reklamní banner

dnes je Čtvrtek 23.02.2012     svátek má Svatopluk

Festival Mahler Jihlava nabírá mezinárodní punc

 

 Jako úspěšný, dramaturgicky i z hlediska návštěvnosti, hodnotí organizátoři  letošní  desátý ročník festivalu Hudba tisíců – Mahler Jihlava 2011.

 

 Jubilejní festival se zakončil 20. června v DKO koncertem mládežnického orchestru New England Conservatory Youth Philharmonic Orchestra Boston s dirigentem Benjaminem Zanderem. Ještě před večerním koncertem s Mahlerovou Devátou symfonií zasadil dirigent  Zander spolu se zástupci orchestru mahlerovskou růži ve skladatelových rodných Kalištích u Humpolce. Zároveň orchestr symbolicky odvezl jednu růži z rodného místa G. Mahlera na jeho hrob do Vídně, kam z Jihlavy zamířil.

 

 Vystoupení mladého, téměř stočlenného orchestru zanechalo i podle hodnocení ředitele festivalu, hudebního manažera Jiřího Štilce, na festivalu mimořádný dojem: „Orchestr, jehož členům je mnohdy jen 12 let, hrál bez jakýchkoliv technických problémů, disciplinovaně a s naprostou koncentrací. Koncert byl určitě jedním z vrcholných momentů celého ročníku. Závěrečné téměř minutové ticho bylo jakousi tichou poctou Gustavu Mahlerovi.“

 

 Návštěvnost roste

   V rámci celého festivalu podle Štilce stále stoupá počet návštěvníků. „Vedle těch tradičních, věrných, kterých si nesmírně vážíme, se objevují i zcela nové tváře,“ oceňuje ředitel, „vážíme si i rostoucí podpory města i kraje.

 

 Představitelé obou institucí naše koncerty pravidelně navštěvovali, tak, jak jim to jejich povinnosti dovolovaly.“

 

 Po velkých loňských oslavách výročí Mahlerova narození prý přitom bylo mimořádně obtížné sestavit a zorganizovat letos takový program, který by snesl s tím minulým srovnání. Festival se i proto obohatil o několik nových projektů a akcí a směřoval  své aktivity dokonce do Vídně. Zde se mj. zapojil  do mezinárodního mahlerovského symposia.

 

 Stále více je podle Štilce zřejmý mezinárodní rozměr celé akce: „Vážím si pozornosti, kterou vyvolala návštěva hrobu Gustava Mahlera v Grinzingu. Návštěvu Vídně bychom chtěli zopakovat i v dalším ročníku,“ avizuje s tím, že tentokrát by návštěva patřila i jiným institucím, například hudebnímu sálu  v Musikvereinu nebo Vídeňské státní opeře.

 

 Sv. Kříž se osvědčil

   Z realizovaného hudebního programu měl podle hodnocení ředitele festivalu   letos vynikající úroveň zahajovací koncert s dirigentem Petrem Altrichterem. „Velice se osvědčila i akustika kostela Povýšení sv. Kříže,“  hodnotí Štilec, byť ze strany jihlavského publika mnozí právě v tomto ohledu nacházeli rezervy.

 

 I další koncerty měly podle ředitele vysokou úroveň. Zaujal např. švédský orchestr a sbor z Malmö se sólisty a dirigentem Danielem Hanssonem. Z vystoupení Andrey Kalivodové vznikla dokonce nahrávka nového CD.

 

 Dramaturgie festivalu pokračovala v rozšiřování orchestrální řady – zdařilý byl v tomto směru zejména poslední koncert mladých symfoniků z Bostonu.
V Kalištích u Humpolce zase Komorní orchestr Pražských symfoniků vystoupil pod taktovkou dirigenta a sólokontraba-sisty Vídeňské filharmonie Jurka Dybala. Ještě předtím tu dirigent předal do rukou zástupců festivalu a náměstka jihlavského primátora Rudolfa Chloupka poselství festivalu od Vídeňské státní opery a Vídeňské filharmonie  s věnováním a podpisem představitelů těchto světových těles. Společně pak zasadili i další mahlerovskou růži do rosária.

 

 Rovněž návštěva ministra kultury Bessera a jeho náměstka Zdráhala na letošním ročníku svědčí podle ředitele o rostoucím významu akce. „Festival opravdu bez jakýchkoliv nadnesených frází začíná nacházet své místo na mezinárodní mapě světových festivalů,“ konstatuje Štilec  s díkem všem posluchačům, spolupracovníkům a podporovatelům. Letošní  akce se zcela uzavře 7. července, symbolicky v den Mahlerova narození, v kavárně EXIT 112 v Červeném kříži  promítáním ukázek z filmů o Gustavu Mahlerovi.

Autor: Jiří Varhaník
Kultura : 08.07.2011Nový komentář   Komentáře (4)
Vyhledávání

reklamní banner

 

S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net

© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
kurýrní služba Prahaliga mistrů UEFAchovatelské potřebyváhyplastová okna