Reklama
Dnes je úterý 28.01.2020     svátek má Otýlie

Lidé z Jihlavska zažili v Rumunsku před třiceti lety dramatické peklo i klidný ráj

JEŠTĚ na přelomu 60. a 70. let minulého století vkládalo mnoho Rumunů do Nicolae Ceausesca velké naděje. Nakonec se ukázal jako jeden z nejhorších komunistických diktátorů. Ačkoliv mnoho obyvatel země trpělo hlady a zimou, inspirován příklady v Číně a Severní Koreji nechal zdemolovat část historického centra Bukurešti, aby tom mohla vyrůst megalomanská stavba, nazvaná Palác lidu. Budova se rozkládá na 330.000 metrech čtverečních a patří k největším na světě.  Zdroj: Facebook
JEŠTĚ na přelomu 60. a 70. let minulého století vkládalo mnoho Rumunů do Nicolae Ceausesca velké naděje. Nakonec se ukázal jako jeden z nejhorších komunistických diktátorů. Ačkoliv mnoho obyvatel země trpělo hlady a zimou, inspirován příklady v Číně a Severní Koreji nechal zdemolovat část historického centra Bukurešti, aby tom mohla vyrůst megalomanská stavba, nazvaná Palác lidu. Budova se rozkládá na 330.000 metrech čtverečních a patří k největším na světě. Zdroj: Facebook

12.1.2020 Aktuality/Komentáře (2), autor:
Pavel Bajer

Ať je náš postoj k Listopadové revoluci v Československu jaký chce, nemůžeme jí upřít jednu věc. Byla naprosto nekrvavá. Například obyvatelé Rumunska podobné štěstí neměli. 
V roce 1989 žilo v Rumunsku okolo čtyř tisíc Čechů. Někteří měli své kořeny na Vysočině. Jako například Leopoldina Janculesku a Hermína Rogojan z města Temešvár. Jejich rodiče pocházeli z Třeště. 
Právě v Temešváru začala revoluce proti režimu komunistického megalomanského diktátora Nicolae Ceausesca (nechával se oslovovat „génius Karpat“ apod). 


Masové demonstrace proti režimu ve městě začaly 16. prosince 1989 poté, co se rumunská tajná policie Securitate pokusila zbavit místního faráře Lázsla Tökese, který bojoval za práva maďarské menšiny. 
Své bezprostřední pocity obě jmenované ženy zachytily v dopise, který zaslaly Josefovi Kubů do Humpolce. 
Kubů zážitky Janculescu a Rogojan zaslal Jihlavským listům, které je otiskly ve svém vydání před 30 lety.  
„Bylo to strašné. Ani za druhé světové války jsme tak netrpěli, třebaže fronta procházela naším městem,“ začaly své dramatické vyprávění o prosincových událostech v Temešváru obě ženy. 
Vánoce roku 1989 strávily spolu se svými rodinami nevesele.  


„Celé vánoční svátky jsme prožili ve sklepě, téměř bez potravy. V celém okolí se ozývaly hrozné detonace, na ulici se nikdo neodvážil, protože po lidech se hned střílelo.“
Právě na Vánoce 1989 skončila revoluce v Rumunsku, která si vyžádala přes tisíc mrtvých. A to především v důsledku střelby příslušníků Securitate do demonstrantů po celé zemi.  
Dne 25. prosince byli po uspěchaném procesu popraven vůdce Rumunské dělnické strany (s komunistickou ideologií) Nicolae Ceausescu spolu s manželkou Elenou v Targovišti. Do rumunského města s bohatou historií manžele převezli vojáci, kteří se přidali k revoluci. Ihned po krátkém procesu oba manžele zastřelili. 


Uspěchanou popravu man-želů Ceausescových odsoudily západní i východní velmoci. 
Moc v zemi převzala Fronta národní spásy v čele s mužem pochybné minulosti a bývalým komunistou Ionem Iliescu.  
„Když jsme po několika dnech konečně ze sklepa vylezli, nemohli jsme své okolí poznat. Tak bylo vše poničeno a rozbito. Spousta mladých vlastenců od 18 do 25 roků byla z vrtulníků a ze zabarikádovaných domů postřílena příslušníky Securitate. 
Raněným nemohl nikdo ani v noci pomoci, a tak byli spolu s mrtvými odvezeni do společných hrobů. Kolik je u nás teď nešťastných rodin, to se ani popsat nedá,“ končí svůj popis revolučních událostí v Temešváru rumunské Češky původem z Třeště. 

A ještě jednou Rumunsko
V srpnu 1968 byl v čele Rumunské socialistické republiky ten samý Nicolae Ceausescu, jako v roce 1989. Tehdy však sehrál pro obyvatele tehdejšího Československa nesmírně pozitivní roli. 
Rumunsko se jako jediný členský stát tehdejší Varšavské smlouvy odmítlo podílet na okupaci Československa. Ceausescu dokonce ostře odsoudil sovětského vůdce Leonida Iljiče Brežněva jako nového Hitlera. Země pro případ, že by byla také vojensky napadena, preventivně mobilizovala. 


Tehdy byli Rumuni na svého „začínajícího“ diktátora Ceausesca ještě hrdí. Rumunsko tehdy pomohlo i mnoha Čechům, kteří se při okupaci nacházeli mimo hranice své země. 
Tradiční rumunskou pohostinnost v tom dobrém slova smyslu mohli poznat studenti a učitelé střední odborné školy jihlavského Motorpalu a dalších podniků při své cestě na Balkán. 
O zážitky z cesty, která se uskutečnila v srpnu 1968, se podělil s Jihlavskými listy před 30 lety jeden z jejích účastníků K. Fukan z Jihlavy. 
Zpráva o okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy zastihla účastníky zájezdu v Bulharsku. Neváhali proto a s autobusem odjeli do Rumunska, které se intervence neúčastnilo. Bulhaři na hranicích naštěstí ještě nedostali pokyny, aby Čechy zadrželi.  
V rumunském hlavním městě Bukurešť se 40členné skupiny učitelů a studentů ujal československý legační rada. 


„Jako prozatímní útočiště nám vybral Sibiu. Ubytovali nás v internátě keramického učiliště, slušně a čistě zařízeného. Na jídlo jsme chodili do hotelu na náměstí,“ popisuje K. Fukan. 
Vše měli zdarma a Fukan se nikdy nedozvěděl, kdo jim to tehdy zaplatil. Říká, že nikdo z nich rumunsky neuměl, a tak se s úřady dorozumívali francouzsky. Rumuni se totiž francouzsky učili ve škole, protože jim byl tento jazyk značně blízký. 
V Sibiu tehdy žilo poměrně velké množství příslušníků německé menšiny, většinou původem ze Saska. 
„Zkoušel jsem se s tamními Němci domluvit po jejich, ale kladli si prst na ústa a bázlivě se ohlíželi po možných udavačích. Po válce byla řada těchto Sasíků odsunuta nebo i utekli, ale ti řemeslníčkové a sedláci přetrvávali,“ vzpomíná na rumunské Němce Fukan. 
V Sibiu strávili celkem dva týdny. Rumuni se jim snažili být ve všem nápomocni. 


„Někteří z vedoucích činitelů města nebo okresu nás litovali, jak budeme žít pod ruskou knutou a nabízeli nám zaměstnání u nich, český zámečník či jiný řemeslník tam byl vysoko v kursu. My jsme však neodolali volání domova,“ uvádí Fukan. 
Češi se ze Sibiu nakonec vrátili do své okupované vlasti. Na rumunskou pohostinnost rádi vzpomínali i po více než 20 letech. 
„Rumunům jsme v srdcích děkovali za pomoc, za jejich přátelská povzbuzení a za útočiště, které nám chtěli poskytnout před temnotou ruského samoděržaví,“ uzavřel K. Fukan.  

Nový komentář

Komentáře

V Rumunsku jsem byl v 1972 na bicyklu a před temnotou ruského samoděržaví mě tam ochránili tím, že za dva týdny pobytu jsem směl pojíst jednu plechovku sardinek a asi tři bochníky kukuřičného chleba s meruňkovou marmeládoul.
fotrák | 2020-01-12 21:28:48 | Reagovat
Spravnej komunista
Soudruh Ceaucescu nechal postrilet tisice vlastencu a ty co nestihl postrilet ho chytly a okamzite odsoudily a okamzite vykonaly rozsudek..
Coz bylo odsouzeno komunistama na Vychode in komunistama na Zapade.[coz by nikdo nepredpokladal]
Ti co tu spravedlnost vykonaly jako kdyby vedely ze jinak by dostal krasnej duchod a mozna i medaily   od presidenta,pokud by si nekdo vzpomnel jak pekne pomahal ceskym turistum a udelal nam laskavost ze nas neprisel okupovat.
Libor Furbacher | 2020-01-13 16:30:46 | Reagovat
Reklama
25.01.2020 Aktuality/Komentáře (0)Stát na bývalé reprezentanty moc nemyslí

Hokejisté Jiří Holík nebo Jan Suchý či atletka Jarmila Kratochvílová. To jsou někteří z legendárních olympioniků, kteří pocházejí z Vysočiny. V době, kdy sportovali, byla finanční ...

25.01.2020 Aktuality/Komentáře (0)Podíl PSJ v jihlavském Teniscentru získala brněnská firma GST sport

JL již na konci loňského roku informovaly, že došlo k prodeji 42 % akcií v jihlavském Teniscentru. Jednalo se o akcie, které měla v Teniscentru vložené firma PSJ a. s. Ta se dostala v roce 2018 ...

24.01.2020 Aktuality/Komentáře (3)Psa s čipem musíte v Jihlavě nahlásit i do městského registru

Jak již JL psaly, od Nového roku musí být všichni psi na základě nového veterinárního zákona označení čipem. Ale to nestačí. Svého očipovaného psa musíte ještě nejpozději do 30. ...

24.01.2020 Aktuality/Komentáře (0)Trojice pochodů letos oslaví kulatá výročí

Jarní turistická sezóna Klubu českých turistů (KČT) v oblasti Vysočina v roce 2020 začne oficiálně 21. března. Slavnostní zahájení (29. ročník) se bude letos konat v Pelhřimově. Po ...

24.01.2020 Aktuality/Komentáře (0)Neděle v zoo patří Dni Austrálie a eurobankovce

Neděli 26. ledna věnuje Zoo Jihlava tématu Austrálie a prezentaci své nové eurobankovky. Ve vzdělávacím centru PodpoVRCH bude od 10 do 15 hodin připraveno malování na obličej, soutěže, ...

24.01.2020 Aktuality/Komentáře (5)Otevření Aventinu? Do příštích Velikonoc!

Možná již na příští Velikonoce budou moci obyvatelé Jihlavy nakupovat v novém nákupním centru Aventin. Centrum od jara 2018 vzniká na výpadovce na Pelhřimov. „Stavbu bychom mohli mít ...

24.01.2020 Aktuality/Komentáře (0)Radnice letos hospodaří se schodkem, do rozpočtu zahrnula i miliony z rezerv

Radnice v Třešti zná už svůj jízdní řád pro hospodaření v letošním roce. Zastupitelé ho schválili loni na svém posledním rokování v prosinci. „Přípravy rozpočtu začaly v září, ...

23.01.2020 Aktuality/Komentáře (0)V Jihlavě chystají plochu na běžkování a sáňkování

Jihlavané budou mít možnost bobovat, sáňkovat nebo lyžovat na Českém mlýně. Při mrazivém počasí se začne část volnočasového areálu zasněžovat tento víkend. Sníh bude udržován ...

23.01.2020 Aktuality/Komentáře (0)Vysočinu čeká dle projekce ČSÚ v dalších desetiletích vylidňování

Vysočinu čeká podle projekce Českého statistického úřadu (ČSÚ) v dalších desetiletích vylidňování a stárnutí obyvatel. Do roku 2070 by počet lidí v tomto kraji mohl klesnout o 16 procent ...

23.01.2020 Aktuality/Komentáře (0)V jihlavské nemocnici začala oprava stravovacího provozu a přišly změny pro pacienty

Před několika dny převzala stavební firma do svých rukou pavilon stravovacího provozu Nemocnice Jihlava. Práce začaly v suterénu a budou pokračovat venkovním schodištěm a zatím se dotknou ...

23.01.2020 Aktuality/Komentáře (4)Před 30 lety zaniklo náměstí Míru

Před 30 lety došlo stejně jako po celé republice i v Jihlavě k prvním zásadním změnám v pojmenování ulic či náměstí. Stalo se tak v důsledku sametové revoluce, kdy u nás padl totalitní ...

23.01.2020 Aktuality/Komentáře (0)Na Vysočině vedou Jakubové a Elišky

V Jihlavě a v Třebíči zaregistrovali více narozených dětí, města Pelhřimov a Havlíčkův Brod zaznamenala pokles. Jihlava V roce 2019 bylo zapsáno na jihlavské radnici celkem 2530 ...


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net