Reklama
Dnes je pondělí 27.01.2020     svátek má Ingrid

Beseda: O euru bychom měli věcně diskutovat

BESEDA 15 let v EU. Druhá zleva Eva Decroix, uprostřed Iveta Fryšová a vpravo Igor Blahušiak.  Foto: Pavel Bajer
BESEDA 15 let v EU. Druhá zleva Eva Decroix, uprostřed Iveta Fryšová a vpravo Igor Blahušiak. Foto: Pavel Bajer

12.12.2019 Aktuality/Komentáře (13), autor:
Pavel Bajer

Více než 30 osob z řad veřejnosti zavítalo na komentovanou diskuzi nazvanou 15 let v EU. Akce se uskutečnila v jihlavské městské knihovně. 
Na otázky týkající se EU odpovídali jihlavská advokátka a politička za ODS Eva Decroix, vedoucí vysočinského odboru regionálního rozvoje Iveta Fryšová a Igor Blahušiak z Úřadu vlády, který má na starosti evropské záležitosti. 
Všichni tři diskutující se shodli, že vstup do EU byl přínosem. Nelíbí se jim však snaha zasahování EU do pravomocí jednotlivých států. Shodli se, že by ČR měla být v ekonomickém jádru, i na tom, že občané ČR se s EU ještě nesžili a považují ji pouze za jakýsi bankomat. Vyhranili se však proti větší politické integraci typu jakýchsi Spojených států evropských. 


Důležitý bod besedy představovala otázka přijetí eura, pro které je dle výzkumů pouze necelých 20 % obyvatel země. Shodli se, že je potřeba o tom věcně diskutovat.  
„Občanům bude potřeba vysvětlit, že se není čeho bát,“ řekl k možnosti přijetí eura Blahušiak. Zmínil, že některé velké české firmy jako Škoda nebo Prazdroj obchodují výhradně v eurech. 
Tvrdil, že přijetím evropské měny by obyvatelé ČR nezbohatli ani nezchudli. Podle něho by ceny byly přepočítané na základě daného kurzu. Zmínil, že EU disponuje nástroji, jak to zajistit. Jako příklad uvedl Slovensko, kde půl roku před přijetím a půl roku po zavedení eura platil zákaz zdražování. 


„Z eura se u nás stala politická otázka. Nemám pocit, že by proběhla věcná a klidná diskuze, co to přinese,“ podotkla Decroix.
Iveta Fryšová upozornila, že přijetí eura se děsí nejen veřejnost, ale i někteří ekonomové. A to z důvodu, že neví, jestli by to přineslo například zhodnocení, či devalvaci měny.  

Nový komentář

Komentáře

EU polopravdy a lži
....zase lži o bankomatu......nadnárodní kapitál ročně odsává z Česka +- 500 miliard zisků- vydělané na dřině českého pracujícího, většinou směr Západ, EU vybírá clo za zboží dovážené do ČR, peníze zůstávají v rozpočtu EU- nikdo neví o jakou částku se jedná, zpátky nám pošlou pár fufníků, a za chvilku ani to ne , staneme se čistým plátcem a snaží se vyvolat dojem, že něco dostáváme........že nám něco dává Německo, Francie :-))) , .......
km | 2019-12-12 07:54:03 | Reagovat
Nene
To není přece pravda:
Firma Tomášek a Jan, producent elektrických vysavačů sídlící v ČR s vlasním vývojem vyrábí v CZ a prodává po Evropě vysavače nevalné kvality a zastaralé konstrukce v továrně se zastaralými stroji z roku 2000. Ročně vydělá zhruba 50mio Kč po zdanění.
Firma Bosch vyrábí také mmj. levné vysavače nevalné konstrukce a také je prodává po celé Evropě. Vyrábí je v ČR v dobře vedené moderní, efektivní fabrice. Ročně vydělá 550mio Kč po zdanění, protože A) je efektivnější B) díky nápisu Bosch prodává 2,5x dráž, než firma Tomášek a Jan. Ke konci roku odvede z ČR většinu svého zisku, 400mio Kč. 150mio zůstalo na investice a další rozvoj. Své zaměstnance platí lépe, má větší benefity, do rozpočtu ČR odvádí 10x více.

Je to dobrý příklad?
Moik | 2019-12-12 09:29:30 | Reagovat
....můžete mi ještě vysvětlit jak platí do rozpočtu 10 x více......zdaněním mzdy zaměstnanců bych tomu věřil, protože má 10 x víc zaměstnanců než fy Tomášek a Jan.....agenturní zaměstnanci, plat dnes průměrný, při požadavckých na výkon ve srovnání např. s erárem těžce podprůměrný.......


https://www.businessinfo.cz/cs/clanky/vetsina-firem-v-cesku-neplati-dane-i-kdyz-se-situace-v-poslednich-letech-zlepsuje-104065.html

...dále to nevysvětluje, proč erár nezdaní nějakým způsobem vejvar nadnárodního kapitálu, klekne na občana, klekne na živnostníka............vedle ročně odtéká 500 000 000 000 do daňových rájů a nic.......jsou politici služebníci občanů nebo nenažraných kapitalistů?.......nebál bych se toho, ten vejvar tady je tak bálečnej, že by kapitál neodešel, nemá už moc kam.....i Čína je často dražší
km | 2019-12-13 07:55:09 | Reagovat
Integrace
Ježiš politici zase diskutovali...pokud tomu dobře rozzumím a článek nekecá, tak z diskuze vyplynulo, že chceme být v ekonomickém jádru, ale nechceme se ho účastnit :-))) Tomu říkám logika. Prostě se buď přizpůsobíme tomu "jádru" nebo odejdeme. Není to na nikom jiném, než na nás. A ať si to moc lidí neuvědomuje, tak z unie už jednou nohou venku jsme. Nepůjde samozřejmě o CZEXIT, to nechceme ani my ani EU, ale jen politicky. Fakticky se už na chodu Unie nepodílíme a soudě podle vývoje posledních zahraničních investic, spolupráce a rozvoje podnikání v ČR už ani nečerpáme výhody. Asi nikdo nechce spolupracovat s národem, kde je 70% proti Euru 50% proti unii, 99% proti pomoci při rozdělení migrantů, 80% proti integraci...ČR míří jednoznačně do izolace a po té ihned na Východ.
Moik | 2019-12-12 09:19:12 | Reagovat
Tak jestli tomu dobře rozumím, máme držet hubu a krok. No to sme na tom východě mohli zůstat.
Dvořák | 2019-12-12 11:30:38 | Reagovat
Co Vám brání se odstěhovat  blíž k tomu probruselskému jádru?Tam dle svých představ vyvíjet aktivitu ve prospěch toho probruselského jádra a jako třešničku si k dsobě ubytovat pár migrantů a pomoci je dle svých představ tam integrovat. 

V souvislosti s omezením vlivu Ruska a Číny zvládnete i následující:
- netopit zemním plynem z Ruska
- nepoužívat PHM z ruské ropy
- nepoužívat elektřinu vyrobenou z ruského reaktoru
- nepoužívat komunikace jejichž složkou je asfalt z ruské ropy
- nekupovat zboží vyrobené v Číně 

Liberální Západ se, stručně řečeno, neobává, že by Rusko mohlo ovládnout svět, ale spíš toho, že většina světa začně fungovat tak, jako dnes funguje Rusko. A zneklidňující je, že Západ Putinovo Rusko už teď připomíná víc, než jsme ochotni si přiznat.

 
blade | 2019-12-12 11:32:03 | Reagovat
"Tak, že v kostce za komunistů pro mne hovno zle"
Pochopte prosím,  "blade" byl jako četař PS-áků řádně mozkově stabilizován.
"Tak, že v kostce za komunistů pro mne hovno zle"
Tedy dobře, takže by se rád pod tu kuratelu vrátil, že ?

blade říká:
Sobota, 24. 8. 2019 v 11:14
Tady je nějaký G-bloger opravdu tu du dum dum
Při odvodu na vojnu jsem na dotaz kam chci jít, jsem řekl k Pohraniční stráži, protože k nějakým bigošům se mi nechtělo. Koukli do nějakých papírů, řekli maturitu má a po základním výcviku ve Volarech a Zadním Chodově jsem se jako veldr. objevil v tzv. prvním sledu na pohraniční rotě Černé jezero, prapor byl v Železné Rudě a brigáda v Sušicích.
Tak, že v kostce za komunistů pro mne hovno zle.
Nyní taktéž a nemám potřebu se nikde stranicky či jinak politicky angažovat
Toliko k Rudým buňkám architekte!

1. blade říká:
Sobota, 24. 8. 2019 v 20:59
"Architekte myšleno elita z pohledu zázemí, zásobování, výstroje, vybavení a pomůcek při službě,
zkrátka tehdy bylo jednoznačně lepší prožít léta vojny u PS."
NEŽ U ČERNÝCH BARONŮ, ŽE ?
 
Zdeněk | 2019-12-12 16:11:10 | Reagovat
Ale jdi ty pomatenče, taky vše sežereš i s navijákem.
Právě dnes ..... BREXIÍÍT  ... hurá, hurá, hurá
blade | 2019-12-13 00:53:33 | Reagovat
....za komunistů zle, ale nejhorší bída byla za Masaryka.....vzpomínalo se často na monarchii......
km | 2019-12-13 10:51:58 | Reagovat
ČEST A SLÁVA ANONYMNÍM POMLUVÁM...
~~....za komunistů zle, ale nejhorší bída byla za Masaryka.....vzpomínalo se často na monarchii......
km | 2019-12-13 10:51:58 | Reagovat
------------------------------------------------------------------------
AKCIOVÁ SPOLEČNOST POST KOMUNISTICKÝC RUDOCHŮ S 5 LETOU TRADICÍ:
Má dlouhou minulost:
"čtenář"
"pozorovatel"
Zajímavý styl pomluv na TGM,

Kdy se anonym odvolává na anonyma:

Nihil novi sub sole !
Nic nového pod sluncem. V padesátých letech minulého století obdobně chodili starci pod rádoby důvěryhodnou značkou Osvětová beseda po školách a vykládali prvňáčkům, jak Masaryk střílel do dělníků.
čtenář | 2015-06-19 16:23:47 | Reagovat

pak na Václava Havla:
Abys pořád neplakal, Zdeněčku, na uklidnění něco pozitivního.
Tedy pohádka.
Rybář chytil zlatou rybku. Ta mu říkala: "Když mne pustíš, splním ti tři přání". "Tak dobře", povídá rybář. "Už mne to tady nebaví, je mi zima, chtěl bych být ve vyhřáté chatě, nějaké dobré pití ..." Než domyslel, byl v luxusní chatě u praskajícího krbu, na stole šampaňské. "No jo, ale sám? Chtěl bych tady mít nějakou pěknou babu". Než domyslel, seděla mu na klíně sexy dvacítka. "Tak to si dám líbit, teď už potřebuju jen jedno: pořádného ..." (určitě víš co, Zdendo, začíná to na Č). Než domyslel, byl tam Havel.
Určitě ses tímto pozitivem potěšil. Dříve jsme slavili Měsíc československo-sovětského přátelství, nyní slavíme Měsíc Havla. Úroveň stejná.
čtenář | 2016-10-04 09:25:51 | Reagovat
 
Zdeněk | 2019-12-13 22:41:19 | Reagovat
PS. Kdypak soudruh 3 jmen se představíí,těžko, že ?
Zdeněk | 2019-12-13 22:44:27 | Reagovat
PS. aby nebyl ma jeho úrovni...Ing.arch.Zdeněk Gryc
Zdeněk | 2019-12-13 22:46:15 | Reagovat
....v nějakém článku bylo uvedeno, že se střílelo i do dětí.....mám ho najít? 
km | 2019-12-14 08:33:03 | Reagovat
Reklama
23.01.2020 Aktuality/Komentáře (3)Před 30 lety zaniklo náměstí Míru

Před 30 lety došlo stejně jako po celé republice i v Jihlavě k prvním zásadním změnám v pojmenování ulic či náměstí. Stalo se tak v důsledku sametové revoluce, kdy u nás padl totalitní ...

23.01.2020 Aktuality/Komentáře (0)Na Vysočině vedou Jakubové a Elišky

V Jihlavě a v Třebíči zaregistrovali více narozených dětí, města Pelhřimov a Havlíčkův Brod zaznamenala pokles. Jihlava V roce 2019 bylo zapsáno na jihlavské radnici celkem 2530 ...

23.01.2020 Aktuality/Komentáře (0)Fotosoutěž má mapovat obyčeje 

Obyvatelé našeho kraje se mohou přihlásit do fotosoutěže Výroční obyčeje česko - rakouského příhraničí. Úkolem je vyfotit snímek reportážní, či umělecký v regionech jižních Čech, ...

22.01.2020 Aktuality/Komentáře (0)Prázdniny v Jihlavě budou o dva dny delší

Příští týden čekají na děti pololetní prázdniny, které o jeden den prodlouží první únorový víkend. Školou povinné děti budou mít volno v pátek 31. ledna 2020. Už teď se ale mohou ...

22.01.2020 Aktuality/Komentáře (8)Jihlava zaplatí za projekty k multifunkční aréně 65 milionů

Jihlava zaplatí za kompletní projektovou dokumentaci pro novou multifunkční arénu skoro 65 milionů korun. Zakázku dostal vítěz architektonické soutěže, jímž byl Josef Chybík ve spolupráci ...

22.01.2020 Aktuality/Komentáře (0)Letošní kulturní akce podpoří Vysočina více než osmi miliony

Vysočina letos plánuje podpořit asi tři desítky sportovních, kulturních či společenských akcí více než osmi miliony korun. Největší částku kraj vyčlenil stejně jako loni pro Mezinárodní ...

22.01.2020 Aktuality/Komentáře (0)Na Vysočině loni řádil černý kašel

Téměř pětinásobný nárůst případů černého kašle zaznamenali v uplynulém roce hygienici na Vysočině. Zatímco v roce 2018 bylo v našem kraji hlášeno 24 pacientů s tímto onemocněním, ...

22.01.2020 Aktuality/Komentáře (0)Kromě zpravodaje mají i videomagazín

Před rokem začalo nové vedení radnice v Dolní Cerekvi opětovně vydávat tištěnou formu s aktuálními informacemi o městysi. Čtvrtletník v počtu 500 kusů dostávají zadarmo jednotlivé domácnosti ...

21.01.2020 Aktuality/Komentáře (0)Bydlíte v Jihlavě a vlastníte psa? Na očipování a nahlášení do městského registru už máte jen 10 dnů

V Jihlavě musí lidé nahlásit čipovaného psa do městské evidence, povinnost by podle místní vyhlášky měli splnit do konce tohoto měsíce. Vyhlášku město vydalo proto, že neexistuje centrální ...

21.01.2020 Aktuality/Komentáře (0)Ve Štěpánově se ptačí chřipka u dalších dvou chovů nepotvrdila

Ve Štěpánově nad Svratkou se nepotvrdila ptačí chřipka u utracených slepic dalších dvou chovatelů, kteří sousedí s nakaženým malochovem. Informaci řekl mluvčí Státní veterinární ...

21.01.2020 Aktuality/Komentáře (0)Začala modernizace psychiatrické nemocnice v Havlíčkově Brodě

Psychiatrická nemocnice v Havlíčkově Brodě zřizovaná ministerstvem zdravotnictví začala s modernizací jednoho ze svých pavilonů. Zaplatí za ni takřka 69 milionů korun bez DPH. Dodavatel ...

21.01.2020 Aktuality/Komentáře (1)Výraz bezmoci, komentuje majitel parkovacího stání vyvěšení galerie

Vyvěšením série fotografií, kterou nazval „Galerie parkování debilů“, reagoval Petr Kubíček z Jihlavy na opakované parkování aut před vraty svého parkovacího stání v horní části ...


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net