Reklama
Dnes je sobota 20.04.2024     svátek má Marcela

Aktéři listopadu 89 mluvili ke studentům

AKTÉŘI listopadových událostí roku 1989, kteří přednesli své vzpomínky zaplněné aule vysoké školy. Zleva Pavel Svítil, Pavel Toman, Petr Kubíček, Pavel Hron a Martin Laštovička. Foto: Petr Klukan
AKTÉŘI listopadových událostí roku 1989, kteří přednesli své vzpomínky zaplněné aule vysoké školy. Zleva Pavel Svítil, Pavel Toman, Petr Kubíček, Pavel Hron a Martin Laštovička. Foto: Petr Klukan

21.11.2019 Aktuality/Komentáře (1), autor:
Petr Klukan

Beseda s aktéry listopadových událostí patřila k vrcholům akce Studenti studentům aneb Co se dělo v listopadu 89, kterou pořádala jihlavská Vysoká škola polytechnická. 
Na akademickou půdu se po třiceti letech vrátil i tehdejší jihlavský studentský vůdce Pavel Hron. „Cítím se tu jako tehdy. Architektonicky se tu nic nezměnilo, je to jako bych se vrátil domů,“ popsal své pocity. Areál školy si musel celý projít a obejít. Co na něho po návratu po tolika letech dýchlo? Nostalgie, euforie? „Obojí,“ přiznal, „tehdy tu neviselo OF, ale jinak bych se klidně do školy vrátil.“


Zaplněná aula pak slyšela názory, pocity i události, které se tehdy staly, přímo od těch, kteří je prožívali na vlastní kůži a byli i jejich hybateli. 
Petr Kubíček přišel v hornické bundě a s helmou na hlavě, protože v té době pracoval jako razič na kolektorech v Jihlavě. Tehdy hokejový brankář nesměl reprezentovat ani studovat na vysoké škole, protože jeho bratr emigroval. „Dětské sny se ale plní, chtěl jsem studovat vysokou školu a učit děti a teď tu stojím před vámi…,“ řekl mimo jiné.  


Lékař Pavel Svítil, spolu s již zemřelým Pavlem Novákem, vůdčí osobností jihlavského Občanského fóra, přiblížil dobu a popsal počátky „práce“ Občanského fóra. 
Pavel Toman, tehdy učitel na střední škole, promluvil o obrovské improvizaci, která „sametovou“ provázela. „Nebyla zkušenost, vařilo se z vody,“ řekl na časté hodnocení dnešních lidí, kteří „vědí“, co se tehdy mělo, a jak udělat. 

 

Sevře se mi žaludek
O improvizaci hovořil i herec a režisér Igor Chaun, který přijel z Prahy. Přítomným popsal tehdejší dobu, „byl důležitý správný názor, přiklonit se ke správné straně…,“ aby to zakončil slovy, že „plíživá normalizace je opět v naší zemi“. 
Zásah na Národní třídě zažil na vlastní kůži. „Spolupodíleli jsme se na organizaci průvodu 17. listopadu – mám husí kůži, když si na to vzpomenu. Byl jsem v čele…“ Jak uvedl, bylo „cítit“, že se něco láme, v ulici nebyli disidenti, ale studenti a „normální“ lidé. 


Popsal i samotný zásah: zezadu obrněné transportéry, vpředu bílá hradba. „Uvěznili 3000 lidí, a byl to masakr. 600 zraněných a 40 s doživotními následky. Mě dojímá, když současný prezident říká, že to nebyl masakr. Byl. Brutální masakr, rozbitý hlavy, nakopaný vnitřnosti, skupinka zajatá a exemplárně potrestaná bezpečnostním plukem a červenými barety.“ 
Mladým přiblížil i pocity, které v něm vyvolávaly hranice se Západem. Když přijížděli na kilometr k západní hranici, svíral se mu žaludek. 
„Mám posttraumatický syndrom, vzpomenu si na to a ještě pořád mi není dobře.“ Dnešní cestování vnímá jako zázrak. 


„I se všemi nešvary, které se objevily, jichž jsme svědky a nelze je přehlížet, jsem nesmírně šťastný,“ řekl k současnosti.
Jako nebezpečné vnímá různé konspirační teorie o Listopadu 89. „Jako osobní účastník mohu říct, že vše vznikalo za pochodu. Mohu garantovat, že jak se odehrál listopad 89, to jsou věci, které nebylo možné naplánovat.“
 

Odvaha i strach
Pavel Hron vzpomněl na jedno setkání s komunisty na zimáku, ze kterého s dalším studentem utekli, když se na ně komunisté rozkřičeli. Nebo na nepřístupné vojáky v kasárnách. „Nechtěli nás poslouchat.“ 
Strach? I ten byl přítomný. Když studenti odjeli na Vánoce domů a oni zůstali ve třech, čtyřech na celých kolejích na Hrádečku sami. „Byla tam jediná cesta, tam stálo auto. Můžeme jít ven? Měli jsme strach.“ Pak přišel telefonát, že mají zajet k Měřínu, prý tam přistávají vrtulníky. „My to měli zjistit. Se strachem jsme se blížili k dálnici…“ Žádné vrtulníky tam nebyly. 


Hovořil i o krásných věcech. Semknutí lidí, kteří jim ke kašně nosili peníze. „Z náměstí jsme se vraceli jako o Vánocích.“ Vše pak dali na chod stávkového výboru, výrobu letáků…
Tehdejší student architektury Martin Laštovička promluvil i o výhrůžkách. „Přišel vyučující a řekl - myslete na své rodiče, můžete špatně dopadnout. Dnes byste se mu vysmáli, ale v té době, kdy vládla jediná strana, byla moc opravdu hmatatelná. Když to řekl předseda ZO KSČ osobně - jste obětí západních vysílaček, znám tě, znám tvé rodiče, nech toho - to chtělo osobní statečnost, člověk musel v sobě něco překousnout. Minimálně hrozilo vyhození ze školy, ztráta zaměstnání rodičů.“ 


Zmínil i „informační“ nedostupnost. „Meziměsto jsme se z Brna nedovolali, bylo to zablokované.“ První telefonát byl spojen až za týden v pátek.
„Měli jsme strach,“ přiznal Hron a studentům vzkázal: „Žijte, víc není potřeba.“ 

 

Svoboda prohrává kompromisem
Režisér Chaun pak zakončil diskuzi úvahou, jak rozeznat pravdu. „Uvnitř svého srdce máme kompas, co je správné. Až půjdete volit prezidenta, politiky, dívejte se, kde je ego, mystifikace, demagogie, strašení, ale i věta ´uděláme to za vás´. Nikdo to za vás neudělá, řiďte se citem.“


Největší poznání za 30 let? Asi za všechny to vyjádřil opět Igor Chaun: že se svoboda nevybojovává jen jednou. 
„Musíte svobodu a demokracii vybojovávat průběžně a bojujete s ní uvnitř sebe. Prohrávají vždy, když přijmeme kompromis, když akceptujeme zlo, lež, když akceptujeme nějaký kompromis ve společnosti – třeba větu: Dřív kradli všichni, teď krade jeden, je to lepší.“ 


Chvílemi hodně emotivní diskuze při vzpomínkách na události před 30 lety, se mladým líbila. „Je to něco, co nás ve škole neučí, neučí nás ty detaily, a jak to vypadalo v tom podhoubí,“ zhodnotila besedu studentka školy Agáta Pospíšilová z Hlinska. „Bylo hrozně zajímavé to poslouchat. Navíc ti lidé jsou už starší a my jsme jedna z posledních generací, která to může slyšet z první ruky. Proto bychom to měli pořádně vnímat a vzít si to víc k srdci,“ dodala. 

Diskuze k článku

Nový komentář

OMLUVENKA BERKA MÁ PRAVDU
1. Berka říká:
Pondělí, 18. 11. 2019 v 9:28
Cituji :
Počasí 18.listopadu 1989, nebylo moc veselé…
…Občas jsem chodil do gymnásia, v rámci návrhu na přístavbu s první počítačovou učebnou v Jihlavě.
Vydal jsem se tedy do budovy gymnásia a snažil se nějak neplésti hlavy, leč sděliti fakta.
Nějak to nešlo. Ještě před cestou do gymnásia jsem si přečetl v zádveří kostela sv. Ignáce poselství kardinála Tomáška k událostem. Vracím se, koukám na kostel ze kterého právě tryskem vyběhli 3 mladíci s nějakými papíry.Vejdu dovnitř a vidím poselství je strháno…
…Dopoledne ve Stavoprojektu svolal ředitel, to už nebyl Kavalec, ale jediný z architektů, který měl kvalifikaci, rudou knížku.
Zřejmě se mu dostalo instrukcí, podobně jako učitelům na gymnáziu zabránit protirežimní manifestaci.
Tak nám vyložil, jako obvykle na těchto „týdenních chodbových 10.minutovkách“ co si máme myslet a hlavně nejít na manifestaci. Do debaty se zapojil také Zdeněk Baueršíma, který na jeho letoru dosti nezvyklým tónem prohlásil „nenecháme mlátit naše děti“.
Když soudruh ředitel viděl, že zákazem neuspěl, tak svolal písemně oproti podpisu v den a hodinu manifestace ředitelskou poradu architektů.
Byla manifestace na náměstí. My ze Stavoprojektu jsme to měli snadné, vyšli jsme z uličky Hluboké na náměstí.
Druhý den jsme se dozvěděli, že soudruzi také manifestovali a stávkovali,
ořezávali výkresy v suterénu Stavoprojektu,
kde byli původně kobky politických vězňů,
od faráře Toufara a prvního výslechu, na který vzpomínal opat Želivského kláštera Tajovský.
----------------------------------------------
Fajn pane Gryci. Koukám, že jste byli fakt hrdinové… Jenom taková malá technická. 18. listopadu 1989 totiž byla sobota a anžto nebyla pracovní, tak bych si myslel, že s těmi horečnatými událostmi v chodbách a kuloárech Stavoprojektu to asi zas tak horké nebylo, ne ?
----------------------------------------------
TAK HORKÉ NE, ALE HORKÉ DOST.
To co píši se tam událo, ale v posunutém datu,
Včetně toho strhání nástěnky v předsíni kostela sv. Ignáce. Ty popsané události z paměti a  zřejmě v posunutém termínu si jistě a lépe, jak ho znám pamatuje
arch, Baueršíma.
Takže ještě jednou se omlouvá Ing, arch Zdeněk Gryc
-----------------------------------------------------------------------
Listopad 1989 propukl v Jihlavě až týden po demonstraci v Praze
Více na https://www.e15.cz/magazin/listopad-1989-propukl-v-jihlave-az-tyden-po-demonstraci-v-praze-853327
Listopad 1989 propukl v Jihlavě až týden po demonstraci v PrazeTomáš Blažek11. listopadu 2009 • 10:31 var author = 'Tomáš Blažek'; Revoluční nálada se do Jihlavy dostala opožděně. První jiskry solidarity s Prahou vznikly mezi vysokoškoláky. div#ads-widesquare td{ background:transparent; margin:0px; padding:0px; } if(typeof _SAS === 'object') _SAS.ad({site:'E15',pos:'Rectangle480-1',type:'article'}); Fáma, že při zásahu policie proti studentům na Národní třídě v pátek 17. listopadu 1989 byl ubit student Martin Šmíd, působila výbušně i v Jihlavě. Byla překročena mez toho, co byli lidé ochotni odumírajícímu totalitnímu režimu tolerovat. Jenže zde byli toho dne na okresním výboru KSČ ve vší spořádanosti přijati nejlepší studenti okresu. Po revoltě ani stopy. Na vysoké to začalo První ohnisko revoluce vzniklo už následujícího dne v prostředí tehdejší jihlavské pobočky brněnské Vysoké školy zemědělské, kde se studenti scházeli v učebnách už o víkendu 18. a 19. listopadu. Radili se, jak na pražskou protistudentskou represi reagovat. „Protože jsem měl v té době syna na brněnské architektuře, prvně jsem volal tam. Studenti vysokých škol si přes víkend vyměňovali informace a domlouvali se na protiakci. Nebyl internet, nebyly mobily, a tak se šířily informace často i značně zmatečné,“ vzpomíná Zdeněk Laštovička, kterého 17. listopad 1989 zastihl jako pedagoga zmíněné vysokoškolské pobočky. V pondělí poté ještě Jihlava spala. Aktuální informace z Prahy a Brna sem proudily pomalu a to ještě jen do akademických kruhů. Změna přišla v úterý 21. listopadu ráno, kdy studenti vysoké školy vstoupili do stávky. A v ohlase na zprávy o každodennních a stále sílících demonstracích v Praze se shromáždila hned ráno skupinka studentů také před jihlavskou střední průmyslovou školou. Zpočátku brali své shromáždění jako recesi (autor článku byl mezi nimi). Jenže události už měly svou vlastní energii, takže zprvu nadsazené volání: „Je stávka, nechoďte do školy!“ už nebrali další příchozí jako legraci. Před osmou hodinou už byl z původních čtyř studentů dav dobře dvousethlavý, opojený euforií, že už není cesty zpátky. Na průmyslovce už toho dne vyučování nezačalo. „Dění na průmyslovce uvedli do pohybu studenti, kterým se zřejmě ten den nechtělo moc do vyučování. Vyzývali, abychom podpořili revoluční dění v Praze. Před vchodem se srotil celý dav,“ říká Jiří Šenigl, který byl tehdy ve čtvrtém ročníku. Vedení školy proti studentům nezasahovalo, od počátku s nimi jednalo. Malé skupinky se z průmyslovky vydávaly na ostatní školy, aby vymohly možnost promluvit s dalšími studenty. Pětice, ve které šel Šenigl, zamířila na zdravotní školu v Husově ulici. „Ve vstupu nám bránil školník, nakonec jsme se dovnitř dostali. Když jsme po jednání vyšli ven, posbírali nás policajti. Zapsali si údaje a zase nás pustili,“ říká Šenigl. Když se vrátil, stávkový výbor už jednal s vedením školy. „Byli jsme jeden z kamínků, které uvolnily lavinu,“ míní. Hlavními lídry prvních dnů revoluce v Jihlavě však byli vysokoškoláci. Zprostředkovávali přísun informací, na školách vysvětlovali, jak kreslit letáky a kam je vylepovat. „Na jednání OV KSČ se hodně probíralo dění na vysoké škole, studenti mluvili o výhrůžkách, že kdo se bude angažovat, nemusí dostudovat,“ vzpomíná nynější zástupce ředitele gymnázia Miloš Janderka. Ve středu 22. listopadu se večer poprvé na náměstí Míru sešla skupina lidí, kteří na znamení solidarity s pražskými demonstranty u kašny zapálili svíčky. „Informace jsem měla od dcery z Prahy. Říkala jsem si, že se něco podstatného děje, a přestože jsem byla na nemocenské, tak jsem se zabalila do kabátu a šla na náměstí. Cítila jsem, že u toho musím být,“ vzpomíná na listopad 1989 evangelická farářka Daniela Brodská, tehdy disidentka a dispečerka autodopravy. O tři měsíce později se Brodská stala starostkou města. Ještě něco se stalo 22. listopadu. Mimořádně zasedaly rady Okresního národního výboru a okresní Národní fronty. Schválily podporu tehdejší vládě generálního tajemníka KSČ Miloše Jakeše. Stalo se nevídané: hlasování, které se mělo stát aktem jednoty KSČ a trpěných stran a organizací, se zdrželi zástupci socialistů, lidovců a Klubu filatelistů. Zdánlivě překvapující je, že mezi těmi, kdo se postavili proti Jakešovi, byl dodnes přesvědčený komunista Pravoslav Schleiss. Vedl filatelisty. „Odmítl jsem podpořit Jakešovu vládu, protože partaj se nezasadila zásadně o to, aby lidi přesvědčila. Členové tehdejšího ÚV KSČ šli na ruku druhé straně. Drtivá většina Jakeše podpořila, ale já už tehdy neměl pocit, že je ten stav udržitelný, že se něco musí změnit, například propaganda mezi lidmi. Většina chtěla změnu, ale Jakeš už vládnout nebyl schopen,“ vzpomíná Schleiss. Občanské fórum vzniklo v Jihlavě 23. listopadu. U jeho zrodu byl například disident a pozdější spoluzakladatel ČSSD Pavel Novák, budoucí poslanec Tomáš Fejfar, zmíněná Daniela Brodská a její manžel Petr či lékař Pavel Svítil. Do konce listopadu vznikly na jihlavském okrese tři stovky buněk Občanského fóra. Každý večer se na náměstí konaly demonstrace, účastníků přibývalo. Čtyřiadvacátého listopadu se objevili už i řečníci, o den později přijeli i zástupci pražských studentů. Oficiální moc jednala se zástupci Občanského fóra v Jihlavě poprvé 26. listopadu. Velké generální manifestace 27. listopadu se na náměstí zúčastnilo deset až patnáct tisíc lidí. „Okamžitě jsme cítili, že ustal tlak. Ti, co nás hlídali, si velmi rychle začali hlídat vlastní záda,“ vzpomíná tehdy dlouhovlasý rocker Vítězslav Schrek. Toto datum bylo také pro mnoho lidí signálem, že je čas změnit stranu. Ze zarytých komunistů se přes noc stávali horliví revolucionáři. Říkalo se jim „převlékači kabátů“ a pro mnoho lidí je toto téma dodnes silně citlivé. ONLINE: Česko slaví 30 let svobody. Na listopad 1989 zavzpomínají Klaus i Horáček >>> Kdo se dral do KSČ Zmíněný filatelista Schleiss se netají: byl odpůrcem revoluce. „Já jsem přesvědčení nezměnil, ale převlékače kabátů jsem samozřejmě zažil, byli to ti nejposlednější členové KSČ. Vyloženě se tam drali a pak byli mezi prvními, kteří knížky zahazovali,“ řekl. Také Zdeněk Laštovička si převlékače pamatuje. „Dodnes je potkávám. Je jich několik kategorií – skromní, spíše pracovití, mírně aktivní a super aktivní. Z těch „super“ chtě nechtě musím sledovat jednoho, který je klasickým úspěšným a drzým převlékačem. Otočil o 180 stupňů, začal pracovat na popularitě své osobnosti a kupodivu mu to docela vychází,“ říká Laštovička, který byl v listopadu 1989 zvolen na jihlavské vysoké škole do čela Občanského fóra. Sám se s jedním z převlékačů úspěšně soudil. „Nemají daleko k vhodným advokátům, jsou drzí, dokáží nepravdivě napadat, jsou to ubozí jedinci. Pokud je někdo bystrý, snadno je pozná,“ míní Laštovička. $('p, h1.title').selectionSharer(); $.clipboard(); Autor: Tomáš Blažek
Více na https://www.e15.cz/magazin/listopad-1989-propukl-v-jihlave-az-tyden-po-demonstraci-v-praze-853327

 
Zdeněk | 2019-11-21 21:24:51 | Reagovat
Reklama
17.04.2024 AktualityJela jsem jako prase. Děti mi v autě řvaly, že do nás ten šílenec napálí…

Na poslední březnové pondělí hned tak nezapomene mladá maminka z jedné vísky na Jihlavsku. Ve Větrném Jeníkově před polednem vyzvedla svoje dvě děti ze školy a vyrazila zpátky k domovu. ...

Komentáře (0)
16.04.2024 AktualityNa měsíc uzavřou obřadní síň krematoria

Kvůli opravě střechy budovy bude od 22. dubna do 25. května uzavřena obřadní síň jihlavského krematoria. Informoval o tom mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek. Realizaci má na starosti ...

Komentáře (0)
16.04.2024 AktualityŽalobce chce za vraždu ženy v Jihlavě pro její dceru přísnější trest

Vraždou ženy v Jihlavě z loňského února se bude zabývat odvolací Vrchní soud v Olomouci. Krajský soud v Brně její dceři za čin uložil 18 let vězení, odvolala se jak obžalovaná, tak státní ...

Komentáře (0)
16.04.2024 AktualityVysočina má pro katastrofy humanitární jednotku

Pokud by na Vysočině došlo k nějaké například živelné tragédii, kraj má pro zásah k dispozici speciální humanitární jednotku. Ta působí pod Oblastním spolkem Českého Červeného kříže ...

Komentáře (0)
16.04.2024 AktualityZchátralý sportovní areál v jihlavském v Bedřichově projde velkou proměnou

Více než dvě desítky lidí z řad veřejnosti dorazily 21. března března na veřejné projednání revitalizace sportovního areálu v Bedřichově. Setkání se konalo v pohostinství Zezulkárna. ...

Komentáře (5)
16.04.2024 AktualityŠkodovka je po nehodě na dálnici na odpis, policie hledá svědky a záznamy z kamer

Dálniční policisté z Velkého Beranova šetří od nedělního rána nehodu Škody Kodiaq se slovenskou poznávací značkou na dálnici D1 ve směru na Brno blízko sjezdu na Větrný Jeníkov. Osobní ...

Komentáře (0)
15.04.2024 AktualityJihlavané oslaví Den Země na náměstí a v zoo, v kraji bude i Den proti úložišti

Jihlavané oslaví Den Země koncem týdne na Masarykově náměstí, kde také mohou darovat bicykly do sbírky Kola pro Afriku. Program tam bude 19. dubna. V Novém Městě na Moravě se děti o den ...

Komentáře (1)
15.04.2024 AktualityV Kostelní Myslové na Jihlavsku padl teplotní rekord z roku 1961

V Kostelní Myslové na Jihlavsku byl v neděli nejteplejší 14. duben od roku 1961, meteorologové tam naměřili 22,4 stupně Celsia. Třiašedesát let staré maximum bylo 21,6 stupně Celsia. Teplotní ...

Komentáře (0)
15.04.2024 AktualityNa základně v Náměšti se zranil voják

Při výcviku na základně vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku se zranil jednačtyřicetiletý voják. Spadl z několikametrové výšky a záchranáři ho museli se ...

Komentáře (0)
15.04.2024 AktualityDo 20 minut bez pokuty

Vedení města své občany opakovaně vyzvalo, aby se například při nákupech či vyzvednutí léku v lékárně nebáli zaparkovat zhruba na 15 minut v zónách bezplatně. Primátor města Petr ...

Komentáře (1)
15.04.2024 AktualityNapsal a umístil na Facebooku nejvíc čtyřverší

Novinář Antonín Zvěřina z Třebíče sbírá rekordy. Aktuálně má dva certifikáty o vytvoření českého rekordu z Agentury Dobrý den v Pelhřimově, která české rekordy registruje. První ...

Komentáře (0)
14.04.2024 AktualityČerné skládky rostou jako houby po dešti

Napříč Jihlavskem meziročně roste počet černých skládek. Lidé totiž čím dál častěji nepotřebnou ledničku, pneumatiky a další zbytečné harampádí raději vyhodí někde do strouhy ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net