Reklama
Dnes je sobota 20.04.2024     svátek má Marcela

Situace lidí bez domova je hanbou bohaté společnosti, znělo galerií

MALÍŘKY Eliška Fialová (vlevo) a Kateřina Burgertová na výstavě v jihlavské Galerii Nonstrop.  Foto: Jiří Varhaník
MALÍŘKY Eliška Fialová (vlevo) a Kateřina Burgertová na výstavě v jihlavské Galerii Nonstrop. Foto: Jiří Varhaník

26.1.2020 Kultura/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

Podruhé v krátké době se venkovní Galerie Nonstrop v centru Jihlavy ohlíží za česko-německou minulostí regionu. Tentokrát jsou ale hlavním tématem sociální absurdity dnešní doby. 
Prostřednictvím tématu Le-genda o svaté Lídě se v galerii současného umění Nonstrop v ulici Malá Lazebnická prezentují do konce února mladé autorky Kateřina Burgertová a Eliška Fialová.
Zalakovanými akrylovými malbami na překližce, instalovanými v chronologickém sledu směrem od náměstí, se výtvarnice zamýšlejí nad problémem vykořenění, jež se týká poválečné historie Československa, a nově nabyté národní identity proklamované v současné ČR. 


Malířky se zároveň pozastavují nad problémem stále narůstající sociální nejistoty, s níž je v současné době konfrontována velká část obyvatel naší země. 
Jak vysvětlil kurátor Galerie Nonstrop Vít Kraus, je na malbách zachyceno obrazové vyprávění o Lídě Bauerové, dceři přeživších jihlavských Němců, která byla sérií okolností vyvržena na okraj společnosti. 
Podnětem byla pro malířky právě česko-německá minulost uměle přetržená vysídlením Němců v r. 1945 a současná sociální situace většiny měst v ČR. Z hlediska formy díla se nechaly inspirovat konkrétním prostorem jihlavské open-air galerie.  

 

Pobuřující realita  
Výstava je tedy podle Krause příležitostí k zamyšlení nad problémem vykořenění, jež se týká poválečné historie Československa a nově nabyté národní identity proklamované v současné ČR. Stejně tak i nad problémem stále narůstající sociální nejistoty, s níž je konfrontována velká část obyvatel. Toto téma také bylo emotivně diskutováno při prosincové vernisáži. 
Jak připomněl Kraus, mapuje samotná Jihlava na svém území přes 80 lidí bez domova. Centra sociálních služeb přitom v průměru využijí pouze dva lidé denně. 
Na leden je v té souvislosti přímo do uličky Malé Lazebnické plánováno uspořádání sbírky šatstva či přikrývek pro lidi v nouzi. Materiál má být prostřednictvím terénních pracovníků předán lidem bez domova na území Jihlavy.

 

Cizost v nás 
Autorky v prezentovaném příběhu spojují fenomény středověku, bezdomovectví a němectví: „Cítím spojitost v tom, že já bydlím v Praze, a tam je sociální situace lidí bez domova asi možná nejvíce patrná ze všech českých měst. Je tam strašně moc lidí, kteří spí ve spacácích někde pod mostem a člověk to vídá každý den. A teď já  jdu, a rezonuje mi to jako něco až středověkého, že je možné v téhle bohaté společnosti, že se tohle vůbec děje, že možná jdu vedle člověka, který třeba zrovna umírá,“ argumentovala jedna z malířek. 
Fenomén „němectví“ podle ní reprezentuje princip „cizosti“: „Protože ta zkušenost bezdomovectví je pro většinu z nás úplně cizí. Je pro nás cizí si představit, že bychom něco takového zažívali.“
Podle reakce kurátora je pobuřující a naprosto absurdní, aby ve 21. století žili kolem nás lidé bez domova: „Průmyslová revoluce 4.0 se dala očekávat na začátku devadesátých let, to znamená, že bychom de facto mohli pracovat tři dny v týdnu. My jsme touto dobou měli jezdit na výlety na víkend na Měsíc. Ale z nějakého záhadného důvodu jedno procento lidí na zeměkouli vlastní půlku zeměkoule. Tak to je pravděpodobně z toho důvodu, že někdo má všeho hrozně moc, a ten zbytek… My jsme vlastně bohatí, máme se dobře, máme co jíst, máme vesměs kde bydlet. Ale na zemi jsou hladovějící lidi, a to je opravdu pobuřující…,“ uvažoval Kraus.    
Svoji úvahu ilustroval vlastními zkušenostmi z pražských Holešovic, kde v patnáctistupňovém mrazu viděl skupiny desítek  bezdomovců, kteří zde nocují: „U stanice metra člověk kličkuje mezi lidmi, kteří tam spí ve spacácích, je to tam úplně plné, je to cítit močí… tristní situace, je to hanba. Kvalita společnosti se samozřejmě pozná podle těch nejslabších. A vypadá to, že my jsme si ty nejslabší vytvořili.“ 
Obě autorky se podle svých slov dlouhodobě zajímají tématem, co dělat se současnou malbou: „Jsme v komfortní situaci lidí, kteří se mají dobře a ještě si můžeme dělat nějaké umění. Tak nás hodně zajímá, jak obrazy dostat ven, aby je někdo viděl a rozuměl jim.“ 

 

Téma odsunu 
Výstava  Legenda o svaté Lídě je v zásadě druhá výstava v Galerii Nonstrop, která se v krátké době týká odsunu německých obyvatel v roce 1945. Tomuto tématu se věnovala také výstava o Jihlavském německém jazykovém ostrově, kterou v roce 2019 v Nonstropu instaloval jihlavský performer Matěj Kolář. 
„Ten obsah není záměrem výběru galerijní rady. Tady nás zaujala především malba a zaujal nás sociální podtext této výstavy,“ vysvětlil Kraus. 
V komentáři zdůraznění tématu odsunu ale Kraus zároveň poznamenal, že „tyto věci se nestaly náhodně. Je potřeba si uvědomit, že z devadesáti procent se naši Němci vzdali českého občanství a přihlásili se k říši. A je potřeba si uvědomit, že umřelo necelých 380 tisíc lidí z naší republiky, což je o něco málo méně, než umřelo Britů. Je to naše minulost, je bolestná, ale ta německá menšina se chtěla stát dominantní a chtěla nás vlastně zlikvidovat.“ 
“My se k tomu ale nevztahujeme. Nezaujímáme žádné stanovisko, nejsme toho schopny, protože to je hrozně daleko,“ reagovaly výtvarnice Kateřina Burgertová a Eliška Fialová.

 

Nové projekty už jsou podány
Městská open-air Galerie Nonstrop je otevřený prostor ve středu historické  Jihlavy, v uličce mezi dolní částí náměstí a farou u sv. Jakuba. Činnost zahájila v březnu 2017.
Galerie je zaměřena na prezentaci současného umění ve venkovním veřejném prostoru, je výzvou pro umělecké projekty, které bezprostředně reagují na genius loci místa a na otevřené povětrnostní podmínky. 
Uzávěrka pro podávání uměleckých projektů v Galerii Nonstrop na roky 2020 a 2021 byla 6. ledna. Výsledky budou pro veřejnost zveřejněny nejpozději 31. ledna 2020 na facebooku a webových stránkách galerie.

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
07.04.2024 KulturaNávod, jak se potěšit

REGION - Vydal jsem si ji pro radost, tvrdí náš novinářský kolega Antonín Zvěřina z Jihlavských listů. Knížečka Básničky a jiné v sobě skrývá téměř čtyři desítky textů, většinou ...

Komentáře (0)
06.04.2024 KulturaZelenkova Elegance molekuly míří z Dejvic i do kin na Vysočině

Také kina po celé Vysočině se připojí 7. dubna od 19 hodin k přímému přenosu divadelního představení z Dejvického divadla v Praze Elegance molekuly. Letošní „dejvická“ projekce po ...

Komentáře (0)
05.04.2024 Kultura Výprava ze školy Havlíčkova si užila hudební zážitek v Rudolfinu

Také letos se žáci ZŠ Havlíčkova Jihlava vypravili do Prahy, aby se zapojili do vzdělávacích programů České filharmonie. Podle pedagožky Aleny Hromádkové je tato aktivita žáků jihlavské ...

Komentáře (0)
04.04.2024 KulturaZelené prasátko a Je to, jak to je, De Facto Mimo hraje v DIODu

Jihlavské divadelní studio De Facto Mimo (DFM) v dubnu dvakrát uvede své inscenace v sále domovského divadla DIOD. Nejprve uvedou dramatik, režisér a herec Martin Kolář a spol. 7. dubna od ...

Komentáře (0)
03.04.2024 KulturaDuben Na Kopečku nabídne přednášky, divadlo i Hoptropáky

Na duben připravilo jihlavské Divadlo Na Kopečku žánrově pestrý program koncertů, přednášek a besed. Hrát se bude také divadlo. • Dubnový program kulturního domu v areálu Psychiatrické ...

Komentáře (0)
02.04.2024 KulturaZoo očekává kočkodany Rolowayovy, lety dravců ustupují chovu malých koček

Zoologická zahrada Jihlava chová přes 250 druhů zvířat. Za sebou má úspěšný chovatelský rok 2023. Pro ten letošní chystá v této rovině několik změn a novinek. Loni zahrada zaznamenala ...

Komentáře (0)
31.03.2024 KulturaZámecké muzeum v Telči má za sebou po rekonstrukci první návštěvnickou zimu

Po bezmála čtyřech letech prací se loni završila náročná a nákladná kompletní rekonstrukce Státního zámku v Telči. Zámek je znovu v provozu od loňského srpna. Díky novým expozicím ...

Komentáře (0)
30.03.2024 KulturaO vzdělávání v zoo je extrémní zájem, letos představí třeba přírodu Vietnamu

JIHLAVA (jv) - Zoo Jihlava loni zaznamenala návštěvnický rekord 354.724 lidí. Rekordů dosáhla také ve své vzdělávací činnosti. Jak uvedla vedoucí vzdělávacího centra PodpoVRCH v Zoo ...

Komentáře (0)
29.03.2024 KulturaVčelí vernisáž

Sto let včelaření na Vysočině je tématem výstavy, která začne ve čtvrtek 28. 3. v 17 hodin v Galerii Smrčná, v suterénu tamního úřadu. Výstava pod titulem Tajnosnubná představí ...

Komentáře (0)
26.03.2024 KulturaObrazy jihlavského malíře Jakuba Tomáše otevírají nové prostory Asya Geisberg Gallery na Manhattanu

Jihlavský malíř Jakub Tomáš vystavuje do 13. dubna v Asya Geisberg Gallery v New York City. Jeho sólovým projektem na téma člověk a umělá inteligence otevřela galerie své nové prostory na ...

Komentáře (0)
25.03.2024 KulturaKlukanova výstava nás vede na Island

o 1. dubna je v jihlavské Kavárně Muzeum na Masarykově náměstí k vidění výstava jihlavského fotografa Petra Klukana. Autor na více než dvou desítkách fotografií představuje ochutnávku ...

Komentáře (0)
24.03.2024 KulturaRekonstrukci sv. Ignáce završí Postní koncert Campanuly

Postní koncert k dokončení obnovy sv. Ignáce zazní ve středu 27. března od 19 hodin v chrámu sv. Ignáce z Loyoly v Jihlavě. Svatojakubská premonstrátská farnost koncertem připomene nedávné ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net