Reklama
Dnes je neděle 19.01.2020     svátek má Doubravka

Poradkyně parlamentu EU: Jsem Češka jako poleno, ale považuji se za Evropana

JEDNÍM ze zásadních „zlomů“ v životě považuje Jana Fašinová, finanční poradkyně Evropského parlamentu, dobu, kdy se začala učit cizí jazyk - němčinu. Foto: Petr Klukan
JEDNÍM ze zásadních „zlomů“ v životě považuje Jana Fašinová, finanční poradkyně Evropského parlamentu, dobu, kdy se začala učit cizí jazyk - němčinu. Foto: Petr Klukan

9.12.2019 Aktuality/Komentáře (21), autor:
Petr Klukan

„Nerada lítám,“ přiznává Jana Fašinová, rodačka z Pavlova na Jihlavsku. Přitom je jednou z těch, kdo prostě létat musí. Pracuje totiž v Bruselu v Evropském parlamentu. 
Doma se ukázala na podzim. Při té příležitosti absolvovala i besedu ve stonařovské škole. Žákům přiblížila evropské instituce. A děti uviděly „člověka z masa a kostí, který seděl ve stejné lavici jako oni a nyní je v Bruselu“. 
Ukazuje tak, že Evropský parlament není tou dalekou až imaginární institucí, ale je tvořen lidmi a Jana Fašinová je jedním z nich. 


„Děti jsou ochotné naslouchat. Nedělám žádnou politickou propagandu, vysvětluji jim, jak fungují evropské instituce,“ říká hned v počátku. Svým příkladem dokazuje, že i člověk z malé vesničky se může dostat do nejvrcholnějších orgánů Evropské unie. 
Pro děti v 9. třídě připravila kvíz v angličtině. „Výborně válely,“ zhodnotila výsledek. Několikrát již přednášela i na jihlavském gymnáziu. 
Jana Fašinová je finančním poradcem ve frakci Evropské lidové strany, která je největší frakcí (má 180 mandátů) Evropského parlamentu. Z českých politických stran do ní patří KDU-ČSL a TOP 09. Dohlíží zde na správné využití financí. 

 

Němčina od 4. třídy
Své první krůčky za vzděláním udělala v 1. a 2. třídě v Pavlově. „Měla jsem úžasnou paní učitelku Blanku Kozlíkovou,“ vzpomíná, „byla velmi hodná a dokázala nás motivovat k učení.“
Jana Fašinová není jedináček, má ještě tři starší sestry. „Ony mě zneužívaly, když jsme si hrály na školu. Já byla vždy žákem a ony učitelkami,“ směje se. Možná i to jí pomohlo. Když totiž přišla do 1. třídy, uměla už číst a psát, i když, jak přiznává, doma se naučila špatně psát písmeno K.
Další třídy základky absolvovala ve Stonařově. „Když byly závěje, tak se do školy nejelo, protože autobus zůstal viset v pavlovském kopci.“ 
Opět se jí vybavuje další jméno – učitele Lišky, který je vedl k hudbě. Začala tedy hrát na kytaru. 


Zásadní zlom prý nastal ve 3. třídě, kdy její tatínek, který pracoval v Jihlavě, ji přihlásil do DKO na němčinu, kam sama začala jednou týdně jezdit. 
„Spustil tím linii, která běží celým mým životem. Jsem mu za to velmi vděčná.“ Tou linií myslí německý jazyk. 
Němčinou ji provázela paní učitelka Libuše Blažková. „Každou hodinu mě zkoušela, a tak mě motivovala, protože jsem nechtěla žádnou špatnou známku.“ 
Na škole byla povinná ruština, na gymplu pak přidala k němčině i angličtinu.
„Chtěla jsem být učitelkou v mateřské škole,“ odpovídá na dotaz, čím vlastně jako malá chtěla být. To se jí sice nevyplnilo, ale dle jejího úsměvu jí to vůbec nevadí.  

 

Otevřené hranice
Po maturitě, kdy již byly hranice otevřené, se seznámila s rodilým mluvčím němčiny. A odešla pracovat jako au-pair do Německa. Zde prý nastal další zásadní zlom v jejím životě. Rodina, pro kterou pracovala, jí zaplatila výuku němčiny, kterou zakončila s diplomem. 
Pak se vrátila zpět do Česka, získala titul bakaláře na pedagogické fakultě a magistra na fakultě sociálních věd. 
Když studovala na magistra, vyjela v rámci studijního programu Sokrates (dnes Erasmus) kam jinam než do Německa. Aby si tu přivydělala, vzala brigádu v Dresdener bank. Zde se její pozornost upřela ekonomickým směrem. Nakonec tu zůstala několik let v oddělení ratingového poradenství. 


A jak vůbec „přičichla“ k Evropskému parlamentu? Během studií mezinárodních vztahů v Praze potkala jednoho Němce. Když se v roce 2009 Martin Kastler stal europoslancem, vzpomněl si na šikovnou a jazykově dokonale vybavenou kamarádku. Jana Fašinová se tak stala jeho asistentkou. 
„Tři roky jsem pro něj pracovala,“ potvrzuje. Pak přešla pracovat do frakce Evropské lidové strany, kde zúročila své ekonomické znalosti. 

 

Na kandidátce u Štětiny
Během práce pro Parlament se setkala s řadou osobností. Na jednoho vzpomíná obzvláště ráda. Na europoslance Jaromíra Štětinu, který byl v parlamentu za TOP 09 a STAN. 
Když se do dalšího volební období s topkou nedohodl, založil hnutí Evropa společně (ESO). A místo na kandidátce nabídl i Janě. „Brala jsem to jako výraz uznání. Chtěla jsem ho podpořit i proto, že v parlamentu odvedl spoustu práce a byl tam skutečně vidět.“ 
Frakce, v níž pracovala, jí musela kandidaturu povolit. „Kampaň jsem dělala ve volném čase mimo pracovní dobu,“ dodává s tím, že bylo víceméně jasné, že se do europarlamentu nemůže dostat. Pro lidi v Česku byla neznámá. 


Lákalo by jí být europoslankyní? „Určitě!“ odpoví jednoznačně. „Mohla bych zúročit všechny své zkušenosti. Vyznám se tu, orientuji se ve strukturách, vím, ´jak to chodí´, a to je velké plus.“ 
Česko má však jen 21 poslanců a v „její“ frakci jich je pouze 5. Mohou vůbec něco prosadit? „Samozřejmě,“ řekne stejně přesvědčivě. A pak vysvětluje, jak na to. Veškerá práce se odvádí „mimo kamery“ – ve výborech a politických frakcích. Velmi dobrá znalost jazyka je zde nutností. To hlasování, viditelné na kamerách, je už jen výslednicí. 

 

Záleží na každém z nás
Vrátí se natrvalo do Čech? „Návrat? Zatím asi ne. Jsem Češka jako poleno, ale považuji se za Evropana.“ Když jí prý nabídnou zajímavé místo třeba v Madridu, sbalí kufry a večer je tam. „Nevidím v tom problém.“
To vše je ale možné jen díky pádu komunismu. Do Janiných 15 let byla stejně jako všichni ostatní v kleci, za ostnatými dráty. Musela si dávat pozor, co si myslí a co lze říkat. 
„Sametová revoluce byla pro mě šťastně ´načasovaná´. Otevřel se celý svět, nejen Evropa. Otevřely se nám nové horizonty v literatuře, umění… je obohacující, když se člověk může dozvídat nové věci v cizích jazycích.“
A jak dodává, znalost jazyka vám pomůže nejen komunikovat, ale vstřebávat prvky kulturní, společenské… dané země. 


Tam směřuje i své besedy a přednášky pro mladé. „Motivovat je, aby měli chuť podívat se za ten kopec…“ Možnosti na to mají. Chce to být jen aktivní. 
„Nikdo jiný nás nikam neposune, člověk se musí sám snažit a překonávat překážky…a pak je za to odměněn.“ Širšími obzory, nadhledem, znalostmi… „Záleží na každém z nás, zda chce poznávat něco nového.“ 
Jaký je její sen? zazní poslední otázka. „Sen?“ opakuje a po chvilce zmíní něco zcela jiného než Unie nebo práce: „Abychom byli všichni zdraví.“  

Nový komentář

Komentáře

.....Je zajímavé, že zločinecká EU se snaží znormovat kde co, ale minimální mzdu stejnou v celé EU nezavede........a víte proč milé děti?..........protože jste byly pasovány v 89 do role levných agenturních otrůčků pro firmy ze Západu......budete další zdroj báječných zisků..........a teď další pohádky o hodné EU........
km | 2019-12-09 07:30:10 | Reagovat
Asi tak
Pokud je něco zločinecké, měl byste to nahlásit. Stejnou minimální mzdu v EU? Jinak dobrý? Vy asi budete geniální ekonom. Nemilé dítě. Vaše žvásty jsou jako okopírované od komunistů, kteří se opravdu nemoho smířit s tím, že nejsou u vesla. Zkuste si nastudovat, kolik ČR do EU dává a kolik dostává, kdo tam dává nejvíc. Prosím fakta a ne přitroublé plácání ale Vojta Filip, vedený ve svazcích STB jako Falmer.
LF | 2019-12-09 11:14:23 | Reagovat
...tak pokud ve sjednocené Evropě dostane pracující z Východu za stejnou práci třetinovou mzdu oproti pracujícímu ze Západu, při stejných životních nákladech, tak nejde o nic jiného než zlo a vychcanost.........a odpustíme si nějaké kavárnické kecy, že máme nižší produktuvitu práce, že ???....kdyby byla produktivita opravdu tak nízká, kde by se pak vzal ten půl bilion, který každoričně z ČR odtéká směr Západ.......... a jsou další mnohamiliardový odvody, který jdou ven, úroky za uměle vytvořený státní dluh atd atd......a možná nám jako něco dali, situace se bude brzy  obracet /někde bylo uvedeno kolem roku 25/ a ČR se má stát už jen čistým plátcem do rozpočtu EU.......přestane být v budoucnu jen čistým plátcem???....celkem by bylo  zajímavé třeba  porovnat roční  tzv eu dotace a clo, které EU vybere za zboží dovážené do ČR  a je přijmem EU.......

https://video.info.cz/strunc/korporace-z-ceska-odvadeji-biliony-a-politici-to-neresi-jde-i-o-vase-mzdy-varuje-svihlikova-43664.html
km | 2019-12-09 11:58:49 | Reagovat
...budování multikulti Evropy je další zločin / my sami jsme nedokázali žít v jednom státě se Slováky, ale s hochy z Afrky a islamisty  to už vyjde :-)) a zločiny teprve budou.........na idnes další případ z tisíců:

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/nemecko-hasic-vrazda-augsburg-mladici-skupina.A191209_095215_zahranicni_dtt

a snad paní dětem dělila, že nový předseda Evropské rady nemá v oblibě střední Evropu, tedy i je:

Nivinky.cz:
Michel už v minulosti kritizoval údajně nedostatečnou solidaritu zemí východní částí Evropské unie v migrační krizi. "Není možné, aby některé země považovaly EU za bankomat, ze kterého mohou dostávat podporu na svůj hospodářský rozvoj, a zároveň odmítat princip solidarity v otázce migrace," řekl v pátek liberální belgický premiér.

-----a opět polopravdy až lži o bankomatu-------
km | 2019-12-09 14:54:22 | Reagovat
Baví se dva turci v německým metru: "Tak jsem slyšel,že už jsou v Německu dva miliony turků". A za nima sedící babička tiše prohodí :" Taky tady byly dva miliony židů."
Dvořák | 2019-12-09 16:07:35 | Reagovat
JE ANONYMNÍ POMLUVA ZLOČINEM? NEBO JENOM MORÁLNÍM SELHÁNÍM ?
.....Je zajímavé, že zločinecká EU se snaží znormovat kde co,
Jako střet zájmů Babiše. . .
"čtenář"-i,  "pozorovatel", nyní "km" . . . oslovuje milé děti?
Vzorem v CZ není TGM, ale moralista 1 ANONYM !
Kdypak se soudruh uráčí podepsat ?
Je to proto, že východ Evropy včetně nás byla kolonie Ruska.
Stejně jako NDR.
Tam kde Evropu osvobodila armáda USA tomu bylo a je doposud jinak, že ?
Německo se ekonomicky, přes veškeré snahy po odchodu okupanta, 
Před 30 lety, jak právě vzpomínáme nedokázalo ekonomicky zcela vyrovnat.
Je to ovšem legrace proti mzdám na Ukrajině.
Politika v Evropě i v Americe se promítá do jednosměrné komunikce.
"blade" hlídal hranice, aby Češi nemohli do Alp. Trampovi ploty v USA mají opačnou funkci, že ? _
Vřele doporučuji porovnat životní úroveň
a věk dožití v Rusku a západní Evropě.
A kdo se kam tlačí. . .
Všichni nejsou blbci,
Všichni nejsou anonymové!
Milé dítě, že ?
 
Zdeněk | 2019-12-10 22:48:02 | Reagovat
....ještě lépe, vřele doporučuji porovnat životní úroveň ne s Ruskem, ale s  Bangladéši.......je zajímavé, že tzv. havlisti všeobecně mají snahu porovnávat vše s tím horším......Vy můžete někoho oslovovat soudruhu, k jakýmu bolševickýmu výročí jste dohnal skluz při výstavbě budovy OV KSČ.... k výročí VŘSR nebo Vítěznému únoru soudruhu???........napište ještě něco o morálním slehání......
km | 2019-12-11 06:44:09 | Reagovat
MORÁLKA ANONYMA
....ještě lépe, vřele doporučuji porovnat životní úroveň ne s Ruskem.
ALE SE SOUSEDNÍM NĚMECKEM
napište ještě něco o morálním slehání......
km | 2019-12-11 06:44:09 | Reagovat
morální selhání je anonymní sprostá pomluva pod třemi nickami:
"čtenář" "pozorovatel" nyní "km"
Hlavně Zdendo nezapomeň, že ta lavička musí být pořádně vypolstrovaná.
Aby společensky unavený bezďák měl pohodlné spočinutí. A Havlova lahvička při ruce na památku tohoto alkoholika takového bezďáka také potěší. Bude vyřvávat spokojeně tuřím hlasem: Sláva Havlovi. Tak nezapomeň !
čtenář | 2016-04-13 13:14:57 | Reagovat
Už jste poslal papeži žádost, aby Vaška Flašku kanonizoval?
Tím myslím prohlásil za svatého, nikoliv vystřelil z kanónu. Tak by se jen rozptýlil, vytvořil smog a škodil dál. Myslím svatého, abyste ho mohl adorovat a nosil  mu obětinky. 
čtenář | 2015-06-11 20:34:42 | Reagovat

 
Zdeněk | 2019-12-11 13:17:20 | Reagovat
PROČ ?
"víte proč milé děti?...."
Desítky tisíc lidí vyšly proti Babišovi
REDAKCE SEZNAM, TOMÁŠ SVOBODA, VOJTĚCH VEŠKRNA
 „Konec vlády jedné straky.“ Desítky tisíc lidí vyšly proti Babišovi.
VČERA 22:11
Podle policie se asi 35 tisíc lidí sešlo na Václavském náměstí, aby demonstrovali za odstoupení premiéra Andreje Babiše.
Dav se následně přesunul na Hlavní nádraží.
Demonstraci svolal Milion chvilek po událostech minulého týdne.
Článek
Tři konkrétní požadavky zazněly na úterní podvečerní demonstraci proti Andreji Babišovi.

„Andrej Babiš musí odstoupit.

 Agrofert musí přijít o veřejné peníze.

A nechceme platit průšvihy premiéra,
takže ať Babiš vrátí, co mu nepatří,“

 shrnul na závěr protestu Mikuláš Minář, hlavní tvář organizátorů z Milionu chvilek pro demokracii.
„Chceme mít politiky, kteří nelžou,
nekradou a nejsou ve střetu zájmů.
Bohužel musíme konstatovat, že to není případ našeho předsedy vlády Andreje Babiše,“ řekl také na Václavském náměstí Mikuláš Minář z Milionu chvilek.
----------------------------------------------------
"víte proč milé děti?...."
dlouholetý zasloužilý "tatíček anonymů",
nemůže a nemůže jako občan stát za svým názorem ?
 
Zdeněk | 2019-12-11 09:40:21 | Reagovat
Pro ,,ekonoma" km :-)
Pro toho odborníka, co by zavedl v celé EU stejnou minimální mzdu:   Češi jsou téměř třikrát méně produktivní než Němci, lepší jsou už i Slováci. Plán, co s tím, se stále hledá..https://ekonom.ihned.cz/c1-66689160-jak-z-montovny-udelat-mozek
Čisté příjmy z EU loni v Česku dosáhly 45 miliard. Většinu platí Němci...https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/cr-loni-ziskala-z-eu-o-45-3-miliardy-kc-vice-nez-zaplatila/r~bd23e238255d11e9aaa70cc47ab5f122/
ČR loni obdržela z unijního rozpočtu 94,9 miliardy korun a odvedla do něj 49,6 miliardy korun. Česko tak zůstalo stejně jako v předchozích letech čistým příjemcem peněz z EU.
https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/cr-loni-ziskala-z-eu-o-45-3-miliardy-kc-vice-nez-zaplatila/r~bd23e238255d11e9aaa70cc47ab5f122/
Takže ekonome. 
 
LF | 2019-12-09 18:01:14 | Reagovat
a 400 mld od těch "neproduktivních" odteklo ven. Ekonome!
fotrák | 2019-12-09 22:23:56 | Reagovat
Kdyby mi přišel potomek s tím, že jde za Štětinou, agentem STB, zpytoval bych svoji hrubou výchovnou chybu.
fotrák | 2019-12-09 22:31:00 | Reagovat
Můžete dát prosím odkaz zdroje? Děkuji. To, že jste museli fotráku pustit moc vás jistě trápí, ale asi jste věděli proč. Kde by to bylo bez zahraničních investic? Ta vaše umělá zaměstnanost a dráty na hranicích to daleko nedotáhly.
LF | 2019-12-10 09:20:24 | Reagovat
.....zahraniční investice tu nejsou proto, aby pomohli našemu lidu po bolševickém útlaku, ale proto, aby se přetavili ve zlato, pracovní síla je tu báječně levná.......těžko posoudit, co je lepší, zda umělá zaměstnanost a dráty, či posun pracujícího na pacholka nadnárodního kapitálu, který ještě musí dělat i za dva při třetinovém platu......... za  dráty co by někteří za ně dali, třeba příbuzní po obětech muslimského teroru.......já vím , jak říkají kavárníci- u nás není......ZATÍM.....
km | 2019-12-10 12:33:30 | Reagovat
pomohly, přetavily
km | 2019-12-10 12:43:28 | Reagovat
Oficiálně i neoficiálně
Kapitál odtéká z Česka několika způsoby. Tím oficiálním a nejčastějším je rozdělení části zisků mezi akcionáře, tedy dividendy. Loni takto odešlo 289 miliard korun na rozdělených ziscích, což je o 62,5 miliardy více než v roce 2015. Ani letos to nebude výrazně méně - podle nejnovějších odhadů České národní banky (ČNB) přes 250 miliard korun. "To je sice méně než loni, ale stále je to nadměrně vysoké číslo odpovídající až pěti procentům hrubého domácího produktu České republiky," řekl TÝDNU Michal Pícl, ředitel odboru analýz a informací Úřadu vlády ČR.
Zahraniční vlastníci ale využívají i jiné možnosti, jak z Česka dostat peníze. Odhaduje se, že včetně zmíněných dividend je to až 700 miliard ročně. Šetří třeba na mzdách. Běžnou praxí jsou i triky v rámci vnitropodnikového účetnictví, kterým se z dceřiných firem vysávají nezdaněné výnosy a vytváří silný tlak na snižování nákladů. V důsledku tohoto tlaku si pak tuzemští zaměstnanci stěžují na "macešské" chování ze strany zahraničních koncernů - nízké mzdy a neochotu investovat.
Dalším trikem je převod veškerých informačních a telekomunikačních služeb do zahraničí. To znamená, že třeba za servis počítačů, který by si mohly společnosti v Česku zajišťovat interně (a mnohem levněji), musí platit centrále nebo jiné firmě spadající pod daný koncern. Například Erste Group takto odčerpá z České spořitelny každoročně okolo dvou a půl miliardy korun.
celý článek:

https://www.tyden.cz/rubriky/byznys/cesko/jak-zahranicni-firmy-doji-cesko-odtece-az-700-miliard-rocne_457806.html

 
km | 2019-12-10 12:40:41 | Reagovat
A tuhle blbost vypustí do éteru.
kaa | 2019-12-09 18:02:48 | Reagovat
Poděkování Janě Fašinové
Nerada lítám,“ přiznává Jana Fašinová, rodačka z Pavlova na Jihlavsku. Přitom je jednou z těch, kdo prostě létat musí. Pracuje totiž v Bruselu v Evropském parlamentu.
Doma se ukázala na podzim. Při té příležitosti absolvovala i besedu ve stonařovské škole. Žákům přiblížila evropské instituce.
David Kratochvíl:
"Obyvatelé Pavlova u Telče, bývalí žáci a pozvaní hosté si v sobotu 28. září připomenou padesáté výročí mateřské školy v Pavlově. Pořadatelé stanovili začátek akce ve 14 hodin. Kromě kulturního programu bude možné prohlédnout si i interiér školského objektu."
----------------------------------------------------------
Dost jsem koukal, že si někdo po 50 letech vzpomene. Napřed do kostela, jehož interiér jsem navrhoval pro pana faráře Opravila-Hroznatu.  Pak do mateřské školky, kterou pavlovští postavili v akci Z  v rustikální architektuře s výhledy orientovanými na místní "Parthenon" s kostelem. Syn patrona těchto akcí pan Popelář uváděl 50tiny, bylo cítit, že vstřícné a sousedské vztahy stále trvají. Stavební část nyní víceúčelové školy nakreslil pan Fašina s realizací nebyl žádný problém.
"Jana Fašinová, rodačka z Pavlova na Jihlavsku". Na kandidátce u Štětiny
Během práce pro Parlament se setkala s řadou osobností.
Na jednoho vzpomíná obzvláště ráda. Na europoslance Jaromíra Štětinu,
 který byl v parlamentu za TOP 09 a STAN.
Když se do dalšího volební období s topkou nedohodl, založil hnutí Evropa společně (ESO). A místo na kandidátce nabídl i Janě. „Brala jsem to jako výraz uznání. Chtěla jsem ho podpořit i proto, že v parlamentu odvedl spoustu práce a byl tam skutečně vidět.“
Lákalo by jí být europoslankyní? „Určitě!“ odpoví jednoznačně. . .
To vše je ale možné jen díky pádu komunismu. Do Janiných 15 let byla stejně jako všichni ostatní v kleci, za ostnatými dráty. Musela si dávat pozor, co si myslí a co lze říkat.
„Sametová revoluce byla pro mě šťastně ´načasovaná´. Otevřel se celý svět, nejen Evropa. Otevřely se nám nové horizonty v literatuře, umění… je obohacující, když se člověk může dozvídat nové věci v cizích jazycích.“
Na jednoho vzpomíná obzvláště ráda.
Na europoslance Jaromíra Štětinu,
partnera prvního profesora ekologie a děkana Otakara Štěrby.
Jestli někdo něco skutečně ve vzdálených prostorách zeměkoule něco viděl a zažil tak jsou to oni.
Své poznatky publikovali v knihách i článcích. Vloženo:
 Datum: 14. 7. 2017 22:31:55
 Předmět: Hora náhod
  
Když po několika dnech přistálo v Ruzyni letadlo, které Dinu přivezlo domů, nevítal ji červený koberec, ani nikdo z tělovýchovných institucí.
V letištní hale čekal:
Hombre Štěrba,
syn Michal, kterému bylo 17 let,
Mirek Štětina,
sportovní redaktor Mladé fronty Pavel Vitouš
Po dalších čtyřech letech vydalo nakladatelství Olympia knihu Čo Oju  tyrkysová hora.  Je to dobrá kniha, ale zdaleka neobsahuje vše, zejména ne peripetie, které provázely přípravu celé akce. Na to muselo uplynout několik dalších let, kdy mezitím
  studenti na Palackého univerzitě smetli na všech fakultách staré vedení a zvolili si vedení nové.  Děkanem přírodovědecké fakulty se tak stal Hombre Štěrba, který pak ještě po několika letech byl do této funkce řádně zvolen ještě jednou. Navíc ho prezident Václav Havel jmenoval prvním profesorem ekologie u nás.
Co je to humanismus.  Doporučeno podívat se na film:
 
  https://www.youtube.com/watch?v=XjG6GqQzMCI
 
Zdeněk | 2019-12-11 20:27:21 | Reagovat
Gryc
Zdeněk | 2019-12-11 22:36:53 | Reagovat
.....Štětina, krycí jméno Plavec........prý podepsal, aby zachránil otce.........
km | 2019-12-12 06:49:41 | Reagovat
ANONYM A STB-ák jedna rodina

"plavec" krycí jméno pro vodáka, cestovatele partnera děkana a profesora Otakata Štěrby dost sedí.

Mně bylo řečeno sousedem MuDr. Aleny Chejnovské, že spis STB na mé jméno má krycí jméno "žák".

Měl jsem tu čest si letos podat s "plavcem" ruku.

Jako plavec plavat v sobotu na jubilejním 20.  memoriálu Oldřicha Háje na dráze č. 1.
Dvojka s kytičkou byla vyhrazena Oldovi, na jehož počest jsme drželi minutu ticha.

Přítel pravdy zde 2x  publikoval:
Berka říká:
Úterý, 26. 2. 2019 v 0:34

Spoluzbabělci Olda Háj a Ervín Fririch ?

Fridrich Ervín, narozen 4.01.1934, od roku 1971 evidován jako důvěrník, svazek č. 15566, správa StB Brno

Háj Oldřich, narozen 12.01.1932, evidován nejprve jako tajný spolupracovník (spisová značka 806006), následně jako agent – svazek č. 18060, správa StB Brno

VÁCLAVU HAVLOVI VDĚČÍME, že před 30 lety s totalitou, fízlováním a neprostupností hranic skončilo.
Myslím, že evidence Ervína a Oldy souvisela s tím, že jsme plavali na krásném koupališti patnerského plaveckého odd. ve Steyru,
což zřejmě vedlo stejně jako u mne k návštěvám na STB.

UDAVAČ + arbiter MORÁLKY by se měl pokusit pod své komentáře podepsat, že?
ANONYMOVÉ ZA TOTÁČE TO BYLA
"OBČANSKÁ SEKCE"
 
Zdeněk | 2019-12-12 09:14:41 | Reagovat
Reklama
15.01.2020 Aktuality/Komentáře (0)První hospodář dostal náhradu za škodu po vlkovi

Na Vysočině byla ve druhé polovině minulého roku vyplacená náhrada i za škodu způsobenou vlkem. Šlo o 15.000 korun za zabité tele, řekl náměstek hejtmana Vladimír Novotný (ČSSD). Podle ...

15.01.2020 Aktuality/Komentáře (0)Budou zjišťovat názor lidí na kriminalitu na Vysočině

Kraj Vysočina bude sociologickým průzkumem zjišťovat názor lidí na kriminalitu a její prevenci. Výsledky budou podkladem pro novou čtyřletou koncepci prevence kriminality. Za průzkum, jehož ...

15.01.2020 Aktuality/Komentáře (1)Klienti jihlavského Housing First už se zabydlují

První vylosovaná rodina si v pondělí 30. 12. 2019 převzala klíče od nového bytu a už bydlí. Další tři rodiny a dva společně žijící jednotlivci budou postupně zabydlováni k 1. 2. 2020. Do ...

15.01.2020 Aktuality/Komentáře (0)Přes tisíc řidičáků propadlo

Bezmála u 900 tisíc řidičských průkazů vyprší v letošním roce platnost. Informovalo o tom prostřednictvím tiskové zprávy město. Jihlavský odbor dopravy proto očekává fronty. Dle ...

15.01.2020 Aktuality/Komentáře (0)Stěhování louckého kina nehrozí. Radnice do něj chce dát miliony

Digitalizované a nově ozvučené kino v Lukách nad Jihlavou už několik let mají. Radnice ale pro letošní rok připravuje projekt na generální rekonstrukci objektu, ve kterém se promítají filmy ...

15.01.2020 Aktuality/Komentáře (0)Barák jen ležel. Chtěl dohlídnout, že až to dovařím, tak varnu odstraním

Je to jako kdybyste si pouštěli pořád dokola tu samou písničku. Jakmile totiž nejznámější drogový dealer na Vysočině Ladislav Barák (52) z Jihlavy stane kvůli jejich výrobě před soudem, ...

14.01.2020 Aktuality/Komentáře (3)K poplatku z pobytu v Jihlavě je nutné se přihlásit do 30. ledna

Jihlava od ledna zavedla poplatek z pobytu, který nahrazuje poplatek z ubytovací kapacity. Za toho, kdo není v Jihlavě přihlášený, odvede ubytovatel 12 Kč za každou noc. Pozor, týká se to ...

14.01.2020 Aktuality/Komentáře (0)Půlnoční vlak do Třebíče bude obnoven. Jeho budoucnost závisí na zájmu cestujících.

Půlnoční vlak z Brna do Třebíče se patrně vrátí do jízdního řádu. Budou tomu ještě předcházet nezbytná jednání s Českými drahami a Správou železniční dopravní cesty a především ...

14.01.2020 Aktuality/Komentáře (0)Místní část Černovic zásobují vodou hasiči, řešením je nový vrt

Dvakrát týdně musejí hasiči doplňovat vodu do vodojemu zásobujícího Střítež, malou místní část Černovic na Pelhřimovsku. Zatímco v minulých letech vysychaly povrchové studny hlavně ...

14.01.2020 Aktuality/Komentáře (3)Rozbitý kruháč musí ještě vydržet

Notně poničený kruhový objezd u nákupních center v jihlavské ulici Romana Havelky se ani letos nedočká opravy. Informoval o tom kraj. Oprava křižovatky má být součástí rekonstrukce ulice ...

14.01.2020 Aktuality/Komentáře (1)První úpravy jízdních řádů

Dne 15. prosince proběhla skutečná revoluce ve vysočinské dopravě. Kraj totiž integroval vlaky spolu s linkovými autobusy do nového systému nazvaného Veřejná doprava Vysočiny (VDV). Před ...

13.01.2020 Aktuality/Komentáře (0)Některé jihlavské domácnosti čekají změny v dodavatelích vody

Asi 1100 domácností v Jihlavě bude po roční přestávce znovu zásobovat pitnou vodou jihlavská divize Vodárenské akciové společnosti (VAS). Vloni sítě provozovaly městské Jihlavské vodovody ...


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net