
Jako jeden z prvních krajů navštívil nový premiér Petr Nečas (ODS) Vysočinu. Stručně se vyjádřil k potížím kraje i k aktuálním jihlavským událostem.
Jaké jsou podle vás tři největší problémy Vysočiny a jak je vláda hodlá řešit?
Prvním je určitě vyšší nezaměstnanost (kolem 9 % - pozn. red.). Tu bychom chtěli řešit vytvářením pracovních míst především prostřednictvím podpory podnikání. Druhá potíž je, že oproti celostátnímu průměru je na Vysočině vysoký počet malých obcí bez velké krajské metropole, která by koncentrovala alespoň třetinu obyvatel. To s sebou přináší problémy v základním školství, dopravní obslužnosti i v zásobování. Třetí problém je nadprůměrný podíl zaměstnanců v primárním sektoru, tedy zemědělství a lesnictví, což souvisí s rozvojem venkova a mělo by to řešit nasměrování prostředků z EU na rozvoj venkova přes ministerstvo zemědělství. Jde i o rozvoj jednotlivých povodí, protože kraj Vysočina je zdrojem pitné vody pro dvě nejlidnatější aglomerace v Česku, Prahu a Brno.
Jaké je vaše stanovisko ke kauze Vovsík?
Pokud vím, tak pan Vovsík odstoupil ze všech funkcí. Jeho krok považuji za správný, protože vzal v úvahu širší politické souvislosti, a ne jen vlastní politický osud. Z tohoto pohledu jeho krok oceňuji.
Jaký je váš názor na vyjádření hejtmana Jiřího Běhounka, ve kterém kritizoval vládu, že chystá snížení platů ve zdravotnictví?
V prvé řadě se o platech ve zdravotnictví rozhoduje ve složce tarifní a netarifní. Rozhodují o ní příslušní šéfové zdravotnických zařízení, čili to vůbec neznamená, že dojde k nějakému poklesu platů - to je dáno i tím, že drtivá většina zdravotnických platů není financována ze státního rozpočtu, ale ze zdravotního pojištění.
ODS ztratila výsadní postavení mezi pravicovými stranami. Některé průzkumy favorizují TOP 09. Jak se hodláte vůči TOP 09 vymezit?
Nevím, jaké průzkumy máte na mysli, já mám naopak aktuální ty, kde ODS vede před TOP 09. A my se nepotřebujeme vůči nikomu vymezovat, jsme zavedená strana, a ne nějaká rychlokvaška. To spíše ty nové strany mají potřebu se vymezit vůči ODS.