Reklama
Dnes je čtvrtek 24.10.2019     svátek má Nina

Ji.hlava se zaměří na prostředí, zavede ekologického ombudsmana

MAREK Hovorka, zakladatel a ředitel MFDF Ji.hlava.  Foto: Jiří Varhaník
MAREK Hovorka, zakladatel a ředitel MFDF Ji.hlava. Foto: Jiří Varhaník

12.9.2019 Kultura/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

Největší česká akce dokumentárního filmu se letos zaměří na ekologii. A to nejen samotnými filmy, ale i změnami v přístupu k dopravě a dalším pořadatelským okolnostem. 
„Přestože to je téma, kterému jsme se už v minulosti nějakým způsobem věnovali, třeba prostřednictvím sekce Svědectví o přírodě nebo některými dalšími filmy a diskuzemi, tak letos jsme se rozhodli na toto téma zaměřit ještě víc,“ říká zakladatel a ředitel festivalu Marek Hovorka. 
Pořadatelé jihlavského setkání dokumentaristů a fanoušků filmu si podle něho položili otázku, co sami mohou změnit na svých stolech, v kancelářích, na fungování festivalu? 
„Jsme v tom na začátku, děláme nějaké první kroky – zavádíme perlátory (nástavce na vodovodní baterie pro úsporu vody: pozn. red.), měníme bílý papír za ekologický, nabalujeme nejrůznější typy drobných kroků, které ale ve výsledku budou znamenat šetrnější přístup k životnímu prostředí,“ očekává Hovorka. 
Festival také od letoška plánuje zřídit funkcí ekologického ombudsmana. Ten má být jakýmsi prostředníkem mezi festivalem, návštěvníky, a potažmo např. novináři. 
„Na jedné straně bude komunikovat ty konkrétní kroky, které jsme se rozhodli učinit směrem k veřejnosti, k návštěvníkům jako takovou drobnou inspiraci, a zároveň bude i kontaktní osobou pro kohokoli, kdo bude mít nějaký nápad, co ještě můžeme udělat,“ vysvětlil ředitel akce.

  

Začít každý  u sebe
Ekologická aktivita a myšlení směrem k šetrnějšímu přístupu k životnímu prostředí přitom podle Hovorky nemá být jednorázovou záležitostí, otázkou pouze letošního ročníku. Má jít o trvalé přidání této ekologické stopy do identity festivalu. 
Ke stopě kinematografické, a stopě proměny myšlení prostřednictvím filmů, tedy Ji.hlavě přibývá stopa ekologická. „Chceme vlastně říct, že každý by měl začít u sebe, že to není jen o nějakých velkých gestech a velkých korporacích,“ argumentuje Hovorka.  
Ekologické téma promítl dvorní grafik (od roku 2001) festivalu Juraj Horváth také do plakátu letošního ročníku. 
„I pro něho je to podstatné téma. Zároveň ale v sobě ta koncepce zachovává hravost, je to jenom jedna z ilustrací, která bude festival doprovázet – první část jakéhosi skoro komiksu, který se kolem festivalu letos vytvoří. Máme se myslím na co těšit, jak Juraj Horváth rozehraje svoje kresby, kterými se bude buďto vztahovat k identitě Ji.hlavy, třeba přes tu ´hlavu´, komentovat různé události, které se v nadcházejících měsících budou dít, nebo třeba témata některých filmů,“ komentuje Hovorka výtvarný koncept. 

 

Hosté,  jezdě  te autobusy
Letošní festivalová koncepce má tedy být pojata jako hravá, ačkoli se hlavní ekologická linie dotkne vážného tématu.  
„Přestože ta témata, kterým lidstvo začíná víc a víc čelit, jsou vážná, tak nevěříme na nějaký apokalyptický tón. Myslíme si, že je právě potřeba vzít je věcně a pokusit se, každý dle své možnosti, proměnit svůj přístup k životu. Nejde o to, že najednou lidé přestanou létat letadly, ale že třeba bude zdražen letecký benzin,“ uvažuje Hovorka.  
Festival tedy bude např. omezovat použití jednorázových plastů, rauty po oficiálních momentech budou vegetariánské. Jedním z dílčích kroků k ekologičtějšímu chování bude tlak na hosty, aby nelétali na festival lety s přestupem, ale aby volili přímé lety (festival tradičně využívá letiště v Praze a ve Vídni).
„To znamená hledat v tom systému úspory, nikoli se tvářit, že ze dne na den změníme to, co doteď fungovalo a začneme žít úplně jinak,“ vysvětluje ředitel akce. 
Právě ekologický ombudsman má být někým, kdo bude tyto věci sledovat, a kdo bude i dovnitř festivalu jistým kritickým bodem. Někým, kdo bude klást otázky, co by ještě bylo možné zlepšit. 
Změny se nemusí podařit hned první rok, podle Hovorky může jít o dlouhodobější proces, a to i v reakcích na téma ze strany samotných lidí - účastníků. 
Festival např. vždy nabízel hostům možnost dopravy na festival prostředky veřejné hromadné dopravy, jako jsou vlaky nebo autobusy z Prahy do Jihlavy.
„Ale spousta z nich si vybrala dopravu festivalovým vozem. Tak mnohem víc teď budeme dbát na to, aby lidé opravdu zvážili, jestli nemohou využít jinou dopravu, než je ta, na kterou byli doteď zvyklí,“ avizuje před letošním festivalem Marek Hovorka. 
„Hromadnou dopravu budeme využívat na přepravu mnohem většího množství hostů, ale určitě i celého týmu, abychom redukovali počet aut a zátěž, kterou představují,“ dodává výkonná ředitelka festivalu Katarína Holubcová. 

 

Festivalový sad
Jednou z reálných nových ekologických aktivit festivalu bude napříště také sázení stromů. Poprvé to bude letos, kdy má být při 23. ročníku festivalu vysazeno u potoka Jihlávky v prostoru Heulosu 23 ovocných stromků. 
„Nejvhodnější prostor, typ stromů a postup, aby ty stromy mohly žít dál a dělat radost Jihlavákům, nám vytipovalo město Jihlava. Je to drobný čin, ale věříme tomu, že i drobné aktivity jsou důležité. Už proto, že postupně proměňují myšlení, uvažování,“ vysvětlila   Holubcová. 
Postupně tak má vzniknout celý festivalový sad. „Další rok vysadíme 24 stromů, a tímto způsobem bychom pak rádi ten ovocný sad každoročně rozšiřovali,“  avizuje výkonná ředitelka festivalu. 

          

Nový komentář

Komentáře

Reklama
11.10.2019 Kultura/Komentáře (0)Jihlavské listy uvedou novou knihu

V sobotu 12. 10. v 11 hodin představí nakladatelství Parola, které vydává i Jihlavské listy, knihu historika a publicisty Zdeňka Geista Druhá První republika. Ta je volným pokračováním úspěšné ...

11.10.2019 Kultura/Komentáře (0)Polenský podzim přináší swing, a letos také Beatles v češtině

Už posedmnácté dnes začíná festival Polenský hudební podzim. Ve dnech 11. a 12. října nabídne trojici koncertů. Prvním z nich bude v pátek ve dvou představeních (17 a 19.30 v sále kina) ...

10.10.2019 Kultura/Komentáře (0)Malá inventura: čtyři pohledy na divadlo

Potřetí se v Divadle DIOD představí progresivní tvář současného českého divadla v rámci jihlavského festivalu Malá inventura. Dramaturgie nabídne různé fúze klasické činohry s moderním ...

09.10.2019 Kultura/Komentáře (4)Architektura Jihlavy čelí pohlavkům, zaznívá s výstavou domovních plánů

Historické plány fasád vybraných jihlavských domů, jak je vlastní rukou nakreslili zdejší významní stavitelé, vystavuje do 13. října na Masarykově náměstí Oblastní galerie Vysočiny ...

05.10.2019 Kultura/Komentáře (0)Stonařovští vyjíždějí se svou operetkou na říjnové štace

Stonařovští ochotníci vyjíždějí na malé říjnové turné se svou inscenací operetky Járy Beneše Na tý louce zelený. Inscenace měla premiéru letos v dubnu, se souborem DS Stonařov ji ...

04.10.2019 Kultura/Komentáře (0)Drsný spasitel: zítra v DKO premiéra nového postapokalyptického filmu

V sobotu 5. října od 17 hodin se v divadelním sále DKO Jihlava uskuteční premiéra postapokalyptického filmu Drsný spasitel. Během několika let ho natočili režisér Jaroslav Šetek (* 1989) ...

03.10.2019 Kultura/Komentáře (0)Dětské karnevalové divadlo Ježek dál pokračuje U Piráta

Také po letních prázdninách bude Dětské karnevalové divadlo Ježek vystupovat ve svém dočasném působišti v Krčmě U Piráta v ulici Stavbařů za někdejším Hotelem Jihlava. Divadlo se ...

02.10.2019 Kultura/Komentáře (0)Na téma migrace nahlíží galerie prismatem uměleckých inspirací

Přeshraniční vlivy na práci umělců zkoumá výstava, která do 13. října pokračuje v Oblastní galerii Vysočiny, Komenského ulici. Jihlavská výstava nazvaná Jaké hranice? vychází ve ...

01.10.2019 Kultura/Komentáře (0)PechaKucha Night  číslo patnáct

Odpad bude tématem dalšího, v pořadí patnáctého dílu cyklu prezentačního setkání PechaKucha Night Jihlava, který se koná 4. října od 20 hodin v jihlavském DIODu. Půjde o poslední PechaKucha ...

30.09.2019 Kultura/Komentáře (0)Jananas na Malé scéně

Skupina Jananas vystoupí 2. října od 19 hodin na Malé scéně DKO Jihlava. Kapela s charismatickou zpěvačkou Janou Infeldovou překročila stereotypy folkového žánru. Vznikla původně jako ...

29.09.2019 Kultura/Komentáře (0)Publicista Zdeněk Geist vydává knihu Druhá První republika

Druhá První republika je volným pokračováním knihy Život za První republiky, která nesla podtitul Jihlavsko v letech 1918-1938 v dobovém tisku. I zde jsou čtenářům přiblíženy příhody ...

28.09.2019 Kultura/Komentáře (0)Jihlava na starých fotografiích 

Setkání Jihlava na fotografiích včera a dnes pořádá Spolek pro starou Jihlavu 1. října od 17 hodin v muzejním malovaném sále. Akademický malíř Martin Kos, historik umění a vedoucí společenskovědného ...


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net