Reklama
Dnes je pátek 20.09.2019     svátek má Oleg

Která zastávka je nejhorší? Chlumova

Ilustrační foto: archiv JL
Ilustrační foto: archiv JL

22.8.2019 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Pavel Bajer

Výmoly, díry, absence nástupních hran nebo vyježděné koleje v asfaltu. Okolo pětiny zastávek MHD v Jihlavě není v pořádku. Vyplývá to z analýzy řidičů jihlavské MHD. 
Řidiči MHD vytipovali celkem 33 zastávek MHD, které nevyhovují. Město uvádí, že se na jeho území nachází okolo 150 zastávek. Hlavním iniciátorem průzkumu byl řidič jihlavské MHD a šéf odborů dopravního podniku Marek Řezáč. 
„Již dříve jsme upozorňovali, že některé zastávky jsou již ve strašně dezolátním stavu a bylo by potřeba udělat nějaké opravy,“ přiblížil Řezáč. 
Sdělil, že co nastoupil k dopravnímu podniku před dvěma měsíci nový ředitel Radim Rovner, dohodli se, že zpracují soubor zastávek, které jsou nejvíc problematické. Jedná se o zastávky, kde se špatně nastupuje jak občanům, tak hrozí i poškození vozidla MHD. 
Soupis následně odevzdali k vyjádření jihlavskému odboru dopravy. „V tuto chvíli je nejhorší zastávka Chlumova směrem od centra,“ popsal Řezáč. Na zastávce mu především vadí vyjeté koleje a díra o velikosti přibližně 30 centimetrů, která je sedm až osm centimetrů hluboká. „Aby se člověk té díře vyhnul, musí jet v druhém pruhu. Řidiči si pak myslí, že je úmyslně blokujeme, ale my se přitom vyhýbáme díře,“ poznamenal.  
Zastávka má i své další problémy. „Obrubníky jsou tam celkem vylámané, každý je jinak vysoký,“ pokračoval Řezáč.   
V lokalitě u zastávky Chlumova má v dohledné době vzniknout nový dopravní terminál. Odbor dopravy chce většinu problémů odstranit právě s jeho výstavbou. 
K problému jednotlivých zastávek vydal vyjádření jihlavský odbor dopravy. „Bude to řešeno v rámci „Terminálu Chlumova“, realizace 2020-2021,“ uvádí ve vyjádření k zastávce Chlumova.   
Jako druhou nejproblémovější vidí řidič Řezáč výstupní zastávku u jihlavského vlakového nádraží. Zde upozornil na vyjeté koleje nebo na vystouplé či jinak vyčnívající obrubníky. 
Zde město opět čeká na výstavbu dopravního terminálu. „Bude to řešeno v rámci „Terminálu hlavní nádraží“, realizace 2022,“ píše se ve vyjádření odboru dopravy. 
Marek Řezáč přesto není s vyjádřeními odboru dopravy příliš spokojen. „Z odpovědí jsem v rozpacích,“ sdělil. Přemýšlí, že problematiku nevyhovujících zastávek otevře na dopravní komisi města, jejímž je členem.
Doufá, že před stavbou dopravního terminálu v místě zastávek Chlumova bude alespoň provizorně opraven zmíněný výmol. Vedoucí jihlavského odboru dopravy Ján Tinka JL potvrdil, že kromě připravovaných stavebních prací, bude probíhat běžná údržba jihlavských komunikací. Ta se týká také zastávek MHD. 
„K opravám přistoupíme v případě, pokud bude ohrožena bezpečnost silničního provozu,“ dodal Tinka.     

 

 

Někteří cyklisté jsou strašně neukáznění

 

Za ty peníze byla zastávka pro linkové autobusy na Hradební ulici zbytečnost, říká předseda odborů Dopravního podniku Jihlava a člen dopravní komise města Marek Řezáč. 
 
Jak vidíte jako řidič MHD dopravní situaci v Jihlavě? Kraj chce výhledově opravit kruhový objezd v ulici Romana Havelky u Kauflandu. V současné době o tom jedná s městem. Jak by podle vás měl kruháč nově vypadat?
Určitě bych na něm uvítal asfalt. Rozměrově je celkem v pohodě. Kamiony tam nejezdí, pouze zásobování do Kauflandu atd., takže tam bych asi nechal rozměry tak, jak jsou nyní. Co třeba nechápu je, že když se dělal Pražský most a byl na něm minimální provoz, proč se zmíněný kruháč neudělal tehdy souběžně s mostem. 

Zaznamenal jste obdobný problém také jinde?
Tím samým případem je úsek od Pražského mostu ke kruhovému objezdu s Havlíčkovou ulicí. Tam je kus komunikace také rozbitý. Byl tam také minimální provoz a tak se to mohlo udělat při jednom. Teď tam provoz je, takže nás po pár letech bude čekat další uzavírka, což zbytečně zkomplikuje provoz. Když se dělal Brněnský most tak u City Parku před mostem směrem od centra jsou také díry, které jsou dnes zaflekované. Ale je to hrubé, nerovné a dál v křižovatce jsou neskutečně vyjeté koleje. Když tam nebyl provoz, tak to mohli také vyfrézovat. 

Již v příštím roce se zřejmě v jihlavských ulicích setkáme s parciálními trolejbusy, které budou moci jet část trasy bez trolejí. Připravujete se už na jejich řízení?
Teď pan ředitel vydal seznam řidičů, aby se vyjádřili, kdo by si na ně chtěl udělat oprávnění. Překvapilo mě, že se přihlásilo celkem dost lidí, takže si myslím, že na parciální trolejbusy bude dopravní podnik připravený. Noví řidiči budou mít kurz na drážní vozidlo, a věřím, že se vše zvládne. 

Vy jste mezi nimi?
Jak řídím trolejbusy, tak už oprávnění k řízení drážního vozidla mám. 

Takže se kurzy týkají pouze řidičů, kteří mohou prozatím řídit jenom autobus?
Ano. Kdo má oprávnění řídit klasický trolejbus, může řídit i parciální trolejbus. Je to podobné. 

Před nedávnem zprovoznil kraj obousměrnou zastávku pro linkové autobusy v ulici Hradební. Nezhoršila z vašeho hlediska provoz na ulici?
Původně jsem zmíněné zastávce nebyl pozitivně nakloněn. Myslím si, že za ty peníze (3,5 mil. Kč – pozn. red.) to byla zbytečnost. Ukáže čas, kolik lidí bude uvedené zastávky používat. Myslím si však, že se v těchto místech provoz vlivem nových zastávek nezvýšil. Autobusy stojí mimo jízdní pruhy, takže tam ničemu nepřekážejí. 

Přechod je ale od zastávky vzdálený několik desítek metrů. Nechodí lidé od zastávek mimo přechod?
S tím jsem se ještě nesetkal. Najdou se lidé, kteří tam přebíhají mimo přechod, ale že by se kvůli zastávkám zvýšila frekvence přebíhačů, tak to ne. Mnohem větší problémy máme s chodci nedaleko na Žižkově ulici, kde si ještě někteří lidé nezvykli na nový semafor. Tam musím být jako řidič opatrný. 

V Jihlavě každým rokem stále více roste cyklodoprava. Spousta cyklistů místo, aby využila cyklostezku, jezdí raději po silnici. Představuje to pro vás problém?
Někteří cyklisté jsou strašně neukáznění. Například úsek Vrchlického – S. K. Neumanna. Tam mají cyklostezku podél silnice a oni stejně překáží na silnici. Navíc Vrchlického ulice je v současné době frekventovaná, takže se nám cyklisté špatně předjíždějí a přitom mohou jet po cyklostezce. Například před nedávnem jeden pán s dítětem… Z okénka jsem se ho dokonce ptal, jestli mu to připadá normální.   

Čím si to vysvětlujete?
Sám jezdím také na kole. Nejsem žádný závodník, ale rekreačně jezdím docela dost. Raději využiji cyklostezku, než abych jel po silnici. Ale chování některých cyklistů… Jedou z vedlejší silnice, drží se u kraje a myslí si, že jim řidič MHD dávat přednost nemusí. Nedochází jim však, že autobus nebo trolejbus je trošku širší. Musí pak vybočit z jízdního pruhu narychlo. Kolikrát si cyklisté také vynucují přednost na přechodech, kde ji absolutně nemají. Pokud sedí na kole, tak nemá na přechodu cyklista co dělat. Takže to si myslím, že je celkem problém.  
  
Jste také předsedou odborů dopravního podniku. Před několika měsíci nastoupil k jihlavskému dopravnímu podniku nový ředitel Radim Rovner. Jak ho z pohledu řidičů hodnotíte?
Pozitivně. Má velkou snahu a píli. Zajímá ho, co se děje. Je vidět, že chodí po městě, jezdí MHD… Je vidět, že sleduje provoz a dění ve městě. Je ve funkci teprve dva měsíce, a nechal už kompletně vymalovat šatny řidičů, sprchy… Budova dopravního podniku byla celkově vymalovaná. Na konečných, kde máme sociální zařízení, se také vše vyčistilo a vymalovalo. Má také snahu řešit i provozní záležitosti. Za tu krátkou dobu, co je ve funkci, je vidět nějaký posun a snaha věci měnit k lepšímu. 

Reklama
19.09.2019 Aktuality/Komentáře (0)Dáme si v knihovní kavárně limonádu nebo kávu o několik týdnů dříve, než se plánovalo?

Za necelý rok se už budeme moci občerstvit v kavárně nové krajské knihovny v Havlíčkově Brodě. Rychlost stavebních prací předstihla původní vyhlídky. Knihami v regálech se tak budou čtenáři ...

18.09.2019 Aktuality/Komentáře (0)Genderové nerovnosti nesmíme schvalovat

S eurokomisařkou Věrou Jourovou o budoucnosti Evropské komise, diskriminaci žen a vztahu Čechů k EU. Prvního listopadu vystřídá Jean-Claude Junckera v čele Evropské komise německá politička ...

18.09.2019 Aktuality/Komentáře (3)Na novou hokejovou halu přišlo šest návrhů

Výsledky architektonické soutěže na novou víceúčelovou halu zveřejní jihlavská radnice zřejmě počátkem října. Halu plánuje postavit místo Horáckého zimního stadionu, jehož zastřešení ...

18.09.2019 Aktuality/Komentáře (0)Pokračuje výkup čelistí černé zvěře

I letos pokračuje výkup spodních čelistí selat a bachyní prasete divokého. Kraj Vysočina na něm spolupracuje s okresními mysliveckými spolky Českomoravské myslivecké jednoty. Stavy prasat ...

18.09.2019 Aktuality/Komentáře (0)Dny otevřených ateliérů pozvou na Vysočině asi na 140 míst

Na 140 umělců a výtvarníků se na Vysočině zúčastní devátého ročníku Dnů otevřených ateliérů. Počet přihlášených je podle koordinátorky akce Martiny Mrázové z Muzea Vysočiny ...

18.09.2019 Aktuality/Komentáře (0)Topná sezóna se hlásí o slovo, ještě se ale netopí

Ačkoliv topná sezóna začíná pro Jihlavské kotelny 1. září, centrální vytápění domů a nebytových prostor zatím ještě nezahájily. Podle informací Jihlavských kotelen je zahájení ...

18.09.2019 Aktuality/Komentáře (1)Přišli o zvon, nyní mají nový

Kaplička Nanebevzetí Panny Marie v Hojkově má oficiálně od soboty nový zvon. Při slavnosti vedl žehnání Ivo Valášek, farář z římskokatolické farnosti Nový Rychnov. Informoval o tom starosta ...

18.09.2019 Aktuality/Komentáře (0)Vyfoťte Brod a pošlete fotku

Ještě do půlnoci 30. září je možné poslat snímek do soutěže Brody v Brodě. Pořádá ji Fotostředisko Havlíčkův Brod ve spolupráci s městy Český Brod, Havlíčkův Brod, Uherský Brod, ...

18.09.2019 Aktuality/Komentáře (0)Na Pístovské mokřady s dudlíkem

Na víkendové Pístovské mokřady se lze dostat i s volnou vstupenkou. Jak avizuje pořadatel závodů Tomáš Kratochvíl, na spodním Masarykově náměstí v Jihlavě se objevily desítky vstupenek ...

17.09.2019 Aktuality/Komentáře (0)Jihlava hledá městského architekta

Vysokoškoláci z oboru architektury zbystřete. Jihlavský magistrát vyhlásil na začátku září výběrové řízení na pozici vedoucího útvaru městského architekta. Jeho hlavním úkolem má ...

17.09.2019 Aktuality/Komentáře (0)Podzim na Vysočině představí úrodu brambor i dýní

Podzimní slavnosti na Vysočině do konce měsíce představí letošní úrodu brambor i dýní. Bystřický pivovar uvařil pivo s příchutí pečených brambor. Žďárský Den venkova se tentokrát ...

17.09.2019 Aktuality/Komentáře (0)Jihlavský dopravní podnik koupí trolejbusy za 129 milionů

Dopravní podnik města Jihlavy koupí deset nových nízkopodlažních trolejbusů v celkové hodnotě skoro 129 milionů korun. Mezi nimi bude sedm takzvaných parciálních trolejbusů, které jsou ...


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net