Reklama
Dnes je úterý 23.04.2024     svátek má Vojtěch

Nízké emisní třídy kotlů již brzy skončí

I TAK může vypadat pohled do ústí komína, nebo stav komína v podkroví při topení nevhodným palivem, či při tzv. nesprávné praxi. Foto: archiv Jana Leksy
I TAK může vypadat pohled do ústí komína, nebo stav komína v podkroví při topení nevhodným palivem, či při tzv. nesprávné praxi. Foto: archiv Jana Leksy

24.3.2017 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
Lenka Kopčáková

 

Od letošního ledna začala platit novela zákona o ochraně ovzduší, která vyžaduje kontrolu technického stavu kotle na tuhá paliva každé dva roky. Kontroly kotlů provádí odborně způsobilá osoba s osvědčením vydaným výrobcem kotle, tedy topenář, kominík či servisní technik.

 

Při instalaci nového kotle bývají často potřebné i úpravy komína. Při provozu moderního kotle na pevná paliva totiž nedochází k tak vysoké teplotě spalin a má jiné požadavky na komínový tah. Předimenzované nebo poddimenzované spalinové cesty mohou paradoxně způsobit poškození nového kotle již po pár měsících provozu.

 

Vyvložkování nebo úprava komína pro nový kotel je již stavební prací, kterou musí, dle vyhlášky, zakončit revize spalinových cest, tedy kouřovodu a komína. Tu provede kominík s profesní kvalifikací revizního technika spalinových cest. Ověřit si způsobilost kominíka k provádění revizí si můžeme na stránkách Hasičského záchranného sboru ČR:  www.hzscr.cz.

 

Mimo to platí roční zákonná lhůta pro běžnou kontrolu spalinových cest kominíkem. Ta je povinná u rodinných i rekreačních domů. Při této běžné kontrole kominík spalinové cesty vyčistí.

 

Kontrolor může odebrat popel

Doklady o kontrole kotle a revizi spalinových cest je třeba si dobře uschovat. Jmenovaná novela zákona o ochraně ovzduší totiž umožňuje provést kontrolu provozu kotlů přímo v domácnostech. U našich dveří se obvykle ohlásí pracovníci odboru životního prostředí příslušných obecních a městských úřadů. Pokud bychom tuto kontrolu nevpustili do našeho domu, hrozí nám pokuta až 50 tisíc korun. Také když nepředložíme doklad o revizi, můžeme počítat s pokutou až 20 000 korun.

 

Novelu zákona vítají zejména sousedé bezohledných lidí, kteří topí kdečím a do kotle přikládají ze svého odpadu vše, co shoří. Tak dokáží znepříjemňovat ovzduší svému okolí. Nejhorší je asi pálení dřeva s nátěrem, či potravinových kelímků, při jejichž hoření se do ovzduší uvolňuje kyanid. Odborníci mohou z našeho kotle i odebrat vzorek popela k rozboru. Ten ukáže, čím topíme.

 

Kotle nižších emisních tříd skončí

Emisní třída (ET) je zásadním měřítkem kvality kotle. Podle průzkumu z roku 2011 topilo v Česku nevyhovujícími kotli asi půl milionu domácností. I dnes je toto číslo stále vysoké.

 

Výrobci nyní přicházejí s technologiemi, které odpovídají nejvyšší 5. ET. V této kategorii dosud excelují kotle na biomasu, jako jsou pelety nebo dřevo, kde je možné snížit množství škodlivých emisí na minimum.

 

Měli bychom vědět, že kotle na tuhá paliva 1. a 2. ET se již od roku 2014 nesmí prodávat, ale slouží ještě v mnoha domácnostech.

 

Majitelé domů budou muset tyto staré typy kotlů vyměnit do pěti let za přístroje vyšších emisních tříd. Od 1. září 2022 budou již kotle 1. a 2. ET zakázané.

 

Za nesplnění parametrů alespoň 3. ET pak může majitele takového kotle vyjít pokuta až na 50 000 korun. Pokutu ve stejné výši dostane také ten, kdo bude v kotli používat zakázaná paliva.

 

Pokud tedy dnes stojí majitel novostavby před koupí kotle, měl by vybírat z novinek a zvolit přístroj s nejvyšší 5. ET.

 

Letos sice ještě na trhu najdeme kotle 3. ET, které však už nebude možné prodávat od příštího roku. V roce 2018 budou v nabídce kotle od 4. ET.

 

S pomocí kotlíkové dotace

Na nejvyšší kvalitu ET by měli vsadit i majitelé stávajících kotlů. Řada z nich již využila tzv. kotlíkovou dotaci a program Zelená úsporám, díky kterým lze získat státní finanční příspěvek až ve výši 85 %. nákladů na výměnu starých kotlů za nízkoemisní spotřebiče.

 

S novým kotlem je však ze zákona povinná i zmiňovaná revize komína a spalinových cest. I na ni, v rámci stavebních úprav, můžeme uplatnit kotlíkovou dotaci, což dříve nebylo.

 

Měli bychom si však dobře vybrat firmu, která nám kotel vymění, a předem sjednat podmínky.

 

Své zkušenosti z právě končící topné sezóny uvádí Jan Leksa,  cechmistr Společenstva kominíků ČR  pro Kraj Vysočina.

 

„Musím konstatovat, že v právě dobíhající vlně kotlíkových dotací stále nejsou některými topenářskými firmami respektovány základní instalační podmínky výrobců kotlů, i obecně závazné technické stavební předpisy, které se týkají spalinových cest,“ říká Leksa. Velká řada provozovatelů dotovaných kotlů je tak prý již v první topné sezóně hodně rozčarována stavem původního komína, a nyní se chystá řešit praktickou otázku, čím starý jednovrstvý komín pro nový kotel sanovat.

Diskuze k článku

Nový komentář

Komentáře


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net