Reklama
Dnes je pondělí 18.02.2019     svátek má Gizela

Lidé si pletou Opletala s Palachem


18.11.2009 Aktuality/Komentáře (1), autor:
admin

 Sedmnáctý listopad. V české historii rozhodující datum. V roce 1939 coby počátek fašistické diktatury a o padesát let později konec komunistické totality.

 První obětí 2. sv. války byl student Lékařské fakulty Karlovy univerzity Jan Opletal, zákeřně zraněný během protifašistické demonstrace 28. 10. 1939. Jméno Jana Opletala se tehdy stalo symbolem a 17. listopad byl vyhlášen Mezinárodním dnem studentstva.

 Právě v tento den roku 1939 vrcholily dramatické události výstražnou popravou devíti studentů a obsazením českých vysokých škol a kolejí. Následovala deportace asi 1 200 studentů do koncentračního tábora.

 "Přesto si dnes řada mladých lidí plete Jana Opletala s Janem Palachem," konstatuje žďárský spisovatel a historik Zdeněk Vyhlídal, který indicie kolem Opletalova osudu shromažduje přes 35 let a právě se chystá vydat román s názvem Studentská revolta.

 Na otázku, proč si vybral zrovna osobnost Jana Opletala, odpovídá: "Tehdy jsem byl novinářem ve Svobodném slově a potřeboval jsem napsat něco k 17. listopadu. Rozjel jsem se do Nákla u Litovle za rodinou J. Opletala. Postupně se mezi námi vytvořilo přátelství a věnovali mi řadu fotografií a cenných dokumentů," říká bývalý redaktor. Vyhledal také Opletalovou snoubenku Marii Veselou a některé spolužáky Jana Opletala. Po různých archivech získal spoustu materiálu.

 Před dvěma lety Zdeněk Vyhlídal s pomocí České rady pro oběti nacismu vydal dokumentární publikaci s názvem Jan Opletal ­ osudný podzim 1939, která je zajímavá dobovými zápisy české policie a gestapa o pražských demonstracích, jsou zde i svědectví rodiny, spolužáků a lékařů. Knihu sám pokládá za sběr materiálu pro budoucí román.

 "Ale nepsal se mi lehce. Uvědomoval jsem si svoji historickou zodpovědnost, protože vlastním indicie, které již nikdo nemá. Z Opletalovy rodiny už nikdo nežije, stejně jeho současníci již téměř neexistují," konstatuje Zdeněk Vyhlídal.

 Silnou motivací pro spisovatele bylo nejen letošní 70. výročí, ale i fakt, že v souvislosti se 17. listopadem se dnes mluví už jen o roku 1989.

 Podle spolužáků byl Jan Opletal mimořádný student a spoustu zkoušek měl složených dopředu mimo ročník. "Vše nasvědčuje tomu, že se zapojil do podzemního hnutí. Gestapo před demonstracemi hledalo tzv. studentského vůdce a o osudu Opletala asi rozhodl jeho velice odvážný projev na schůzi v Hlávkově koleji. Mezi studenty byli nepochybně agenti gestapa," soudí spisovatel.

 Když se pak 28. 10. 1939 průvod demonstrantů v pražských ulicích dostal do nepřehledné situace, najednou Jan Opletal zavrávoral a po chvíli se začal kácet. A nikde žádní vojáci nebo policisté. "Jak sám uvedl při lékařském ošetření, v průvodu náhle pocítil, jako by mu někdo prudce do břicha vrazil loktem. Po chvíli se mu udělalo špatně. Do pražské Všeobecné nemocnice jej přivezli čeští strážníci a do půl hodiny byl na operačním stole," říká Vyhlídal.

 Lékaři zjistili zástřel, kdy projektil zasáhl jednou tlusté a čtyřikrát tenké střevo. Operující lékař prof. Václav Pačes (otec nynějšího předsedy Akademie věd), dospěl k přesvědčení, že podle úhlu střely účastník mířil zblízka a zřejmě najisto.

 Na pacienta se okamžitě napojilo gestapo. Už když operatér vycházel ze sálu, zastavil jej německý asistent dr. Golla v uniformě SS. Lékař musel odevzdat ampuli s vyňatým projektilem, jediným důkazem, že Jan Opletal byl střelen civilní zbraní. Studenti německé techniky totiž byli v den demonstrace vyzbrojeni civilními revolvery.

 "Tento doktor Golla pak byl po celou dobu členem lékařského týmu až do 11. 11. 1939, kdy Jan Opletal zemřel." Jak žďárskému spisovateli po letech vypověděla Opletalova sestra Marie Kouřilová, Jenda prý o dr. Gollovi věděl a velmi se před ním měl na pozoru. Bál se úmyslné otravy ze strany gestapa. Málo jedl a když mu přinesli jídlo, žádal, aby nejprve ochutnali. Ale personál se takového jídla bál, a tak pacient obvykle vracel vše netknuté.

 Na dveřích jeho pokoje se objevila cedule. "Neračte obtěžovat Jana Opletala v jeho těžké nemoci," a vlastní rodina musela využívat protekce, aby se vůbec dostala k jeho lůžku.

 Jan Opletal žil ještě 14 dní. Naposledy, když za ním sestra Marie přišla, uvítal ji tím, že je opilý. Cosi prý musel vypít. Dával jí ten den různé pokyny. Až později jí došlo, že se vlastně loučí a chce vypořádat své věci. Bylo mu teprve 24 let.

 "Pitvy se již neúčastnil nikdo z esesáků. Čeští lékaři konstatovali plíživý zánět pobřišnice. Kdyby tenkrát byl znám penicilin, Jan Opletal mohl přežít," myslí si spisovatel.

 O čtyři dny později se v Praze konalo za účasti tisíců studentů smuteční rozloučení. Jakmile se však ozvala zakázaná část hymny, nastala střelba. Gestapo mělo v úmyslu zmocnit se Opletalovy rakve a zatknout příbuzné. Studenti však stačili převést rodinu do bezpečí a s Janovou rakví ujížděli oklikou přes Sudety do jeho rodiště.

 Díky nedávnému zveřejnění archivu K. H. Franka se žďárský spisovatel domnívá, že vypátral vrahy Jana Opletala. Usuzuje tak z dopisu, jímž tehdejší protektor Čech a Moravy Konstantin von Neurath zval na pracovní oběd dva aktivisty pražských německých škol, Roberta Howoru a Egona Ulricha. Oba si prý za poslední dny získali zvláštní zásluhy o to, k čemu došlo na půdě českých vysokých škol...  "Když jsem si v Praze před lety obcházel osudná místa, na chirurgické klinice jsem zjistil, že už zde nic nevědí o Janu Opletalovi. Dokonce jsem personál sám informoval, na kterém pokoji zemřel," konstatuje s politováním spisovatel.

 

Nový komentář

Komentáře

Spletl si Opletala s Palachem nebo se zapletl Opletal do pletacího palachu. Rozpletl Opletala zapleteného a spletl si ho s Palachem.
Schizo | 2009-11-21 20:29:38 | Reagovat
Reklama
Reklama
15.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Divadelníci pořádají benefici osmdesátníka Zdeňka Dryšla

U příležitosti nedávných osmdesátin svého kolegy Zdeňka Dryšla připravují herci Horáckého divadla Hereckou benefici se Zdeňkem Dryšlem. ...

14.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Nezaměstnanost na Vysočině v lednu stoupla

Na Vysočině přibylo zkraje tohoto roku 638 nezaměstnaných a ke konci ledna nemělo práci celkem 11.266 lidí. Nezaměstnanost se tak v tomto kraji během letošního ...

14.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Počet nocujících turistů na Vysočině loni stoupl

V hotelech, penzionech, kempech a dalších ubytovacích zařízeních Vysočiny se loni vystřídalo 602.225 turistů. V meziročním porovnání ...

14.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Statistika: objem pojistných podvodů vzrostl

Detektivové Allianz pojišťovny, která vloni odhalila pojistné podvody za 322 milionů korun, se nejčastěji setkávají se čtyřmi modely podvodů. V prvním ...

14.02.2019 Aktuality/Komentáře (2)Jihlavské spalovně zatím definitivně neodzvonilo

Jihlava na svém území jednou bude muset mít spalovnu, myslí si náměstek jihlavské primátorky Petr Laštovička (ODS). „Domnívám ...

14.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Rozvodová válka mezi rodiči: Zneužíváš naše dítě, obviňují se

Na Vysočině stoupá počet účelových obvinění z pohlavního zneužívání dětí jedním z rodičů. Na bilanční tiskové ...

14.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Město je schopné zaplatit zimák samo

Výstavba zimního stadionu, založení destinační agentury, sociální bydlení pro lidi v nouzi, dostavba zpevněné dráhy letiště v Henčově, ...

13.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Průvodce nemocnicí získal ocenění v celorepublikové soutěži

Lubomír Dvořáček je už tři roky průvodcem v jihlavské nemocnici. Denně poradí desítkám lidí, kteří kvůli opravám interního ...

13.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Vysočina připravuje stavbu školních budov za asi 45 milionů korun

Kraj Vysočina připravuje výstavbu dvou nových budov pro Střední školu průmyslovou, technickou a automobilní (SŠPTA) Jihlava. Budou je využívat máločetné ...

13.02.2019 Aktuality/Komentáře (4)Za nezalesnění holin na Žďársku padla pokuta

Za to, že nezalesnila tři pozemky po těžbě na Žďársku, dostala firma Projekt Mission od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu 238 tisíc korun. ...

13.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Seberte odvahu a jděte do abstinence

Celý únor si nedát ani kapku alkoholu. Výzva kampaně Suchej únor. Co na ní říká MUDr. Jana Bartesová, primářka oddělení ...

13.02.2019 Aktuality/Komentáře (5)Studie: krajské město málo informuje o dopravě

V současné době se na území města nenachází žádná lokalita, kde by docházelo k častým nehodám s následky na zdraví. ...


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net