Reklama
Dnes je čtvrtek 25.04.2024     svátek má Marek

Hurá, budeme stavět aneb Připravte se na úřednické kolečko

…A STAVBA může začít. Ilustrační foto: MH
…A STAVBA může začít. Ilustrační foto: MH

26.3.2017 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
Martina Hávová

 

Rozhodli jsme se vlastníma rukama stvořit místo, část vesmíru, kde se budeme cítit bezpečně, vychováme děti, společně zestárneme. Vše si přizpůsobíme tak, aby to vyhovovalo našim požadavkům, přáním a stylu života. Jak? Postavíme si náš vlastní dům!

 

Nejdřív finance

První kroky za naším velkým snem vedly za finančním poradcem. Ten nám zanalyzoval současnou i budoucí finanční situaci a upřímně řekl, jak velkou hypotéku jsme ještě schopni „utáhnout“ tak, abychom neživořili, ale žili.

 

Do finančního plánu zahrnul možné výpadky jednoho z platů, ke kterým určitě dojde, až půjdu na mateřskou dovolenou. Uklidnil nás, že i v tomto případě budeme moci hypotéku splácet.

 

Do finančního plánu jsme započítali i to, že při splácení hypotéky chceme něco málo našetřit pro strýčka Příhodu. Tím jsme dostali reálnou částku, kterou můžeme do našeho snu investovat.

 

Na volbě finančního poradce dost záleží. My jsme vybrali velice dobře. Líbil se nám profesionální   a  osobní  přístup.  Mohli jsme kdykoliv zavolat s jakýmkoli dotazem. A že jich bylo.

 

Teď se nám poradce stará nejen o financování hypotéky, ale zprostředkovává nám i ostatní finanční služby, jako je například životní pojištění. Dokázal nám ušetřit spoustu peněz, a pomoci i s administrativou, která se týkala koupě pozemku. Po zkušenostech bych si dávala pozor na poradce, kteří vám naslibují horentní částky hypotéky, ale už je nezajímá, jak budete s hypotékou žít.

 

Peníze na pozemek

Při koupi pozemku při nás stálo štěstí. Přesně na tom místě, kde jsme si v duchu říkali: „Ano, tady bychom mohli šťastně žít,“ na nás čekal. Nebyl velký, ani malý.

 

Prostě tak akorát na domeček s malou zahrádkou, vhodnou pro vyžití dětí, zahradničení, nebo letní grilování. Pozemek jsme si telefonicky rezervovali u prodejce – jednalo se o přímý prodej, bez prostředníků.

 

Začali jsme řešit finanční stránku.  Tam jsme poprvé na-razili na problém. Byl jím výběr naspořených peněz ze stavebního spoření. Velký bankovní moloch protahoval výdej peněz, jak jen mohl, a házel nám klacky pod nohy. Díky perfektní práci finančního poradce a vstřícnosti prodávajícího, který na rychlou platbu nenaléhal, se nakonec vše podařilo. Na peníze jsme museli čekat přes měsíc.

 

Pro koupi byl nutný ověřený podpis na kupní smlouvě – to jsme uskutečnili na Czech pointu na České poště. Dalším krokem byla návštěva katastrálního úřadu, kde nechal majitel na nás pozemek přepsat. A tak jsme se stali hrdými majiteli zelené louky se čtyřmi vzrostlými smrčky.

 

Projekt domu

Pozemek jsme koupili s projektem. Jednalo se o řadovou výstavbu. Vydali jsme se k projektantovi. V projektové dokumentaci byly nutné drobné úpravy a korekce, aby se nám v domečku krásně žilo a byl podle našich představ.

 

Na zhotovení projektu (změny oken a příček, změna stavebních materiálů…) jsme čekali tři měsíce. Součástí dokumentace byla požární zpráva.

 

Vyřizovaní ohlášky o stavbě 

Dalším krokem byly podpisy všech sousedů - souhlas s výstavbou v okolí jejich pozemku. V tomto případě jsme neměli žádný problém, a já jim touto cestou děkuji za vstřícné přijetí.

 

Měření hladiny radonu na pozemku.  Zaměření trvalo asi půl hodinky, a výsledkem byla zpráva pro stavební úřad.

 

Pedologický průzkum pro odbor životního prostředí. Díky tomuto průzkumu byl pozemek vyjmut z půdního fondu (z orné půdy).

 

Další institucí, která se k výstavbě vyjadřovala, byla Krajská hygienická stanice.
Vytyčení pozemku. Jedná se o řadovou výstavbu, a proto jsme si nechali přesně vytyčit hranice od geodetické firmy, aby později nedocházelo ke zbytečným komplikacím.

 


Energetici, vodohospodáři a telekomunikace. Ti všichni se museli vyjádřit k tomu, zda přes náš pozemek nevede něco, co by se mohlo při výstavbě domu poškodit.

 

Dodavatel elektrické energie, se kterým jsme se domluvili o připojení pozemku. V našem případě stačí vytáhnout sítě z chodníku. I tak je čekací doba na toto připojení nepochopitelných 18 měsíců. Zálohu však po nás chtěli do čtrnácti dnů od podepsání žádosti.

 

Vyběhávání příslušných dokumentů trvalo asi dva měsíce. Vše jsme donesli na stavební úřad. Paní úřednice byly moc příjemné a ochotné. Dokázaly pomoci a poradit.

 

Mohu říci, že za celou dobu obíhání úřadů jsme nikdy nenarazili na nepříjemné přijetí. Vždy nám bylo vše vysvětleno, a dokonce nám úředníci pomáhali najít cestu, jak jednotlivé úkony zbytečně neprodlužovat a nekomplikovat.

 

Na jaře kopneme

Na povolení stavby jsme čekali přibližně měsíc. Od koupě pozemku po povolení stavby uběhl necelý půlrok. Když přišla vytoužená obálka se stavebním povolením, začalo sněžit. Začátek stavby jsme tedy přesunuli na letošní jaro. Teď čekáme, až pozemek vyschne, a budeme moci poprvé kopnout do země.

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net