Reklama
Dnes je úterý 28.01.2020     svátek má Otýlie

Vysočina má nové památky, včetně rabínského domu a sochy světce


9.1.2020 Aktuality/Komentáře (2), autor:
-čtk-

Vysočina má nové kulturní památky. Ministerstvo kultury za ně prohlásilo selskou usedlost v Daňkovicích na Žďársku, rabínský dům v třebíčské židovské čtvrti a sochu sv. Jana Nepomuckého s klenutým mostkem v Úhrově na Havlíčkobrodsku. Informace oznámila Ilona Ampapová z telčského pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ).


Dvořákův grunt, jak se daňkovické usedlosti říká, představuje mimořádně cennou ukázku lidového stavitelství. Dnešní podobu získal kolem roku 1873. Zachoval si zdobené průčelí i některé původní prvky v interiéru. "Pozdně klasicistní selská usedlost je svým pozoruhodným reprezentativním zevnějškem, rozlehlostí a neobyčejně dochovaným autentickým stavem, hodnotnou ukázkou selského stavení Žďárských vrchů,“ řekl ředitel NPÚ Telč Pavel Macků.
Dvoupodlažní rabínský dům stojí na Tichém náměstí v Třebíči od 1. poloviny 17. století. Zachoval si řadu autentických konstrukcí včetně takzvaného nůžkového sedlové krovu. Na některých místech interiéru je na původních omítkách dochovaná výzdoba zřejmě z 19. století. Židovská čtvrť v Třebíči, jejíž součástí Tiché náměstí je, je od roku 2003 památkou UNESCO.


Pozdně barokní socha svatého Jana Nepomuckého v Úhrově je z roku 1770. Stojí na hrázi rybníka při severozápadním okraji obce. Její hodnotu podle Ampapové podtrhuje přítomnost nápisu s přesnou datací a informací o donátorovi spolu s umělecky provedeným rodovým erbem rodu Dobřenských. Vznik tohoto sochařského díla lze tak spojit s významnou stavební a hospodářskou činností Václava Petra Dobřenského z Dobřenic. Úhrovecké panství bylo v držení rodu Dobřenských v letech 1752-1888.


Kromě 2983 nemovitých kulturních památek, z toho 16 národních kulturních památek, se na území Kraje Vysočina nacházejí tři městské a tři vesnické památkové rezervace, 22 městských a pět vesnických památkových zón a jedna krajinná památková zóna. Na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO je kromě Třebíče na Vysočině zapsané i historické jádro Telče a poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou.
Pracoviště NPÚ v Telči mimo jiné zpracovává návrhy na prohlašování věcí či objektů za kulturní památky a podílí se následně na jejich evidenci.
 

Nový komentář

Komentáře

sv.Ján český patron
"Pozdně barokní socha svatého Jana Nepomuckého v Úhrově je z roku 1770. Stojí na hrázi rybníka při severozápadním okraji obce. Její hodnotu podle Ampapové podtrhuje přítomnost nápisu s přesnou datací a informací o donátorovi spolu s umělecky provedeným rodovým erbem rodu Dobřenských."
-------------------------------------
"Min uže nět"
A také už zřejmě nikdy nedojde k realizaci "avantgardní" myšlenky, jejíž autor - někdejší redaktor jihlavské Jiskry Milan Dvořák - by nejraději osadil pamětními tabulkami všechny domy s podobnými nápisy v azbuce, jimiž sovětští vojáci v prvních dnech po válce označovali, že byl "kvartal prověren"
Trápila ho otázka, jaký že to vůbec máme vztah k "pokrokovým tradicím", když sdělení gardového poručíka Rvalova "Kvartal prověren - min nět" není zvěčněno pro příští generace podobnou pamětní tabulkou jako třeba to, že "V tomto domě bydlil v roce 1830-31 Karel Havlíček Borovský
. . .  „Historii píše život a je na nás, abychom naši dělnickou, pokrokovou tradici a její symboly lépe ochraňovali a zakládali. Nemohu než sáhnout v této souvislosti pro jiný příklad.
---------------------------------------------------
Kdysi stál cestou na Kalvárii v Jihlavě starý most a na něm socha sv. Jána. 
Starý most ustoupil novému, který se stal vstupem do budoucího moderního sídliště města. Samozřejmě že se nezapomnělo na renovaci sochy sv. Jána
nákladem cca 15.000 korun
i na příslušné místo na novém mostě,
kam by měl být opět umístěn.
Nestane se tak a je to moudré.
----------------------------------------------------
Projektant tu dbal pozorně památky, možná i umělecké. My bychom měli pamatovat na to, aby na ono prázdné místo (kam chtěl projektant sochu znovu umístit) vyplnila soch třeba sportovce"…
"Musíme naše inženýry-architekty učit uctívat památku dělnické třídy a komunistické strany.
A pokud některým z nich tyto myšlenky nejsou blízké, ukládat jim v tomto smyslu konkrétní požadavky
k odbornému ztvárnění.
Generace dnešní i příští ocení bezpochyby skutečnost, jako je plánované postavení pomníku prezidentu Gottwaldovi v sídle okresního města
na památečním místě, z něhož k občanům Jihlavska  promlouval“.
Dnes to lze ještě prostorově řešit.
Za pět let bude pozdě. Tady - i jinde."
----------------------------------------------------
Ještě štěstí, že v historii žádný plod přisluhování tomu, co momentální představuje dobré bydlo, v porovnání se skutečnými hodnotami neobstojí a že nás nic nenutí učit "naše inženýry - architekty myslet a tvořit především ideově, v úctě ke komunistické straně"
Josef Jelínek
Jihlavské listy 28. 6. 94
-----------------------------------------------
Pozdně barokní socha svatého Jana Nepomuckého v Jihlavě na mostu přes Jihlavku v ulici Okružní.
  Jeho realizace vyprojektoval a realisoval Ing. Václav Hlaváč v souladu s stav. povolením I.stavby  i konsolu na kterou měl být původní sv.Ján vrácen vrácen.

"Samozřejmě že se nezapomnělo na renovaci sochy sv. Jána nákladem cca 15.000 korun i na příslušné místo na novém mostě, kam by měl být opět umístěn.
Nestane se tak a je to moudré."
Proč ?
Protože citovaný článek byl sepsán na výročí Vítězného Února v roce 1975.

Lidé, bděte!
kniha od: Julius Fučík
Po smrti autora byly různě vybírány jeho dřívější články, některé z nich byly publikovány i knižně, jiné časopisecky a tahle kniha je zaměřená na odkaz pro další generace, aby člověk bojoval za lepší svět, a obětoval se pro něj.
 Žánr Literatura naučná, Historie
Vydáno 1950, SNDK - Státní nakladatelství dětské knihy
 
 Úvaha o nedostatečnosti materialismu a jeho hodnot
Ján Lauko | Čtvrtek, 2. 1. 2020 v 16:11

Válková se v KSČ podílela na šikaně disidentů. S mužem, který poslal na smrt Horákovou
AKTUALIZOVÁNO
MICHAL PŮR
9. LEDNA 2020 • 11:00
Bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková na přelomu 70. a 80. let minulého století hájila zákony namířené proti tehdejším disidentům. INFO.CZ má k dispozici několik článků, v nichž hlavní favoritka na post ombudsmanky a současná vládní zmocněnkyně pro lidská práva popisuje nutnost resocializace odpůrců režimu. Článek v prvním čísle časopisu Prokuratura z roku 1979 sepsala dokonce s Josefem Urválkem, který se jako komunistický prokurátor účastnil procesu s Miladou Horákovou a nese přímou zodpovědnost za desítky justičních vražd. „Naprosto odmítám, že jsem se jakkoliv podílela na šikaně disidentů. To je absolutní a urážlivá lež,“ reagovala Válková pro INFO.CZ. 
„Smyslem výkonu trestu odnětí svobody je chránit společnost, vést odsouzeného k řádnému životu, k dodržování socialistického právního řádu a pravidel socialistického soužití,“ píše Válková s Urválkem v úvodu článku k takzvanému prokurátorskému nebo také ochrannému dohledu, který mohly soudy ukládat od roku 1973. Komunistickým soudcům uvedený institut umožňoval například přikázat odsouzeným pobyt jen v určitém obvodu, uvalit zákaz návštěvy určitých míst, znemožnit změnu zaměstnání, popíjet alkoholické nápoje a podobně. V podstatě šlo o domácí vězení uvalované na nepohodlné občany.
„Helena Válková obhajovala institut ochranného dohledu jako oprávněného právní postupu. Ten byl přitom převzat ze sovětské praxe jako nedemokratický nástroj, který byl často zneužíván proti politickým oponentům,“ řekl INFO.CZ historik Petr Blažek.
 Článek Heleny Válkové a Josefa Urválka o ochranném dohleduautor: Info.cz
Válková tehdy pracovala ve Výzkumném ústavu kriminologickém při Generální prokuratuře ČSSR (GP ČSSR) a ochrannému dohledu se věnovala dlouhodobě. V časopisu Prokuratura jsou k nalezení dva články z let 1979 a 1981. „Problému“ ale také zasvětila svoji kandidátskou práci v roce 1982 a následně i celou publikaci, která vyšla v roce 1984 (Ochranný dohled, jeho místo, účinnost a možnosti v systému zacházení s recidivními delikventy).
„Brněnský Anthropoid“ i hrůzy nacismu a komunismu: TOP články INFO.CZ o historii
„GP ČSSR plnil vedle jiného důležitou koordinační a dohledovou roli při přípravě politických procesů. Je přitom příznačné, že Válková o využívání ochranného dohledu proti politickým oponentům nepsala a tvářila se, že tento problém neexistuje. Musela přitom o používání tohoto nástroje proti oponentům režimu vědět, neboť o těchto případech vznikla řada interních dokumentů v rámci komunistického bezpečnostního aparátu,“ dodává Blažek.
Ochranný dohled mohl být uložen i běžným recidivistům, ale případy z tuhé normalizace ukazují, že to byl oblíbený nástroj k šikaně disidentů, který má kořeny v tehdejším Sovětském svazu, na což poukazuje i historik Blažek. Generální prokuratura ČSSR se sovětskými prokurátory čile spolupracovala. Válková sama tuto spolupráci popisuje v jednom ze svých článků v časopise Prokuratura nazvaném příznačně „Výchovná úloha hlavního líčení“.
„Z podnětu Všesvazového ústavu pro výzkum příčin a prevence zločinnosti při GP SSSR v Moskvě bylo dohodnuto s Výzkumným ústavem kriminologickým při GP ČSSR v Praze uspořádat společný výzkum výchovné úlohy hlavního líčení, jakožto neobyčejně důležitého úseku soudní práce, kdy zásada veřejnosti umožňuje občanům sledovat proces a vyvozovat z něho určité závěry stran spravedlivosti a či nespravedlivosti a jiných momentů významných pro formování mravního a právního vědomí,“ píše Válková. Ve chvíli, kdy se spolupráce mezi GP ČSSR a GP SSSR prohlubovala, sovětský „vynález“ ničil životy lidí, ve velkém pak po vzniku Charty 77.
Mlátil a psychicky deptal chartisty. Při výslechu Kafka dokonce popálil ruce Třešňákovi
Ochrannému dohledu neunikla řada známých tváří disentu, včetně mluvčího Charty 77 Ladislava Lise. Ivan „Magor“ Jirous mu věnoval dokonce jednu ze svých sbírek poezie. K tříletému ochrannému dohledu byl v září 1981 odsouzen například i sociolog a polistopadový politik Rudolf Battěk.
„Pro Rudolfa Battěka z toho vyplývají tyto povinnosti: a) sdělovat orgánu, vykonávajícímu ochranný dohled (tj. policii) potřebné údaje o zdrojích své obživy a na jeho žádost tyto údaje prokazovat, b) osobně se hlásit u tohoto orgánu ve lhůtách, které on stanoví c) trpět vstup tohoto orgánu do svého obydlí, d) předem oznamovat tomuto orgánu vzdálení se z místa pobytu,“ píše Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných v jednom ze svých hlášení. Battěk měl ovšem obrovské štěstí – z vězení byl nakonec propuštěn na podmínku a ochranným dohledem tak projít nemusel.
Jedno z největších justičních „zvěrstev“ se odehrálo v procesu se zakladatelem samizdatové knihovny Libri Prohibiti Jiřím Gruntorádem, který byl odsouzen v červenci 1981 za „podvracení republiky“ k tříletému ochrannému dohledu, tedy k maximální sazbě. Čtyři dny budovu Městského soudu v Praze obléhali příslušníci StB i VB a nepustili do soudní síně nejen Gruntorádovy kamarády, ale ani nikoho z rodiny. Gruntorád byl prvním, komu byl uložen ochranný dohled na základě politického deliktu, což vyvolalo pobouření i za hranicemi tehdejšího Československa.
„Stávalo se, že policajti přišli ve tři ráno a museli jste je pustit dovnitř. Nemuseli mít žádné povolení a mohli vykonat domovní prohlídku,“ řekl INFO.CZ Gruntorád. Podle něj je rovněž třeba připomínat, že nebýt ochranného dohledu, nezemřel by ve vězení v roce 1988 ani politický vězeň Pavel Wonka. Ten skončil v komunistickém žaláři poté, co porušil podmínky právě ochranného dohledu. Wonku zradil vyčerpaný organismus a nebyla mu ani poskytnuta odpovídající lékařská pomoc.
Disidenti byli vyděděnci, dceři jsem šeptal, že Havel jednou bude prezident, vzpomíná obhájce Hulík
Oslovené disidenty i historiky pobuřuje, že Válková v současnosti nejen zastává funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva, ale rovněž patří k hlavním favoritům na post ombudsmana, tedy veřejného ochránce práv.
„JUDr. Válková byla nejen členkou KSČ, ale byla také součástí justičního aparátu, který se před listopadem 1989 podílel na přípravě zákonů a dalších právních norem, stejně jako na vyhodnocování jejich uplatňování. Je absurdní, že v současnosti zastává roli vládního zmocněnce pro lidská práva a nyní dokonce kandiduje do funkce veřejné ochránkyně práv. Považuji to za naprostý výsměch obětem totalitního režimu a ukazuje to, že se do čela státu skutečně dostávají lidé s nevábnou minulostí,“ uzavírá Blažek.
Sama Válková odmítá, že by se jakkoliv podílela na šikaně disidentů. „To je absolutní a urážlivá lež. Mnohokrát jsme řekla, že jsem za minulého režimu nebyla žádnou hrdinkou, jako mnozí jiní, chtěla jsem se pouze věnovat mé práci a její součástí bylo psaní odborných statí a komentářů, to je celé,“ uvedla pro INFO.CZ.
Institut ochranného dohledu byl podle ní původně namířen na recidivisty, kteří páchají majetkovou a násilnou trestnou činnost. „O tom jsem psala. Jestli, a jak to režim zneužíval, o tom jsem samozřejmě neměla ponětí,“ tvrdí Válková.
--------------------------------------------------------------------------------------
Ilustrace kniha na str.  25 vypadá dost přesvědčivě.
Zajímavé také je kolik let než byla Válková odejíta /asi cca 20 let/ trvala kauza studentského vůdce arch. Laštovičky, se Snášelem. Nedávno zemřelý arch Ruller první post-kom děkan byl ve funkci, což ovlivnila trojice studentů, jejímž vedoucím byl Laštovička.
Oslovené disidenty i historiky pobuřuje, že Válková v současnosti nejen zastává funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva, ale rovněž patří k hlavním favoritům na post ombudsmana, tedy veřejného ochránce práv.
I neosloveného Zdeňka Gryce

V ČEŠTINĚ SE TOMU ŘÍKÁ: „KOZA ZAHRADNÍKEM“
-------------------------
Svatý Jene z Nepomuku, drž nad námi svoji ruku...
https://cske.sk/771-svaty-jene-z-nepomuku-drz-nad-nami-svoji-ruku.html
Odkazem sv. Jana Nepomuckého dnešní době je odstraňovat hřích ze svých srdcí a zvrácenost ze života. 
Zdeněk | 2020-01-09 23:23:18 | Reagovat
Barokní srdce Evropy (1/11)
 Dnes21:30
Vyhledat na Seznam.cz

Barokní epochu zahájilo jen několik málo desítek let trvající období manýrismu. Dříve byl vnímán jako první fáze raného baroka, ale s odstupem času se ukázalo, že manýrismus se od baroka přece jen liší – hlavně strohostí fasád. První díl seriálu představí témata všech příštích epizod, a zároveň na jejich pozadí odvypráví příběh celé barokní epochy, od prvních manýristických staveb až k těm vrcholně barokním. Budeme obdivovat na svou dobu velmi neobvyklou stavbu loveckého zámku Humprecht a nedalekou Jičínskou lodžii, která je přes Albrechta z Valdštejna spojena se známou lodžií Valdštejnského paláce v Praze. Zavítáme do Mikulova na jižní Moravě, kde stojí jedna z nejstarších loret u nás. Kromě několika pražských barokních paláců navštívíme i honosnější šlechtická sídla, například zámek v Buchlovicích, a zajímavé kostely a kláštery, například v Plasech. Baroko však nejsou jen stavby – projdeme se pozoruhodnou zámeckou vodní zahradou v Holešově, alejemi i starými barokními cestami.
 
Zdeněk | 2020-01-09 23:57:35 | Reagovat
Reklama
25.01.2020 Aktuality/Komentáře (0)Stát na bývalé reprezentanty moc nemyslí

Hokejisté Jiří Holík nebo Jan Suchý či atletka Jarmila Kratochvílová. To jsou někteří z legendárních olympioniků, kteří pocházejí z Vysočiny. V době, kdy sportovali, byla finanční ...

25.01.2020 Aktuality/Komentáře (0)Podíl PSJ v jihlavském Teniscentru získala brněnská firma GST sport

JL již na konci loňského roku informovaly, že došlo k prodeji 42 % akcií v jihlavském Teniscentru. Jednalo se o akcie, které měla v Teniscentru vložené firma PSJ a. s. Ta se dostala v roce 2018 ...

24.01.2020 Aktuality/Komentáře (3)Psa s čipem musíte v Jihlavě nahlásit i do městského registru

Jak již JL psaly, od Nového roku musí být všichni psi na základě nového veterinárního zákona označení čipem. Ale to nestačí. Svého očipovaného psa musíte ještě nejpozději do 30. ...

24.01.2020 Aktuality/Komentáře (0)Trojice pochodů letos oslaví kulatá výročí

Jarní turistická sezóna Klubu českých turistů (KČT) v oblasti Vysočina v roce 2020 začne oficiálně 21. března. Slavnostní zahájení (29. ročník) se bude letos konat v Pelhřimově. Po ...

24.01.2020 Aktuality/Komentáře (0)Neděle v zoo patří Dni Austrálie a eurobankovce

Neděli 26. ledna věnuje Zoo Jihlava tématu Austrálie a prezentaci své nové eurobankovky. Ve vzdělávacím centru PodpoVRCH bude od 10 do 15 hodin připraveno malování na obličej, soutěže, ...

24.01.2020 Aktuality/Komentáře (5)Otevření Aventinu? Do příštích Velikonoc!

Možná již na příští Velikonoce budou moci obyvatelé Jihlavy nakupovat v novém nákupním centru Aventin. Centrum od jara 2018 vzniká na výpadovce na Pelhřimov. „Stavbu bychom mohli mít ...

24.01.2020 Aktuality/Komentáře (0)Radnice letos hospodaří se schodkem, do rozpočtu zahrnula i miliony z rezerv

Radnice v Třešti zná už svůj jízdní řád pro hospodaření v letošním roce. Zastupitelé ho schválili loni na svém posledním rokování v prosinci. „Přípravy rozpočtu začaly v září, ...

23.01.2020 Aktuality/Komentáře (0)V Jihlavě chystají plochu na běžkování a sáňkování

Jihlavané budou mít možnost bobovat, sáňkovat nebo lyžovat na Českém mlýně. Při mrazivém počasí se začne část volnočasového areálu zasněžovat tento víkend. Sníh bude udržován ...

23.01.2020 Aktuality/Komentáře (0)Vysočinu čeká dle projekce ČSÚ v dalších desetiletích vylidňování

Vysočinu čeká podle projekce Českého statistického úřadu (ČSÚ) v dalších desetiletích vylidňování a stárnutí obyvatel. Do roku 2070 by počet lidí v tomto kraji mohl klesnout o 16 procent ...

23.01.2020 Aktuality/Komentáře (0)V jihlavské nemocnici začala oprava stravovacího provozu a přišly změny pro pacienty

Před několika dny převzala stavební firma do svých rukou pavilon stravovacího provozu Nemocnice Jihlava. Práce začaly v suterénu a budou pokračovat venkovním schodištěm a zatím se dotknou ...

23.01.2020 Aktuality/Komentáře (4)Před 30 lety zaniklo náměstí Míru

Před 30 lety došlo stejně jako po celé republice i v Jihlavě k prvním zásadním změnám v pojmenování ulic či náměstí. Stalo se tak v důsledku sametové revoluce, kdy u nás padl totalitní ...

23.01.2020 Aktuality/Komentáře (0)Na Vysočině vedou Jakubové a Elišky

V Jihlavě a v Třebíči zaregistrovali více narozených dětí, města Pelhřimov a Havlíčkův Brod zaznamenala pokles. Jihlava V roce 2019 bylo zapsáno na jihlavské radnici celkem 2530 ...


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net