Reklama
Dnes je sobota 23.02.2019     svátek má Svatopluk

V Kojčicích nikdy Mlhovi
či Plhovi nebydleli


30.4.2010 Aktuality/Komentáře (0), autor:
admin

V Kojčicích žádné muzeum Plhy či Mlhy z filmu Marečku, podejte mi pero! není, v Chvojnově plánují neexistující osobě odhalit desku. 

 „To asi neplatí pro nás," říká Šlajs ve filmu Marečku, podejte mi pero! svým spolužákům, když se na tabuli objeví zpráva o třídní schůzce určené rodičům a přátelům školy.  

 „Proč ne? Jen si to napiš, napište si to," odporuje mu jeho spolusedící Tuček.

 „To přece nemůžou myslet vážně," rozčiluje se Plha a obrací se na svého spolusedícího Jiřího Kroupu, „já mám rodiče v Kojčicích. To je až u Pelhřimova. Taková dálka. A teď ta dráha taky něco stojí."

 „Vždyť je to úplně logické. Naše rodiny by měly vědět o tom, jak kdo studuje," říká šplhoun Hujer.

 Všemu nasazuje korunu profesor Hrbolek: „Sdělení ředitele školy jsou vždy platná."

 A už tu máme rodičovské sdružení. Hujerů přijelo opravdu požehnaně. Do třídy vchází dvojice staříků. Usedají na židle a ihned k nim míří třídní v podání Josefa Abrháma. „Sedni!" velí muž ženě. „Vy jste?" ptá se třídní. „Z Kojčíc u Pejhřimova." „A na koho se jdete zeptat?" zní další otázka. „Na syna, Plha, pane učiteli," zní odpověď. „Tak to je dvojka," říká třídní. A dvojice se zvedá a odchází zpátky směrem ke Kojčicím.

 

 Opravdu existuje  

 Kdo by neznal tyto repliky z populárního filmu, kdy do školních lavic míří po večerech tátové a mámy od rodin. Zmínka o vesnici Kojčice u Pelhřimova nám nedá spát. 

 To, že opravdu existuje, se dá zjistit z mapy, ale jak to s tím Plhou či Mlhou vlastně doopravdy je?  

 A protože máme něco do činění v Pelhřimově, nechceme si nechat ujít příležitost vísku si prohlédnout. A zjistit, zda tam Plhovi a Mlhovi nebydleli či nebydlí. 

 Kojčický starosta Pavel Svárovský nás ještě před návštěvou informuje, že žádní Plhovi či Mlhovi nikdy ve vesnici nebydleli. „Osobně si myslím, že si to vymysleli bratři Lipští. Ti přece pocházejí z Pelhřimova," tvrdí.

 Právě Oldřich Lipský, bratr herce Lubomíra, známou komedii režíroval. „Jejich maminka pocházela z nedaleké vísky Rybníček,"  informuje kojčický starosta. Má za to, že v mládí Lipští Kojčice navštívili a cosi je natolik zaujalo, že jejich jméno ve filmu použili. „Stejně jako to, že se Hliník odstěhoval do nedalekého Humpolce," upozorňuje Svárovský. Ovšem něco podobného, jako mají v Humpolci, muzeum Hliníka, v Kojčicích nemají a ani neplánují. 

 

 Jsou jediní

 „Na druhou stranu jsme zjistili, že jsme opravdu jediné Kojčice v České republice. A to jméno je opravdu známé," poukazuje Svárovský.

 Setkává se s reakcemi, ty Kojčice opravdu existují nebo, vy  jste z těch Kojčic, co z nich pochází student Plha? „Při jednáních pak lidé roztávají a vše probíhá v přátelštější atmosféře," usmívá se Svárovský.  

 Na dotaz, zda se ve vesnici nachází železniční zastávka, ze které by mohli Plhovi starší zamířit na rodičovské sdružení, odpovídá, že nikoli. „To je opět jen režisérova fantazie," říká. Přiznává, že mnoho lidí v Kojčicích se oslovuje navzájem Plho a Mlho. „Třeba můj brácha a jeho kamarád," směje se starosta. 

 

 Uvažuje o desce

 Svárovský ví, že o pamětní desce uvažuje pan Sejk z nedalekého Chvojnova. „Chtěl ji umístit na tamní školu, kam by určitě musel Plha chodit do základky, pokud by v Kojčicích opravdu bydlel. Ale nikdy se to, podle mých informací, neuskutečnilo," naznačuje starosta Svárovský. 

 

 Cesta do Kojčic

 Míříme tedy do Kojčic u Pejhřimova.  Do vesnice nás zavede směrová tabule ze silnice mezi Pelhřimovem a Humpolcem. Po zhruba kilometru zastavujeme u tabule upozorňující, že stojíme na okraji populární obce. 

 Na návsi máme štěstí. Blíží se poledne a do vývařovny zemědělského družstva míří obyvatelé pro obědy. Když se jich otážeme na Mlhovy či Plhovy, smějí se. „Kdepak, tady nikdo takový nikdy nebydlel a nebydlí," shodují se se starostou. 

 Mladé ženy se ptáme, zda by popularitu obec nemohla nějak využít. „To by asi bylo těžké. Ležíme tak trochu na okraji zájmu," říká. I když netají, že vesnice těží ze své polohy mezi dvěma většími městy, Pelhřimovem a Humpolcem. 

 „Nemáme tady žádné památky, které by stály za návštěvu. Pouze přes vesnici míří cyklostezka. Nevím, jestli by nám film nějak pomohl, spíš nikoli," přemítá. 

 Na obec se 300 obyvateli nás překvapuje vybavenost. Kromě již zmiňované vývařovny se na návsi nachází prodejna, hospoda, pošta i maličký kostelík. V provozu je dokonce mateřská škola. 

 

 Liduprázdný Chvojnov 

 „Ta ale už funguje jen z poloviny," upozorňuje nás mladá žena.  Vydáváme se kolem rybníka prohlédnout si vesnici trochu blíž. Hledáme objekt, který by nejlépe vyhovoval našim představám o bydlišti rodičů Plhy. A skutečně, jeden v jižní části nám ty dva stařečky tak nějak připomíná. 

 Přesně v poledne rozetne ticho siréna. Co se děje? Požár? Ale kdež, je první středa v měsíci a to se testují všechny sirény.  Naše cesta by mohla skončit, ale nedá nám to, abychom nenavštívili Chvojnov. 

 Jestliže jsme v Kojčicích měli na lidi štěstí, tam je liduprázdno, až člověka mrazí. Obcházíme kolem kostela, ale nikoho nepotkáváme.  Chvojnov stejně jako Rybníček patří mezi místní části Pelhřimova. Pelhřimovský starosta Leopold Bambula potvrzuje, že škola kdysi ve Chvojnově opravdu fungovala. Ví i o iniciativě pana Sejka, ale nic bližšího mu není známo. „Zda maminka bratrů Lipských pochází z části Rybníček, opravdu nevím," přiznává. 

 

 Pomohou kamarádi

 Nakonec kontaktujeme Františka Sejka. Objekt bývalé školy ve Chvojnově vlastní. „O nějaké pamětní desce opravdu uvažuji. S nápisem Do této školy chodil Mlha z Kojčic," přiznává. Jedna deska už objekt zdobí. „Tu mi tam umístili kamarádi z Trutnova k mým šedesátinám," usmívá se senior. Připouští, že po domluvě s nimi by další deska neexistující osobě nemusela být utopií.

Reklama
Reklama
20.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Zájem o domácí hospicovou péči na Vysočině roste

Zájem o služby domácí hospicové péče na území regionu podle statistik vedených Krajem Vysočina strmě stoupá. Zatímco v roce 2016 ...

20.02.2019 Aktuality/Komentáře (1)Cestující MHD: Odbavování nejde

Na chyby při zaznamenávání nástupu a výstupu si stěžují někteří cestující jihlavskou MHD. Jedním z nich je například Petr ...

20.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Sportovci dostali dotaci, nesmí ale zapomenout na fotbalistu

Zastupitelé Kozlova na Jihlavsku v závěru ledna na svém zasedání posvětili roční dotaci pro sportovce sdružené v tamní tělovýchovné ...

20.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Pastrňákův dres pomůže Centru

Za 15 tisíc korun byl vydražen dres českého hokejového reprezentanta, v současné době útočníka týmu kanadsko-americké NHL Boston Bruins Davida ...

20.02.2019 Aktuality/Komentáře (1)Oběti trestných činů mají právo na důvěrníka, který nabídne pomoc

REGION (lb) - Žena, která čelila pokusu o znásilnění, nebo přepadený senior. Oba v uplynulých týdnech využili právo na pomoc důvěrníka jihlavské ...

19.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Jihlavská nemocnice zakázala návštěvy kvůli průjmové infekci

Nemocnice Jihlava dnes zakázala návštěvy na oddělení geriatrické péče. Důvodem je infekce průjmovým onemocněným u šesti pacientů. Zákaz ...

19.02.2019 Aktuality/Komentáře (3)Na Vysočině zatím zmizelo od silnic prvních tříd 73 reklam

Na Vysočině zatím od silnic prvních tříd zmizelo 73 z celkových 182 reklamních zařízení, jejichž odstranění vyžaduje z bezpečnostních ...

19.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Klub českých turistů obnoví na Vysočině značení pro pěší, cyklisty i lyžaře

Částka 370 tisíc korun by v letošním roce měla stačit Klubu českých turistů z Vysočiny na plánované opravy, obnovu a pravidelnou údržbu značení ...

19.02.2019 Aktuality/Komentáře (1)Doprava v Jihlavě: o víkendech mají méně svítit semafory na křižovatkách

Okolo 30 osob se zúčastnilo veřejného projednávání Plánu dopravní mobility města do roku 2030. Plán udržitelné městské mobility ...

19.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Přednáška astronoma Suchana: světelné znečištění je všude

Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR bude aktérem další letošní astronomické přednášky v Jihlavě. Tématem ...

18.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Za jihlavským kulturákem pořezal ženu lahví od vína

Až desetileté vězení hrozí v případě prokázání viny muži (24), který v pátek večer za domem kultury v ulici Tolstého v Jihlavě ...

18.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Na Vysočině loni přibylo 1441 bytů

Na Vysočině loni přibylo 1441 bytů. V meziročním porovnání jejich počet stoupl o 427, tedy o 42,1 procenta. Obyvatelé kraje tak získali největší ...


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net