Reklama
Dnes je středa 13.11.2019     svátek má Tibor

Inteligentní kočka s ladností geparda

Siesta kočičích sourozenců Tessy a Valentýna. Foto: Marcela Vosáhlová
Siesta kočičích sourozenců Tessy a Valentýna. Foto: Marcela Vosáhlová

14.10.2019 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Lenka Kopčáková

V chovatelské stanici mladého kočičího plemena ocicat (pozn. red. čti osiket) v obci Vysoká u Žďáru nad Sázavou nudu rozhodně neznají. Zatímco si s její majitelkou Janou Štěpánkovou Georgievovou povídáme, párek tečkovaných zvědů nás jde prolustrovat. 
Ha – bambule na zipu kabelky, možná by šla ulovit... Další číča se vyhoupne na opěradlo křesla a už mi spokojeně přede do ucha. Auu! Nějaký lumpík mi okusuje palec a další mu asistuje. Když je však se mnou nuda, mizí lovci v prolézačce z krabic – své nejmilejší zábavě. 
„K chovu ocicat jsou potřeba dva vagóny trpělivosti. Už jsem si myslela, že o nich vím všechno, ale každý den mi uchystají různá překvapeníčka,“ říká se smíchem milovnice šelmiček. Ke svým svěřenkyním vzhlíží s obdivem. 

 

Kočka s nádechem Afriky
Když hloubáme nad zrodem nezvyklého druhu ocicat s mandlovýma očima, dozvídám se, že čičiny štíhlého těla a bystrého rozumu jsou poměrně mladým plemenem. 
Bylo chovatelským překvápkem v roce 1964. Po zkřížení kočky habešské a siamského kocoura s čokoládovými znaky neslo jedno z koťat výrazné tečkování. I v dalších vrzích stejných rodičů byla tečkovaná koťata. Začalo se jim říkat ocicat, pro podobnost s ocelotem. Při dalším množení se nový druh „udržel“. 
„Začátkem 70. let byla do šlechtitelského programu zařazena i americká krátkosrstá kočka se stříbrným mramorováním. Tím nové plemeno ocicat získalo atletickou svalnatost a více barevných možností,“ vysvětluje chovatelka. 
Novému plemeni se dostalo v USA oficiálního uznání v roce 1986. V Česku se první chovný pár objevil o 14 let později.
Tečkovaná kočka s nádechem africké divočiny a ladností geparda si nese inteligenci a nebojácnost kočky siamské - legendární strážkyně královských chrámů v Thajsku. Po ní má vlastnosti srovnatelné se psem, dokonce aportuje a ráda chodí na vodítku. 
Po kočce habešské - fascinujícím starém plemeni, dostal ocicat do vínku chytrost, odolnost, zvědavost a mj. i „upovídanost“. Rozhodně to není číča, co si bude potichu hovět na gauči. Vítá každou hru, nejlépe hlavolamy. Ocicat je totiž prudce inteligentní.
A ono pověstné býčí oko? „To je zvláštní kresba v podobě býčího oka na přední lopatce. Je typická jen pro ocicata,“ poodhaluje chovatelka. 
Tato kočka nemá podsadu jemných chloupků a nelíná jako ostatní kočky, jen občas najdeme vypadlý chlup. Tedy dobrá zpráva pro milovníky zvířat s mírnější alergií. 
Ocicat může mít až 12 barevných tečkovaných variant.„Hodně vzácným zbarvením je skořicová, na níž vynikají tmavé skvrnky. Zrzečků nebývá moc, my jsme měli loni to štěstí. Naše norská babička je skořicová,“ naznačuje Jana Štěpánková. 

 

Hiearchie ve smečce
Jak paní Jana vzpomíná, původně toužila po Egyptské Mau, kočce orientálního typu, ale zrovna nikde nebyla koťata. Pak objevila ocicaty. „Hned jsme se jeli podívat k chovatelce na koťátka. Svým divokým vzezřením mne naprosto nadchla. Zpět jsme si odváželi  Bessynku, která dala základ naší chovatelské stanici,“ směje se. 
Ocicati jsou přátelští a nevyvolávají žádné agresivní konflikty. To se hodilo. Pánem domu byl v té době postarší venkovský kocour. 
„Zprvu jsme je od sebe oddělili, jenže uhlídejte čiperné koťátko, co nechce být samo,“ vzpomíná chovatelka. A tak si tříměsíční dáma hrdě vyšla ze své komnaty a jala se prohlédnout nový domov. Brzy narazila na Pana kocoura. Zasyčel a první týden si měli co vysvětlovat.
„Bylo na nás dodržet hiearchii ve smečce. Tedy, že starší kocour dostával najíst dřív. Časem se vše srovnalo,“ ohlíží se majitelka. Nyní je bílý kocour členem tečkované bandy. 

 

Ženich přiletěl z Norska
Když přišel čas najít Bessynce ženicha, v Česku žádný vhodný nebyl. „Preferuji cestu zdravých odchovů v nepříbuzenské linii. Pomohl mi v tom speciální program na netu, tzv. inbreeding,“ říká moje průvodkyně. Program hlídá rizika plemenitby. Stačí zadat zamýšlenou dvojici a vyběhnou přesné informace o případné příbuzenské linii.
„Takže kocourka jsme našli až v Norsku. Přicestoval k nám letadlem. 
Kdo chce chovat takto vzácné plemeno kočky, musí počítat s prvotní investicí do chovného páru,“ konstatuje Jana Štěpánková.
Ustálenost tak mladého plemene je obdivuhodná, byť se někdy objeví jednobarevní jedinci, tzv. solit. „Jednobarevné kotě musí být vykastrované, stejně jako jedinci s proužky namísto teček,“ vysvětluje chovatelka. 
Chovná zvířata se nemohou jen tak někde potulovat, aby nedošlo k narušení plemenné linie. Navíc, když je v tom mrouskavá krasavice, zápasy kocourů bývají i na smrt...
„Moji ocicati chodí na vodítku. Nemají s tím žádný problém,“ dodává paní Jana. Tím, že jde o uměle vytvořené plemeno, podařilo se potlačit dominanci bengálek a vyšlechtit velmi přizpůsobivé kočky. 
Manželé Štěpánkovi obětovali jeden pokoj jako porodnici. Zde právě sedíme. Když paní Jana odejde pro chovného kocoura, aby se jím pochlubila, Bessynka využije situace, šikovně skočí na kliku a už jí za ocáskem žene proud potomků. Ale táta Rony partu zase přivolá zpět.
„Je to naše zlatíčko, je velmi trpělivý,“ říká paní Jana a hladí šestikilového kocoura, který přede blahem. Ale ne že by si v rodince neuměl zjednat pořádek. Jeho dcery a synové jej absolutně respektují. 
Začátečníky asi napadne, čím ocicaty krmit? Paní Jana vysvětluje, že kočkám podává super prémiové granule pro hezčí srst a občas i konzervu.  „Ovšem vše bez soli. Kočky jsou náchylné k nemoci ledvin z přemíry soli,“ varuje. Menu jim sem tam zpestří syrovými kuřecími srdíčky nebo hovězím. Vepřové maso kočky nesmí. 
 

Reklama
08.11.2019 Aktuality/Komentáře (0)Vědci z Telče představí práci

Vědci z Centra Telč, které je součástí Ústavu teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd ČR, budou v pondělí 11. listopadu od 17 hodin v Malovaném sále Muzea Vysočiny Jihlava besedovat ...

11.11.2019 Aktuality/Komentáře (1)Proti úložišti protestovali čerti

Tour odpůrců možného vybudování úložiště vyhořelého jaderného paliva na Vysočině má za sebou další zastávku. V úterý odpoledne se zastavili i s čerty na jihlavském magistrátu, kde ...

11.11.2019 Aktuality/Komentáře (0)V úterý přineseme soutěž o vstupenky na koncert Lucie

Kapela Lucie se zastaví 19. listopadu na Horáckém zimním stadionu se svým EVOLUCIE Tour 2019. Po osmi vyprodaných hokejových stadionech kapela letos vyrazila na další část turné EvoLucie. ...

11.11.2019 Aktuality/Komentáře (0)Největší radost mám z mláďat

Chov exotických ptáků - záliba Ladislava Pýchy z Kracovic místní části Starče na Třebíčsku. „Pocházím od Znojma, bydleli jsme v domě na vesnici. Tam jsme chovali holuby, králíky, prasata, ...

10.11.2019 Aktuality/Komentáře (0)Lokálka v Polné oslaví výročí

Už 115 let uplyne v neděli 17. listopadu od zahájení provozu Polenské lokálky. Na své 5,8 kilometru dlouhé trati vozila v té době ze stanice Polná město přes Cihelnu do stanice Polná-Štoky, ...

10.11.2019 Aktuality/Komentáře (0)Martinská plavba po přehradě

Na největší nádrži na Vysočině Dalešické přehradě se v pondělí 11. listopadu uskuteční Svatomartinská plavba. Loď Horácko vyplouvá z přístaviště Kramolín v deset hodin. Během ...

10.11.2019 Aktuality/Komentáře (0)Pohled na listopadovou oblohu a přechod planety Merkur před Sluncem

V odpoledních hodinách v pondělí 11. listopadu nastane mimořádný astronomický úkaz, který budeme moci z části pozorovat i od nás z České republiky: před slunečním diskem bude přecházet ...

09.11.2019 Aktuality/Komentáře (0)Vánoční strom přivezou z Kamenice

Adventní vesnička a uprostřed ní umělé kluziště. Tak budou vypadat Vánoce v Jihlavě. Podle informací města letošní Vánoce vyjdou na sedm milionů korun. „Změníme věrně známé ...

09.11.2019 Aktuality/Komentáře (12)Vysoká škola polytechnická se vrátí v čase do Listopadu 89

Studenti studentům aneb Co se dělo v listopadu 1989, tak se jmenuje akce, kterou naplánovali na čtvrtek 14. listopadu na Vysoké škole polytechnické Jihlava. Na veřejnou diskuzi o Listopadu 89 ...

08.11.2019 Aktuality/Komentáře (0)Sláva svatému Martinovi, zazní v průvodech napříč Jihlavskem

Oslavou svatého Martina ožije v nadcházejících dnech celé Jihlavsko. Nejdříve jej přivítají v Lukách nad Jihlavou. Tam se svým průvodem zavítá už zítra, v sobotu 9. 11. Městem nejdříve ...

08.11.2019 Aktuality/Komentáře (0)Nejchladněji  bylo 31. října

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal hodnocení uplynulého měsíce pro region Jihlavska. Na dvou stanicích, které zde meteorologové mají – Hruškové Dvory a Hubenov – byl nejchladnějším ...

07.11.2019 Aktuality/Komentáře (1)Na Vysočině podle odborů stávkovalo přes 13 pct. pracovníků škol

Na Vysočině včera podle informací odborů stávkovalo přes 13 procent pracovníků ve školách. Jak řekl předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství na Vysočině Rudolf ...


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net