Reklama
Dnes je pátek 21.09.2018     svátek má Matouš

Titul Autoopravář junior Vysočiny má Martin Zvoník

VÍTĚZNÝ Martin Zvoník (vpravo), Filip Novotný a Michaela Loubová    s cenami za úspěch v krajské soutěži Autoopravář junior 2017. Foto: archiv SŠ PTA Jihlava

VÍTĚZNÝ Martin Zvoník (vpravo), Filip Novotný a Michaela Loubová s cenami za úspěch v krajské soutěži Autoopravář junior 2017. Foto: archiv SŠ PTA Jihlava

 

  Autotronik Martin Zvoník, žák SŠ průmyslové, technické a automobilní Jihlava, zvítězil na začátku března v Třebíči v letošní krajské soutěži Autoopravář junior.

  V odborných znalostech a praktických dovednostech se utkalo osm nejlepších automechaniků a autotroniků nominovaných ze škol Vysočiny, které autoobory vyučují. Museli např. demontovat, montovat a vyvažovat kola, měnili a nastavovali rozvodový mechanismus motoru, kontrolovali geometrii náprav, měřili emise motoru podle nových předpisů, prováděli diagnostiku v elektrické i elektronické soustavě vozidla.

  Martin Zvoník zvítězil před svým jihlavským spolužákem Filipem Novotným, třetí skončila Michaela Loubová. „Určitě to může být práce i pro holky. Prostě byla dobrá, věřila si. A kdyby měla dobrou přípravu, byla by možná stejně dobrá, jako my,“ komentuje úspěch dívky z VOŠ a SOŠ zemědělsko-technické v Bystřici nad Pernštejnem vítěz soutěže.

  Jeho samotného přivedla k autům už profese jeho otce, automechanika. Jako autotronik má ale Martin Zvoník na autech nejraději současnou moderní elektroniku a obecně diagnostiku. „Zajímají mě ty odbornější věci, co se týče elektroniky, řídících jednotek…,“ říká, „to dneska hodně souvisí s počítači.“

  I když si dnes běžný řidič na svém autě příliš věcí sám už neopraví, podle Martina se stále najdou lidé, kteří si sami mění třeba destičky. „A to mě právě motivuje, dělat něco, co ostatní neumí,“ uvažuje.

  Samotná soutěž byla podle něho sice náročná, ale super příprava ze strany školy ho dobře připravila: „Žádný problém nebyl, nic překvapivého,“ říká. Úroveň přípravy ve škole oceňuje i směrem k republikovému finále, kterého se od 18. do 20. dubna zúčastní ve školicím středisku společnosti Škoda Auto v Mladé Boleslavi i s kolegou, automechanikem Filipem Novotným.

  „Kluci se chtěli naučit i něco víc, než při běžné výuce, a jít do soutěže naplno. Taková příprava žáků je pak snazším úkolem,“ potvrzuje Vladimír Panáček, zástupce ředitele jejich jihlavské školy.

  Do budoucna se Martin Zvoník chystá na vysokou školu, a dál se prý uvidí. Spíš chce ale „něco vlastního“, specializovat se na věci, které s auty neumí a nedělá každý. A jaké auto má on osobně nejraději. „Já? Škodovky…, nebo vlastně Volkswagen. My jednoho máme…,“ směje se Automechanik junior Vysočiny roku 2017.

 

 

Pro motoristy : 02.04.2017  Nový komentář   Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net