Reklama
Dnes je středa 24.04.2024     svátek má Jiří

Primář gynekologie: Příště se chci narodit jako krásná inteligentní žena

ILUSTRAČNÍ FOTO. Foto: archiv JL
ILUSTRAČNÍ FOTO. Foto: archiv JL

17.10.2014 Pro ženy/Komentáře (0), autor:
Klára Novická

 

 Proč by ženy neměly rodit doma, a s jakými neobvyklými požadavky se setkáváte v havlíčkobrodské nemocnici při porodech? Více s primářem tamního gynekologicko-porodnického oddělení MUDr. Pavlem Antonínem.

 

 
Mohl byste přiblížit, jaké jsou aktuálně největší trendy v porodnictví?

 Porodnictví je široká škála v průběhu tzv. Gaussovy křivky, od porodů doma, přes lotosový porod a ambulantní porody na jednom konci, až po programované porody a plánované císařské řezy na konci druhém.

 

 Na vrcholu křivky jsou ženy, které chtějí, a měly by rodit v příjemném, ale bezpečném prostředí, se svou „osobou blízkou“, být informovány o průběhu porodu, a mají možnost spolupracovat s porodníkem či porodní asistentkou.

 

 Čím dál častěji ženy rodí císařským řezem, často jej také vyžadují. Jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

 V dnešní době neustále stoupá věk našich rodiček. S tím souvisí také jejich anamnéza. Ženy, kterým by dříve jejich zdravotní stav neumožňoval otěhotnět, dnes s pomocí asistované reprodukce těhotní. Stoupá počet sterilních párů, které přicházejí s vymodleným plodem, do kterého investovali nejen hromadu peněz, ale i úsilí a času. Civilizační vlivy snižují kondici rodiček, klesá jejich tolerance bolesti a psychické odolnosti u porodu.

 

 To vše, spolu s tlakem okolí, ale i medií, vede k tomu, že se utíkají do řešení ukončit porod císařským řezem, který považují za zcela ideální, bezrizikovou alternativu. Bohužel, ruku v ruce s klesající psychickou odolností porodníků a jejich obavami ze soudů jim v tom jsme často nápomocni.

 

 V čem je tedy klasický porod pro dítě přínosnější?

 Snad jediná objektivně prokázaná výhoda císařského řezu je, že snižuje riziko poruch udržení moči v pozdějším období.

 

 Kdyby Bůh, či evoluce - každému, co jeho jest - chtěli, abychom rodili z otvoru na břiše, dávno bychom měli v podbřišku kapsu na suchý zip.

 

 Nejhorší argument proti je, že ročně v našem státě zemře v průměru 15 žen v souvislosti s těhotenstvím a šestinedělím, a z nich velká část v průběhu po císařském řezu.

 

 Mně nejvíc chybí na tomto porodu to postupné probojování se na svět, vyplavení obranných hormonů a aktivace ochranných mechanizmů u plodu, ale též třeba emocionální prožitek s vazbou, který porod vyvolává.

 

 
Setkáváte se u vás v nemocnici s nějakými neobvyklými požadavky rodiček? Chodí třeba s porodním plánem?

  Porodní plán není vůbec neobvyklý. Stal se běžnou součástí. Chybou je, že je často stažený někde z internetu a rodička neví, proč některé věci chce a někdy na nich nebezpečně trvá.

 

 Za hranicí obvyklosti je u mne tzv. lotosový porod, kdy se žena rozhodne dítě neodstřihnout od placenty a odnést si ho neoddělené, i s lůžkem, v jednom celku. Nemám problém s odnesením plodových obalů, jen se bojím blízkosti novorozence.
Přestože matky ošetřují lůžko bylinami a třeba solí, považuji placentu za živnou půdu infekce, která může novorozence ohrozit.

 

 Dá se nějak zmírnit strach maminek z porodu?

 Obvyklá odpověď směřuje k porodní analgezii a podobně. Já považuji za nejdůležitější důvěru, spolupráci a osobní kontakt. Rodička musí vidět, že porodní asistentka či porodník o ni mají zájem, že se jí věnují, vždy ji informují, umožňují jí spolurozhodovat v průběhu porodu.

 

 Stejně tak je důležitá důvěra rodičky v personál, který jí musí například objasnit krizový okamžik, který eventuálně nastal, a je třeba ho urychleně řešit.

 

 Jaké jsou největší rozdíly oproti tomu, jak se rodilo dříve?

 Zásadně se změnil vztah rodička  - porodník. Miska vah se jednoznačně v tomto rozhodovacím mechanizmu převážila na stranu matky. Jen prosím o záchrannou brzdu.
Jde o uvědomění si, že porodníkovým přáním je totéž, co si přeje matka - přivést na svět zdravé dítě a co nejlépe pomoci rodičce. Jde o důvěru v krizových okamžicích porodu, kdy zdravotník musí přesvědčit rodičku, že nastala chvíle, kdy riziko dodržení některého bodu porodního plánu zásadně ohrozí zdraví matky nebo plodu.

 

 Prostředí, technika a vztahy jsou proti době před 30 lety zcela odlišné. V úmrtnosti dětí při porodu jsme na světové špičce a vlastně se už není kam posouvat. Zcela se změnil i stav porozených dětí. Neonatologie udělala obrovský krok vpřed.

 

 Dokázal byste spočítat,  kolika dětem už jste přibližně pomohl na svět?

 Zkoušel jsem to před časem odhadnout, a bylo by to hezké okresní město. Dnes však už ženám na setkáních a besedách spíše říkám - buďte rády, když mne u porodu nevidíte.

 

 Při porodu je k dispozici porodní asistentka i lékař, avšak běží-li vše ideálně, rodička je v péči porodní asistentky, přijdu-li já, je to ve chvíli, kdy je nutno obvykle řešit, vysvětlovat a vyjednávat o dalším postupu ve složité situaci…

 

 Jaký máte názor na porody doma?

 Jsem zásadně proti. Nikdo nedokáže odhadnout a předpovědět komplikaci, která může poškodit nebo i připravit o život matku či dítě v průběhu porodu, nebo těsně po něm...
A odpověď, že totéž se může stát i v porodnici, není pro mne relevantní. Příroda není neomylná, zdravotníci nejsou neomylní, ale možnost řešit komplikaci v porodnici je zásadně rozdílná, proti možnosti řešit tutéž komplikaci doma ve vaně.

 

 Měnil byste se ženami?

 Ano. Vždycky tvrdím, že příště se chci narodit - jestli si mohu vybrat - jako krásná inteligentní žena. Ale prosil bych v Evropě…

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net