dvou třech měsících…

Pomůže vám v tom třeba popovídání si s dalšími lidmi, kteří hubnou, nebo meditace či pobyt v přírodě.  Každý má svou cestu, ale je důležité ji začít hledat.

 

 Rada číslo 7 – proboha, jezte!

Když nebudete celý život jíst, popř. sníte dva kousky ovoce, trochu salátu apod., asi budete hubené. Taky ovšem budete vypadat ve čtyřiceti na padesát a o nějaké mentální podobě a vyrovnanosti si můžete nechat zdát.

Najděte to, co vám dělá dobře, co vaše tělo potřebuje a jezte – zdravě, vyváženě a tak, abyste byly štíhlé. Jde to.

 

 Rada číslo 8 – žijte v souladu s roční dobou

Žili tak naši předkové a věděli proč. My jsme od přírody většinou odříznutí, a tak velké změny nevnímáme, a to je škoda. Změny ročních dob totiž souvisí i se stravováním. V zimě tělo potřebuje prohřát, dodat více tuku, aby přežilo chladné období, naše trávení také funguje nejlépe. Je dobré jíst maso, pokud jej máte rády a kořenovou zeleninu. A nejíst, ochlazující saláty.

Na jaře je naopak důležitý detox, pročistit tělo po zimě, ne nadarmo naši předkové drželi maso-půst. Přejděte na zdravou stravu, ale pokud možno tepelně upravenou, která trávením dobře projde, a zkuste omezit maso, zařaďte spíče bílé maso a ryby.

V létě trávení moc „nefunguje“, je dobré ho nezatěžovat těžkými potravinami, na podzim už trochu „zateplujte“, můžete přidat na tucích, třeba oříšcích atd.

(Autorka je osobní trenérkou)

 

Jak si nejlépe udržet pravidelný pitný režim?

Několik způsobů, jak do sebe dostat více tekutin v rámci parného léta, kdy potřeba po více tekutinách stoupá. Jak je do sebe dostat, když na pitný režim často zapomínáme nebo nám obyčejná voda nechutná?

Teploty pomalu stoupají a spolu s nimi i větší důraz na pravidelný pitný režim.

Často ale na pití zapomeneme nebo máme ten problém, že nám kohoutková voda zkrátka nechutná.

Jak tedy udržet pravidelný pitný režim bez toho, aniž bychom sáhly po umělých nápojích doslazovaných cukrem?

Naše tělo je tvořeno z 55-65 % z vody, která je součástí každého procesu, který v těle probíhá. Když nepijete dostatek vody, nedáváte svému tělu šanci se efektivně poprat s každodenním stresem, únavou a vaše zažívání, pleť a metabolismus trpí.

Zvláště v létě jsou tekutiny potřeba, jelikož se více potíme a tak jich do sebe potřebujeme dostat o trochu více, než obvykle.

Nejdříve je důležité si ale ujasnit, kolik tekutin byste vlastně měly vypít.

To záleží na vaší tělesné aktivitě, jak intenzivně se potíte, na vaší tělesné váze, na tom, jestli jíte potraviny, které obsahují dostatek vody a podobně. Běžně se doporučuje pít v rozmezí 2-3 litrů za den.

Dobrým signálem, jak na tom jste, je zabarvení vaší moči.  Ta by měla být světle žlutá nebo až čirá.

Pokud je tmavě žlutá, je to signál, že vody nepijete dostatek a měly byste příjem tekutin zvýšit.

 

Když vám nechutná „obyčejná voda“…

1. voda ozvláštněná ovocem

Pokud vás obyčejná čistá voda nebaví, pak není nic jednoduššího, než ji trochu ochutit ovocem. Můžete zvolit jahody, maliny, borůvky nebo jít cestou citrusů a do vody vymačkat citronovou, pomerančovou, limetkovou nebo grapefruitovou šťávu.

Na závěr můžete ještě navonět lístky máty. Ideální je, když takto vodu necháte několik hodin stát, aby se šťávy a esence mohly uvolnit.

 

 2. teplé nebo ledové čaje

Nemusíte pít jen vody na to, aby se to počítalo do vašeho příjmu tekutin. Skvělá varianta jsou také různé čaje, ať už teplé, či studené. Po ránu je ale lepší začít teplým nápojem, i v létě, nastartuje se vám tak metabolismus a zažívání se dá do pochodu.

Když do sebe totiž po ránu nalijete hned ledovou vodu, váš žaludek se spíše z tohoto šoku stáhne, než uvolní. V průběhu dne pak můžete sáhnout po ledových čajích. Dejte si ale pozor na ty v láhvi, většinou jsou plné cukrů. Někdy mají dokonce stejný obsah cukru jako coca-cola a to vám rozhodně moc neprospěje.

 

 3. nastavte si budík

Budík vám pití připomene, pokud na pití často zapomínáte. Nastavte si na telefonu „pár budíků“, které vám to, že se máte napít, připomenou. Nejlepší je, když pijete v průběhu celého dne, ne dvě velké sklenice ráno a dvě před spaním.

 

 4. mějte na stole vždy karafu s vodou

Na místě, kde pracujete  nebo kde se nacházíte, mějte neustále nádobu s vodou nebo čajem na očích, u ruky. Je to sice jednoduchý trik, ale pomáhá. Kdykoliv si totiž usmyslíte, že byste se trochu napily, nemusíte vstávat a máte vodu hned po ruce.

 

 5. pijte smoothies

Smoothie aneb tekutý mix ovoce a zeleniny je úžasný způsob, jak dodat vašemu tělu tekutiny. Místo mléka do smoothie přidejte vodu nebo kokosovou vodu/mléko. 

Pokud vám chybí krémovost, můžete přidat avokádo, ořechové máslo, banán nebo cuketu. Velmi dobrá kombinace je listový špenát, banán, avokádo, troška ořechového másla a kokosová voda.

Máte tak dva v jednom – výbornou dopolední svačinu plnou vitamínů a minerálů a dostatečný příjem tekutin v dopoledních hodinách.

 

Pro ženy : 17.07.2017  Nový komentář   Komentáře (0)
12.04.2010 Rozhovory/Komentáře (17)Uvědomme si, že žijeme ve šťastné době

Ekonomický růst byl po revoluci dobrým tažným koněm, dnes bychom měli hledat jiné priority, tvrdí ekonom Tomáš Sedláček, který besedoval v Jihlavě.   Ve svých přednáškách i v knize ...

09.04.2010 Rozhovory/Komentáře (3)Stát pošle do regionu 290 milionů na silniční stavby

Náměstek ministra dopravy Tomáš Kaas zavítal v úterý na Vysočinu a pojmenoval letošní priority státu při podpoře silničních staveb.    Státní i krajské silnice zůstaly po letošní ...

06.04.2010 Rozhovory/Komentáře (1)Velkoberanovský starosta: Obchvat není na pořadu dne!

Ve funkci starosty Velkého Beranova je necelý půlrok.  Přesto Jaroslav Kokejl tvrdí, že po volbách už dál pokračovat nechce.  Měl jste tehdy ještě jako místostarosta vůbec nějakou představu, ...

02.04.2010 Rozhovory/Komentáře (0)Zámek se zkusí zaměřit na děti

Také na Státním zámku v Telči začala včera nová sezona. Podle správce zámku Bohumila Norka objekt letošní dlouhou zimu přežil dobře.  Jaké škody konkrétně zima způsobila?   Jsou ...

30.03.2010 Rozhovory/Komentáře (20)Krize ovlivnila i projekty Rotary

  Nejvyšším představitelem Rotary klubů v Česku a na Slovensku bude od července Martin Timr z Českých Budějovic. O víkendu navštívil Jihlavu.   Každý rotariánský guvernér přichází ...

26.03.2010 Rozhovory/Komentáře (4)Kubánská velvyslankyně: Nevzdáme to

  Socialismus jsme si vybrali svobodně a nenecháme si ho vzít, řekla mj. v Jihlavě kubánská velvyslankyně B. E. M. Álvarezová.  Do jihlavského sídla KSČM si velvyslankyni Kuby přišlo ve ...

23.03.2010 Rozhovory/Komentáře (0)Starosta Nechvátal: Méně peněz dostali všichni!

Třešťská radnice odmítá financovat seniorský fotbal, podpory mládeže se nezříká.  Obce na Vysočině musí kvůli přetrvávající krizi v ekonomice šetřit. Při sestavování svých rozpočtů ...

19.03.2010 Rozhovory/Komentáře (0)Zima divokou zvěř letos vysílila

Letošní průběh zimy dává  zabrat i divoce žijící zvěři. Myslivci se jí proto snaží  život usnadnit  přikrmováním.  Podle slov MVDr. Karla Křena,  člena okresní myslivecké rady ...

16.03.2010 Rozhovory/Komentáře (2)Krátký: Obec se kvůli čistírně zadluží na desítky let

Do roku 2015 by každá obec v ČR měla mít dokončenou čistírnu odpadních vod.   Hodně skepticky přijal rozhodnutí státu realizovat do roku 2015 čistírny odpadních vod (ČOV) i v malých ...

12.03.2010 Rozhovory/Komentáře (0)Cukrovka je hlavní příčinou selhání funkce ledvin

Desetina obyvatel v Česku má nějaký typ chronického onemocnění ledvin.   Prevencí a hlavně včasnou diagnostikou mohou lidé podle primáře interního oddělení jihlavské nemocnice MUDr. ...

09.03.2010 Rozhovory/Komentáře (0)Chudíková pověsí lyže na hřebík

Vítězkou ankety Sportovec Jihlavska 2009 se stala orientační běžkyně na lyžích Barbora Chudíková.   Na pódiu jste ohlásila ukončení lyžařské kariéry. Neodvoláte ho? Neodvolám. ...

08.03.2010 Rozhovory/Komentáře (7)Dražby: Chceme, aby na ně lidé chodili

Reportáž z dražby na jihlavském soudu vzbudila otázky řady čtenářů JL. Přinášíme nyní odpovědi.  Jak se lze o dražbách z exekucí dozvědět, jaká jsou při nich pravidla a řadu dalších ...


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net